Програма за закрила на детето 2015г. Приоритет І: намаляване на детската бедност и създаване на условия за социално включване на децата



Дата27.10.2018
Размер281.61 Kb.
#102013
ТипПрограма



ОТЧЕТ

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ, ЗАЛОЖЕНИ В ОБЩИНСКАТА ПРОГРАМА ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО 2015г.


ПРИОРИТЕТ І:

НАМАЛЯВАНЕ НА ДЕТСКАТА БЕДНОСТ И СЪЗДАВАНЕ НА УСЛОВИЯ ЗА СОЦИАЛНО ВКЛЮЧВАНЕ НА ДЕЦАТА
ЦЕЛ 1. Подобряване системата за подкрепа на отговорно родителство

Дейност 1.1. Осигуряване на доходи и финансова подкрепа на семействата, отговарящи на условията за месечно социално подпомагане за децата, които отглеждат.

Дейност 1.2. Прилагане на мерки за превенция и санкциониране проявите на безотговорно родителство.

Дейност 1.3. Подкрепа на семействата в съответствие и в изпълнение на основната цел на ЗЗД – отглеждане на децата в семейна среда, чрез развитие на алтернативни услуги за деца и чрез предоставяне на финансови помощи и/ или в натура.

Дейност 1.4. Прилагане на комплекс от услуги, насочени към повишаване на капацитета на родителите, предлагани в Центъра за обществена подкрепа.

Дейност 1.5. Предлагане на комплекс от услуги насочени към преодоляване на причините, водещи до отпадането на деца от училище, чрез оказване на конкретна помощ на децата, застрашени от отпадане и на вече отпаднали от училище деца.
Мерките за закрила в семейна среда при установяване на риск от изоставяне на детето се предоставят от Дирекция „Социално подпомагане” чрез Отдел „Закрила на детето”.

През изтеклата година в Отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане” гр. Исперих има регистрирани 159 сигнала за деца в риск или в риск от насилие. Общия брой случаи по Закона за закрила на детето, по които е работено през 2015г. са 290 броя. В това число мерките за закрила в семейна среда са 172 случая, а мерките за закрила извън семейна среда са 118.

Мерките за закрила в извън семейната среда обхващат настаняване на деца при близки и роднини, настаняване на деца в резидентен тип услуги, приемни семейства и настаняване в специализирани институции. Настанените при близки и роднини деца са 52 броя в 25 семейства. Тридесет и четири деца са настанени в Комплекс за социални услуги за деца и семейства „Лудогорие”, 11 деца в 9 приемни семейства.

Развиване на комплекс от услуги, насочени към повишаване на родителския капацитет на родителите се предлагат от Центъра за обществена подкрепа, посредством съдействие, подпомагане и консултиране. През 2015г. от Отдел „Закрила на детето“ са издадени 117 направления за ползване на услугата. Осигурени са психологическа помощ на родители и деца, консултиране на деца и информиране в съответствие с тяхната възраст и със степента на развитие. Оказвано е съдействие за подобряване на социално-битовите условия и повишаване на родителския капацитет. Отпуснати са 85 еднократни и месечни помощи. Дирекция „Социално подпомагане” гр. Исперих чрез Отдел „Закрила на детето“ има 120 участия в съдебни и административни процедури. Към месец декември 2015г. отделът има 290 случаи, по които се работи.

Отдел „Закрила на детето“ при Дирекция „Социално подпомагане” гр. Исперих, съвместно с Местната Комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, с Комплекса за социални услуги за деца и семейства „Лудогорие“, ДДЛРГ ”Лудогорие”, Детска педагогическа стая, органи и институции, осъществяващи мерки по закрила на детето създаде условия за повишаване капацитета на семействата по отношение на родителските им функции и отговорно родителство.

Отделът оказва подкрепа на семействата в съответствие и в изпълнение на основната цел на Закона за закрила на детето - отглеждане на децата в семейна среда, чрез развитие на алтернативни услуги за деца и предоставяне на финансови помощи.

През изминалия период са проведени множество работни срещи между специалисти от различни институции с цел координиране на усилията по обхващане на застрашените от отпадане от училище деца. Обсъдени са и са разписани конкретни отговорности и начини на взаимовръзка на работещите на местно ниво с деца ,жертва на насилие.

Отдел „Закрила на детето“, съвместно с други институции работи за развиване на програми и услуги, насочени към превенция на насилието и възстановяване и реинтеграция на деца, жертви на насилие, както и по осигуряване на достъп до здравни грижи, психологическа подкрепа на деца и семейства, жертва на насилие или трафик чрез ползване на различни услуги в общността.

Отделът работи съвместно с Комплекса за социални услуги за деца по превенция на изоставянето на деца и настаняването им в специализирана институция. Издадени са 40 направления за ползване на Дневен център за деца с увреждания. Пет деца са настанени в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания.

През 2015г. на територията на Община Исперих функционира Комплекс за социални услуги за деца и семейства „Лудогорие”, в който се предоставят социални услуги, съгласно чл. 36, ал. 2 от ППЗСП, както следва:



  • Преходно жилище;

  • Център за обществена подкрепа;

  • Център за настаняване от семеен тип 1;

  • Център за настаняване от семеен тип 2.


ПРЕХОДНО ЖИЛИЩЕ

„Преходно жилище” /ПЖ/ е социална услуга в общността с капацитет 12 юноши и девойки. Доставчик на услугата е Община Исперих. Управлението на услугата се осъществява от Управителя на КСУДС. Оперативното управление на дейностите в услугата се осъществява от социален работник-екипен ръководител.

Ползватели на услугата са младежи и девойки на възраст от 16 до 20 години, настанени при условия и ред, определени в Закона за закрила на детето или в Закона за социално подпомагане.

Услугата ПЖ е предназначена за:



  • Младежи и девойки над 16 годишна възраст, с дълъг институционален престой, за които към момента няма възможност за реинтеграция в семейна или близка до семейната среда;

  • Младежи и девойки, навършили 18 годишна възраст - до завършване на средно образование;

  • Младежи и девойки от общността, които са над 16 годишна възраст, но се налага да ползват социална услуга от резидентен тип поради невъзможност да живеят в семейна или близка до семейната среда.

През 2015г. услугата се е ползвала от 15 младежи и девойки. В 6 от случаите потребителите я ползват повече от една година. За този период ПЖ са напуснали 3 младежи и 3 девойки: 3 - поради завършване на средно образование, 2 - по собствено желание, а на 1 е наложена възпитателна мярка за настаняване във ВУИ. Три са прекратените случаи на потребители, навършили пълнолетие. През 2015г. в Преходно жилище има 7 нови настанявания - 1 случай идва от Дом за деца „Лудогорие“ гр. Исперих, 3 настанявания от Дом за деца гр.Габрово, 2 случая от КСУДС „Лудогорие” гр. Исперих, а 1 случай от общността. В края на периода в услугата има 9 случая. Всички потребители са ученици - 7 в ПГСС „Хан Аспарух”, 1 - в Гимназия „Васил Левски” и 1 – в ОУ „В.Априлов”. Една девойка е стипендиант по програмата „1000 стипендии“. В края на периода услугата се ползва от 3 пълнолетни и 6 непълнолетни потребители.
ЦЕНТЪР ЗА ОБЩЕСТВЕНА ПОДКРЕПА

Център за обществена подкрепа е социална услуга в общността с капацитет 40 места, която предлага подкрепа на деца и родители за преодоляването на различни проблеми в съвместния им живот, подобряване на родителските умения и създаване на благоприятна семейна среда. Доставчик на услугата е Община Исперих. Управлението на услугата се осъществява от Управителя на КСУДС. Оперативното управление на дейностите в услугата се осъществява от социален работник-екипен ръководител. Ползватели на услугата са деца в риск от 0 до 18 години и техните семейства.



През 2015г. общият брой потребители, ползващи услугата ЦОП са 77, от които: ползващи услугата с направление от Отдел „Закрила на детето” - 77, ползващи услугата с доброволна заявка от страна на клиента – 0.

Дейностите по предоставяне на услугата по вид и брой потребители за 2015г. се осъществиха, както следва:



1. Психологическо подкрепа: 17 /с направление/;

2. Развиване и повишаване на родителския капацитет: 2 /с направление/;

3. Услуга подпомагаща работата по реинтеграция на деца, настанени в институция: 0;

4. Проучване и оценка на случай: 0;

5. Превенция на отпадане от училище 26 /с направление/;

6. Дейности в слединтеграционния период и услуга в подкрепа на семейството: 6 /с направление/;

7. Услуга в насока подкрепа и консултиране на семейството: 11 /с направление/

8. Оценка на риска: 11 /с направление/;

9. Социално-педагогическо консултиране на деца с поведенчески проблеми и техните семейства: 1 /с направление/;

10. Педагогическа и психологическа подкрепа: 3/с направление/;

11. Изготвяне на психологически портрет: 0.

За предоставяне на услугата ЦОП е осигурен персонал, чиято численост, опит и квалификация са съобразени с необходимостта от осигуряване на качество на предоставяната услуга. Екипът на услугата се състои от 4 социални работници, единият от които е ръководител, 1 психолог и 3 административен и помощно-обслужващ персонал.


ЦЕНТЪР ЗА НАСТАНЯВАНЕ ОТ СЕМЕЕН ТИП 1

Център за настаняване от семеен тип за деца/ младежи без увреждания 1 /ЦНСТ 1/ е социална услуга – резидентен тип, която осигурява жизнена среда за пълноценно развитие на деца и младежи, които имат нужда от грижа извън тяхното семейство и подкрепа за самостоятелен живот. Тя е нова форма на социална услуга в страната и предоставя комплекс от дейности, съобразени с индивидуалните потребности на децата/ младежите и насочени към развиване на социална компетентност и подготовка за самостоятелен живот, подкрепа в образованието, развиване на способности за организиране на свободното време, професионално ориентиране и обучение, възстановяване и поддържане на контакти с биологичното семейство и формиране на собствена идентичност. Услугата ЦНСТДМ без увреждания 1 е с капацитет 12 деца.

Предназначена е за деца/ младежи на възраст от 3 до 18 годишна възраст и младежи от 18 до 29 години. Те се настаняват при условия и ред, определени в Закона за закрила на детето.

Доставчик на услугата е Община Исперих. Управлението на услугата се осъществява от Управителя на КСУДС. Оперативното управление на дейностите в услугата се осъществява от социален работник-екипен ръководител.

През 2015 година услугата работи с пълен капацитет. Настанените потребители с административна заповед от ДСП –Исперих са 12. В ЦНСТДМ без увреждания 1 има 4 прекратени случая, като 1 дете е настанено в Дом за сираци гр. Карлово, а 3 случая в ЦНСТДМ без увреждания 2.

Потребителите на услугата са ученици в ПГСС „Хан Аспарух” - 2, в ОУ „В.Априлов” - 7 и 2 в ЦДГ „Щастливо детство”.


ЦЕНТЪР ЗА НАСТАНЯВАНЕ ОТ СЕМЕЕН ТИП 2

Център за настаняване от семеен тип за деца/ младежи без увреждания 2 /ЦНСТ 2/ е социална услуга – резидентен тип, която осигурява жизнена среда за пълноценно развитие на деца и младежи, които имат нужда от грижа извън тяхното семейство и подкрепа за самостоятелен живот. Тя е нова форма на социална услуга в страната и предоставя комплекс от дейности, съобразени с индивидуалните потребности на децата/ младежите и насочени към развиване на социална компетентност и подготовка за самостоятелен живот, подкрепа в образованието, развиване на способности за организиране на свободното време, професионално ориентиране и обучение, възстановяване и поддържане на контакти с биологичното семейство и формиране на собствена идентичност. Услугата ЦНСТДМ без увреждания 2 е с капацитет 12 деца.

Предназначена е за деца/ младежи на възраст от 3 до 18 годишна възраст и младежи от 18 до 29 години. Те се настаняват при условия и ред, определени в Закона за закрила на детето.

Доставчик на услугата е Община Исперих. Управлението на услугата се осъществява от Управителя на КСУДС. Оперативното управление на дейностите в услугата се осъществява от социален работник-екипен ръководител.

През 2015г. услугата работи с пълен капацитет. Настанените потребители със съдебно решение са 15, с административна заповед от ДСП – Исперих са 15. В ЦНСТДМ без увреждания 2 има 9 прекратени случая, като 4 деца са реитегрирани в семействата и 2 настанени в друга услуга. Потребителите на услугата са ученици в ПГСС „Хан Аспарух” - 2 , в ОУ „В.Априлов” - 3 и 4 в ПУИ „П.Берон” гр.Кубрат.
ЦЕЛ 2. Развиване на мерки в подкрепа на родителите при наличие на риск за изоставяне на детето

Дейност 2.1. Разкриване и предоставяне на социални услуги и дейности по превенция на изоставянето на дете и настаняването му в специализирана институция.

Дейност 2.2. Информиране за достъп до социалните услуги за начините и видовете на подкрепа за деца и семейства в нужда.

Дейност 2.3. Подкрепа на семействата на деца, застрашени от изоставяне чрез прилагане на мерки за закрила в семейна среда и финансово подпомагане. Мерки за ранна превенция.

Дейност 2.4. Реализиране и предоставяне на социални услуги и дейности по превенция на изоставянето на дете и настаняването му в специализирана институция.
Мерките за закрила в семейна среда при установяване на риск от изоставяне на детето се прилагат от Дирекция „Социално подпомагане” посредством предоставяне на еднократни помощи и чрез насочване за ползване на услуга семейно консултиране в Център за обществена подкрепа.
ЦЕЛ 3. Осигуряване на жизнен стандарт, съответстващ на нуждите на физическото, умственото, духовното и социалното развитие на детето

Дейност 3.1. Предоставяне на социални услуги в Дневен център за деца с увреждания на територията на Община Исперих.

Дейност 3.2. Предоставяне на социални услуги от резидентен тип в Център за настанява от семеен тип на територията на град Исперих за деца с увреждания.

През 2015г. в гр. Исперих се предоставя услугата ДЦДУ. Тя е разкрита на 01.12.2014г. по проект „Интеграция на деца и младежи с увреждания чрез предоставяне на социални услуги в Община Исперих“.

Дневен център за деца с увреждания е социална услуга за предостовяне на дневни грижи, мобилна и почасова услуга за деца до 18 години и техните семейства, както и младежи до 29 години, ползватели на социалната услуга Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания.

През отчетния период се предоставя и социалната услугата Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания. Тя стартира на 05.01.2015г. по Проект „Интеграция на деца и младежи с увреждания чрез предоставяне на социални услуги в Община Исперих“.

Социалната услуга Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания се предоставя в достъпна и уютна среда, като разполага с обучен персонал с развити компетенции и опит за индивидуална работа и подкрепа на потребителите. Услугата има разработена методика, утвърдена вътрешна нормативна база, правила, процедури и документация, гарантиращи качество на предоставянето им, в съответствие със законово определените критерии и стандарти.
ЦЕЛ 4. Развиване на алтернативна семейна грижа и подобряване на качеството на съществуващата за деца, които не могат да живеят с биологичните си родители и за деца настанени в специализираната институция

Дейност 4.1. Реализиране на професионална и доброволна приемна грижа, съгласно партньорското споразумение между Агенция за социално подпомагане и Община Исперих по Проект „И аз имам семейство”.

Дейност 4.2. Реализиране на професионална и доброволна приемна грижа. Обучения и оценки на кандидати за приемни семейства, кандидат – осиновители и семейства на роднини и близки.

Дейност 4.3. Реализиране на Проект „Детство за всички” по Оперативна програма «Развитие на човешките ресурси».

Дейност 4.4. Участие на Община Исперих в проекти на НПО.
През отчетния период Община Исперих продължава да е партньор на АСП в изпълнение на Проект „И аз имам семейство”. Дейностите по проекта се осъществяват съгласно план-график по сключения договор.

През 2915г. 15 деца са настанени за отглеждане и възпитание в приемни семейства на територията на община Исперих. От тях 2 деца са настанени при близки и роднини.

Към настоящия момент по Проект „И аз имам семейство“ са утвърдени 10 професионални приемни семейства. Настанени са 13 деца в 9 от утвърдените семейства.

Организира се кампания за популяризиране на професионалната приемна грижа на територията на Община Исперих и чрез проект „И аз имам семейство”. Предприети са мерки в подкрепа на родителите при наличие на риск от изоставяне на детето, мерки за ранна превенция.

В резултат на развитие на алтернативните форми на грижа продължи процеса на реформиране на специализираната институция ДДЛРГ „Лудогорие“ в посока извеждане на деца от нея и насочване към друг вид услуги в подкрепа на семейството.

ПРИОРИТЕТ ІІ:

ОСИГУРЯВАНЕ НА РАВЕН ДОСТЪП ДО КАЧЕСТВЕНА ПРЕДУЧИЛИЩНА ПОДГОТОВКА И УЧИЛИЩНО ОБРАЗОВАНИЕ НА ВСИЧКИ ДЕЦА
ЦЕЛ 1. Разработване на механизъм за проследяване на обхванатите и необхванатите деца и движението в образователната система

Дейност 1.1. Наблюдаване движението на учениците чрез ежемесечно събиране на информация от училищата за преместени, отпаднали и необхванати ученици.

Дейност 1.2. Провеждане на работни срещи между специалисти от различни институции с цел координиране на усилията по обхващане на застрашените от отпадане от училище деца.

Дейност 1.3. Създаване на стимулираща учебна среда за превенция на отпадането на учениците и тяхното привличане към училище.

Дейност 1.4. Мерки и услуги за включване на деца и родители в системата на предучилищното и училищно образование и подготовка на децата за училище.

Дейност 1.5. Подобряване на условията за спорт в образователната система с цел насърчаване на спортната активност сред учениците.

Дейност 1.6. Повишаване ролята на училищните настоятелства, настоятелства към ЦДГ и ОЗД в създаване на стимулираща учебна среда – разработване на програми и проекти за образование.
Община Исперих осигурява условия за модерно, качествено образование и възпитание на децата и учениците чрез насърчаване на техните интереси и заложби за достигане на европейските стандарти.

На територията на общината към отчетния период функционират осем общински и едно държавно училища – две средни и седем основни. Шест от основните училища са средищни. До всички средищни училища е осигурен безплатен транспорт за ученици и учители. През учебната 2014/ 2015 година Община Исперих делегира правата за ползване на училищните автобуси на средищните училища.

Отрицателната демографска статистика води до съществуването на паралелки с минимален и под минималния брой ученици. Общият брой на учениците в община Исперих за учебната 2015/ 2016г. е 2336.

В община Исперих функционират 23 детски градини и едно Обединено детско заведение В град Исперих работят три ЦДГ и ОДЗ. Другите 20 детски градини са по села. Основен проблем за общината е все по-бързото обезлюдяване на селата и претоварване на групите в градските детски градини. Осемнадесет от ЦДГ по села са едногрупни с деца между 12 и 20. Две от градините развиват дейност с две групи (ЦДГ в с. Подайва и с. Вазово). Общият брой на децата посещаващи ЦДГ е 809, като само в града са 473. В град Исперих функционира и детска ясла с 4 групи и 67деца.

През отчетния период Община Исперих е извършила проучване в общинските училища, с цел идентифициране на причините, поради които от системата на образованието отпадат деца до 16 годишна възраст, както и по-пълно и конкретно разбиране на социалните, икономическите, етнокултурните и образователните измерения на проблема.

На основата на събраната информация по време на проверката можем да направим изводи за различни характеристики на отпадналите ученици, а именно: Прави впечатление, че най-много ученици отпадат в четвърти и пети клас, т.е. при прехода от начален етап към прогимназиална степен. Големият брой на отпадналите първокласници отдаваме на: от една страна на факта, че децата биват записвани в определено училище и още в първите дни родителите им ги преместват в друго училище без да уведомят училищните власти; от друга страна на недостатъчна подготовка на детето за първи клас (в това число език, общуване) и стресови ситуации.

Получените стойности по този признак съответстват на резултатите от национални изследвания, в които около три четвърти от родителите на отпадналите ученици се самоопределят като роми. В тази група се регистрират някои специфични етнокултурни причини за ранното отпадане, а именно: по ранно встъпване в брак; страх на родителите да пускат по-големите си деца в училище поради опасност от открадване; по-ниска ценност на образованието и др.

Най-голям е относителния дял на отпадналите ученици от ромски произход.

Анализът на констатираните данни при осъществената проверка (по информация на училищните ръководства) сочи, че отпадащите от училище деца са преди всичко от семейства, които често се местят, деца от бедни семейства, деца, които не живеят с родителите си, деца на разведени родители или от непълно семейство, деца чийто родители работят в чужбина. Малка част от учениците получили удостоверение за преместване в друго училище или населено място в страната не са потвърдили, че продължават обучението си.

Едновременното действие на икономически, образователни и етнокултурни фактори, които са рискови за отпадане на ученици, оказва най-силно влияние и се проявява най-вече сред ромското население. Икономическите причини за напускане на училище (ниски доходи, лош жизнен стандарт и битови условия, безработица и др.), влиянието на семейството и средата (отглеждане на деца в непълни семейства, ниско образователно равнище на родителите, нехайно и безотговорно родителство и др.) и образователните фактори (ниска степен на училищна готовност, трудности при усвояване на учебния материал, нередовно посещаване на училище, конфликти с учители и съученици) си взаимодействат и поставят децата в особено висок риск от отпадане от училище.

Предвид сложността на явлението „отпадащи ученици от училище” и комплексното действие на причините, които го пораждат, е необходимо тясно сътрудничество между отговорните фактори на местно равнище.
ЦЕЛ 2. Продължаване на политиката за включващо обучение на децата със специални образователни потребности

Дейност 2.1. Взаимодействие с РИО - Разград за осигуряване на ресурсни учители.

Дейност 2.2. Провеждане на специализирани обучителни модули на специалисти, относно обучение на деца със СОП.

Дейност 2.3. Поетапно създаване на подкрепяща среда в детските градини и училища за включване на деца със СОП в общообразователния процес.

Дейност 2.4. Поетапно осигуряване на достъпна архитектурна среда за деца със СОП във всички детски градини, училища и обслужващи звена.

Дейност 2.5. Периодично предоставяне на актуална информация на родителите на деца със СОП, относно тяхното развитие и участие на родителите при изготвяне и преразглеждане на индивидуалните им програми.

Дейност 2.6. Провеждане на периодични обучения на учители и възпитатели, които работят с деца със СОП.
Екипът за комплексно педагогическо оценяване /ЕКПО/ към РИО гр. Разград за учебната 2014/ 2015 година съвместно с училища и детски градини в община Исперих са извършили първична оценка на общото развитие на деца и ученици със специални образователни потребности от област Разград, съгласно Наредба № 1/ 23.01.2009г. за обучението на деца и ученици със специални образователни потребности и /или с хронични заболявания/.

Децата с помощта на учителите от училищата и детските заведения, както и на ресурсните учители, които се занимават индивидуално с всяко дете, успяват да се впишат в групата си, което е много важен фактор за преодоляване на социалната изолация.

Община Исперих се гордее със своите деца, носители на редица престижни награди и отличия от национални форуми, олимпиади и конкурси.
ЦЕЛ 3. Развиване на образователните и социални услуги насочени към отпадналите и необхванати деца от образователната система

Дейност 3.1. Обхващане на всички отпаднали и застрашени от отпадане от образователната система деца и насочването им към различни образователни и социални програми.

Дейност 3.2. Провеждане на работни срещи за уточняване на причините за отпадане и предприемане на мерки за отстраняване на причините за отпадане.

Дейност 3.3. Създаване на инфо система за събиране на данни за необхванати и застрашени от отпадане ученици на общинско ниво.

През отчетния период Община Исперих работи в насока за преодоляване на причините, водещи до отпадане на деца от училище с различните групи имащи отношение към проблема - самите отпаднали деца, техните родители, директори на училища, педагогически съветници, социални работници, експерти.



ПРИОРИТЕТ ІІІ:

ПОДОБРЯВАНЕ ЗДРАВЕТО НА ДЕЦАТА
Цел 1. Намаляване на социално-значими заболявания сред децата, чрез повишаване на здравната култура и информираността на подрастващите

Дейност: 1.1. Провеждане на информационни кампании за здравословно хранене и начин на живот.

Дейност: 1.2. Разработване и прилагане на програми за здравно образование на децата и учениците във всяко детско заведение и училище.

Дейност: 1.3. Организиране и участие в програми, свързани с профилактика и промоцията на здравето на децата и учениците.
На територията на община Исперих функционират 32 здравни кабинети, в които работят 15 медицински специалисти. Те осъществяват медицинското обслужване на спешните състояния и дейностите по профилактика и промоция на здравето на децата и учениците.

В учебните заведения медицинските специалисти водят картотека със здравните картони на всички ученици и следят здравословното им състояние, като информират текущо учителите на педагогически съвети за актуалния здравен статус на учащите се. Подготвят периодично беседи по здравни теми актуални за сезона.

В часа на класния ръководител медицинските специалисти провеждат здравни беседи, разговори за здравословно хранене и за здравословен начин на живот. Учениците са запознати с принципите на здравословното хранене, имат културата, необходимите знания за здравословен начин на живот и необходимостта от това за човешкия организъм. Редовно се провеждат беседи за вредата от тютюнопушенето, алкохолизма, наркотиците и особено за вредата при децата.

В основните училища на територията на Община Исперих се осигурява хранене по НП за по-пълно обхващане на учениците в задължителна училищна възраст - Модул ІІІ „Осигуряване на закуска и/ или плод, и/ или мляко(чай), включително млечно кисели продукти за всеки ученик от първи до четвърти клас, както и за децата в подготвителните групи и класове за задължителна подготовка”, като се спазват изискванията на МЗ за здравословно хранене и седмични менюта, изготвени от назначена със заповед на директора училищна комисия.

В основните училища на територията на Община Исперих се осигурява столово обедно хранене на всички пътуващи ученици, като също се спазват изискванията на МЗ за здравословно хранене. Медицинските специалисти проследяват спазването на Наредбата за хранене на учениците, осъществяват ежедневен контрол, следят за хигиената при провеждане на самото хранене и почистването. При проверка РЗИ констатира, че се спазват всички изисквания на Наредбата за здравословно хранене.

Извършени са 26 проверки от РЗИ гр. Разград по спазването на Наредба № 6 за здравословно хранене на деца от 3 до 7 г., издадени са 26 предписания. Изготвени са пълни оценки на храненето в четири ЦДГ- с. Подайва, с. Райнино, с. Вазово и ЦДГ № 1 гр. Исперих. Беше извършена една проверка по спазване на изискванията на Наредба № 2 за здравословното хранене на деца от 0 до 3г. и 8 проверки по спазване на изискванията на Наредба № 37 за здравословното хранене на ученици.

В учебните заведения са разработени и се прилагат програми за здравно образование на учениците.

В рамките на информационно- скрининговата кампания по повод Международния ден без тютюнопушене беше проведено обучение с мултимедийна презентация на тема „Последствия от тютюнопушене“ сред 35 ученици от 9 до 12 клас на ПГСС „Хан Аспарух“ гр. Исперих.

Извършено е измерване на въглероден монооксид в издишания въздух и количеството на карбоксихемоглобин в кръвта чрез апарат Smoker Iyzer на 71 ученика.

Сътрудничеството между отделните институции в общината работещи с деца допринесе за положителен ефект върху изпълняването на заложените цели, дейности и приоритетите в програмата за 2015 година.



Цел 2. Разширяване на превантивните и профилактични мерки за опазване физическото и психическо здраве на децата

Дейност: 2.1. Провеждане на кампании за борба с наднорменото тегло при децата и рисковите фактори свързани с него.

Дейност: 2.2. Провеждане на кампании за борба с гръбначните изкривявания.

Дейност: 2.3. Профилактика на социално значими заболявания сред децата и учениците.

Дейност: 2.4. Провеждане на кампании за борба с тютюнопушенето.

Дейност: 2.5. Наблюдение на здравословното състояние и физическото развитие на децата и учениците.
Проучването и анализа на здравното състояние, физическото и психическото развитие на децата и учениците е една от основните дейности на отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето” РЗИ гр. Разград. Медицинските специалисти от детските и учебни заведения на Община Исперих предоставят ежегодно информация за физическото развитие и здравословното състояние на децата и учениците по данни от профилактичните прегледи, извършени от личните лекари.

Медицинските специалисти провеждат консултации и оказват подкрепа на децата и семействата чрез насочване към социални услуги в общността за опазване на физическото и психическото им здраве.

В учебните заведения са проведени информационни кампании сред учениците за борба с наднорменото тегло и гръбначните изкривявания и рисковите фактори свързани с тях. Раздадени са информационни материали, като същите са получени от РЗИ отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето” гр. Разград.

Цел 3. Повишаване на информираността на децата за разпространение на ХИВ/СПИН, болести предавани по полов път и злоупотреба с психоактивни вещества

Дейност: 3.1. Провеждане на кампания по превенция на ранно забременяване с рискови групи, информиране за ХИВ/СПИН, болести предавани по полов път и злоупотреба с психоактивни вещества.

Дейност: 3.2. Предоставяне на информация на учениците за ХИВ/СПИН, полово предавани инфекции и информация за зависимостите.

Дейност: 3.3. Организиране и провеждане на срещи, беседи и видеопрезентации на тема „Превенция на наркоманното поведение сред младите хора”.

Дейност: 3.4. Отбелязване на световен ден за жертвите от ХИВ/ СПИН.

Дейност: 3.5. Отбелязване на световен ден за борба с туберкулозата. Провеждане на информационна кампания сред деца и подрастващи.
В учебните заведения са проведени здравни беседи и разпространени информационни материали сред учениците с цел предпазването от ХИВ/СПИН, полово предавани болести и употреба на наркотици. Същите са получени от РЗИ отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето” и Областен съвет на БЧК гр. Разград.

Проведени са инициативи на училищно ниво на 01.12. – международен ден на борбата срещу ХИВ/СПИН.

Извършени са обучения с мултимедийна презентация на теми „Животът е безценен. Не го проигравай” и „Етика и култура на полово общуване. ХИВ/СПИН“ сред ученици от Гимназия „Васил Левски”, ОУ „Христо Ботев” и Дом за деца „Лудогорие” гр. Исперих.

Проведено е доброволно, анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ и други трансмисивни инфекции от екип на РЗИ – Разград за ученици над 16 год. от Гимназия „Васил Левски”, Професионална гимназия по селско стопанство „Хан Аспарух” гр. Исперих и Дом за деца „Лудогорие”. Мобилен екип бе разположен в здравните кабинети на посочените учебни и социални заведения.

През 2015г. бяха предоставени здравно-образователни материали.

В Комплекса за социални услуги за деца и семейства гр. Исперих е проведена беседа на тема „ХИВ/СПИН – разпространение, симптоми, профилактика“. Предоставени са информационни материали/ брошура „Какво знаем и какво не знаем за СПИН“/ и една кутия презервативи.

В комплекса за социални услуги за деца и семейства гр. Исперих са извършени 14 серологични изследвания на 13 младежи и 1 от персонала.

Изготвена е презентация на тема „Нулева стигма, нулева дискриминация“. Представена е пред 96 ученици от 9 и 12 клас на ПГСС „Хан Аспарух“ и ОУ „В. Априлов“ - проведени 2 обучения с мултимедийна презентация.


Цел 4. Подобряване на майчинството и детското здраве

Дейност: 4.1. Повишаване на обхвата с имунизации по Националния имунизационен календар на РБългария – провеждане на беседи и разговори с родители и деца за значението на имунизациите и създаване на мотивация за прилагане на ваксини. Активно издирване на деца, без данни за извършени имунизации и предприемане на мерки за осъществяването им. Осигуряване на мобилен екип за извършване на имунизации в региони и населени места с преобладаващо ромско население и/ или лица живеещи в сходна на ромската ситуация.

Не са установени деца без общо практикуващ лекар. Не са постъпвали деца за имунизации в имунизационен кабинет към РЗИ.


Цел 5. Отглеждане, възпитание и обучение на деца от 1-3 годишна възраст

Дейност: 5.1. Проследяване на физическото развитие на децата от 1 до 3 годишна възраст от медицинските специалисти в детските ясли.
Медицинските специалисти извършиха оценка на здравословното състояние на децата от 1 до 3 годишна възраст на база на получените данни от личните лекари.

ПРИОРИТЕТ ІV:

ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОТ ВСЯКАКВИ ФОРМИ НА ЗЛОУПОТРЕБА, НАСИЛИЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ
ЦЕЛ 1. Повишаване на професионалната компетентност на специалистите, работещи с деца за ранно идентифициране и предотвратяване на риска от насилие

Дейност: 1.1. Провеждане на работни срещи между специалисти от различни институции с цел обсъждане и разписване на конкретни отговорности и начини на взаимовръзка на работещите на местно ниво с деца, жертви на насилие.
През 2015г. Местната комисия за БППМН работи в тясно сътрудничество с инспектор ДПС, органите по образованието, Дирекция „Социално подпомагане”, съдебната власт. Провеждаха се регулярни срещи с ИДПС, а с регистрираните деца при необходимост допълнително дейности и ангажиране на обществен възпитател.

През отчетна година се наблюдаваше и активно взаимодействие между членове на Местната комисия и обществените възпитатели с кметовете на населени места от общината, с класните ръководители и педагогическите съветници от училищата, както и с всички институции на територията на общината, работещи с деца и техните семейства.


ЦЕЛ 2. Повишаване на обществената чувствителност с цел намаляване на броя на децата, жертви на насилие

Дейност: 2.1. Популяризиране на ненасилствените, позитивни и зачитащи мнението на децата методи за отглеждане, образование и повишаване информираността сред децата, относно тяхното право на закрила от всички форми на насилие.
През отчетната година членове на Местната комисия за БППМН и обществените възпитатели провеждаха лекции и беседи в училищата, относно правото на закрила на децата от всички форми на насилие.

В учебните заведения се осъществяваше превантивна дейност по отношение на проблемите, свързани с употребата на алкохол, тютюнопушенето, наркоманиите, криминогенните секти, хазарта, трафика на деца и жени, сексуалната експлоатация. Изнесоха се лекции и беседи по горепосочените теми от инспектор ДПС, обществени възпитатели и членове на Местната комисия за БППМН.

По Програмите „Превенция на наркоманиите”, „Превенция на агресията в училище” и „Превенция на тютюнопушенето” Местната комисия за БППМН, стремейки се напълно да отговори на една широка обществена потребност, организира превантивна дейност в посока намаляване на противообществените прояви от малолетни и непълнолетни и предотвратяване на злоупотребата с наркотични вещества. Успоредно с нея се провеждаха обучителни семинари, изнасяха се лекции с видеофилми, предоставяха се информация и нагледни материали. На проведените обучителни семинари с членове на Местната комисия, председателите на Училищните комисии и инспектор ДПС бяха изнесени поредица от лекции, придружени от видеофилми по проблемите на наркоманиите, агресията и асоциалните прояви сред децата. Широко използван в програмите за работа е и подходът „Връстници обучават връстници”, който освен останалите предимства позволява информацията да достига до по-голям кръг от ученици.
ЦЕЛ 3. Повишаване на обществената информираност по отношение на проблемите и опасностите за децата при работа в интернет

Дейност: 3.1. Провеждане на кампания с ученици за предоставяне на информация за правилата за безопасно използване на интернет.

Дейност: 3.2. Извършване на тематична проверка за спазване на здравните изисквания към компютърните и интернет зали в община Исперих, продължителността на работа с компютрите и недопускане на малолетни деца след 21.00 часа и на непълнолетни след 22.00 часа без родителски надзор.

През 2015г. бе проведена кампания с ученици за предоставяне на информация за правилата за безопасно използване на интернет. Членове на Местната комисия за БППМН, съвместно с ИДПС, участваха в организирани проверки за посещение на малолетни и непълнолетни в питейни заведения, дискотеки, интернет клубове след определения в Наредбата за опазване на обществения ред вечерен час.

Извършени са 8 проверки на увеселителни и питейни заведения и игрални зали съвместно с РУ на МВР - Исперих и ОЗД – гр. Исперих. При извършените проверки не са констатирани нарушения на Наредба № 1 и ЗБППМН.

В изпълнение на националната стратегия за „Защита на децата на улицата” МКБППМН съвместно с Отдел „Закрила на детето” и Дирекция „Социално подпомагане”- Исперих работят в мултидисциплинарен екип, целта на който е установяване на броя на просещите деца. През отчетния период бе констатирано, че на територията на Община Исперих не са регистрирани случаи на просещи деца. Комисията не се е сблъсквала с проблеми при осъществяването на контролната си дейност.


ЦЕЛ 4. Развиване на програми и услуги, насочени към превенция на насилието и възстановяване и реинтеграция на деца, жертви на насилие

Дейност: 4.1. Осигуряване на достъп до здравни грижи, психологическа подкрепа и безплатна правна помощ на деца и семейства, жертви на насилие или трафик, чрез ползване на различни социални услуги в общността.

Дейност: 4.2. Повишаване на информираността за функционирането на Координационния механизъм на територията на община Исперих – чрез сайта на община Исперих.
По инициатива на Министерството на труда и социалната политика през 2010г. беше разработено и подписано споразумение за сътрудничество и координиране на работата на структурите на местно ниво за подкрепа на деца, жертви на насилие или в потенциален риск от насилие и при кризисна интервенция. Споразумението е подписано от министъра на труда и социалната политика, вицепремиера и министър на вътрешните работи, министъра на външните работи, министъра на правосъдието, министъра на образованието младежта и науката, министъра на културата, държавната агенция за закрила на детето, изпълнителния директор на агенцията за социално подпомагане и председателя на управителния съвет на националното сдружение на общините.

Работата на мултидисциплинарния екип е насочена в следните основни направления: Обединяване на ресурсите и усилията между всички участници за осигуряване на ефективна система за взаимодействие при работа в случай на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и в случаите, при които е необходима кризисна интервенция, с оглед гарантиране спазване правата на децата; Постигане на съгласие по всички цели и аспекти на работата в случаи на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и в случаите, при които е необходима кризисна интервенция, с оглед гарантиране спазване правата на децата.

На местно ниво функционира екип за работа по Координационния механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция. През 2015г. са осъществени 4 броя екипни срещи. Броя случаи, по които е работил мултидисциплинарния екип от специалисти според вида насилие са 4. Три са за физическо насилие, едно за сексуално. Ефективното прилагане на Координационния механизъм допринася за по-успешна работа по случаите на насилие над деца.
ЦЕЛ 5. Повишаване осведомеността, ангажираността и чувствителността на широката общественост, на децата и на техните семейства към случаите на насилие и злоупотреба с деца

Дейност: 5.1. Провеждане на информационни кампании и инициативи за превенция на насилието, злоупотребата и други форми на експлоатация на деца. Изработване и разпространение на информационни материали по превенция на насилието на различни целеви групи – деца, родители и професионалисти, работещи с деца.

Дейност: 5.2. Осъществяване на целенасочена превантивна дейност по Националната програма „Работа на полицията в училище”.

Дейност: 5.3. Разпространение на информационни материали за трафика на хора и начините на предпазване и възможностите за оказване на помощ на жертви на трафик.
През 2015г. са раздадени информационни материали по превенция на насилието на различни целеви групи – деца, родители и професионалисти, работещи с деца.

ПРИОРИТЕТ V:

ОТДИХ, СВОБОДНО ВРЕМЕ И РАЗВИТИЕ НА СПОСОБНОСТИЕ НА ДЕТЕТО
ЦЕЛ 1. Създаване на възможности за увеличаване броя на децата, участващи в различни спортни, културни, развлекателни дейности, клубове по интереси и други занимания в свободното време

Дейност 1.1. Разкриване на кръжоци, клубове по интереси, школи и др. за развитие уменията на талантливи деца и ученици в областта на изкуствата, спорта, науката и информационните технологии.

Дейност 1.2. Подкрепа и съдействие от страна на община Исперих на участието и изявите на общинските училища за организиране на извънкласни дейности и форми в свободното време на деца и ученици.

Дейност 1.3. Подкрепа и съдействие от страна на община Исперих на участието и изявите на общинските училища, участници в Национална програма.
През 2015г. общинските училища работиха по различни Национални програми към МОН. През отчетната година продължават да развиват своята дейност кръжоци, клубове по интереси и школи за развитие уменията на талантливите деца и ученици в областта на изкуствата, спорта, науката и информационните технологии.

Към Читалище „Съзнание1891“ гр. Исперих - един от значимите центрове на културата в общината осъществиха дейности следните школи:

Школа по изобразително изкуство;

Школа по театрално изкуство;

Школа по пиано, акордеон и флейта;

Школа по танцово изкуство;

Балетна формация „Форте“;

Детска вокална формация „Теменуга“;

Детска група за народни песни;

Детски танцов състав;

Група за народни песни „Ахинора“;

Смесен хор за патриотични и туристически песни „Лудорогско ехо“.


ЦЕЛ 2. Насърчаване на деца с изявени дарби

Дейност 2.1. Финансово подпомагане и стимулиране на деца с изявени дарби чрез отпускане на стипендии и еднократно финансово подпомагане по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби за 2015г.
През 2015г. в община Исперих няма деца получили стипендия по Програма на мерките за закрила на деца с изявени дарби.
ЦЕЛ 3. Подкрепа на изграждането на ученически спортни клубове с оглед подобряване на извънкласната и извънучилищна спортна дейност

Дейност 3.1. Участие в дейности, заложени в Националния спортен календар, участия в ученически игри.
През 2015г. в Община Исперих се проведоха Ученически игри. В тях взеха участие общо 9 училища. В рамките на ученическите игри се проведоха състезания в общо шест вида спорт: футбол, хандбал, волейбол, баскетбол, тенис на маса и бадмингтон.
За изпълнението на Общинската програма за закрила на детето е необходимо да има ефективна междуинституционална координация, което ще доведе до по-добро равнище на грижи и сигурност на семействата и децата.


7400 гр. Исперих ул. “Дунав” № 2 тел.: 08431/20-06, факс: 08431/21-84, e-mail: isperih@isperih.bg




Каталог: sites -> default -> files -> 2016-04 -> april -> ДЗ%20-%20Айджан%20Бейтула
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
ДЗ%20-%20Айджан%20Бейтула -> Община исперих план за развитие на социалните услуги в община исперих за 2017г
april -> Конкурс за срок не по дълъг от 10 години. Редът за управлението на този вид имоти е регламентиран в чл. 5, ал. 3 от Наредба
april -> Регламент за ползване на преференции ще даде възможност на много родители в затруднено финансово положение да ползват услугите на детските заведения и ще даде равен старт на техните деца за включване в образователната система


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница