Програма за закрила на детето 2011г. "За по-добро бъдеще на децата на асеновград"



Дата26.10.2018
Размер196.5 Kb.
#100324
ТипПрограма

О Т Ч Е Т

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ, ЗАЛОЖЕНИ В

ОБЩИНСКАТА ПРОГРАМА ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО – 2011г.

“ЗА ПО-ДОБРО БЪДЕЩЕ НА ДЕЦАТА НА АСЕНОВГРАД”


ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ ІНАМАЛЯВАНЕ НА ДЕТСКАТА БЕДНОСТ И СЪЗДАВАНЕ НА УСЛОВИЯ ЗА СОЦИАЛНО ВКЛЮЧВАНЕ НА ДЕЦАТА.



ОСНОВНА ЦЕЛ 1: Създаване на алтернативна система за социална подкрепа и развитие на социални услуги за децата и семейства в община Асеновград.

ДЕЙНОСТИ 1.1 и 1.2: Функциониране и развитие на Центъра за обществена подкрепа за предоставяне на нови услуги на местно ниво и създаване на мрежа от партньори с юридически лица с нестопанска цел, които да участват в дейностите по закрила на детето. Годишен анализ и оценка на качествени показатели за постигнати резултати в ЦОП- Асеновград, при предоставянето на социалните услуги за деца и семейства на територията на община Асеновград. Презентация на постигнатите резултати пред община Асеновград и средствата за масова комуникация.

Център за обществена подкрепа – Асеновград осъществява дейността си през 2011 г. при спазване на Методика за условията и начина на предоставяне на социалните услуги в ЦОП, Наредбата за критериите и стандартите за социални услуги за деца и осигуряване защита на правата на децата и гарантиране на най-добрия интерес на детето, съгласно Конвенцията на ООН за правата на детето.

Дейността на „Център за обществена подкрепа” – Асеновград цели осигуряване защита правата на децата в риск и техните семейства и гарантиране на най-добрия интерес на детето. Основната цел на Центъра за обществена подкрепа е да подобри качеството на живот на децата в семейната и социалната среда, като предостави качествени социални услуги, които да отговарят на потребностите и да са достъпни за всяко дете в риск и неговото семейство. ЦОП e комплекс от социални услуги, предназначени за деца и семейства с цел предотвратяване изоставянето на деца и настаняването им в специализирани институции, превенция на насилието и отпадане от училище, деинституционализация и реинтеграция на деца, обучение в умения за самостоятелен живот и социална интеграция на деца от институции, консултиране и подкрепа на семейства в риск, оценяване, обучение и подкрепа на приемни родители и осиновители, консултиране и подкрепа на деца с поведенчески проблеми и прояви.

Център за обществена подкрепа - Асеновград осъществява дейността самостоятелно и в сътрудничество с Отдел ”Закрила на детето” към Д”СП”-Асеновград, Община Асеновград, както и с други ведомства, организации и институции. През 2011 г. са сключени Споразумения за сътрудничество с ОбКБППМП, Градска библиотека «П. Хилендарски», Помощно училище «Св. Архангел Михаил», ЦДГ «Н. Вапцаров», ОУ «Н. Вапцаров», ОДЗ «Асенова крепост», ОУ « П. Каравелов», ЦДГ «Пролет», ДДЛРГ «Т. Войвода», ЦДГ «Слънце», «МБАЛ – Асеновград ЕООД», СОУ «Св. Св. Кирил и Методий», ОУ «Христо Ботев», ОУ «А. Кънчев».

Педагози от ЦОП – Асеновград провеждат обучения на различни теми, съобразно възрастта и нуждите на ученици от ДДЛРГ „Т. Войвода” и СОУ „Св. Св. Кирил и Методий”.

Услугите, които се предоставят, целят изпълнение на следните задачи:



  • Да се гарантира правото на всяко дете да бъде отглеждано в семейна среда;

  • Да се работи за предотвратяване на изоставянето на деца в специализирани институции, чрез подкрепа на техните биологични и разширени семейства;

  • Да се работи за реинтеграция на децата в техните биологични семейства, осиновяване, или настаняване в среда близка до семейната – семейство на близки или роднини, или приемно семейство;

  • Да се предостави и осигури равнопоставено включване на децата в социалния живот;

  • Да се осигури гарантиран достъп до специализирани здравни, социални, образователни и други услуги в общността; да се работи за предотвратяване и справяне с отклоняващо се поведение при деца;

  • Да се работи за предотвратяване на отпадането на деца от училище;

  • Да се работи за развитие на приемната грижа;

  • Да се работи за пълноценното използване на възможностите за осиновяване на децата от специализираните институции чрез обучения на кандидат осиновители, напасване, наблюдение и подкрепа в следосиновителния период.

  • Да се осигури професионална и квалифицирана помощ на деца в риск и техните семейства, ползващи социални услуги, предоставяни в ЦОП;

  • Да се осигури посредничество и застъпничество на семействата, ползващи услугите на ЦОП пред други държавни, административни и неправителствени организации.

Социални услуги, които са предоставени от ЦОП – Асеновград за 2011 г. са както следва:




Вид на социалната услуга

Общ брой

154

1. Услуги по превенция на изоставянето на деца и настаняването им в специализирана институция.
2. Услуги, помагащи работата по реинтеграция на деца, настанени в институции:

2.1. Дейностите в пред интеграционния период

2.2. Дейности в след интеграционния период
3. Подготовка в уменията за самостоятелен живот и подкрепа за успешна социална интеграция и професионална реализация на деца и младежи от специализирани институции и услуги от резидентен тип.
4. Подкрепа на деца, жертви на насилие и техните семейства.
5. Социално – педагогическо консултиране на деца с поведенчески проблеми и техните семейства
6. Превенция на отпадане от училище. Работа с деца, отпаднали или в риск от отпадане от училище и техните семейства

7. Подкрепа и консултиране на семейства от общността


8.Услуги по превенция на рисковото поведение на деца и младежи от общността


9. Приемна грижа
10. Социални услуги в подкрепа на осиновяването


5

13

1


7

7
6


6

68


3

21
17



Забележка:

1.В услугата „приемна грижа” са включени всички дейности по приемна грижа, а именно: обучение и оценка на кандидат за професионален приемен родител, 2 деца, настанени в утвърдени приемни семейства, 18 деца, настанени в семейства на роднини и близки.

2. В ”Социални услуги в подкрепа на осиновяването” са включени обучения и консултиране на 6 семейства кандидат-осиновители и 11 семейства в периода след осиновяване на дете.
ДЕЙНОСТ 1.3: Кандидатстване по проект "Социално включване" на МТСП за изграждане на Общностен център за деца и семейства.
Община Асеновград изготви проект “Предоставяне на интегрирани социални услуги и услуги, свързани с грижи за деца от 0 до 3 години и от 3 до 7 години” за кандидатстване по проект “Социално включване” към Министерството на труда и социалната плитка.

Проектът на Община Асеновград получи одобрение от Министерство на труда и социално подпомагане. В Проекта е предвидено строителство на Общностен център за деца и семейства. Идеята е да се стимулират семействата да вземат участие в живота на детската градина, в която се възпитават и обучават децата им.

Акцент по проекта ще бъдат малцинствените и социално слаби групи, както и децата с увреждания и хронични заболявания. Минимум 10 процента от капацитета на центъра ще предоставя услуги на децата в риск и техните семейства, сред които са деца от уязвими етнически групи; на безработни родители; с родители, които са социални помощи и такива, за които родителите не полагат достатъчно грижи. С особен статут ще бъдат децата с увреждания и със здравословни проблеми.

Към момента се извършват строителните дейности по изграждането на Общностния център за деца и семейства.


ОСНОВНА ЦЕЛ 2: Повишаване качеството на живот на децата, които се отглеждат в ДДЛРГ „Т. Войвода” – Асеновград и ДДЛРГ „Гергана” - Нареченски бани в съответствие с критериите и стандартите, регламентирани в Наредбата за критерии и стандарти за социални услуги за деца и с общинската стратегия за развитие на социални услуги на територията на община Асеновград.

ДЕЙНОСТ 2.1: Планиране, разработване и утвърждаване на проекти за разкриване на съответните социални услуги в ДДЛРГ „Т.Войвода” и ДДЛРГ „Гергана” , утвърдени в общинската стратегия за социални услуги.

Със Заповед №А-1758/11.11.2011г. на Кмета на Община Асеновград е назначена общинска работна група, със задача да разработи проекти за плавно трансформиране на ДДЛРГ „Таню войвода” и ДДЛРГ „Гергана” в съответствие с договорените приоритети в Областната стратегия за развитие на социалните услуги в област Пловдив /2011-2015/ и Общинската стратегия за развитие на социалните услуги в община Асеновград /2011-2015/. Проектите за трансформиране на двете специализирани институции са изработени .

Стратегическата цел на Проектите за трансформиране е свързана с процеса на деинституционализация в ДДЛРГ „Таню войвода”- гр. Асеновград и ДДЛРГ „Гергана”, чрез поетапно извеждане на настанените деца и включването им в мрежа от алтернативни социални услуги в общността.

Визията на Проектите за трансформиране ще се извърши в условията на плавен преход, при спазване на ценностите и принципите на зачитане правата и интересите на децата и техните семейства, запазване на човешкия ресурс от професионалисти, подобряване и усъвършенстване на професионалните им качества, необходими за новите алтернативни услуги, които ще бъдат разкрити с цел подпомагане процеса на деинституционализация.

В резултат на трансформирането на ДДЛРГ “Таню войвода”- гр. Асеновград ще се изгради Комплекс за социални услуги с общо управление. Към 2015г. Комплексът за социални услуги ще включва следните социални услуги:


  • Център за настаняване от семеен тип /ЦНСТ/ за деца на възраст от 11г. до 18г. с капацитет 15 места;

  • Център за настаняване от семеен тип /ЦНСТ/ за деца с психични увреждания на възраст от 7г. до 18г. с капацитет 10 места;

  • Преходно жилище за младежи на възраст от 16г. до 18г. с капацитет 7 места;

  • Защитено жилище за младежи на възраст от 18г. до 20г. с капацитет 10 места;

Проектът за трансформиране на ДДЛРГ „Таню войвода” е приет от Общински съвет – Асеновград с Решение №52, взето на Шесто редовно заседание с Протокол №6 от 14.12.2011г.
В резултат на трансформирането на ДДЛРГ “Гергана”- с. Налеченски бани, общ. Асеновград ще се изгради Комплекс за социални услуги с общо управление. Към 2015г. Комплексът за социални услуги ще включва следните социални услуги:

  • Център за настаняване от семеен тип /ЦНСТ/ за деца на възраст от 3г. до 5г. с капацитет 15 места;

  • Център за настаняване от семеен тип /ЦНСТ/ за деца на възраст от 5г. до 10г. с капацитет 15 места;

  • Кризисен център за деца, преживяли насилие с капацитет 10 места;

Проектът за трансформиране на ДДЛРГ „Гергана” е приет от Общински съвет – Асеновград с Решение №51, взето на Шесто редовно заседание с Протокол №6 от 14.12.2011г.
Разкриването на горепосочените социални услуги са заложени в Общинска стратегия за развитие на социалните услуги на община Асеновград за периода 2011 – 2015г., приета с Решение №1147 на Общински съвет – Асеновград, взето на 52 редовно заседание на 30.03.2011год.
С цел подобряване качеството на предоставяната грижа на децата от специализираните институции и създаване на среда близка до семейната, със Заповед №РД01-191/27.01.2011г. на изпълнителния директор на Агенция за социално подпомагане е намален капацитета ДДЛРГ “Гергана” от 49 на 30 места.

Съгласно писмо с изх. №08-1223/23.12.2011г. от изпълнителния директор на Агенция за социално подпомагане сме уведомени, че е започната процедура по намаляване капацитета на ДДЛРГ “Таню Войвода” от 56 на 40 места, считано от 01.01.2012г., съгласно чл.36в, ал.6 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане.



ДЕЙНОСТ 2.2: Повишаване квалификацията на персонала в ДДЛРГ с оглед прилагане на съвременни стандарти за отглеждане на деца и възможности за включването на персонала в предоставяне на алтернативни на институционализацията услуги.

На 16.09.2011г. е сключен договор с Ренета Паунчева – председател на управителния съвет на Национален алианс за работа с доброволци /НАРД/ за предоставяне на услугата „Въвеждащо обучение по основи на социалната работа” на екипа на ДДЛРГ „Таню войвода”- Асеновград.

Обучението на екипа на ДДЛРГ „Таню войвода”- Асеновград по “Основи на социалната работа с деца и семейства” се проведе през периода октомври-ноември 2011г. и включваше 10 модула на обучение.
ОСНОВНА ЦЕЛ 3: Регулиране на изхода на институциите и намаляване броя на децата, които се прехвърлят от една институция в друга.

ДЕЙНОСТ 3.1: Разкриване на социална услуга «Преходно жилище” към ДДЛРГ „Таню войвода”

Предприети са действия, съгласно чл.36в от Правилника за прилагане на закона за социално подпомагане за разкриване на социалната услуга «Преходно жилище» към ДДЛРГ «Таню войвода»- гр. Асеновград като държавно делегирана дейност от 2012г.

С решение №1278 на Общински съвет – Асеновград, взето на 57 редовно заседание на 13.07.2011год. е дадено съгласие да се разкрие социална услуга от резидентен тип «Преходно жилище». Документацията е изпратена в Агенция за социално подпомагане и към момента се очаква заповедта на изпълнителния директор на АСП за разкриване на социалната услуга «Преходно жилище» като държавно делегирана дейност от 2012г.

ДЕЙНОСТ 3.2: Осигуряване на общински жилища, съобразно възможностите на наличния общински жилищен фонд на напускащите дома и търсене на възможности за трудовата им реализация.

През 2011г. са осигурени общински жилища на двама възпитаника на ДДЛРГ „Таню войвода”- Асеновград, а един е насочен да ползва социална услуга „Защитено жилище” в гр. Хасково. На двете момчета, които са настанени в общински жилища е осигурена и работа, като едното работи в КЦМ - АД Пловдив, а другото във фурна за хляб.

ОСНОВНА ЦЕЛ 4: Намаляване броя на децата, отглеждани в специализираните институции чрез развитие на приемната грижа.

ДЕЙНОСТ 4.1: Организиране на информационна кампания за същността и предоставянето на приемната грижа .
Едно от направленията в дейността на Центъра за обществена подкрепа е „Приемна грижа”.

За придобиване на теоретическа подготвеност и съответния лиценз, служителите на ЦОП преминаха специализирано обучение, което се извърши от Национален алианс за работа с доброволци – Пловдив.

През 2011г. Център за обществена подкрепа – гр.Асеновград, организира и проведе кампания под надслов „Има ли семейство и за мен”. Целта бе обществеността да бъде информирана за приемната грижа.

Кампанията протече в три етапа:

Първи етап: На 07.06.2011г в зала в Община Асеновград се проведе информационна среща с журналисти, с цел популяризиране на приемната грижа в медийното пространство

Втори етап: На 13.06.2011г се проведе в зала в Община Асеновград информационна среща за същността на приемната грижа с институции, кметове на малки населени места в общината, заинтересовани лица и граждани.


Трети етап: От 14.06-22.06.2011г се проведе седмица на отворените врати за предоставяне информация за приемната грижа в ЦОП – Асеновград. Социални работници от Центъра за обществена подкрепа бяха на разположение на гражданите, интересуващи се от социалната услуга.
ОСНОВНА ЦЕЛ 5: Развитие на мерки за подкрепа на отговорното родителство.

ДЕЙНОСТ 5.1: Организиране и провеждане на тематични беседи в училищата за опасностите, които крие ранната бременност за майката и бебето сред подрастващите и техните родители.

Медицинските специалисти в училищата и класните ръководители провеждат беседи с децата за превенция на рисково сексуално поведение и предпазване от нежелана бременност.



ДЕЙНОСТ 5.2: Осигуряване на доходи и финансова подкрепа на семейства, отговарящи на условията за месечно социално подпомагане, за децата, които отглеждат.

Деца, отглеждани в семейства в риск – многодетни и непълни семейства, семейства от етнически общности в неравностойно положение, семейства в бедност, семейства, които не притежават жилище или живеят при лоши битови условия, дисфункционални семейства.

В община Асеновград с месечни социални помощи по реда на чл. 9 от Правилника за прилагане на закона за социално подпомагане /ППЗСП/ към края на 2011г. се подпомагат 580 лица и семейства, в това число 879 деца.

ДЕЙНОСТ 5.3: Подкрепа доходите на родителите/осиновители/ и или лицата полагащи грижи за деца с трайни увреждания, гарантирани с възможностите за социално подпомагане на действащото законодателство.

Към края на 2011 година в Дирекция ”Социално подпомагане” – гр. Асеновград са регистрирани общо 212 деца с увреждания, установени от компетентните органи. Към Дневен център за деца с увреждане – гр. Асеновград, от Отдел „Закрила на детето” при Дирекция „Социално подпомагане” – гр. Асеновград, са насочени над 30 деца. Към края на 2011г. в Отдел „Закрила на детето” – гр. Асеновград са регистрирани 27 деца с увреждане, които се отглеждат в извън семейната среда.

Всички деца регистрирани в Дирекция „Социално подпомагане” – гр. Асеновград се подпомагат със социални помощи по Закона за интеграция на хората с увреждане и Закона за социални помощи за деца.

ОСНОВНА ЦЕЛ 6: Развиване на мерки в подкрепа на родителите при наличие на риск за изоставяне на детето.

ДЕЙНОСТ 6.1: Реализиране на мерки по превенция на изоставянето, чрез осигуряване на финансова,педагогическа,психологическа и правна помощ на родителите. Насочване към подходящи социални услуги в общността.

Реализирането на мерки по предотвратяване на изоставянето на деца, се осъществява, чрез мерки за закрила в семейна среда, част от които е реализирането на социални услуги за деца и семейства. Отдел „Закрила на детето” при Дирекция „Социално подпомагане” – гр. Асеновград насочва децата и техните семейства, както при риск от изоставяне, така и при идентифицирани други рискове за децата в семейната или извън семейната среда, към доставчици на социални услуги в общността, където могат да бъдат реализирани индивидуални услуги за детето и семейството спрямо техните потребности и приоритети и установените рискове в развитието и средата на детето.

Към края на 2011г. Отдел „Закрила на детето” при Дирекция „Социално подпомагане” – гр. Асеновград е издал общо 155 направления за ползване на социални услуги в общността, към следните доставчици на социални услуги:


  • Център за обществена подкрепа – гр. Асеновград – 102направления.

  • Дневен център за деца с увреждане – гр.Асеновград – 50направления.

  • Социален учебно - професионален център „Св. Георги” – гр.Пловдив – 1направление.

  • Дом за деца лишени от родителски грижи „Таню войвода” – 1направление.

  • Комплекс за социални услуги за деца и семейства – гр. Пловдив – 1направление.

През месец август 2011г. Център за обществена подкрепа предприе кампания за подпомагане на майки в неравностойно положение, които не желаят да изоставят бебетата си. Множество граждани откликнаха на призива на ЦОП-Асеновград и дариха майките с бебешки колички, дрешки, аксесоари и други годни за употреба вещи. Самият център успя със собствени средства да закупи и оформи готови за употреба комплекти и за момчета, и за момичета. Те съдържат пелени, бебешки течен сапун, дрешки и всички аксесоари, изисквани от родилно отделение.

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ ІІ – ОСИГУРЯВАНЕ НА РАВЕН ДОСТЪП ДО КАЧЕСТВЕНА ПРЕДУЧИЛИЩНА ПОДГОТОВКА И УЧИЛИЩНО ОБРАЗОВАНИЕ НА ВСИЧКИ ДЕЦА.
ОСНОВНА ЦЕЛ 1: Социално включване и разширяване на образователната интеграция на децата от етническите малцинства, в съответствие с Националния план за действие за изпълнение на стратегията за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства.

ДЕЙНОСТ 1.1 и 1.2: Разкриване на специализирани паралелки за подготовка за училище на деца от етническите малцинства, които не знаят български език. Поддържане регистъра на необхванатите ученици в учебна дейност към Община Асеновград.

В Община Асеновград за всяка учебна година се води “Електронна книга” на подлежащите и необхванатите в учебна дейност ученици. Проследяват се децата от подготвителните групи /шест годишните/ и подлежащите записани първокласници.

През учебната 2010/2011г. необхванати в образователната система са 62 деца.

Забележка: Воденето на регистъра е изключително трудно, поради факта, че родителите променят местоживеенето си или напускат страната, но запазват адресната си регистрация в Община Асеновград.

През учебната 2010/2011 год. от училищата на територията на Община Асеновград са отпаднали 53 деца.

Директорите на училищата на територията на община Асеновград, в изпълнение на чл. 139 ал. 3 от ППЗНП, отнасящи се до наказания на ученици, които не посещават училище, издават и изпращат уведомления в Отдел “Закрила на детето” при Д”СП”- Асеновград.

ОСНОВНА ЦЕЛ 2: Продължаване политиката за Социално включване и развитие на интегрираното обучение и осигуряване на равен достъп и качество на образованието на децата със специални образователни потребности;

ДЕЙНОСТ 2.1: Планиране и реализиране на дейности, свързани със създаването на подкрепяща среда в детските градини и училищата за включване на деца със специални образователни потребности в образователния процес – архитектурно адаптиране и достъпна среда за деца с физически увреждания.

В две от училищата в Община Асеновград – ОУ “Петко Каравелов” и ОУ “Никола Вапцаров” е осигурена архитектурно – достъпна среда за децата със специални образователни потребности – направени са рампи.



ДЕЙНОСТ 2.2: Осигуряване на ресурсни учители /придружители, лични асистенти/ за подпомагане на интегрираното обучение и за децата от детските градини.

На територията на Община Асеновград работят шест ресурсни учители от Ресурсен център – гр. Пловдив, които подпомагат обучението и развитието на 47 деца в 3 детски градини и 8 училища.

Децата със специални образователни потребности се посещават от трима логопеди и трима психолози на Ресурсен център – Пловдив, които изпълняват част от задължителната си норма преподавателска работа в училищата от Община Асеновград.

ОСНОВНА ЦЕЛ 3: Гарантиране на социалната интеграция на децата с увреждания и подобряване качеството на грижата за тях, чрез Дневен център за деца с увреждания на територията на община Асеновград.

ДЕЙНОСТ 3.1: Функциониране и развитие на Дневен център за деца с увреждания в общината. Търсене на възможност за разширение на сградния фонд на ДЦДУ. Осигуряване на транспорт на децата с увреждания до ДЦДУ.

През 2011г. Дневен център за деца с увреждане – Асеновград продължи да функционира като държавно – делегирана дейност. Целевата група са деца с увреждания и със специфични образователни потребности, на възраст от 3 до 18 години.

Центърът е комплекс от социални услуги предоставяни в общността, които са свързани с цялостно обгрижване на децата – предоставяне на храна, задоволяване на ежедневни, здравни, битови потребности. Провеждат се различни рехабилитационни и здравни процедури. Основните дейности са насочени към компенсиране на съществуващия дефицит: обучение според образователните потребности и индивидуалните възможности на всяко дете за придобиване на знания в различни области и сфери; формиране на навици и умения; спортни дейности; между групови и индивидуални отношения и работа със семейството.

Цели се преодоляване на социалната изолация и подобряване качеството на живот на децата с увреждания. За децата се грижи екип от специалисти – логопед, психолог, сурдопедагог, рехабилитатор, медицински сестри, възпитатели и социален работник.

През месец декември 2011г. се проведе необходимата процедура по обществени поръчки за закупуване на микробус за хора с увреждания и ще бъде осигурен транспорт за децата, посещаващи ДЦДУ. По този начин ще се улесни достъпа и ще се разшири обхвата на дейността на територията на Общината.

ОСНОВНА ЦЕЛ 4: Разработване на механизъм за проследяването на записването и движението в образователната система на децата.

ДЕЙНОСТ 4.1:Училищните ръководства съвместно с местните власти да разработят и приложат система за оценка и превенция на риска от отпадане от училище и система за оценка на необхванатите в учебна дейност деца на територията на общината.

Има разработена система за оценка и превенция на риска от отпадане от училище и система за оценка на необхванатите в учебна дейност деца на територията на общината, която се прилага.



ДЕЙНОСТ 4.2: Разработване на мерки, които да гарантират достъп до образование за всички деца от градските и селските райони

В Община Асеновград е осигурен безплатен транспорт за децата от населените места, в които няма училище.

В средищните училища е осигурено целодневно обучение за пътуващите ученици и безплатен обяд.

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ ІІІ – ПОДОБРЯВАНЕ ЗДРАВЕТО НА ДЕЦАТА.



ОСНОВНА ЦЕЛ 1: Намаляване на социално-значимите заболявания сред децата.

ДЕЙНОСТ 1.1: Провеждане на информационни кампании за здравословното хранене и начин на живот сред децата

Медицинските специалисти, както и класните ръководители провеждат информационни кампании и беседи на здравна тематика. Акцентира се на социално-значимите заболявания сред децата: здравословно хранене, начин на живот и др.



ОСНОВНА ЦЕЛ 2: Разширяване на профилактичните мерки за опазване здравето на децата.

ДЕЙНОСТ 2.1: Провеждане на кампании за борба с наднорменото тегло при децата и рисковите фактори свързани с него;


Медицинските специалисти и класните ръководители провеждат информационни кампании и беседи на здравна тематика с децата. Акцентира се върху теми касаещи борбата с наднорменото тегло и рисковите фактории, свързани с него.

Тези беседи се изнасят в часа на класа.



ОСНОВНА ЦЕЛ 3: Повишаване информираността на децата за разпространение на ХИВ/СПИН, болести, предавани по полов път и злоупотреба с психоактивни вещества.

ДЕЙНОСТ 3.1 и 3.2.: Провеждане на информационни кампании за повишаване на информираността на децата за разпространението на ХИВ/СПИН и употреба и злоупотреба с психоактивни вещества; Учителите и педагогическите съветници да разработят училищни програми в областта на превенцията и рисковото сексуално поведение и употреба на психоактивни вещества;

Медицинските специалисти, както и класните ръководители провеждат беседи с децата на здравна тематика. Акцентира се на социално-значимите заболявания сред децата: предпазване от ХИВ/СПИН и други вирусни инфекции; превенция на рисковото сексуално поведение; предпазване от нежелана бременност; употреба и злоупотреба с алкохол, цигари и психоактивни вещества; оказване на първа помощ на нуждаещи се.

Тези беседи се изнасят в часа на класа.

В ДДЛРГ „Таню войвода” – Асеновград се провеждат беседи с децата на теми: «Вредата от употребата на психоактивни вещества и алкохол», «Неприкосновеност на собственото тяло и култура на сексуалното общуване», «Превенция на проституцията и промискуитетно поведение», «Опасности при общуване с непознати» и др.

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ ІV – ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОТ ВСЯКАКВИ ФОРМИ НА ЗЛОУПОТРЕБА, НАСИЛИЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ.

ОСНОВНА ЦЕЛ 1: Продължаване работата по превенция на детската просия, намаляване броя на противообществените прояви, извършвани от малолетни и непълнолетни;

ДЕЙНОСТ 1.1 и 1.2: Провеждане на корекционно-възпитателна работа с децата, извършили противообществени прояви. Засилване контрола върху продажбата на алкохол и цигари в търговските обекти около училищата, създаване на механизми за извършване на проверки, информиране на гражданите къде могат да подадат сигнали при нарушение.

През 2011г. в Общинска комисия за борба с противообществени прояви /ОбКБППМН/ – Асеновград са разгледани 66 възпитателни дела срещу 76 малолетни и непълнолетни, от които 46 момчета и 30 момичета. В сравнение с 2010г. има значително завишаване на броя възпитателни дела, както и броя на извършителите на противообществени прояви, срещу които е разглеждано възпитателно дело.

В ОбКБППМН през годината са постъпили 72 предложения за разглеждане на възпитателни дела, като 51 са от Районна прокуратура - Асеновград, 1 от Районна прокуратура – Пазарджик, 1 от Районна прокуратура – Елхово, 15 от Районо Управление ”Полиция» – Асеновград, 3 от Училищни комисии за превенция на противообществени прояви на ученици /УКПППУ / и 1 от граждани.

Три възпитателни дела не са разгледани, поради отсъствието на непълнолетния от града, две не са разгледани поради навършване на пълнолетие. Едно дело е образувано и предстои да бъде разгледано.



През 2011г. най-често е прилагана възпитателната мярка по чл.13, ал.1, т.1 от ЗБППМН -“предупреждение”. За по-голямата част от преминаващите през комисията, възпитателното дело изиграва своята превантивна роля, след като им бъде разяснено какво са нарушили и какви биха били последствията за тях. Възпитателните мерки по чл.13, ал.1, т.4 от ЗБППМН - „поставяне под възпитателен надзор на родителите или на лицата, които ги заместват, със задължение за полагане на засилени грижи» е следващата най-често прилагана възпитателна мярка. Необходимо е родителите да се активират и да засилят грижите спрямо детето си, след като то е било субект на противообществена проява. Третата най-често прилагана мярка е по т.5 - „Поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател”, което показва, че често се налага да се оказва помощ на родителите във възпитателния процес. Натъкваме се на факта, че родителите често са безсилни и нямат капацитета да се справят с асоциалното поведение на детето си. Нямат и нужния авторитет пред децата си, а последните от своя страна демонстрират абсолютно незачитане на авторитети.

Двадесет и девет възпитателни дела са разгледани срещу непълнолетни, извинявали отсъствията си с неистински медицински бележки, което се установи след проверка в средните училища, съвместно с РП-Асеновград, РУ”П”-Асеновград и ОЗД-Асеновград

Комисията е изпратила две предложения до съда за налагане на възпитателни мерки по чл.13, ал.1, т.11 от ЗБППМН – „настаняване в социално-педагогически интернат», които бяха потвърдени.

През 2011 година имаше шест деца срещу които са разглеждани две и повече възпитателни дела.

Няма обжалвани пред съда възпитателни мерки, наложени от ОбКБППМН.

През 2011г. услугите на Консултативния кабинет са ползвани от 20 клиента, 2 клиента са насочени от класен ръководител, 7 от родител, 1 от педагогически съветник, 2 сами, 8 от ОбКБППМН.

Общо осъществените срещи с клиенти са 171. В тези срещи, в зависимост от конкретния случай са разглеждани причините за извършени противообществени прояви, проблеми в общуването, интереси за бъдещо професионално реализиране. Оказано е съдействие за корегиране поведението на клиента, преодоляване на проблемите в общуването и анализ на индивидуалните възможности и ресурси на клиента за осъществяване на избор за професионално реализиране.

В рамките на 2011г. успешно са приключили случаите на 15 от 20 клиента на кабинета.

С родители са осъществени 50 срещи. В тези срещи е оказана помощ при възпитанието на децата и са обсъждани положителни техники за подобряване на общуването с тях.

През 2011г. в Консултативен кабинет е продължена практиката да се провежда диагностика на интелектуалните възможности и чертите на характера на малолетни и непълнолетни, които са с наложена възпитателна мярка „Под надзор на обществен възпитател”.

Отдел „Закрила на детето” взема участие в общинската комисиите за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни. За 2011г. ОЗД е взел участие в 71 възпитателни дела на комисията, като за всяко дете е дал становище, относно извършената противообществена проява.

С децата от ДДЛРГ „Таню Войвода”, които са извършили противообществени прояви се извършва корекционно – възпитателна работа от психолога, възпитателите и социалните работници на специализираната институция.

Институцията има разработена специална процедура за възпитание и дисциплина на децата. Осъществяват се срещи на Мултидисциплинарния екип, където се обсъжда поведението на детето и налагане на необходимите задачи за работа с него.

Провеждат се беседи на различни теми свързани с агресията, просията, асоциалното поведение и др.


Превенцията на детската престъпност, работата с малолетните и непълнолетните с отклонено поведение и противодействието на престъпността срещу деца са приоритетни в дейността и на полицейските органи. Провежда се корекционно-възпитателна работа с малолетните и непълнолетните извършители на противообщесвтени прояви от инспектор Детска педагогическа стая.

От началото на 2011г. до настоящия момент в РУ»Полиция»-Асеновград СА регистрирани 45 престъпления – кражба, в които като извършители са участвали малолетни и непълнолетни деца. Преминалите малолетни и непълнолетни лица през Деутска педагогическа стая през 2011г. са 69. Заведените на отчет малолетни и непълнолетни са 62, 9 от тях са заведении като утвърдени.

През учебната 2010/2011г. се получении сигнали за ученици, които не посещават учебни занятия и които имат голям брой извинении отсъствия. Във връзка с посочените проблеми в учебните заведения по Разпореждане на Района прокуратура – Асеновград се извърши съвместна проверка със служители от Отдел «Закрила на детето» при Д»СП»- Асеновград, РУ»П»-Асеновград, ОбКБППМН и Община Асеновград, във всички гимназиални училища на територията на Общината за посещаемостта на учениците в учебните часове, наличие на неистински медицински бележки, послужили за извиняване на отсъствия и други нарушения на нормативната уредба. В тази връзка през Детска педагогическа стая са преминали 20 ученика с наложении наказания от ОБКППМН, които осъзнават противоправните си действия и наложените наказания оказват положителен резултат.
На територията на община Асеновград е сформиран мултидисциплинарен екип за директна работа с просещи деца. Екипът извършва периодично обходи за идентифицирани на случаи на просещи деца и предприемане на необходимите мерки за превенция на просията. В екипа участват представители на Отдел „ЗД” към Д”СП” - Асеновград, Детска педагогическа стая, Общинската комисия за противообществени прояви на малолетни и непълнолетни. През 2011г. са направени 6 обхода.

За всеки обход се води Карта за отчитане на уличните обходи, в която се отбелязват регистрираните случаи. Същата се подписва от всички членове на екипа, присъствали по време на съответния обход. В отдел “Закрила на детето” се води регистър на просещите деца. За всеки случай се прави социален доклад, съдържащ подробна информация за неговото развитие – начало на работата, честота на засичане на детето на улицата, данни за родителите, основания за приключване на случая. За случаите, в които децата са с адрес на територията на друга община, своевременно се сезира съответния отдел “ЗД” към дирекцията по местоживеене на детето. По тези случаи ОЗД работи с цел превенция на изоставянето, институционализацията и просията.

Правят се полицейски предупреждения на родителите на просещите деца от инспектора на ДПС по отношение използването на децата им за просия. Родителите са консултирани от ОЗД относно отрицателните последици от използването на децата за просия, както и относно родителските им права и произтичащите от тях задължения и отговорности.

ОСНОВНА ЦЕЛ 2: Превенция на насилието и подкрепа за децата, преживели насилие.

ДЕЙНОСТ 2.1: Насочване на деца преживели насилие към кризисни центрове за деца преживели насилие на територията на областта.

През изминалата година Отдел „Закрила на детето” при Дирекция „Социално подпомагане”– гр. Асеновград насочи три деца в Кризисен център за деца преживели насилие – гр. Пещера, където ползват подходящи социални услуги.



ДЕЙНОСТ 2.2: Функциониране и развитие на мултидисциплинарен екип на местно ниво за действие при случаи на деца жертви на насилие или в риск от насилие и при кризисна интервенция

На 15.03.2010г. в гр. София е подписано споразумение за сътрудничество и координиране на работата на териториалните структури на органите за закрила на детето при случай на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и при кризисна интервенция, между Министъра на труда и социалната политика, Министъра на вътрешните работи, Министъра на образованието, младежта и науката, Министъра на правосъдието, Министъра на външните работи, Министъра на културата, Министъра на здравеопазването, Председателя на държавната агенция за закрила на детето, Изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане, Председателя на управителния съвет на Национално сдружение на общините в Република България.

Настоящото споразумение – координационен механизъм е адресирано както до териториалните поделения на Агенцията за социално подпомагане, така и до всички кметове на общини, като органи по закрила на детето. Съгласно изработеното споразумение - координационен механизъм, бе сформиран мултидисциплинарен екип на местно ниво, с център Отдел „Закрила на детето” при Дирекция „Социално подпомагане”, които включва представители на изпълнителната власт и органи на местно самоуправление, ангажирани по координационния механизъм за работа в случаи на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция, органи на местно ниво в мултидисциплинарния екип, в зависимост от конкретния риск за детето са:

През 2011г. междуинституционалния екип по Координационния механизъм е работил по 7 случая на деца преживели насилие, с участието на задължително представителните участници в екипа - Отдел „Закрила на детето” при Дирекция „Социално подпомагане”– гр. Асеновград, Община Асеновград и РУ”П” - Асеновград. Практиката по прилагане на механизма сочи наличие на воля, желание и разбиране по отношение на необходимостта за съвместна работа, взаимодействие и сътрудничество от включените институции. Постигнато е добро работно взаимодействие между Районно управление „Полиция”, Община Асеновград, и ОЗД към ДСП – Асеновград в качеството им на задължително представени в координационния механизъм институции.


ОСНОВНА ЦЕЛ 3: Провеждане на активна превантивна дейност по опазване на живота и здравето на децата в движението по пътищата

ДЕЙНОСТ 3.1: Осъществяване на превантивна дейност и организиране на кампании и програми, насочени към безопасността на децата на пътя.
От инспектор Детска педагогическа стая през 2011г. са изнесени 23 лекции и беседи пред ученици и родители, от които 21 по програма „Работата на полицията в училищата”, по различни теми на обучение.

С децата от ДДЛРГ «Таню войвода»- Асеновград се провеждат индивидуални и групови тренинги на тема «Опасностите на улицата».


ОСНОВНА ЦЕЛ 4: Провеждане на активна превантивна дейност по опазване на живота и здравето на децата в движението по пътищата.
Провежда се активна превантивна дейност по опазване живота и здравето на децата свързани с безпопасността на движението от мл. полицейски инспектори и полицейските инспектори по райони, който участват и организарат кампании за обучението на децата и родителите за безопасността на децата на пътя.

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ V – ОТДИХ, СВОБОДНО ВРЕМЕ И РАЗВИТИЕ НА СПОСОБНОСТИТЕ НА ДЕЦАТА.



ОСНОВНИ ЦЕЛИ 1, 2 и 3: Насърчаване на творческите заложби и потребности на децата по чл. 8 от Наредбата за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби чрез еднократно финансово стимулиране; Стимулиране на деца с изявени дарби по чл. 10 от Наредбата чрез предоставяне на стипендия; Разширяване възможностите за увеличаване броя на децата участващи в различни спортни, културни развлекателни дейности, клубове по интереси и др. занимания в свободното време.

През 2011г. Община Асеновград предоставя средства от общинския бюджет за издръжка на общинската спортна база и за развитие на дейността на спортните клубове на територията на Общината.

Ежегодно през месец февруари община Асеновград организира и провежда ученически игри, които са първия етап на ученическите игри в национален мащаб, под егидата на МОМН. В игрите имат право да участват представителните отбори на всички общински учебни заведения. През 2011 год. бяха застъпени спортовете футбол, баскетбол, волейбол, лека атлетика, тенис на маса и шахмат.

В чест на двадесет и четвърти май и празника на Асеновград се провежда щафета по улиците на града.

С цел пълноценно уплатняване на свободното време, децата от ДДЛРГ „Таню войвода” се включват в следните Клубове по интереси сформирани в специализираната институция:


  • Арт - терапевтичен театър- представяне на театрални постановки;

  • Клуб „ Нашата вяра” – децата се запознават с християнските традиции, както и с други вероизповедания., имайки предвид етническата принадлежност на някои от тях.

  • Клуб „ Градинарство” – грижа за домската градина.

  • Клуб по социално умение готварство „Кухня Кеър”.

  • Клуб по приложно изкуство – ръководен от художничката Ламбрияна Форева

През 2011г. децата от ДДЛРГ „ Таню войвода” взеха участие в две спортни състезания – на 17.05.2011г. в Стара Загора и на 10.12.2011г. в гр. София. Организацията по пътуванията са финансирани от институцията, а всички разходи са поети от организаторите на мероприятията. В различните спортни дисциплини децата получиха отличия – медали и грамоти за постиженията си.

В началото на учебната 2011/2012г. възпитаниците на ДДЛРГ «Таню войвода» са записани за участие спортни клубове в зависимост от интересите им – теннис на маса, тенис на корт, футбол, таекуон-до, спортни танци. По този начин се осигурява добра физическа подготовка на децата за бъдещи спортни изяви, но и ефективно психоемоционално разтоварване и придобиване на качества като дисциплина и самоконтрол.



ИЗВОД:

Постигнатите резултати по плануваните цели за 2011г. като цяло допринесоха за подобрение в грижата за децата в риск и преодоляване до известна степен на рисковите фактори за нормалното им развитие.

Като значителен резултат от целенасочената местна политика в тази сфера може да се отбележи продължаване дейността на Център за обществена подкрепа и Дневен център за деца с увреждания, които от 2010 год. действат като държавно делегирана дейност.

Функционирането на Дневния център за деца с увреждания е от голяма полза за местната общност - не само за родителите и децата с увреждания, ползващи услугата, но и за общността като цяло - за преодоляване на стигмата по отношение възможностите на децата с увреждания и за разкриване на потенциала им за пълноценен живот. През месец декември 2011г. се проведе необходимата процедура по обществени поръчки за закупуване на микробус за хора с увреждания и ще бъде осигурен транспорт за децата, посещаващи ДЦДУ, като по този начин ще се улесни достъпа и ще се разшири обхвата на дейността на територията на Общината.

Центърът за обществена подкрепа предостави комплекс от социални услуги за деца и техните семейства, за периода на функционирането си. Постигнаха се добри резултати, промотира се в местната общност предоставянето на социални услуги в общността за деца и семейства и се повиши чувствителността и ангажираността на обществото по проблемите на децата и семействата в риск.

Друг значителен резултат в развитието на социалните услуги е одобрението на проекта на Община Асеновград “Предоставяне на интегрирани социални услуги и услуги, свързани с грижи за деца от 0 до 3 години и от 3 до 7 години». В Проекта е предвидено строителство на Общностен център за деца и семейства, като идеята е да се стимулират семействата да вземат участие в живота на детската градина, в която се възпитават и обучават децата им. Акцент по проекта ще бъдат малцинствените и социално слаби групи, както и децата с увреждания и хронични заболявания.

И не на последно място следва да се отбележи целенасочената политика на Община Асеновград към процеса на деинституционализация. В тази връзка общинска работна група, определена със заповед на Кмета на Общината, разработиха проекти за трансформиране на ДДЛРГ «Таню войвода» и ДДЛРГ «Гергана», които имат за цел планиране на действия за поетапно извеждане на настанените деца в специализираните институции включването им в мрежа от алтернативни социални услуги в общността.

Извършените дейности като цяло не надхвърлят конкретните отговорности и ангажименти на отделните институции. Разработването, планирането и реализирането на политиката по закрила на децата на територията на общината не би могла да стане реалност и да бъде насочена към конкретните потребители с техните потребности без активното участие на всички местни институции, свързани със закрила на детето.

Развиването на социални услуги в общността за деца и семейства ще доведе до промяна в структурата на партньорската мрежа за осъществяване на дейности по закрила на децата на територията на общината.

ПРЕПОРЪКИ:


  1. Общинската програма за закрила на детето за 2012 година да бъде съобразена с новите насоки на националната политика в тази сфера.

  2. Да се възложат конкретни отговорности на институции за по-успешното развитие на социални услуги в общността.

  3. Община Асеновград да продължи да участва активно по различни схеми за финансиране от Европейския съюз, свързани с развитието на социалната политика.



/Настоящия отчет е изготвен на база предоставени обобщени данни от членовете на Комисия за детето към община Асеновград, които са ангажирани участници по изпълнението на програмата/

Одобрил:

инж. Мария Вълканова


Заместник-кмет на Община Асеновград и Председател на Комисия за детето
Изготвил:

София Бечева


Гл. експерт “Социални дейности, ЕДВ”





Каталог: userfiles -> file -> reshenia obs -> reshenia 2011 2015 -> prilojenia
prilojenia -> Общински план за развитие на община асеновград 2014-2020 г
prilojenia -> Н а р е д б а за стопанисване, управление и разпореждане със земи от общинския поземлен фонд
prilojenia -> Програма за закрила на детето 2013г. "За по-добро бъдеще на децата на асеновград"
prilojenia -> Община асеновград 4230, Асеновград пл. „Акад. Николай Хайтов” №9
prilojenia -> Приложение №2 Предварителен договор
prilojenia -> Програма за закрила на детето 2012г. "За по-добро бъдеще на децата на асеновград"
prilojenia -> Описание на имота Начална тръжна цена в лв без ддс
prilojenia -> Списък-ведомост на ветераните от войните – община асеновград
prilojenia -> Община асеновград, област пловдив утвърждавам: …
prilojenia -> Доклад за наблюдение изпълнението на общинския план за развитие на община асеновград


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница