Проучване и проектиране за извършване на основен ремонт и саниране на сградата на пгот „Христо Бояджиев”- гр. Плевен”



Дата21.01.2018
Размер326.2 Kb.
#49764



Обява за събиране на оферти за поръчка с предмет:

Проучване и проектиране за извършване на основен ремонт и саниране на сградата на ПГОТ „Христо Бояджиев”- гр.Плевен”






УТВЪРДИЛ:


Багрян Йорданов

Директор

Д О К У М Е Н Т А Ц И Я
за участие в процедура по реда на

глава Двадесет и шеста от ЗОП – събиране на оферти с обява



гр.Плевен, обл. Плевен

ноември 2017г.
Съдържание:


  1. Заповед за отправяне на обява

  2. Обява

  3. Информация до АОП

  4. Условия за участие в процедурата

  5. Задание

  6. Образци на документи

  7. Договор за изпълнение на поръчката


условия за участие в процедурата
I. ПЪЛНО ОПИСАНИЕ НА ПРЕДМЕТА НА ОБЩЕСТВЕНАТА ПОРЪЧКА
1. Предмет на обществената поръчка

Предметът на обществената поръчка е: „Проучване и проектиране за извършване на основен ремонт и саниране на Професионалната гимназия по облекло и текстил „Христо Бояджиев“ - гр.Плевен”.



Възложител: Директорът на Професионална гимназия по облекло и текстил „Христо Бояджиев“ гр. Плевен, ул. „Димитър Константинов” №21; БУЛСТАТ: 114550603; Партида в АОП: 1371

Номер на обявата: О-03


2. Обхват на обществената поръчка

В обхвата на обществената поръчка са включени дейности по проучване и проектиране на технически инвестиционен проект по необходимите отделни части за дейности по извършване на основен ремонт и саниране на сградата на училището. Изпълнителят се задължава да осъществява също и представяне, защита и одобряване на инвестиционния технически проект пред компетентните органи (община, РЗИ, РСПАБ, ВиК, Електроразпределение, НИНКН и други) до получаване разрешение за строеж.

Необходимите мерки по отделните части са описани в заданието, представляващо неделима част от настоящата документация.

По-долу е направено кратко описание:

Сградата на училище “Д. Константинов” /техникум по облекло/, находяща се на ул. “Димитър Константинов” № 21, гр. Плевен е декларирана с Писмо № 5675 от 15.12.1989 г. като архитектурно-строителна НКЦ с предварителна категория "за сведение".

За училищната сграда се предвижда: авариен ремонт покрив, основен ремонт на сградата на училището и фасадна реставрация.

Сградата е двуетажна, масивна с дървена подова и покривна конструкция. Ситуирана в централната част на града. . Състоянието на покривът е критично. Компрометирана е дървената носеща покривна конструкция и покривното покритие. Това е причина за лошото състояние на таваните и за обрушване на мазилката на учебните помещения на втория етаж. Настилката в коридорите е съответно: първи етаж- мозайка, а втори- паркет. Учебните стаи са с дъсчена настилка. Настилките в цялата сграда са амортизирани, кърпени във времето. Стъпалата са оригинални, каменни с автентичен метален парапет.

Дограмата е късна, двукатна, в лошо състояние. Цокълът е с каменни одялани камъни, късно обмазани с хоросан. Фасадната декорация е мазилкова и семпла, почти заличена с времето.

Сградата не притежава училищен двор.

Възлаганата проектна разработка да включва следните части:



  • Част „Архитектурна“;

  • Част „Консервация, реставрация и експониране на недвижими културни ценност“;

  • Част „Конструктивна“ със статически изчисления;

  • Част „Електрическа“;

  • Част „Водоснабдяване и канализация“ – вътрешни инсталации и сградни ВК отклонения при необходимост

  • Част „Отопление, вентилация и климатизация“;

  • Част „Енергийна ефективност“;

  • Част „План за управление на строителните отпадъци“;

  • Част „План за безопасност и здраве“;

  • Част „Пожарна безопасност“

  • Подробни количествени и количествено – стойностни сметки към всяка част.

При разработката, техническият проект по всички части да се съобрази с ценностните характеристики на сградата – декларирана недвижима културна ценност. Проектната документация да се разработи в съответствие с чл. 169, ал. 1 от ЗКН и Наредба№ 4 за обхвата и съдържанието на документации за извършване на консервационно-реставрационни дейности на недвижими културни ценности. Техническият инвестиционен проект на обекта културна ценност подлежи на съгласуване по реда на ЗКН.

Техническият проект следва да се комплектова в по 5 /пет/ екземпляра - чертежи с обяснителна записка, детайли, спецификации. Да се представи и на оптичен носител CD във формат .PDF.

Техническият инвестиционен проект подлежи на съгласуване от проектанта-изпълнител с всички инстанции, като таксите за съгласуване се поемат от Възложителя.
3. Място и срок за изпълнение на поръчката

3.1. Място: Резултатът от изпълнението на поръчката следва да се представи в сградата на Професионалната гимназия по облекло и текстил „Христо Бояджиев“ - гр.Плевен находяща се на ул. „Димитър Константинов” №21.

3.2. Срок: Срокът за изпълнение на поръчката е съобразно предложенията на участниците като не може да бъде по-дълъг от 60
(шейсет) календарни дни след сключване на договора за възлагане на настоящата поръчка.

4. Прогнозна стойност на обществената поръчка 45 833.33 лв. (четиридесет и пет хиляди осемстотин тридесет и три лева и шестдесет и шест ст.) без ДДС или 55000.00 лв. с вкл. ДДС. Посочената стойност е пределна, оферти, които надхвърлят посочената стойност ще бъдат отстранени, като неотговарящи на изискванията на Възложителя.

5. Критерий за възлагане. Методика

Най-изгодната оферта за Възложителя ще бъде определена на база критерия: оптимално съотношение качество/цена, определена по следната методика:

Ооб = К1*40 + К2*60, където

Ооб – Обща оценка;

К1 – сорк за изпълнение, изчисляван по формулата К1 = K1мин (най-краткия предложен срок) / К1n (предложението на конкретния участник), оценен с тежест от 40т. Срокът за изпълнение не може да е по-кратък от 10 календарни дни и по-дълъг от 60 календарни дни. Срок по-кратък от обявения ще се приема за нереалистичен, а по-дълъг ще се приема за твърде продължителен и като такива няма да бъдат приемани от Възложителя и участник предложил такъв срок ще бъде отстранен от участие в настоящата покана.

К2 – предлагана цена, изчислен по формулата К2 = К2мин (най-ниската предложена цена) / К2n (цената на конкрения участник), оценен с тежест от 60т.

Двата критерия (К1 – срок и К2 - цена) се умножават със съответните коефициенти и всеки критерий получава максимум за К1 (срок) – 40т. и за К2 (цена) – 60т., като общата оценка (Ооб) не може да надхвърли 100т.

6. Възложителят предоставя неограничен, пълен, безплатен и пряк достъп, чрез профила на купувача на ПГОТ „Христо Бояджиев”, до документацията за настоящата поръчка от датата на публикуване на обявата за събиране на оферти, на следната хипервръзка:

7. Начин на плащане:

Възложителят заплаща на изпълнителя стойността на извършената услуга, както следва:

 аванс в размер на 30% от стойността на договора. Извършва се до 7 дни след подписване на договора и представяне на фактура от страна на Изпълнителя

 окончателно – в размер до 70% от стойността на договора в срок до 20 дни, въз основа на представена фактура и при условие, че няма отправени забележки за по предадените технически проекти.



Плащане не се извършва в случай, че за ИЗПЪЛНИТЕЛЯ е получено потвърждение от Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“ за наличието на публични задължения съгласно Решение на МС № 788 от 28.11.2014 г., като в този случай плащането се осъществява съобразно указанията на данъчната администрация.
8. Срок на валидност на офертите: Срокът на валидност на офертите следва да е не по-малко от 30 календарни дни, считано от крайната дата за подаване на офертите, съгласно поканата за събиране на оферти.



II. ТЕХНИЧЕСКо задание. ИЗИСКВАНИЯ И СПЕЦИФИКАЦИИ
1. Предмет:

Технически проекти за обект: „Проучване и проектиране за извършване на основен ремонт и саниране на сградата на ПГОТ „Христо Бояджиев”- гр.Плевен“.
2. Приложимо законодателство и документи:

При изпълнение на задълженията си по настоящата обществена поръчка, Изпълнителят следва да съблюдава и спазва изискванията на:

    1. . Закон за устройство на територията и подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане;

    2. . Закона за културното наследство /ЗКН - ДВ, бр.19/2009г. с изм. и доп./;

    3. . Нормативната уредба, свързана с проектирането, изграждането и експлоатацията на сградно строителство и преди всичко сгради от образователната инфраструктура, за обществено ползване и обитаване, в което число, но не само:

  • Наредба № 4/2001г. на МРРБ за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти, в това число на глава 23 с изменения и допълнения за сгради, недвижими култури ценности;

  • Наредба№ 4 за обхвата и съдържанието на документации за извършване на консервационно-реставрационни дейности на недвижими културни ценности. Техническият инвестиционен проект на обекта културна ценност подлежи на съгласуване по реда на ЗКН.

  • Наредба № РД-02-20-3/21.12.2015 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на сгради за обществено обслужване в областта на образованието и науката, здравеопазването, културата и изкуствата;

  • Наредба № 4/01.07.2009г. на МРРБ за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания;

  • Наредба № РД-02-20-19/29.11.2011г. на МРРБ за проектиране на строителните конструкции на строежите чрез прилагане на европейската система за проектиране на строителни конструкции;

  • Наредба № РД-02-20-1 от 5 февруари 2015 г. за условията и реда за влагане на строителни продукти в строежите на Република България, ДВ, бр. 14 от 2015 г.;

  • Наредба № Iз-1971/29.10.2009 г., изм. и доп. ДВ, бр. 89/28.10.2014 г. за строително- техническите правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар, на МВР и МРРБ;

  • Наредба № 8121з-647/01.10.2014 г., за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите.


3. Пълно описание на проекта

Техническият инвестиционен проект да спазва ограниченията за намеса и изискванията за опазване на недвижимата културна ценност, съгласно документацията в националния документален архив към НИНКН. Проектът да предвиди описаните по-долу ремонтни дейности.

Да се предвиди следното:


  • Подмяна на дограмата;

  • Фасадна реставрация

  • Подмяна на ВиК инсталацията – вертикална и хоризонтална. Външна водопроводна връзка и външна канализация – ако са заложени;

  • Цялостен или частичен авариен ремонт на покрив;

  • Вътрешен ремонт;

  • Подмяна на електроинсталацията;

  • Заземителна система;

  • Мълниезащитна система- ако е заложена;

  • Пожароизвестителна инсталация с оповестяване - ако е заложена;

При разработването на проекта да се заложи на използването на съвременни технологични решения, инсталации и материали за създаване на оптимални условия за обитаване на учениците и работа на обслужващия персонал.

Всички предвидени строителни работи да се съобразят с ценностните характеристики на сградата.

Конкретниото проектно решение следва да бъде разработено във фаза Технически проект в достатъчна степен за цялостно изпълнение на всички СМР, включително подробни количествено-стойностни сметки по всички предвидени специалности, осигуряващи възможност за контрол на строителство и/или само подробни количествено-стойностни сметки за дейностите, за които не е необходимо изготвяне на технически проект, на база архитектурно заснемане.

Техническият проект се изготвя на основание на издадена виза за проектиране. На основание чл. 140, ал. 3, визата за проектиране е задължителна за обекти-недвижими културни ценности. За сгради със статут на недвижими културни ценности да се приложат необходимите шаблони и детайли съгласно спецификата на обекта. Техническият проект подлежи на съгласуване и одобряване и е основание за издаване на Разрешение за строеж, съгласно изискванията на ЗУТ, чл.142, ал. 1; чл. 143, ал. 1, т. 1 и т. 3, ал. 2 ; чл. 145, ал. 1 и ал. 3; чл.147, ал. 1, т. 2 и т. 14, чл. 151, ал. 1 и ал. 2,чл. 153, ал. 1.



    1. ЧАСТ „АРХИТЕКТУРНА“.

Да се опишат ремонтните дейности, в това число демонтажните, на всички учебни стаи, кабинети, и работилници по брой, номера и по етажи, включени във вътрешния ремонт. Да се опишат ремонтните дейности в това число демонтажните:на коридори, санитарни възли, стълбища фоайета. Да се конкретизират видовете на настилките, облицовките, боите и строителните материали, които да се използват. Да се обозначат местата на обрушване на мазилки, цокъл, настилки, облицовки и тавани, които да се репарират. Да се предвиди цялостно вътрешно боядисване. Да се изготви спесификация на предвидената за подмяна дограма. Да се обозначат намесите по фасадата, като се конкретизира обработката съобразно използваните за нейното изграждане материали. Да се предвиди ремонт на дървена покривна конструкция, подмяна на керемиди, улуци, дъсчена обшивка и водосточни тръби. Да се ремонтират санитарните възли. Да се приложат необходимите шаблони и детайли съгласно спецификата на обекта. Да се подменени късната прозоречна дограма с бяла PVC или алуминиева дограма със стъклопакет, като се проучи възможността за прилагане на оригиналният растер на прозореца . Да се реставрират оригинални каси на врати и тези от вратите, подлежащи на реставрация. Останалите да се изработят по аналогия с автентичните. Да се реставрира оригинален метален парапет. Да се почистят и реставрират каменни стъпала Да се изготви спецификация на подменяната дограма. Фасадната реставрация с цветово решение да се съгласува по реда на чл. 83 от ЗКН. Да се представят необходимите шаблони и детайли, свързани със спецификата на обекта.Проектната документация да бъде изготвена в съответствие с глава 23 от Наредба № 4 на МРРБ от 21.05.2001 г. с изменения и допълнения за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти от лице, вписано в регистъра на МК по чл.164 и чл.165 от ЗКН.

    1. ЧАСТ „КОНСЕРВАЦИЯ, РЕСТАВРАЦИЯ И ЕКСПОНИРАНЕ НА НЕДВИЖИМИ КУЛТУРНИ ЦЕННОСТИ“.

Да се разработи проект в съответствие с глава 23 от Наредба № 4/ 21.05.2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните процесиот лице, вписано в регистъра на МК по чл.164 и чл.165 от ЗКН.

    1. ЧАСТ „КОНСТРУКТИВНА“ И СТАТИЧЕСКИ ИЗЧИСЛЕНИЯ.

В тази част може да има два варианта:

  • Не се налага такава част поради липса на задължителни мерки в Техническия паспорт.

  • Да се предвидят всички задължителни мерки от техническия паспорт за сгради с положителна оценка за сеизмична устойчивост – например: да се възстанови бетоновото покритие на обрушени елементи, да се репарират напуквания на неносещитухлени стени или бетонови такива и т.н.

Това не се отнася за сгради с отрицателна оценка за сеизмична устойчивост, т.е. тези сгради, които подлежат на конструктивно укрепване. Това са тези сгради, които имат напуквания, деформации, нарушаване на носещата способност на конструктивни елементи. За тези сгради ще бъде изпратено друго типово задание.

В проектната разработка за сгради със статут на недвижими културни ценности да се представят необходимите детайли съгласно глава 23 от Наредба № 4 на МРРБ от 21.05.2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните процеси проекти.





    1. ЧАСТ „ЕЛЕКТРИЧЕСКА“.

      1. Вътрешни инсталации

При проектирането да се спазват изискванията на:

  • Наредба № 3/09.06.2004 г. за устройство на електрическите уредби и електропроводните линии, на МЕ;

  • Наредба № 1/27.05.2010 г. за проектиране, изграждане и поддържане на електрически уредби за ниско напрежение в сгради, на МРРБ и МИЕТ.

Техническият проект да съдържа детайлна обяснителна записка, ел. схеми, чертежи, светлотехнически изчисления, в необходимия обем, подробна количествено-стойностна сметка на различните видове СМР и да обхваща следните видове инсталации:

- Да се предвиди подмяна на съществуващата ел. инсталация, които да бъдат съобразени с функционалното предназначение на помещенията, отразени в архитектурното заснемане.



  • Ако е необходимо да се предвиди преработка или ново главно разпределително табло;

  • Ако е необходимо и по предписание от енегоразпределителното дружество да се предвиди ново ел.захранване на главното разпределително табло;

  • Ако е необходимо да се проектират етажни разпределителни табла с автоматични предпазители.

Електрическата инсталация за контактите да се изпълни съобразно предназначението на помещенията. Да се предвидят дефектно токови защити за токовите кръгове на силовите контакти. При наличие на отделно ел. табло за кабинет, работилница или лаборатория, които захранват силови контакти да се предвиди дефектнотокова защита и за тях.

Осветителна инсталация:



  • Работно осветление - да бъде съобразено с функциите на помещенията и пространството, с изискванията за енергийна ефективност и да се постига нормена осветеност в съответствие с БДС EN 12464-12011 г. Светлина и осветление. Да се приложат светлотехнически изчисления за всички работни помещения.

Осветителната инсталация в съблекалните, помещението за съхранение на спортни уреди, помещение за преподавателите, класните стаи и в коридорите да бъде изпълнена с енергоспестяващи или LED осветителни тела.

  • Евакуационно осветление - над всяка врата на помещенията и по коридорите, по пътя на евакуация и на всички изходи, да се монтират указателни светлинни тела с вградени акумулаторни батерии с време на разряд не по-малко от 30 мин. и надпис „EXIT" или насочващи стрелки по посока на евакуацията.

      1. Външни електрически инсталации:

Съобразно функционалното зониране на пространството, да се проектират следните видове електроинсталации:

  • Районно осветление - за осигуряване на допълнителна осветеност. Да се проектира районно осветление с метални стълбове, като детайлът за тях се уточни задължително с Възложителя. Да се предвидят осветителни тела, които да отговарят на мерките за енергоефективност;

  • Осветление на спортните площадки, изпълнено с прожектори.

Като точка на захранване да се използва Главното табло на училището.

Заземяването и зануляване на всички съоръжения да бъде изпълнено съгласно изискванията на Наредба 3/09.06.2004 г. за устройство на електрическите уредби и електропроводни линии, на МЕ. Кабелите да бъдат с подходящо сечение.

Забележка: В местата на преминаване на кабелните трасета през асфалтобетонови алеи да се предвидят допълнително PVC тръби за захранващите кабели ниско напрежение към новопроектираните площадки.


      1. Заземителна инсталация.

Да се предвиди заземяване на главното ел. табло.


      1. Мълниезащитна инсталация.

Приоритетно да се заложи мълниезащита с изпреварващо действие в съответствие с Наредба № 4/2010г. за мълниезащита на сгради, външни съоръжения и открити пространства, на МРРБ.

      1. Пожароизвестяване.

Проектът да бъде в съответствие с изискванията на Наредба № 1з-1971/29.10.2009 г., изм. и доп. ДВ, бр. 89/28.10.2014г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар, на МВР и МРРБ, като се съобразят изискванията на чл. 54 ал. 1 от горната Наредба за изграждане на аварийно - оповестителна и озвучителна система (АООС) и Наредба № 8121з-647/01.10.2014 г., за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите;

Предназначението на пожароизвестителната система е да сигнализира наличието на пожар в неговия най-ранен етап и автоматично да подаде сигнал за локализиране на източника на огън.

За целта на обекта да се проектира пожароизвестителна система състояща се от централа с вградено самостоятелно електрозахранване, програмируема от вградена клавиатура с часовник и дисплей.

Централата да бъде монтирана на подходящо място, където има възможност за постоянен контрол(при портиера или охраната).

Пожароизвестителната централа да позволява осъществяване на модемна връзка (по телефон или GSM) с определени длъжностни лица, отговарящи за обекта.

В сградата на необходимите места да се монтират подходящи пожароизвестителни датчици и сирени на всеки етаж. Ако до помещенията няма осигурен достъп, то над вратите да се предвидят допълнително паралелни светлинни сигнализатори.

Окабеляването да се извърши с подходящ трудно горим кабел, положен в гофрирана тръба за скрита инсталация. Където това е невъзможно, да се положи в кабелни канали за открита инсталация.

Всички преминавания през стени и плочи да стават в гофрирани тръби.

Към проекта да се приложат количествено-стойностни сметки за вложените елементи и материали. Да се предвидят и приложат към тях и отделните СМР, както и тези за ефективни проби и наладки.

Ръчното пожарогасене в техническите помещения и коридорите да се осигури с подходящи преносими пожарогасители, съгласно предвидения план за евакуация.

При разработването на проекта да се вземат предвид изискванията на Наредба № Iз - 1971/29.10.2009 г., изм. и доп. ДВ, бр. 89/28.10.2014 г. за строително-техническите правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар, на МВР и МРРБ, СД CEN/TS 54-14-2006, специфичните особености на обекта и функционалните предназначения на помещенията в него.


    1. ЧАСТ „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ“ – ВЪТРЕШНИ ИНСТАЛАЦИИ И СГРАДНИ ВК ОТКЛОНЕНИЯ – ПРИ НЕОБХОДИМОСТ.

      1. Вътрешна водопроводна инсталация.

Вътрешната водопроводна инсталация за студена и топла вода и канализационната инсталация да се проектират съгласно изискванията на Наредба № 4/17.06.2005 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации, на МРРБ;

Вътрешната водопроводна инсталация да се проектира с полипропиленови тръби, като главната хоризонтална мрежа и вертикалните клонове за топла и циркулационна вода се проектират с ПП тръби с алуминиева вложка.

Противопожарният водопровод, ако е необходима подмяната му, да бъде от поцинковани тръби. В случай, че няма изградена водопроводна инсталация за пожарогасене да се спазват изискванията на чл. 193 или чл. 207 на Наредба № Iз-1971/29.10.2009 г., изм. и доп. ДВ, бр. 89/28.10.2014 г. за строително- техническите правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар, на МВР и МРРБ.

Да се предвидят терморегулиращи смесителни батерии на тоалетните мивки и душовете.

Да се осигури подаване на топла вода. В проекта да се отрази начина на водоподгряване, съобразно определеното в проекта по част „ОВК” или част „Електро“.

Да се изключат от водопроводната инсталация всички класни стаи, кабинети, с изключение на химия и биология, работилници с изключение на тези, в които технологията изисква водоподаване.



      1. Външните ВиК връзки /само в случай на доказана необходимост/.

Да се проучи възможността за ползване на съществуващите ВиК сградни отклонения, изградени към УПИ I - за училище, с цел спазване изискванията на Наредба № 4/17.06.2005 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации, на МРРБ (ДВ бр. 53/2005 г.). При доказана необходимост, да се предвиди подмяна на съществуващото водопроводно отклонение.

Да се проучи състоянието и проводимостта на дворните мрежи и при необходимост, да се предвиди тяхната реконструкция. В случай, че съществуващата, в случай че има такава,изгребна яма е недостатъчна, да се предвиди самостоятелно отводняване в нова изгребнаяма.

Ако се налага проектиране, същите да се проектират съгласно изискванията на:


  • Наредба № РД-02-20-8/17.05.2013 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на канализационни системи, на МРРБ;

  • Наредба № 2/22.03.2005 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на водоснабдителни системи, на МРРБ;

  • Наредба № 8/28.07.1999 г. за правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места, на МРРБ;

  • Наредба № 4/14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на В и К системите, на МРРБ.

Захранването със студена вода от уличната мрежа и отвеждането на отпадните води, да се проектира съобразно актуални изходни данни от местното В и К дружество.

На базата на вертикалната планировка да се ситуират новите канали, както и необходимия брой улични оттоци или дъждоприемни решетки, изчислени за оразмерителен дъжд за региона. Местоположението им да се съобрази със съществуващата и новопроектираната инженерна инфраструктура.

Проектът да бъде съгласуван с всички специалности.

Да се представят:



  • подробна обяснителна записка, хидравлични изчисления и оразмерителни таблици на ВиК инсталациите и външните връзки;

  • количествено-стойностни сметки и изискващите се чертежи по Наредба № 4/2001г. на МРРБ за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти.

В подробните количествено-стойностни сметки да се посочат, както новите видове СМР, така и всички демонтажни дейности.

    1. ЧАСТ „ОТОПЛЕНИЕ, ВЕНТИЛАЦИЯ И КЛИМАТИЗАЦИЯ“.

      1. Топлоизточник:

Тук трябва да се укаже топлоизточника, какво е отоплението: на твърдо гориво, с пелети, на нафта, на природен газ или сградата е топлофицирана. Дали се нуждае от подмяна или ремонт на котли, на горелки, на нафтово стопанство, на фуксове, на комини и т.н или в проектното предложение е предвидено подмяна на топлоизточника и преминаване на друг вид гориво. Трябва да се изясни съответния корпус как е захранен, дали с абонатна станция с подземен топлопровод или се отоплява самостоятелно. Тук трябва да се предвидят и съответните подмени, ако са предвидени, одобрени и включени в проектното предложение. Мощността на новите котли, тръбната мрежа и отоплителните тела да бъде на база нови топлотехнически изчисления, като се вземе предвид новоположената топлоизолация по стените, покрива, тавана и пода, също и подменената дограма.

Предвиждане на подмяна на отоплителна инсталация или топлоизточник следва да бъде на база енергоефективни мерки от енергийното обследване и на подаденото проектно предложение.

      1. Вътрешна отоплителна инсталация:

Да се изготви проект за подмяната на отоплителната инсталация, като се предвидят следните СМР:

  • Демонтаж на съществуващи радиатори. Монтаж на нови радиатори, съгласно новите изчисления;

  • Демонтаж на разпределителна мрежа.Монтаж на нова разпределителна мрежа, съгласно новите изчисления;

  • Демонтаж на водоразпределител и водосъбирател в абонатната станция или , в случай че има налични;

  • Доставка и монтаж на тръбна разводка, доставка и монтаж на нови водоразпределител и водосъбирател, в случай че има налични;

  • Полагане на топлоизолация по тръби, с дебелина съответствуваща на диаметрите на тръбите;

  • При необходимост и съобразно проекта - смяна на разширителен съд със затворен мембранен;

      1. Вентилация:

За всички помещения в зависимост от тяхното функционално предназначение, да се разработи необходимата вентилация, съгласно санитарно-хигиенните норми, като може да бъде естествена или принудителна.

Общи изисквания към принудителната вентилация:



  • Местата на изхвърляне и засмукване на пресен въздух да са на нормативно разстояние, съобразени с преобладаващата посока на ветровете;

  • Отоплителните секции към вентилационните инсталации да се топлозахранят от котелното и да се предвиди защита от замръзване на същите;

  • Въздуховодите и елементите към тях да се предвидят от поцинкована ламарина, с необходимата топлоизолация;

  • При преминаване на вентилационните инсталации през помещения и етажни конструкции с различна степен на пожароустойчивост, да се проектира допълнителна защита, чрез противопожарни клапи или обзиждане;

  • Вентилационните съоръжения да се предвидят с нискошумово изпълнение;

  • Да се предвидят по част КИПиА, мерки за ефективна работа на системите, с акцент върху оптимизирането на експлоатационните разходи.

Проектът да се окомплектова с изчисления, текстови и чертожен материал.

Проектът да отговаря на действащата нормативна уредба:



  • Наредба № 15/28.07.2005 г. /изм. ДВ бр. 22.01.2016 г./ за технически правила и нормативи за проектиране, изграждане и експлоатация на обектите и съоръженията за производство, пренос и разпределение на топлинната енергия, на МРРБ и МЕ, (ДВ бр. 68/2005 г.); Методики по прилагането на Наредба № 15/2005 г. (БСА - кн. 7/2006 г.);

  • Наредба № 7/15.12.2004 г. / изм. ДВ бр.27/2015 г./ за топлосъхранение, енергийна ефективност и икономия на енергия в сгради, на МРРБ;

  • Наредба за устройството, безопасната експлоатация и технически надзор на съоръженията под налягане, на МРРБ.

  • Други действащи към момента на проектиране нормативни документи.

Проектът да бъде съгласуван по всички части.

    1. ЧАСТ „ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ“.

На основание чл. 3, ал. 1, т. 2 г от Наредба № 4/21.05.2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти тази част следва да се разработи съгласно Наредба № 7 от 2004 г. за енергийна ефективност, топлосъхранение и икономия на енергия в сгради и на енергийното обследване за обекта и сертификата за енергийни характеристики. С тази част се доказва, че след изпълнение на енергоефективните мерки за този обект се постига клас, не по-малък от „С“.

    1. ЧАСТ „ПЛАН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА СТРОИТЕЛНИТЕ ОТПАДЪЦИ“.

Да се разработи план с конкретни мерки и мероприятия за минимизиране и оползотворяване на строителните отпадъци, генерирани в процеса на СМР, съгласно изискванията на Закон за управление на отпадъците от 13.07.2012 г. и Наредба за управление на строителните отпадъци и влагане на рециклирани строителни материали от 13.11.2012 г.

    1. ЧАСТ „ПЛАН ЗА БЕЗОПАСНОСТ И ЗДРАВЕ“.

Разработката да се изготви, в съответствие с изискванията на чл. 10 (от т. 1 до т. 16) от Наредба № 2/22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, на МТСП и МРРБ и да съдържа:

  • Схема за обезпечаване на строителната площадка с ток, вода, отопление, канализация и др.;

  • Схема на разположението на санитарно-битовите помещения и показано място за оказване на първа помощ;

  • Организационен план с предвидената строителна техника;

  • Схема на местата за инсталиране на подемни съоръжения и строителните скелета;

  • Схема на местата за складиране на строителните материали и задължителното им сортиране по видове;

  • Схема и начин за изхвърляне на строителните отпадъци;

  • План за предотвратяване и ликвидиране на пожари и аварии и за евакуация на работещите и намиращите се на строителната площадка;

  • Мерки и изисквания за безопасност по всяка специалност;

  • Комплексен план-график, изясняващ последователността при извършване на СМР по всички специалности.

    1. ЧАСТ „ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ“.

Да се изготви проект, съгласно Наредба № Iз-1971/29.10.2009 г., изм. и доп. ДВ, бр. 89/28.10.2014г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар, на МВР и МРРБ.

    1. ПОДРОБНИ КОЛИЧЕСТВЕНИ СМЕТКИ И КОЛИЧЕСТВЕНО – СТОЙНОСТНИ СМЕТКИ КЪМ ВСЯКА ЧАСТ.

Да се разработи подробна количествено - стойностна сметка, включваща всички елементи на строителния процес, в това число и демонтажните дейности. Количествата да отговарят на заложените в графичната част на проекта материали и строително - монтажни работи. Проектите по части да са взаимно съгласувани.

Предложените проектни решения следва да бъдат съобразени със заданието за проектиране, техническите, икономическите и технологични изисквания към обекта (съответствие между функционално и технологично решение, използване на високоефективни материали, оборудване и технологии за осигуряване на качествено изпълнение на обекта; осигуряване на съответствието на проектните решения с изискванията към строежите по чл. 169 от ЗУТ; техническите инсталации на обекта, в това число водоснабдителни, канализационни, електрически и др.; технологията и технологичното оборудване; показателите за икономическа ефективност, които трябва да бъдат постигнати и др.).

Навсякъде в техническото задание, където е посочен „стандарт на качеството или друг вид стандарт”, следва да се чете „или еквивалент“.
III. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ УЧАСТНИЦИТЕ
1. Изисквания към личното състояние на участниците

1.1. Участник в настоящата процедура за възлагане на обществена поръчка по реда на глава Двадесет и шеста от ЗОП може да бъде всяко българско и/или чуждестранно физическо или юридическо лице, както и техни обединения. При условие, че изпълнява специфичните условия на настоящата документация, ЗОП и ППЗОП.

1.2. До участие в настоящата процедура няма да бъдат допускани участници, за които са налице обстоятелства по смисъла на чл.54, ал.1 и чл.55, ал.1, т.1 от ЗОП. За доказване на липсата на тези обстоятелства при подаване на оферта всеки участник следва да представи Декларация по чл.54, ал.1, т.1. 2 и 7, чл.54, ал.1, т.3-5 и чл.55, ал.1, т.1 от ЗОП, като при сключване на договора определеният изпълнител следва да представи документи, издадени от компетентен орган за удостоверяване на липсата на обстоятелствата по чл.54, ал.1, т.1, 2 и 7 и чл.55, ал.1, т.1 от ЗОП и Декларация по чл.54, ал.1, т.3-5 от ЗОП.

1.3. До участие в настоящата процедура няма да бъдат допускани участници, с изключенията предвидени в закона, които са дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, както и контролираните от тях лица, в съответствие с чл.3 и чл.4 от ЗИФОДРЮПДРКЛТДС. От участниците се изисква подаване на декларация по смисъла на чл.3, ал.8 от ЗИФОДРЮПДРКЛТДС, за това, че НЕ са регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, съгласно чл. 3 от Закона. Участниците следва да декларират и действителния собственик съгласно Закона за мерките срещу изпиране на пари.

1.4. Участниците следва да се запознаят с договора и да представят декларация, че са съгласни с условията му.

1.5. Всеки участник може да представи само една оферта.

1.6. Офертата трябва да включва пълния обем за видовете дейности по предмета на поръчката.

1.7. Варианти не се допускат.

1.8. Подизпълнителите (ако има такива) трябва да отговарят на критериите за подбор в съответствие с дейностите, които ще извършват.

1.9. Лице, което е дало съгласие да участва като подизпълнител, не може да представи самостоятелна оферта.

1.10. Всички документи, свързани с офертата, се представят на български език. Всички приложени документи на чужд език следва да са придружени с превод на български език. Непредставянето на съпътстващ превод на представен документ ще се счита за непредставен документ, което е основание за отстраняване на участника.

1.11. При представяне на копия на изискуеми документи, същите да бъдат заверени с текст “Вярно с оригинала” - подписани от лицето, извършило сверката и подпечатани с печата на участника.

1.12. Офертата се подписва от законния представител на участника или упълномощено от него лице, като за това се прилага нотариално заверено пълномощно от законния представител на участника.

1.13. Участникът може да поставя своите въпроси и да иска разяснения по документацията в писмен вид по официалната поща, съгласно ЗОП.

1.14. Всички разходи по изработването и представянето на офертите са за сметка на участниците и не подлежат на възстановяване.

1.15. За всички данни, обстоятелства и грешки в офертата, отговорност носи участникът.


2. Изисквания за правоспособност за упражняване на професионална дейност

Участникът трябва да разполага с екип от лица, притежаващи пълна проектантска правоспособност по съответните части, по които следва да бъде разработен проекта.

Изискването се доказва с представяне на заверено копие от удостоверение Камарата на архитектите и от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране заверени за настоящата година.
3. Изисквания към техническите и професионални способности на участниците. Доказване на изискванията

3.1. Възложителят не поставя изисквания към техническите и професионални способности на участниците, различни от изискванията към експертите проектанти, членове на екипа отговорен за изпълнение на настоящата поръчка.


3.2. Участникът следва да разполага с персонал с определена професионална компетентност за изпълнение на поръчката, както следва:

Участникът следва да представи екип проектанти по всички части необходими за разработване на настоящия проект съгласно техническите изисквания в Раздел II.

Експертите съставящи проектантския екип трябва да отговарят на следните изисквания към всеки един по отделно:

3.2.1. Ключов експерт по част „Архитектура”

- да притежава пълна проектантска правоспособност;

- да е вписан в регистъра по чл.165, ал.1 от ЗКН;

- в последните 3 /три/ години да е изпълнил поне 2 /два/ обекта свързани с ремонт и реставрация на обекти представляващи недвижима културна ценност с обем сходен с този на настоящата поръчка;


Доказва се със:

- Представяне на заверено копие на удостоверение за проектантска провоспособност, валидно за съответната година;

- Представяне на заверено копие от удостоверение за вписване в регистъра по чл.165, ал.1 от ЗКН;

- Представяне на доказателства за изпълнените обекти – удостоверения за добро изпълнение, препоръки и др., изходящи от възложителите по тях. Обем сходен с този на настоящата поръчка е не по-малко от 60% от обема й, изчислена на базата на разгънатата й застроена площ (РЗП на сградата е 1510кв.м)

- Ключовият експерт се включва в Списък на персонала, който ще изпълнява поръчката с посочване на професионалната компетентност на лицата.
3.2.2. Ключов експерт по част „Конструктивна”

- да притежава пълна проектантска правоспособност;

- в последните 3 /три/ години да е изпълнил поне 2 /два/ обекта свързани с ремонт и реставрация на обекти представляващи обществени сгради и/или учебни заведения;
Доказва се с:

- Представяне на заверено копие на удостоверение за проектантска провоспособност, валидно за съответната година;

- Представяне на доказателства за изпълнените обекти – удостоверения за добро изпълнение, препоръки и др., изходящи от възложителите по тях;

- Ключовият експерт се включва в Списък на персонала, който ще изпълнява поръчката с посочване на професионалната компетентност на лицата.


3.2.3. Ключов експерт по част „Електро”

- да притежава пълна проектантска правоспособност;

- в последните 3 /три/ години да е изпълнил поне 2 /два/ обекта свързани с ремонт и реставрация на обекти представляващи обществени сгради и/или учебни заведения;
Доказва се с:

- Представяне на заверено копие на удостоверение за проектантска провоспособност, валидно за съответната година;

- Представяне на доказателства за изпълнените обекти – удостоверения за добро изпълнение, препоръки и др., изходящи от възложителите по тях;

- Ключовият експерт се включва в Списък на персонала, който ще изпълнява поръчката с посочване на професионалната компетентност на лицата.


3.2.4. Ключов експерт по част „ВиК”

- да притежава пълна проектантска правоспособност;

- в последните 3 /три/ години да е изпълнил поне 2 /два/ обекта свързани с ремонт и реставрация на обекти представляващи обществени сгради и/или учебни заведения.
Доказва се с:

- Представяне на заверено копие на удостоверение за проектантска провоспособност, валидно за съответната година;

- Представяне на доказателства за изпълнените обекти – удостоверения за добро изпълнение, препоръки и др., изходящи от възложителите по тях;

- Ключовият експерт се включва в Списък на персонала, който ще изпълнява поръчката с посочване на професионалната компетентност на лицата.


3.2.5. Ключов експерт по част „ОВК”

- да притежава пълна проектантска правоспособност;

- в последните 3 /три/ години да е изпълнил поне 2 /два/ обекта свързани с ремонт и реставрация на обекти представляващи обществени сгради и/или учебни заведения;
Доказва се с:

- Представяне на заверено копие на удостоверение за проектантска провоспособност, валидно за съответната година;

- Представяне на доказателства за изпълнените обекти – удостоверения за добро изпълнение, препоръки и др., изходящи от възложителите по тях;

- Ключовият експерт се включва в Списък на персонала, който ще изпълнява поръчката с посочване на професионалната компетентност на лицата.


4. Икономическо и финансово състояние

Всеки участник следва да притежава и да поддържа за целия период на изпълнение на договора, валидна застраховка на лицата по смисъла на чл. 171, ал.1 от ЗУТ. Изискването се доказва с представяне на заверено от участника копие от валидна застрахователна полица, съгласно изискванията на чл. 171, ал.1 от ЗУТ, като участникът може да заличи в полицата данни, които счита за търговска тайна


5. Гаранция

1. Условия и размер на гаранцията за изпълнение на договора

Гаранцията, обезпечаваща изпълнението на договора е в размер на 3 % от общата стойност на договора без ДДС.

Гаранцията за изпълнение може да бъде под формата на парична сума, банкова гаранция или застраховка, която обезпечава изпълнението чрез покритие на отговорността на изпълнителя.

Участникът избира сам формата на гаранцията за изпълнение.

Когато Участникът избере да внесе гаранцията за изпълнение под формата на парична сума, това следва да стане по следната банкова сметка на МОН:

IBAN: BG85 BNBG 9661 3300 1491 01

Когато Участникът избере гаранцията за изпълнение да бъде банкова гаранция, тогава в нея трябва да бъде изрично записано, че тя е безусловна и неотменима, че е в полза на ПГОТ „Христо Бояджиев”, както и че е валидна за срока на изпълнение на договора.

2. Задържане и освобождаване на гаранцията за изпълнение

Съгласно разпоредбата на чл. 111, ал.9 от ЗОП условията и сроковете за задържане или освобождаване на гаранцията за изпълнение се уреждат в договора за възлагане на обществена поръчка. Договорът за възлагане на обществената поръчка не се сключва преди спечелилият участник да представи гаранция за изпълнение.


6. Предпоставки за отстраняване от участие

От участие в процедурата се отстранява участник в следните случаи:

6.1.1. Когато за участникът са налице основанията по чл. 54, ал. 1, т.1-5 и т.7 от ЗОП.

6.1.2. Когато за участникът са налице основанията по чл.55, ал.1 т.1 от ЗОП.

6.2. Когато за участникът са налице основанията по ЗИФОДРЮПДРКЛТДС.

6.3. Когато участникът не е представил някой от изискуемите документи, предвидени в настоящите указания или от представените документи не се установява, че отговаря на въведените изисквания за професионална компетентност;

6.4. Когато участникът е представил оферта, която е непълна или не отговаря на предварително обявените условия в тази документация, или не се е съобразил с изготвените от Възложителя образци, или не са спазени указанията за изготвянето им;

6.5. Участници, които са свързани лица;

6.6. Участник, който предложи цена, надвишаваща прогнозната стойност на поръчката без ДДС.
7. Подаване на оферта

Всеки участник представя само една оферта. Офертата се изготвя в съответствие с указанията и условията, посочени в обявата, документацията за участие и приложените образци.

Всеки участник следва да подготви и представи изискуемите документи съгласно настоящата документация. Образците на оферта и техническа оферта съдържат декларативни изявления, като за някои от тях Възложителят изисква и представянето на допълнителни декларации. В ценовата оферта се попълва общата цена за изпълнение на поръчката, а детайлно остойностяване се прави в приложението към него. В образеца на количествено-стойностна сметка – приложение към ценовата оферта се попълват полетата, маркирани в бледозелен цвят (наименованието на участника, единичните стойности, както и заключителните полета на последната страница).

Офертата се представя на хартиен носител в запечатана непрозрачна опаковка от участника или от упълномощен от него представител лично (пълномощното се предоставя на Възложителя и се прикрепя към офертата, като доказателство за приемането й); чрез пощенска или куриерска служба до адреса на Възложителя.

Върху опаковката се посочват наименованието на участника, включително участниците в обединението, когато е приложимо; адрес за кореспонденция, телефон и по възможност факс и електронен адрес; наименованието на поръчката. Възложителят не приема за участие в обществената поръчка и връща незабавно на участниците оферти, които са представени след изтичане на крайния срок за получаване или са в незапечатана опаковка или в опаковка с нарушена цялост.

При получаване на Офертата и приемането й върху опаковката се отбелязват поредният номер, датата и часът на получаването, за което на приносителя се издава документ. За получените Оферти Възложителя води регистър.


8.Сключване на договор

1. Възложителят сключва писмен договор за обществена поръчка по реда на Глава двадесет и шеста чрез събиране на оферти с обява с определения изпълнител. Възложителят е длъжен да сключи договор, който съответства на приложения в документацията проект, допълнен с всички предложения от офертата на участника, въз основа на които е определен за изпълнител.

2. Договорът за обществена поръчка не се сключва с участник, определен за изпълнител, който:

2.1. Преди подписването на договора не представи издадени от компетентен орган документи съгласно изискването на чл.67, ал.6 от ЗОП:

2.1.1/. Свидетелство за съдимост;

2.1.2/. Удостоверение от органите по приходите за липса на обстоятелства, съгласно чл. 54, ал. 1, т. 3 от ЗОП;

2.1.3/.Удостоверение от общината по седалището на възложителя за липса на обстоятелства, съгласно чл. 54, ал. 1, т. 3 от ЗОП;

2.1.4/. Удостоверение от общината по седалището на кандидата или участника за липса на обстоятелства, съгласно чл. 54, ал. 1, т. 3 от ЗОП;

2.1.5/. Декларация за обстоятелствата по чл. 54, ал.1, т. 3 – 5 от ЗОП, в случай, че участникът се представлява самостоятелно от повече от едно лице (само в приложимите случаи).

Документите се представят и за подизпълнителите и за третите лица, ако има такива.

2.2. Не представи документ за внесена гаранция за изпълнение в размер на 3% от стойността на договора.
IV. Съдържание на офертата – необходими документи за участие
За да бъдат допуснати до разглеждане на офертата им участниците следва да представят:

1.Списък на документите.

Списъкът се подписва от представляващия участника (или от лице изрично упълномощено с нотариално заверено пълномощно) или представляващия обединението/консорциума, съгласно Споразумението за създаване на обединение/консорциум или допълнителното споразумение.

2. Оферта;

Документът се подписва от представляващия участника или от лице изрично упълномощено с нотариално заверено пълномощно. В офертата може да се направи кратко описание на дейностите, които ще бъдат извършени за изпънение на заданието. Също така да се пресъздаде процеса на съгласуване и методологията на работа между отделните специалисти. При възможност участникът може да представи и линеен график на дейността по изпълнение на поръчката.

3. Нотариално заверено пълномощно на лицето, подписващо офертата – когато офертата (или някой документ от нея) не е подписана от представляващия участника, съгласно актуалната му регистрация, а от изрично упълномощен негов представител.

Пълномощното следва да съдържа всички данни на лицата (упълномощен и упълномощител), както и изрично изявление, че упълномощеното лице има право да подпише офертата и да представлява участника в настоящата процедура.

4. При участник обединение - копие на договора за обединение, подписан от лицата в обединението, а когато в договора не е посочено лицето, което представлява обединението и документ, подписан от лицата в обединението, в което се посочва представляващия;

5. Административна справка за участника;

6. Документ за регистрация или декларация с посочване на единен идентификационен код /ЕИК/ съгласно чл.23 от Закона за търговския регистър;

7. Документ, удостоверяващ регистрацията по ЗДДС, ако участникът е регистриран или декларация, че не е регистриран по ЗДДС - заверено от участника копие;

8. Декларация по чл. 97, ал.5 от ППЗОП за липсата на обстоятелствата по чл. 54, ал.1, т. 1, 2 и 7 от ЗОП – декларацията се подписва от лицата, които представляват участника.

9. Декларация по чл. 97, ал.5 от ППЗОП за липсата на обстоятелствата чл. 54, ал.1, т. 3-5 от ЗОП – декларацията се подписва от лицето, което може самостоятелно да представлява участника в случаите, когато участникът се представлява от повече от едно лице.

10. Декларации относно реалните собственици и регистрация на участника:

10.1. Декларация по смисъла на ЗИФОДРЮПДРКЛТДС.

10.2. Декларация по смисъла на ЗМИП.

11. Декларация за използване/неизползване на подизпълнител, както и декларация за съгласие за участие като подизпълнител – от всеки от подизпълнителите.

Когато не се предвижда подизпълнител, се подава декларация от участника, като се отбелязва в нея, че няма да използва подизпълнител.

Документът се подписва от представляващия/ите подизпълнителя/ите или от лице изрично упълномощено с нотариално заверено пълномощно.

12. Доказателства за наличие на застраховка по чл. 171, ал.1 от ЗУТ.

13. Доказателства за наличието на пълна проектантска правоспособност на членовете на екипа, отговорни за изпълнението на поръчката.

14. Списък на услугите, идентични или сходни с предмета на поръчката, придружен с удостоверения за добро изпълнение, които съдържат стойността, датата, на която е приключило изпълнението, мястото, вида и обема, както и дали е изпълнено в съответствие с нормативните изисквания.

15. Списък на персонала, който ще изпълнява поръчката с посочване на професионалната компетентност на лицата.

16. Декларация за предоставяне на гаранция за изпълнение, в случай, че участникът бъде избран за изпълнител, съобразно условията на настоящата документация.

17. Декларация за съгласие с клаузите на приложения проект на договор - декларацията се подписва от лицата, които представляват участника.

18. Декларация за срока на валидност на офертата.

19. Ценово предложение за изпълнение на поръчката.



Прфесионална гимназия по облекло и теткстил „Христо Бояджиев”

гр.Плевен, ул “Димитър Константинов” № 21 тел.064805203, е-mail: pgot.pleven@mail.bg






Каталог: files -> 2017
2017 -> Военно окръжие Сливен информира, че със заповед на министъра на отбраната на Република България
2017 -> Актуален списък на читалища в община нова загора – 2016 г
2017 -> Министерство на здравеопазването център за спешна медицинска помощ
2017 -> Решение №186/ 15. 06. 2017г на Изпълнителния Директор на мбал "Национална кардиологична болница" еад документация
2017 -> Сдружение ” клуб каяк туризъм „ тетида” нова загора” Представляващ : Йонко Йорданов Кожухаров 0887433126
2017 -> Българският експресионизъм в програмни статии и есета. Експресионистичната поетика в творбите на Гео Милев, Чавдар Мутафов, в „Пролетен вятър на Никола Фурнаджиев и други
2017 -> Литература между първата и втората световна война
2017 -> Литература Лит критика през 60- те години
2017 -> Същност на категорията текст І. Граници на понятието текст
2017 -> Nova zagora municipality


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница