Програма за закрила на детето за 2015 г в рамките на следните водещи приоритети



страница1/3
Дата31.12.2017
Размер479.68 Kb.
#38548
ТипПрограма
  1   2   3








Настоящият отчет представя резултатите от реализираните дейности по Общинската програма за закрила на детето за 2015 г. в рамките на следните водещи приоритети:
І. Намаляване на детската бедност и създаване на условия за социално включване

ІІ. Осигуряване на равен достъп до качествена предучилищна подготовка и училищно образование на всички деца

ІІІ. Подобряване здравето на децата

ІV. Защита на децата от всякакви форми на злоупотреба, насилие и експлоатация

V. Насърчаване участието на децата

VІ. Отдих, свободно време и развитие способностите на детето

През 2015 г. Комисията за детето при Община град Добрич е провела заседания, на които са разгледани и приети Отчет на Комисията за детето за 2014г. и Общинската програма за Закрила на детето за 2015 г. Обсъждани са различни проблеми, касаещи системата за закрила на децата в Община град Добрич. Членове на Комисията участват в разработването на Анализа на ситуацията и оценка на потребностите от социални услуги в Община град Добрич, изработен във връзка с предстоящото изготвяне на Стратегия за развитие на социалните услуги в Община град Добрич 2016-2020 г.




Приоритетна област 1: Намаляване на детската бедност и условия за социално включване на децата – политики за подкрепа на детето и семейството.

Приоритет в политиките на Община град Добрич за ограничаване на бедността и социалното изключване е подкрепата на децата и семействата чрез дейности, насочени към:



  • Създаване на подходяща семейна среда за всяко дете, както в биологичното семейство, така и в рамките на приемната грижа;

  • Достъп до качествена предучилищна и училищна подготовка за всички деца;

  • Достъп до качествено здравеопазване;

  • Деинституционализация;

  • Защита на децата от всякакви форми на злоупотреба, насилие и експлоатация;

  • Подобряване на капацитета на цялата система за закрила на детето;

  • Право на идентичност и защита срещу дискриминация;

  • Участие и мнение на децата;

  • Отдих, свободно време, развитие на способностите на децата; околна и безопасна среда.

От м. март 2015 г. на територията на Общината функционират 7 /седем/ Центъра за настаняване от семеен тип – 3 /три/ за деца и младежи без увреждания и 4 /четири/ за деца и младежи с увреждания. Изграждането на 4-те центъра започна през 2014 г. по Компонент 1 “Планиране на мерки за деинституционализация”, Операция “Да не изоставяме нито едно дете” на ОП РЧР и бе на стойност 2 866 713,02 лева. Реализацията на проекта осигури подходяща и по-ефективна социална инфраструктура в Община град Добрич за предоставяне на нов вид услуги в общността. По Компонент 2 бе сключен и договор за безвъзмездна финансова помощ № BG051 PO001-5.2.12-0051-С0001 за сумата от 693 194,04 лв. Целевите групи, към които бе насочен проектът са 56 деца и младежи с увреждания, от които 48 деца и младежи, настанени в специализирани институции, 8 деца с увреждания от общността и 51 души – персонал, предоставящ услугата, а общата цел бе трайна замяна на институционалната грижа с нови възможности за деца и младежи с увреждания от специализирани институции и от общността чрез предоставяне на нов вид социални услуги в 4 – те Центъра за настаняване от семеен тип в град Добрич.

Изпълнението на проектните дейности започна през м. март 2015 г. То даде възможност, в новите социални услуги да бъдат изведени 49 деца и младежи с увреждания от ДДУИ Крушари, ДМСГД Добрич и други специализирани институции от страната. По проекта бяха осигурени и 51 работни места. Проектните дейности приключиха на 30 ноември 2015 г. От 01.12.2015 г. със Заповед на изпълнителния директор на АСП центровете преминаха на държавно делегирано финансиране.

Освен 7-те ЦНСТ през 2015 г. в Община град Добрич продължиха да работят и още две социални услуги за деца, които предоставят услуги в общността и са държавно делегирана дейност, както и два Центъра за обществена подкрепа, които се управляват от външни доставчици - неправителствените организации БЧК Добрич и Фондация ”Ръка за помощ”.

На територията на Община град Добрич функционират и 6 детски ясли, които разполагат с материална база, отговаряща на съвременните изисквания за отглеждане на деца. Разположени са в шестте основни микрорайона с цел да осигурят лесен достъп на деца и родители. За задоволяване на потребности на децата от 10 месеца до 3 години работи и Детска млечна кухня. За съжаление обаче и през 2015 г. се запази тенденцията за намаляване броя на децата в Община град Добрич, която явно налага необходимостта от оптимизация на яслената мрежа в нашия град.

През разглеждания период на територията на Добрич продължиха да функционират и 40 здравни кабинети, 17 от които са в детските градини, а 23 – в общинските училища и професионалните гимназии. Тези кабинети осигуряват грижи за общо 2315 деца в детските градини и за 8302 подрастващи на възраст от 7 до 18 години. Медицинските специалисти в тях оказват първа долекарска помощ при спешни и неотложни състояния, организират и провеждат профилактични дейности за предотвратяване и ограничаване рисковите фактори в детските заведения и училища и участват в организирането и реализирането на регионални, национални и международни програми за профилактика на болестите и промоция на здравето на децата и учениците.

И през 2015 г. един от основните приоритети в работата на Комисията за детето към Община град Добрич бе популяризирането и развитието на услугата Приемна грижа. Тя е социална услуга за деца и семейства, която се предоставя по утвърдени стандарти и критерии, регламентирани в Закона за социално подпомагане и Правилника за прилагането му, както и в нормативни документи, касаещи предоставянето на специализирана закрила и на социални услуги за деца. В изпълнение на Националната стратегия ”Визия за деинституционализация на децата в Република България” Комисията за детето работи в посока насърчаване развитието на приемната грижа с фокус върху услугите за деца от 0-3 години.

През м. декември 2011 г. стартира изпълнението на дейностите по Проект „И аз имам семейство” – процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Приеми ме”, бюджетна линия BG051РО001-5.2.11. По този проект Община град Добрич бе партньор, а Агенцията за социално подпомагане – бенефициент. Основната цел на проекта бе да се подкрепи процесът на деинституционализация на деца, като се създаде и реализира устойчив модел за развитие на заместваща семейна грижа за деца, настанени в специализирани институции и на деца, в риск от изоставяне. Той обхвана 82 общини в страната, в които сформирани екипи по приемна грижа предоставяха социалната услуга “Приемна грижа” в партньорство с АСП. От м. януари 2012 г. Община град Добрич стана една от общините партньори, която реализира дейностите по проекта.

Екипът по приемна грижа към Общината предостави и разви услугата приемна грижа чрез изпълнение на специфичните цели на проекта за прилагане на нов подход за предоставяне на услугата. Един от основните акценти в неговата работа бе информирането на обществеността с цел популяризиране на приемната грижа и положителна промяна в обществените нагласи. С тази цел бяха изработени и разпространени в Дирекция ''Социално подпомагане'', социалните услуги, Дирекция ''Бюро по труда'', детски ясли и детски градини информационни материали – брошури и листовки. Редовно бе публикувана и информация на интернет страницата на Община град Добрич и на фейсбук страницата на ЕПГ ''Приеми Ме - Oбщина Добрич''. Дейностите по проекта и постигнатите резултати бяха широко отразени и от местните печатни и електронни медии.

До момента по проекта са утвърдени 17 професионални приемни семейства. Положителен резултат е и утвърждаването на приемни семейства за деца до 3-годишна възраст, включително новородени.

Приемственост в предоставянето на услугата „приемна грижа“ в Община град Добрич бе осигурена чрез проекта „Приеми ме 2015“, който се явява продължение на проекта ”И аз имам семейство”. Целта на този проект е да се усъвършенства и да се разшири обхватът на услугата "приемна грижа", както и да се затвърди нейното предоставяне на местно ниво като алтернативна форма за отглеждане на деца в риск в семейна среда. Акцентът в този проект е поставен върху развитието на специализирана приемна грижа за деца с увреждания, деца, жертви на насилие или трафик, и деца, които са непридружени бежанци. Специален фокус се поставя и върху настаняването на деца до 3-годишна възраст. Бюджетът на проекта е 51,6 милиона лева а срокът за неговата реализация – 31.07.2018 г. В Община град Добрич по този проект от началото на 2016 г. са утвърдени 17 професионални приемни семейства. С 15 от тях вече са сключени и договори. Към момента в тези семейства се отглеждат 15 деца на възраст от 0 до 14 години. През м. януари 2016 г. е извършено и едно спешно настаняване на дете на 40 дни, а едно дете е осиновено.

Развиването на системата от услуги за деца и семейства дава широка възможност да бъдат консултирани по важни за тях въпроси, включващи материална издръжка, трудова заетост, здравни грижи, образование, юридически казуси, както и въпроси, касаещи взаимоотношения, индивидуални потребности и интереси.

Активно в работата на Комисията по подпомагане на развиването и повишаването на качеството на предоставяните социални услуги на територията на общината участват и представителите на Дирекция ”Социално подпомагане” град Добрич, които са и членове на Комисията за детето. Представители на ОЗД участват регулярно и в различни междуинституционални групи и комисии на общинско и областно ниво, като Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, Екип за комплексно педагогическо оценяване, Екип по Координационен механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция, Екип по Координационен механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца в риск от HIV, хепатит В, хепатит С и сексуално предавани инфекции, Общински съвет по наркотични вещества.

В ДСП традиционно се предоставя на клиентите актуална и подробна информация за доставчиците на социални услуги в общността за деца и семейства. Информационните материали се предоставят по инициатива на доставчиците на услуги. Клиентите подробно се информират за реда и условията за ползването на услугите и се насърчават да правят информиран избор и да участват активно в работата със специалистите. Пряката работа с родители и деца, както и съвместната работа с училища, лечебни заведения и практики и други институции допринася за разширяване на обществената информираност и съпричастност към потребностите на децата с увреждания. ОЗД се приема за място, където се съсредоточава голяма част от информацията, касаеща децата с увреждания и техните родители, тъй като тук насочват вниманието си доставчици на услуги, обучителни структури и лечебни и диагностични звена, които целят популяризиране на дейностите си и търсят достъп до ползвателите със специфични нужди.

За отчетния период в ДСП са постъпили 436 сигнали за деца в риск, 23 от които са за насилие над дете. По всички сигнали са извършени проверки, а част от тези сигнали са изпратени по компетентност до други органи.

По всички случаи на деца ОЗД си партнира със специалисти от доставчиците на услуги, системата на здравеопазването, образователните структури, полицията, съда и прокуратурата.

Общият брой отворени случаи по ЗЗД и ППЗЗД, по които е работено през годината, са 443, като новооткритите през периода са 114. Броят на случаите на превенция е 31, от които 20 са новооткритите през периода.

През 2015 г. е приложена и мярката за закрила извън семейна среда на 63 деца от Добрич, като 3 от тях са настанени в семейства на роднини или близки, 15 – в приемни семейства, 15 – в услуги резидентен тип (отделно 21 в ЦНСТДМУ) и 9 – в специализирана институция. Данните показват тенденцията към намаляване броя на децата, настанявани в специализирана институция, и увеличаване броя на децата, настанявани в приемни семейства. През периода са настанявани деца в приемни семейства, услуги резидентен тип и специализирани институции и на територията и на други общини и области. Значително нараства и броят на деца, настанявани в приемни семейства от отделението за новородени при МБАЛ гр. Добрич.

Случаите на реинтеграция за 2015 г. са 31, като новооткритите през периода са 23. От тях 2 деца са реинтегрирани от семейства на роднини или близки, 3 деца – от приемни семейства, 15 – от услуга резидентен тип и 9 – от специализирана институция. Осиновените през 2015 г. деца са 14.

През разглеждания период ОЗД е изготвил също така 325 становища и доклада до Районен съд и Окръжен съд гр. Добрич.

През годината са отпуснати общо 83 помощи по чл. 48 и чл. 49 от ППЗЗД – еднократни и месечни за деца от гр. Добрич, тъй като на семействата, в които има настанени деца по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето, може да бъде предоставяна еднократна помощ за покриване на нужди, възникнали извънредно. Такива помощи могат да бъдат предоставяни и при случаи на превенция на изоставянето и настаняване в специализирана институция, както и при реинтеграция на дете в биологичното семейство. В началото на 2015 г. настанените деца в ДМСГД Добрич са били 26, а в края на отчетния период са 15.

За периода са издадени и над 50 направления на деца за почасова, дневна и седмична грижа в ДЦ към ДМСГД – Добрич. Към Центъра се насочват деца с увреждания на ниска възраст, като по този начин се осъществява ранна превенция на проблемите в детското развитие и повишаване на родителската компетентност.

Към Дневен център за деца с увреждания „Надежда” през годината са насочени 60 нови деца.

От ДСП към ЦОП - 2 в град Добрич през годината са насочени 46 нови ползватели, а към ЦОП БЧК – 24 нови ползватели. Специалистите от Центровете за обществена подкрепа работят със семействата в насока повишаване на родителските умения за справяне с трудности и преодоляване на кризисни ситуации, поставящи в риск децата. В ЦОП-2 се провеждат и задължителни обучения на осиновители и на семейства, предоставящи приемна грижа, с цел повишаване на родителския капацитет.

Общият брой на децата, отглеждани през 2015 г. в семейства на роднини и близки в гр. Добрич, е 58. Децата, отглеждани през 2015 г. в приемни семейства в гр. Добрич, са 31, като 15 от тях са настанени през годината.

За периода специалисти от ОЗД при ДСП гр. Добрич участваха също така и в обучителни семинари, организирани от Фондация “SOS – семейства в риск” гр. Варна и Фондация „Лумос”, на тема “Работа по случаи на домашно насилие и ролята на социалните работници в прилагането на Закона за защита от домашно насилие”, както и в две обучения по „Работа по случаи на деца-бежанци и непридружени деца чужди граждани”, организирани от Държавната агенция за бежанците и Върховния комисариат на ООН за бежанците, ДАЗД.

С цел разширяване на достъпа на деца от малцинствен произход до социални услуги, през разглеждания период в ОЗД продължи да се провежда и индивидуална работа със семействата за повишаване на информираността на родителите и лицата, които ги заместват относно възможностите за подкрепа от страна на ЦОП и Общностен център за деца и семейства.

Социалните работници работят за мотивиране на ползвателите да търсят услугите на специалистите. Чрез създаденото партньорство между ДСП, Община град Добрич и НПО се гарантира максимална информираност за специалистите в тези услуги, за дейностите и условията за ползването им. Потребителите имат право на избор на доставчик и договарят услугата съобразно индивидуалните потребности на всяко дете.

Една от целите на Националната стратегия ”Визия за деинституционализация на децата в Р България” е закриване на всички институции за деца в рамките на 15 години. На тяхно място се изгражда мрежа от социални услуги от нов тип, които дават възможност на децата да живеят в близка до семейната среда и да получават индивидуализирана подкрепа. Особено внимание се отделя на услугите за деца с увреждания и техните семейства. Неслучайно първи приоритет при изпълнението на стратегията е деинституционализацията на децата с увреждания. Във връзка с този приоритет, през 2012 г. между Община град Добрич и Фондация „ЛУМОС” бе подписан Меморандум за сътрудничество и споразумение, а през 2014 г. – и допълнително споразумение за сътрудничество, което продължава партньорските взаимоотношения с цел подкрепа на процеса на деинституционализация на домовете за деца. През 2015 г. Община град Добрич и Фондация „Лумос” продължиха да работят заедно по осъществяване на дейностите по Компонент 2 „Предоставяне на социални услуги в общността”, част от операция „Да не изоставим нито едно дете”, проект ”Шанс за по-добър живот”, договор за безвъзмездна финансова помощ № BG051 PO001-5.2.12-0051-С0001.

В резултат на изпълнението на националната стратегия към момента на територията на Община град Добрич вече съществува само една специализирана институция – ДМСГД град Добрич, където се обгрижват 15 деца. През 2012 г. бе закрит ДДЛРГ „Дъга” град Добрич, а през 2015 г. бяха изведени и настанени в центровете за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания в град Добрич всички деца и младежи от ДДУИ с. Крушари. В края на отчетния период можем да заключим, че процесът на деинституционализация на СИ за деца на територията на Община град Добрич, а и на областно ниво, е почти завършен.

От м. май 2015 г. чрез проект „Нови възможности за грижа”, схема „Нови алтернативи” на ОП РЧР, се осигурява работа и за 83 лични асистента, които се грижат в семейна среда за 90 потребители, 20 от които са деца с увреждания.

От 2013 г. до края на 2015 г. Община град Добрич работи и по Проект „Общностен център за деца и семейства”, финансиран по Проекта за социално включване на Световната банка. Сключеният договор бе на стойност 497 104,27 лв. От началото на 2015 г. по този проект се предоставиха интегрирани здравни, образователни и социални услуги за 800 деца и техните семейства, както следва:



За деца от 0 до 3 г. и за деца от 3 до 7 г. и техните родители:

- превенция на нежелана бременност;

- групи за консултация и подкрепа на бъдещи родители – 50 бенефициента;


  • групи за родители и бъдещи родители – 48 бенефициента;

  • консултации с педиатър – 2625, с психолог – 2800, с гинеколог – 2625, с медиатори – 2700, с акушер – 1625. В това направление здравните медиатори от Първичен здравен център работиха в непрекъснато сътрудничество със специалистите от ОЦДС;

За родители на деца от 0 до 3 г. и от 3 до 7 г.:

  • консултации на родители на деца с увреждания от: социален работник – 172;

  • домашни посещения от социален работник – 129; от рехабилитатор – 15, посещения в дома с мобилен екип – 76;

  • кинезитерапевтични занимания с деца – 50;

  • групови срещи с педиатър за консултации с родители – 19, индивидуални консултации – 174, индивидуална работа с деца с увреждания – 159;

  • 521 консултации на медиатор с родители и 482 домашни посещения;

  • 170 консултации на психолог с родители, индивидуални занимания с деца с увреждания – 147, групови срещи за работа с родители – 15;

  • 15 групови сесии с логопед за родители, 540 индивидуални логопедични занимания с деца, 70 посещения в дома с мобилен екип;

  • 118 консултации на специален педагог за родители, 102 обучителни сесии с деца.

  • предоставяне и на образователната услуга – Допълнителна подготовка за равен старт в училище, за 30 деца предимно от ромски произход, в т.ч. деца от социално слаби семейства.

През 2015 г. на територията на Община град Добрич се предоставяха следните социални услуги за деца:

Център за настаняване от семеен тип/ЦНСТ/ за деца и младежи без увреждания 1, 2 и 3.

Центровете за настаняване от семеен тип за деца и младежи без увреждания 1 и 2 са разкрити като държавно делегирана дейност през 2010 г., а ЦНСТ – 3 е открит на 01.03.2011 г. със Заповед № РД-01-343/25.02.2011 г. на изпълнителния директор на АСП. През отчетния период трите центъра работиха средно с над 70% пълняемост на капацитета. В ЦНСТ-та се реализират следните дейности – придобиване на навици и умения за справяне с ежедневните нужди на всяко едно дете; подкрепа при подготовка за училище; психологическа подкрепа за формиране на определени нагласи, свързани с усвояването на нови знания и умения; подкрепа за по-добра комуникативност и по-широки социални контакти; организация на свободното време; насърчаване развитието на потенциала на всяко едно дете в зависимост от неговите заложби; подкрепа при настаняване в приемни семейства или при осиновители и подкрепа при връщане в биологичните семейства на децата.

Центровете са разположени в една сграда, но на отделни етажи. Всеки от тях разполага с обособени сервизни помещения, кухненски блок, спални помещения, трапезария и зала за занимания.

По-голямата част от персонала е преминал обучения, организирани от ФИЦЕ – България, Националното сдружение на общините в България, Фондация ”Лумос” и др.

Всички деца от ЦНСТ посещават подходящи учебни заведения, съобразени с възрастта и потребностите им. И през 2015 г. за децата от ЦНСТДМБУ бе организиран летен отдих на планина и море, а екипите на центровете осигуряваха условия за включването им в разнообразни дейности, занимания и инициативи съобразно индивидуалните им интереси. Центровете продължиха да провеждат и групови мероприятия, които благоприятстват обогатяването на социалните умения на децата, стимулират общуването и дават възможност на специалистите да установят нивото на социалните им компетентности. През отчетния период специалистите от ЦНСТ-та продължиха да работят съвместно с ОЗД и в посока реинтеграция и осиновяване на децата. В резултат от трите ЦНСТДМБУ 1 дете бе осиновено, 1 бе върнато в биологичното си семейство, а 1 – настанено в приемно семейство.

В новоразкритите 4-ри Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания се полагат грижи за общо 48 деца и младежи с увреждания. След приключването на проектните дейности на 30.11.2015 г. социалните услуги се финансират по ЕРС като държавно делегирана дейност. Социалните работници водят индивидуално досие за всяко настанено дете/младеж и изготвят договори за предоставяне на социалната услуга ЦНСТ за потребителите. Всички деца и младежи, на които изтича или е изтекъл срокът на ЕР на ТЕЛК, се представят за ново освидетелстване. На всички деца и младежи, преместени в ЦНСТ Добрич, са сменени и документите за самоличност във връзка с преместването им на новия адрес.

За децата и младежите, чието здравословно състояние позволява, Дирекция „Социално подпомагане” Добрич е издала направления за ползване на подходяща съпътстваща социална услуга, която те посещават по график, придружени от детегледач или социален работник. 24 деца и младежи са записани в ПУ ”Д-р П. Берон” град Добрич за деца със СОП. От тях 9 посещават училището ежедневно, а 6 - почасово. 10 деца и младежи се обучават в ЦНСТДМУ от ресурсни учители.



Център за обществена подкрепа – предоставен е за управление на външен доставчик /БЧК Добрич/. Центърът е с капацитет 25 деца. В него специалистите работят по превенция на отпадане от училище чрез организиране на групови занимания за деца, разделени в 2 възрастови групи. Целогодишно те провеждат срещи с педагогически съветници, класни ръководители и родители, като интензитетът се определя от всеки индивидуален случай. Важно значение има и работата на специалистите - психолог, педагог и социален работник, с децата и техните семейства по направление «Превенция на отклоняващо се поведение». Екипът предлага също така пълноценно прекарване на свободното време на децата чрез летните клубове „Играй и учи” и „Детство мое - „В страната на приказките”, „Забавни детски филми”, „Природата – наш приятел”, „Училище за приключения”, „Приказна съкровищница”.

Център за обществена подкрепа – 2 с капацитет 30 места. През отчетния период социални услуги в ЦОП – 2 ползваха 64 потребители, насочени от ДСП град Добрич. С тях специалистите проведоха над 1000 консултации. С тези потребители са сключени договори за предоставяне на социални услуги в следните направления: Консултиране и подкрепа на семейства в риск, Родителско отчуждение, Превенция на насилието, Превенция от отпадане от училище, Консултиране и подкрепа на деца с поведенчески проблеми и прояви и на техните семейства, Обучения на кандидати за приемни родители, Поддържащо обучение на приемни родители, Обучения на кандидат осиновители.

Във връзка с извършваната оценка на потребностите и предоставянето на качествена услуга, и през 2015 г. ЦОП продължи да работи съвместно с класни ръководители, педагогически съветници, лични лекари и др., както и с ОЗД при ДСП гр. Добрич, МКБППМН и родители.

С цел подобряване качеството на предлаганите услуги през отчетния период специалистите, работещи в ЦОП - психолог и педагог, участваха и в обучение на тема: „Здравно и сексуално образувание, здравни послания и превенция на сексуална експлоатация”.

Дневен център за деца с увреждания

Предоставянето на услугата „Дневен център за деца с увреждания” цели подкрепа на индивидуалното развитие, поддържане и придобиване на нови способности и самостоятелност на деца с различни вид и степен на увреждане, както и подкрепа на техните семейства чрез целенасочени дейности за интеграция и превенция на социалното изключване. Услугата включва разнообразни консултативни, терапевтични и рехабилитационни дейности, насочени към създаване, поддържане и разширяване на социалните умения, както и обучение за водене на самостоятелен начин на живот. В Центъра работят следните специалисти – психолог, логопед, рехабилитатор, кинезитерапевт и трудотерапевт. Децата ползват почасови и целодневни услуги. През отчетния период ДЦДУ работи с 80% запълнен капацитет на обслужване. Във връзка с преместването на децата и младежите от ДДУИ с. Крушари в новите Центрове за настаняване от семеен тип в град Добрич, през 2015 г. АСП даде разрешение за увеличаване капацитета на ДЦДУ с 12 места, а Община град Добрич разшири базата на центъра, като за целта ремонтира и оборудва помещения в сградата на бившия Дом «Дъга».

От месец април 2015 г. в Центъра заработи и „Клуб на родителя“ – родителска мрежа за взаимопомощ, която има за цел да даде възможност на участниците да споделят проблеми, да обменят информация и с помощта на екипа да намерят помощ и подкрепа за справяне в трудни ситуации. Модераторът на групата провежда информационни сесии и запознава родителите с медицинските новости при храненето на деца с ДЦП и аутизъм. Организират се отворени дискусии с психиатър, провеждат се и терапевтичени тренинги с психотерапевт, а в арт-ателиета се изработват дидактични материали за децата. Продължи и извозването на децата – потребители на ДЦДУ , които посещават училището за деца със специални образователни потребности – ПУ ”П. Берон”, със специализирания транспорт на центъра.

Център за обществена подкрепа към Фондация „Ръка за помощ”

Центърът е комплекс от социални услуги, които се предоставят на територията на град Добрич от Фондация "Ръка за помощ". Те са предназначени за деца в риск на възраст от 0 до 18 години и техните семейства. Услугите на Центъра се ползват на база подадено заявление по образец до Председателя на УС на Фондацията или издадено направление от Отдел "Закрила на детето" към Дирекция "Социално подпомагане".  Те са:



  • Индивидуално психологическо консултиране;

  • Обучителни занимания с цел ранна превенция на риска;

  • Семейно консултиране;

  • Активизиране на личния ресурс за справяне с трудни ситуации;

  • Организиране на фамилни групови конференции за мобилизиране ресурса на семейството и близкото обкръжение с цел преодоляване проблема на детето;

  • Организиране и водене на родителски групи за подкрепа;

  • Монтесори занимания с деца;

  • Обучения по програма МАКАТОН;

  • Творчески занимания.

С децата и техните семейства работи екип от психолози, социален работник и педагог.

През 2015 г. Фондацията работи по следните проекти:



  • "Свят без насилие" – осъществява се с подкрепата на Фондация "Работилница за граждански инициативи" по Програма "Дъга" 2015-2017, с финансовата подкрепа на Фондация "Велукс". Целта му е да се създаде модел на детско и младежко участие в две училища, като в процеса се включат деца, родители, учители, доброволци към организцията, медии и граждани. В рамките на проекта Фондацията проведе интерактивни сесии на тема "Превенция на насилието". Те стартираха през м. ноември сред учениците от 5 клас на СОУ "Димитър Талев" и СОУ "Св. Климент Охридски". На по-късен етап сесиите бяха представени и пред осмокласниците от двете училища. Те се водят от доброволци на Фондация "Ръка за помощ", които са обучени и имат опит в работата с деца. Целта им е да се понижи нивото на агресия в училищата, като децата бъдат стимулирани да изразяват чувства и емоции по начин, който не вреди на околните.

  • "Заедно за бъдещето на децата ни!", финансиран по Програма за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014. Проектът стартира през м. октомври 2014 г. и приключи през м. декември 2015 г. Той бе насочен към деца със специални потребности от Добрич с цел подобряване качеството на техния живот и възможностите им за социално включване чрез овластяване на техните родители.



Приоритетна област 2: Осигуряване на равен достъп до качествена предучилищна подготовка и училищно образование за всички деца
Община град Добрич осигурява условия за модерно, качествено образование и възпитание на децата и учениците чрез насърчаване на техните интереси и заложби за достигане на европейските стандарти чрез устойчиво развитие на:

    • мрежата от детски градини, училища и извънучилищни учреждения;

    • управленската дейност по обхвата и привличането на децата в подготвителните групи и на учениците в училище;

    • автономни училища чрез усъвършенстване прилагането на делегираните бюджети;

    • координацията и взаимодействието между правителствените и неправителствените организации, работещи по проблемите на младите хора;

    • актуални профили, професии и специалности, съобразени с изискванията на младите хора за получаване на висше образование и с пазара на труда.

През учебната 2015/2016 година общинската образователна система обхваща 17 целодневни детски градини, 7 основни училища, 3 профилирани гимназии, 5 средни общообразователни училища, Спортно училище и Ученическо общежитие. На територията на Община град Добрич функционират 7 професионални гимназии, Помощно училище, Ресурсен център, 2 частни гимназии, 2 колежа и 1 висше училище с изнесено седалище в град Варна. В Общината няма защитени и средищни училища.

Общинският младежки център „Захари Стоянов” също извършва образователно-възпитателни дейности с деца, ученици и младежи, включително от етнически и маргинализирани групи.

Броят на учениците в общинските училища през учебната 2015/2016 г. е 7 868 – 357 паралелки. За сравнение през 2014/2015 г. той е бил 8 302 – 368 паралелки, през 2013/2014 г. – 8 452 в 372 паралелки, през учебната 2012/2013 г. – 8 502 в 370 паралелки, през 2011/2012 г. – 8 761 в 390 паралелки, а през 2010/2011 г. – съответно 9 111 ученици в 403 паралелки.

В ЦДГ през 2015/2016 г. са обхванати 2 276 деца (от 3 до 7 годишна възраст), през 2014/2015 г. – 2 372 деца, през 2013/2014 г. – 2 487 деца, през 2013/2013 г. – 2 566 деца, а през 2011/2012 г. – съответно 2 497 деца.

В общинската образователна система са застъпени всички профили –хуманитарен, чуждоезиков, природоматематически, технологичен, изкуства и спорт, което предоставя широк спектър от възможности за избор на учениците. Приемът на ученици в различните училища се регулира посредством съгласуван от кмета на Община град Добрич и утвърден от Министерство на образованието и науката План прием на ученици след завършен седми клас и след завършено основно образование.

В общинските училища продължава да се усъвършенства системата на делегирани бюджети чрез предоставяне на права и възлагане на отговорности за управление на бюджетните средства. Община град Добрич ежегодно, след съгласуване с училищните ръководства, изготвя формула за разпределение на бюджетните кредити в училищата. Тя прилага информационна система Аdmin М за установяване реалния брой на подлежащите и постъпили в училище ученици, както и недопускане дублиране на деца и ученици в ЦДГ и училищата на Общината и Областта.

В общинската образователна система са застъпени всички профили –хуманитарен, чуждоезиков, природоматематически, технологичен, изкуства и спорт. Приемът на ученици в различните училища се регулира посредством утвърден от Кмета на общината План за прием на ученици след завършен седми клас и след завършено основно образование. През 2015 година в общинските училища са приети 431 ученици в 20 паралелки при план 548 ученици в 20,5 паралелки, а в професионалните гимназии са приети 293 ученици в 13,5 паралелки при план 584 ученици в 23,5 паралелки.

Учебниците и учебните помагала за безвъзмездно ползване от децата и учениците до седми клас включително са заявени и доставени в определения срок. Договорите за доставка на учебниците и учебните помагала са сключени с издателствата, съгласно изискванията на ЗОП и са на стойност 40 000 лв. за ЦДГ и 210 000 лв. за училищата.

По Наредба за условията и реда за оказване на закрила на деца с изявени дарби са отпуснати стипендии на 12 изявени ученици от ХГ ”Св. Св. Кирил и Методий”, ПМГ „Иван Вазов”, СОУ ”Св. Климент Охридски” и Спортно училище „Г. С. Раковски” на стойност 15 390 лв. Със свое Решение 44-3 от 28.04.2015 г. Общински съвет Добрич прие Програма на мерките за закрила на деца с изявени дарби, по силата на която кмета на общината предоставя еднократно финансово подпомагане в размер от 60 до 100 лева на даровити деца на обща стойност до 5 000 лв.

За повишаване качеството на учебната, културната, социалната и игровата дейност в детските градини и училищата голям дял има квалификацията на учителите. В настоящия момент около 70 % от педагогическия персонал в Общината е с определена квалификационна степен - от първа до пета. През отчетния период всички ЦДГ участваха в проект за квалификация на педагогическите кадри – за учители и директори

Дирекция „Хуманитарни дейности“, педагогическата и родителската общественост и неправителствените организации предприемат периодични мерки като обхождане, срещи, индивидуални разговори, контакти със социалните служби и др. за прибиране и задържане на учениците в училище и ограничаване отпадането им.

С цел повишаване ролята на училищата за обучение и придобиване на по-висока степен на компютърна грамотност периодично се обновява компютърната техника в училищата. Броят на компютърните кабинети е 34. Компютрите в кабинетите, класните стаи и в административните помещения са 733, лаптопите – 203, проекторите – 137, принтерите – 165, а интерактивните дъски – 58. Общинските ЦДГ разполагат с 51 броя компютри, 44 броя лаптопи, 23 проектора, 40 принтера и 24 интерактивни дъски.

Във всички общински ЦДГ и училища педагогическата общност има позитивна нагласа за задълбочаване и разширяване на интеграционните процеси. Децата и учениците от различните етнически общности участват активно в училищни мероприятия, концерти, състезания, национални конкурси и състезания. В тези дейности се включват и приобщават и техните родители.

През 2015 г. в училищата и детските градини в град Добрич, в които има деца и ученици от различни етнически групи, се работи по следните национални програми, които допринасят активно за успешната им и трайна интеграция и същевременно осъществяват превенция на отпадането им от училище:

През учебната 2014/2015 година, за създаване на условия за личностно развитие на учениците, развитие на техните творчески способности, преодоляване на трудностите при усвояване на учебния материал и осигуряване на допълнително обучение за децата, чийто майчин език е различен от българския, отговарят на дефиницията за „дете в риск“ или живеят в многодетни семейства с ниски доходи, училищата и детските градини участват в следните Национални програми:

  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница