Програми и фондове за финансиране на проекти bg2003/004-937. 11. 01 Алтернативна заетост



Дата21.06.2018
Размер168 Kb.
#75447


Областен управител на Ямболска област

8600 Ямбол, ул. Ж. Папазов 18, www.yambol.government.bg


ИНФОРМАЦИОНЕН БЮЛЕТИН № 32
ПРОГРАМИ И ФОНДОВЕ ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТИ
BG2003/004-937.11.01 - Алтернативна заетост

Краен срок: 15 август 2005 г., 15.00 ч.


Бенефициенти: микропредприятия; малки и средни предприятия; семейни предприятия; стартиращи предприятия.

ИНДИКАТОРИ: Около 130 безвъзмездни помощи на средна стойност 15 000 евро (максимална стойност 20 000 евро) за микропредприятия, семейни предприятия и стартиращи предприятия в подкрепа на алтернативни форми на бизнес в целевите региони; Създадени 650 дългосрочни работни места в алтернативни форми на бизнес.

Схемата за безвъзмездна помощ включва: Дейности за обучение и преквалификация по алтернативни форми на бизнес - прогнозен брой на отпуснатите безвъзмездни помощи – 20 и Активизиране на предприемачеството - прогнозен брой на отпуснатите безвъзмездни помощи на частни фирми - около 130

Схемата за безвъзмездна помощ ще бъде на разположение на съществуващи микропредприемачи и представители на групите в неравностойно положение, които желаят за започнат собствен бизнес. Основната цел на инвестиционната подкрепа (осигуряване на оборудване и финансови средства за дейности по разкриване на нови предприятия) е генериране на устойчива заетост. Максималният размер на отпусканите безвъзмездни помощи е 20 000 евро. Най-важните критерии, на които трябва да отговарят кандидатите, са да открият нови работни места, вкл. за самостоятелна заетост и да са участвали в мерки за обучение по предприемачество или бизнес консултантски услуги) или чрез други проекти и програми, осигуряващи обучение по предприемачество или от бизнес консултантски организации като центрове за професионално образование и обучение, програмата JOBS, други проекти, финансирани от програма ФАР в сектор “Развитие на човешките ресурси” и пр. Важен критерий е изискването получателят на безвъзмездната помощ да осигури собствен финансов принос в размер минимум 25% от стойността на отпусната помощ. За осигуряване на съфинансирането предприемачите могат да ползват действащата Гаранционна схема за микрокредитиране, лизинговата схема по проект JOBS или други кредитни фондове. Освен това МТСП съвместно с екипа за техническа помощ ще изготви специфични критерии за кандидатите с право на участие. http://ef.mlsp.government.bg/bg/prcategory.php?cid=89&pid=28
МТСП, съвместно с НАЗ и дирекциите "Бюро по труда" ще проведе текущо наблюдение върху процеса на обучение, предоставянето на консултантски услуги и изпълнението на схемата за безвъзмездна помощ.
Конкурс по Програма на правителството на Япония за български държавни професионални училища и гимназии, и държавни висши училища

Краен срок: 27 юли 2005 г.


МОН набира кандидати от българските държавни професионални училища и гимназии, и държавните висши училища по Програмата на правителството на Япония за подпомагане на проекти на държавни институции в областта на културата, образованието и спорта Japanese Cultural Grant Aid за финансовата 2007 г. Японската страна счита, че е изключително важно кандидатстващите проекти да подпомагат българската култура, образование и спорт с оглед на широк кръг от хора и да допринасят за положителното развитие на българо-японските отношения в областта на културата и науката. При селекцията на проектите трябва да се обърне особено внимание на добрата аргументация на проекта, както и на действителната нужда на кандидатстващата институция от финансово подпомагане.
Обект на подпомагане по програмата са държавни институции с национално значение в областта на културата, образованието и спорта, които могат да кандидатстват както за необходимата за дейността им апаратура, така и за ремонт и реставрация на техните сгради. Паралелно с това, програмата предвижда и подпомагане на реставрацията и консервацията на значими паметници на културата в България (дарение на апаратура, изграждане на помощни съоръжения за поддръжка и експлоатация, музейни експозиции, подобряване на инфраструктурата около обектите и др. под.). Максималната сума на проекта не трябва да надхвърля 300 млн. йени (около 280 000 щ. долара). Все пак, независимо от посочената сума, предимство ще бъде дадено на проектите на институции., които са представили своите реални нужни с реалистични цифри. Съща така предимство ще имат проекти, които съдействат за популяризиране на японската култура и постижения, укрепване на българо-японските отношения, развитие на обучението по японски език в България и други подобни. Обект на програмата не представляват: компютри (персонални и компютърни системи за управление на база данни), превозни средства за придвижване, офис оборудване като копирни машини (включително хартия, тонери и др. консумативи за тях), генератори за електричество, алармени и охранителни системи, климатици (с изключението на случаите, когато те са част от вентилационното оборудване на паметници на културата) и др. подобни.
Обучение за млади лидери в областта на околната среда 2005- 2006

Програмата предлага обучение за напреднали по организационно развитие, управление на проекти и екологични теми. Всяка сесия се състои от три седмици теоретично обучение в Унгария, фокусирано върху организация и управление на проекти, последвано от едноседмично работно посещение в Италия. Кандидатите трябва да са между 20 и 30 годишни, да са силно ангажирани с проблемите на околната среда в региона, да работят в екологично НПО, да са граждани на България и да владеят добре английски език. Организаторите поемат всички разноски, свързани с пътни, храна, нощувка и такси за обучение.

Краен срок:15 юли 2005 г. За повече информация:www.rec.org/REC/Programs/YoungEnvLeaders.html
ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

Крачка напред за европейските информационни и комуникационни технологии


Глас по интернет, уебтелевизия, онлайн музика, филми и технологии – всичко това е вече реалност. Нещо повече - икономическият сектор на ЕС печели много от тези нови информационни и комуникационни технологии. С тези технологии е свързан почти 50 % от икономическия растеж на Европа.

За да насърчи информационните и комуникационните технологии на Европа, както и медийния сектор, Европейската комисия стартира i2010 – инициатива, която обединява регулативни инструменти, научни изследвания и индустриално партньорство. Особено внимание ще бъде обърнато на високоскоростните връзки, с които ще се предлага разнообразие от информация и услуги за цяла Европа.

i2010 е първата инициатива на Европейската комисия, която ще бъде приета в рамките на новата стратегия за икономически растеж и работни места на ЕС. Страните-членки трябва да определят националните си приоритети за информационно общество в национални програми до средата на октомври 2005 г., за да могат да дадат своя принос към целите на i2010.

Източник: Europa Newsletter Делегация на Европейската комисия в България http://www.evropa.bg/


България въвежда европейската здравноосигурителна карта през 2007

Европейската здравноосигурителна карта, която ще замени сегашните процедури, даващи право на спешна и неотложна медицинска помощ в ЕС, ще бъде въведена в България от 1 януари 2007 г.


10 съвета за преодоляване на измененията в климата и за спестяване на разходи


“Увеличаването на температурата на земята дори и само с няколко градуса за относително кратък период от време ще причини драматичен ефект, покачване на нивото на моретата, и ще застраши голяма част от животинските видове на планетата”, предупреди европейският комисар Ставрос Димас при откриването на Зелена седмица. Всеки от нас може да допринесе с нещо за преодоляването на глобалните климатични изменения. Дори малките промени в поведението ни могат да предотвратят изпускането на “парникови” газове, без това да се отрази на качеството на нашия живот. А всъщност те могат и да ни спестят пари.

  1. Рециклирайте! – рециклирането на 1 кг алуминиеви кутии изисква 10 пъти по-малко енергия, отколкото произвеждането им наново, а фабриките изразходват много по-малко енергия за производство на хартия от стари вестници, отколкото от дървена маса.

  2. Пестете топла вода като взимате душ, а не вана! – изразходва се 4 пъти по-малко енергия.

  3. Не забравяйте да гасите лампите, когато не ви трябват! – Домакинствата изразходват 30 процента от енергията в ЕС.

  4. Не забравяйте телевизора, уредбата и компютъра в положение standby! – Един телевизор изразходва 45 процента от енергията си в положение standby. Ако всички европейци избягват това положение, ще спестят електроенергия, която може да захрани страна с размера на Белгия!

  5. Не оставяйте адаптора на мобилния си телефон включен, когато не зарежда телефона!

  6. Ако си купувате електрически уред, внимавайте той да е маркиран в графа “А”, която се отнася до енергийната ефективност – означение, което трябва да бъдe слагано на всеки електрически уред. “А” означава, че уредът е ефективен от енергийна гледна точка.

  7. Търсете стоки с европейския еко-знак, чийто символ е малко цвете. Това означава, че те са произведени спрямо стриктни екологични стандарти.

  8. Не затопляйте домовете си повече от необходимото!  Намаляването на температурата дори и само с 1 ˚C може да спести до 7 процента от сметката ви за електричество.

  9. Използвайте градски транспорт, велосипеди, ходете пеш, вместо да пътувате с личните си автомобили! Личните превозни средства дават 10 процента от емисиите на въглероден двуокис в ЕС.

  10. Ако си купувате нови електрически крушки, опитайте с енергоспестяващи крушки! – те са по-трайни и изразходват 5 пъти по-малко електричество от обикновените.

Източник: Europa Newsletter http://www.evropa.bg/bg/del/

ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ
ПРОГНОЗИ ЗА ПОТРЕБЛЕНИЕТО НА ЕНЕРГИЯ В СВЕТА ДО 2030 г.
В своя доклад „Перспективи на енергетиката в света 2004г.”, публикуван в края на октомври 2004г., Международната енергийна агенция представя обща картина на световната енергетика до 2030г., според която потреблението на енергия ще продължи да нараства с обезпокояващи темпове. Към 2030г. според прогнозите потреблението на енергия в света ще се увеличи с 60% и ще достигне 16,5млрд. toe (тона нефтен еквивалент). Две трети от увеличението се падат на Китай, Индия и развиващите се страни, при това 85% от енергийното им потребление ще се покрива от нефт природен газ и въглища.

Изпълнителният директор на Международната енергийна агенция Клод Мандил подчертава, че цените на нефта ще се задържат стабилно на високо ниво 35$/барел(в началото на ноември 2004г. цените достигнаха нива, по-високи от 50$/барел).*

Потреблението на нефт в сегашния етап от 82 млн. барела дневно ще се увеличи към 2030г. до 121млн. барела дневно. Нарастването на потреблението ще увеличи преноса на нетф като ще затрудни сериозно стратегическите транспортни маршрути през някои от морските проливи с риск за прекъсване на доставките. Тъй като по-голямата част от доставките ще бъдат от по-малък брой страни, ще се увеличи зависимостта от Организацията на страните-износителки на нефт (OPEC), която ще осигурява повече от половината от нуждите от нефт в света, един дял, който е по-висок от този през 1970г. Според Агенцията съществува „риск за напрежение” в цените на нефта и природния газ от страна на Русия, която ще остане на първо място в света по износ на природен газ.

Потреблението на природен газ, който ще стане най-използвания източник за производство на електрическа енергия, ще се увеличи двойно към 2030г. и ще достигне 4900млрд. м3 годишно, като ще превиши потреблението на въглища през последните десет години. Потреблението на въглища, които ще останат също важен източник за производство на електрическа енергия, ще се увеличи с 50% към 2030г. Въглищата ще осигуряват както досега една пета от общото потребление на енергия в света. Потреблението на въглища ще се концентрира все повече в Китай и Индия.

Ядрената енергетика ще нараства относително малко, при това за сметка на развитие в Азия (преди всичко в Китай) и намаление в Европа. Относителният дял на ядрената енергетика в общото потребление от 7% през 2002г. ще спадне на 6% през 2010г. и 5% през 2030г.

В сегашния етап 31 страни притежават АЕЦ, от които 17 са членки на Организацията за сътрудничество и икономическо развитие, в които въвеждането на нови АЕЦ няма да компенсира намалението от спирането на експлоатация на блокове. Агенцията предвижда потенциал за развитие на ядрената енергетика в Китай, Южна Корея, Япония и Индия.

Експертите на Агенцията отбелязват, че решенията на правителствата и еволюцията в общественото мнение ще определят по-голяма роля на ядрената енергетика и допускат положително развитие в тази област. Възобновяемите енергийни източници ще остават с периферно значение, въпреки значителния годишен прираст от около 6%, като ще покриват не повече от 2% от общото потребление на енергия към 2030г.

При тези условия емисиите на СО2 и на другите парникови газове ще се увеличат с 60% към 2030г. (среден годишен прираст 1,7%). За две трети от това увеличение ще са отговорни развиващите се страни, които ще останат с високо потребление на въглища.

Чрез активни действия на правителствата би могло да се намали общото потребление на енергия към 2030г. с 10% в сравнение с базовия сценарий. Това може да се постигне с по-рационално използване на транспортните средства, на електрическите прибори в бита, осветлението и промишлеността. Това, както и увеличение на относителния дял на ВЕИ и на ядрената енергетика би позволило да се намалят значително емисиите на парникови газове. Този алтернативен сценарий, за който агенцията апелира към правителствата, би изисквал по-значително финансиране в сектора на потреблението, което на макроикономическо ниво ще се компенсира от намаляване на инвестициите в сектора на енергопроизводството. Крайните потребители в развиващите се страни обаче едва ли могат да имат достъп до необходимите фондове.

Въпреки че потреблението на електрическа енергия в света към 2030г. ще се увеличи два пъти, 1,4 млрд. от населението на света все още ще бъде лишено от възможност да използва електрическа енергия за своите нужди (за 2002г. този брой е 1,6 млрд.)


По Revue Generale Nucleaire, № 5, 2004
* Забележка:Цените на суровия петрол към месец май 2005 г. достигат рекордните стойности от 59,52$/барел. От началото на годината средната цена за барел е 51$. За сравнение: за същия период на 2004 г. средната цена на петрола е била 37$/барел.
ВОДОРОДЪТ КАТО АЛТЕРНАТИВНО ГОРИВО
Водородното гориво става все по-перспективно като заместител на петролните деривати. Технологичните проблеми по превръщането на най-разпространения химически елемент в практически използваем енергоносител постепенно намират решение. Напредъкът е огромен и в обозримо бъдеще водородът може да промени света. Водородът е третият най-разпространен елемент на Земята като най-често се намира свързан във водата (H2O) и в органични съединения. Основно се получава от въглеводороди и вода и когато бива изгарян като гориво или преобразуван в електричество, се свързва с кислород, за да образува отново вода. Водородът е най-простият химичен елемент, атомът му се състои само от един протон и един електрон. Също и във вселената той е най-изобилният елемент. Въпреки неговата простота и широко разпространение, водородът не се среща естествено под формата на газ на Земята - той винаги е свързан с други елементи.

Чистият водород е незамърсяващо гориво. Съществуващите методи за неговото получаване обаче, използват главно енергия получена от източници, замърсяващи околната среда. Разработването на технологии за използване на слънчевата енергия за разлагане на водата и получаването на водород ще даде наистина чисти енергийни източници.


Няколко изследователски екипа са насочили усилия към техники на молекулярно ниво за използване на слънцето като източник на енергия за получаване на водород от водата.


Изследователи от Държавния университет в Пенсилвания – САЩ са изградили материал от нано тръбички от титанов диоксид, който е с 97% к.п.д. при получаването на ултравиолетовата част на слънчевата светлина и с 6,8% к.п.д. при получаването на водорода от водата. Материалът е лесно да бъде направен, не е скъп и е стабилен фотохимично – според изследователите. Има само една неприятност – само 5% от слънчевата радиация е ултравиолетова. Сега изследователите се стремят да изместят областта на работа на нано тръбичките в тази на видимия спектър. Според изследователите дебелината на стената на нано тръбичката е определяща за техния к.п.д. Нано тръбичка с дължина 224 nm и с 34 nm дебелина на стената е три пъти по-ефективна от тръбичка със 120 nm дължина и 9 nm дебелина на стената.


Според прогнозите готовност за практическо използване може да има след две до пет години.

Още по-оптимистично стоят нещата, що се отнася до приложението на водорода, като източник на енергия в превозните средства. Основно опитите за сега са съсредоточени върху хибридните автомобили, захранвани от горивни клетки на водородна основа. И докато при автомобилите все още тази нова технология е на ниво прототипи, то британската компания Intelligent Energy разработи първия в света мотоциклет работещ с водород , който получи названието Emissions Neutral Vehicle (ENV).Двигателя на мотоциклета е горивен елемент свързан с резервоара за водорода , мощността му е 6 kW. За 7,5 секунди достига скорост от 50 km/h при максимална от 80 km/h. Запасът от водород в резервоара стига за изминаването на 160 km. Компанията започва серийно производство още към края на тази година, а модела ще бъде пуснат на пазара през 2006. “Създаването на ENV разчупва оковите и създава предпоставки за конструирането на всякакви мотоциклети задвижвани от горивни клетки. ENV и неговите наследници ще са добри за потребителя и околната среда”, коментира Хари Бредбъри.

Водородът е богат на енергия и освен това, двигател, който изгаря чист водород, почти не замърсява околната среда. Именно поради тази причина много от водещите компании в областта на автомобилостроенето (тъй като автомобилите са един от основните замърсители на околната среда) са насочили усилия главно към използването на водорода за енергиен източник. Разбира се, засега това са експерименти. Водородът още е далеч от масово практическо използване. Но техническите революции понякога стават изненадващо бързо. Най-разпространеният химически елемент вече движи коли по улиците. В обозримо бъдеще той може да стане алтернатива на петрола.


Американски и гръцки изследователи смятат, че са намерили решение на проблема, след като получили голямо количество водород, ползвайки етанол, съобщава сп. "Сайънс". Проф. Делуга от университета на Минесота в Минеаполис, САЩ, и изследователи от университета в Патрас, Гърция, установили, че много потенциални кандидати да станат източници на водород, като например захарта и соевото масло, не са толкова ефикасни. За сметка на това частичната оксидация на етанола с помощта на родиев катализатор е особено перспективна, за да се произведат големи количества водород. Според преценките на изследователите от един мол (мерна единица в химията) етанол се получава количество водород, достатъчно за 350 Wh (ват/часа) електроенергия. Резултатите от изследване от юни 2003 г., финансирано от "Бритиш петролиъм", показват, че сега човечеството разполага с резерви от гориво за 40 години, от газ за 60 години и от въглища за 230 години. Много еколози смятат, че водородът е горивото на бъдещето, което ще позволи да бъдат решени екологични проблеми, например парниковият ефект. При горенето на водород и свързването му с кислород се образува вода.



region@yambol.government.bg Отдел Регионално развитие юли 2005

Каталог: wwwroot -> broshuri
broshuri -> Програма фар 2004: Подкрепа за повишаване на конкурентноспособността на българските предприятия Обща информация и проектен фиш
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти български донорски форум
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти тунджанска пролет Национален литературен конкурс
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти покана за участие в международна конференция по проекта Подобряване на националните училищни мрежи в Европа
broshuri -> Областен управител на Ямболска област
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти нова сесия на Фонд "Социална отговорност на Първа инвестиционна банка"
broshuri -> Конкурс на дебютна литература Краен срок: 10 април 2005 г
broshuri -> Програми и фондове за финансиране на проекти трета Балканска танцова платформа


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница