Проучване на постметодическото състояние на обучението по английски като втори език. Педагогическа система



Дата01.05.2018
Размер106.98 Kb.
#67292
РЕЦЕНЗИЯ

от

доц. д-р Бистра Драгомирова Дудева, Медицински университет - София

на дисертационен труд за присъждане на научна степен “доктор на науките”

в област на висше образование 1. Педагогически науки

професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по ... (Методика на обучението по английски език)



Автор: проф. д-р Тодор Крумов Шопов

Тема: “Проучване на постметодическото състояние на обучението по английски като втори език. Педагогическа система”

1. Предмет на рецензиране

Със заповед № РД-38-690 от 02.12.2015 г. на Ректора на Софийски университет „Св. Климент Охридски" (СУ) съм определена за член на научното жури за осигуряване и провеждане на процедура за защита на дисертационен труд на тема “Проучване на постметодическото състояние на обучението по английски като втори език. Педагогическа система” с автор проф. д-р Тодор Крумов Шопов за придобиване на научната степен “доктор на науките” в област на висше образование 1. Педагогически науки, професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по .... (Методика на обучението по английски език). Представеният от проф. д-р Тодор Шопов комплект материали е в съответствие с Чл. 77 (2) от Правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СУ „Св. Климент Охридски”.



2. Данни за професионалната кариера на кандидата
Проф. д-р Тодор Шопов има богата академична и научноизследователска кариера, която е здрава основа за научните му постижения. Професор по методика на СУ „Кл.Охридски“ от 2013 г., понастоящем титуляр на дисциплината „Методика на обучението по английски език“ във ФКНФ на СУ и директор на ЦЕО в МВБУ, ръководител на катедра по методика в СУ (1996-2003г.), Тодор Шопов има разнообразен преподавателски, административен и управленски опит във сферата на методиката на обучението по чужд език. Впечатляваща е неговата работа като ръководител и член на научноизследователски екипи на национално и международно равнище, като гост-професор в Католически университет на Португалия (2002-2005г.) и член на редакционни колегии на български и международни списания в областта на образованието. Неговата ерудиция и опит естествено го отвеждат до дейността му по качеството на образованието като Съветник на Националната агенция за оценяване и акредитация (2007г.- до сега) и вицепрезидент на Central аnd Eastern European Network оf Quality Assurance Agencies in Higher Education (2011 - 2013 г.) Финото му отношение към езика прозира и в работата му като преводач и автор на книги с поезия и проза.

Проф. д-р Тодор Шопов е широко известен и уважаван в научните среди за трудовете си по методика на обучението по английски и по педагогика на езика. Той е учен със значими теоретични и практически приноси, с оригинални и новаторски идеи за съвременното образование.



3. Актуалност на тематиката и целесъобразност на поставените цели и задачи

Актуалността на дисертационния труд се определя от анализа на съвременен научен проблем, този за новото постметодическо разбиране на обучението по английски като втори език. С анализа на съвременното състояние на езиковото обучение се прави и сериозна стъпка към решаване на проблема за същността на науката педагогика на езика. Актуалността на изследването се основава и на практическата необходимост от и теоретическата значимост на постигането на конкретните цели на представения научен проект, чрез които се постига изчерпателно изясняване на социолингвистичните и психолингвистичните основи на педагогиката на обучението по втори език, систематизирано описание на съвременното състояние на постметодическата педагогика и обобщаване на добрите практики за установяването на учебните постижения и равнището на владеене на втори език като компонент на педагогическия процес.



4. Познаване на проблема

Авторът познава отлично проблема за изучаването, на който е проведено 5-годишно лонгитудно проучване. Осмисленият прочит на огромен брой авторитетни източници, съчетан с последователно научно търсене и изследвания, е довел до разгръщане на научната логика и изработване на самостоятелна оригинална позиция на автора по разискваните проблеми. Авторът има и дългогодишен опит в научно-приложните изследвания, познава разностранната методическа практика на национално и международно равнище.



5. Методика на изследването

Авторът подхожда изключително коректно при уточняване на методологията на научното изследване. Той изхожда от лалето на изследователския метод и трите му компонента и представя йерархията на методите на изследване на езиковото обучение. Проектите за изследване на обучението по съвременни езици се разграничават според характеристиките на прилагания изследователски метод и в резултат подробно се описва матрицата на стратегическото планиране на изследователски езиков проект.

На тази основа подробно се описва методологията на предложения научноизследователския проект за изясняване на постметодическото състояние на обучението по английски като втори език. Представените цели на изследването са адекватни на обекта му. Представена е и диаграмата на потока на данните в изследователския проект, което е от съществено значение предвид обобщаващия философско-методологически характер на изследваната тема. В тази връзка изясняването на понятията метод и постметод се явява ключов момент за по-нататъшния анализ на изследвания проблем. Комуникативната ориентация на съвременното езиково образование, комуникативната езикова компетентност и речево

поведение са в центъра на функционалната диаграма на изложението и на методическата спирала учене/усвояване – владеене – измерване/оценяване. Обобщени са многобройни източници на езиковата методика и се представя сериозният опит за нова езикова методика, наречена „анализ на междуезиковото разбиране“. Критикуват се митовете, изкривяващи образа на езиковите учебни методи и се представят доказателства за това как конструктът "метод" се противопоставя на теорията и практиката на ефективното комуникативно учене, наречено "постметодическо

състояние". В тази връзка се анализира и референтна рамка от пет постметодически определения на "ключовия практикуващ учещ".

6. Характеристика и оценка на дисертационния труд

Дисертационният труд започва с увод, който подробно анализира методологията на научното изследване.



Първата част успешно решава трудната задача за анализ на научния интерфейс на педагогиката на езика. Първата глава поставя темата за езика в социална среда и връзката му с контекста. Разгледани са взаимоотношенията култура и структура в обществото и езикът като свързващото им звено. Анализират се различните видове употреба на езика, взаимоотношенията език и реч, ранното езиково учене и как обуславя „анализа на междуезиковото разбиране“, видовете стил и регистър. Описват се теориите и практиките на многоезичното общество. Естественият език се разглежда от гледната точка на теорията на комуникацията. Накрая се дискутира социолингвистиката на езиковата педагогика, педагогиката на езика и методите за езиково обучение.

Втората глава на първа част разглежда езика като оперативно пространство и е посветена на психолингвистиката. Търси се отговор на въпросите: Как функционира езикът и в какво се състои владеенето на език/езици? Подробно се анализират взаимовръзките между език, човек и общност, начините на усвояване на първи и втори език, естественият език като част от системен софтуер и като органон, усвояването на роден език като инсталиране на операционна система, развитието на детската реч. Специално внимание се отделя на усвояването на втори език, превключването на кода и различните подходи в изследването на езикоусвояването.



Втората част на дисертационния труд разглежда педагогическата спирала на обучението по английски като втори език посредством анализ на елементите на методиката на обучението по английски като чужд език, като в резултат се изяснява съвременната постметодическа педагогика в областта на езиците. Разглеждат се основни постижения в съвременното развитие на педагогиката на езика като разбирането за комуникативно езиково учене, изграждането на комуникативна езикова компетентност и речево поведение, ранното езиково учене. Съвременните подходи за езиково обучение се основават на разбирането за потребността, способността и желанието на учащите да учат автономно и съобразно индивидуалните си особености, което се подкрепя от съответните инструменти за оценка чрез разработването и въвеждането на европейската система единица/кредит за чуждоезиково обучение. Поради прякото участие на автора в създаването на цялостната теоретична концепция и научно-приложните аспекти на анализа на междуезиковото разбиране като ново изследователско направление, изложените идеи в тази връзка са особено ценни. Методиката на междуезиковото разбиране, основана на модулния модел на междуезиково разбиране, се разглежда като ново направление в съвременната постметодическа педагогика на езика.

Третата част се фокусира върху установяването на учебни постижения и равнища на

владеене на английски като втори език, като описва изчерпателно и последователно класическата теория на теста и нейното разширение generalizability theory, което се прави за първи път у нас в такова обширно научно изследване в областта на езиците. Разглеждат се теориите на езиковия тест и необходимите характеристики на измерването като надеждност и валидност, за да се осигури качеството на теста и той да бъде адекватен показател за равнището на езиковото владеене на изпитвания. Разисква се и стандартизирането като важен етап от създаването на един нов тест. Авторът за първи път обстойно и последователно разяснява етиката на теста по втори език.



Заключението на дисертационния труд обобщава главните приноси на научното изследване. Разкрива се същността на педагогическия подход и са представени качествените характеристики на педагогиката на езика. Общите характеристики на постметодическото състояние на педагогиката на езика се конкретизират в принципи на

комуникативното езиково обучение и параметри на постметодическата

педагогика на езика. Съчетанието на тези принципи и параметри формират специфичната педагогическа система на езиковото обучение, наречена " Системата Х на педагогиката на постметодическото състояние на езиковото обучение", като отделно е разгледан и анализиран всеки от нейните елементи.

Може да се обобщи, че е представен задълбочен научен труд в обем от 700 стр. с обширна библиография с източници на български и чужди езици. Оценката на съдържанието на дисертационния труд е, че той съдържа огромен и сериозен теоретичен и емпиричен материал, който е послужил на автора като основа за вникване в състоянието на проблема и намиране на решение. Изследването се придържа към последователна научна логика и достига до обосновани и оригинални изводи.



7. Приноси и значимост на разработката за науката и практиката

Дисертацията на проф. д-р Тодор Шопов съдържа значими теоретични и практически приноси, които могат да се обобщят по следния начин:

- прави се задълбочен и изчерпателен анализ на интерфейса на педагогиката на езика

- описана е педагогическата спирала на обучението по английски като втори език и изчерпателно е анализирано новото изследователско направление в науките за езика “анализ на междуезиковото разбиране“

- обобщени са познанията за тестовете за установяването на учебни постижения и равнища на владеене на английски като втори език, като за първи път всестранно е анализиран въпроса за етиката на теста по втори език

- въз основа на качествените характеристики на педагогиката на езика са анализирани и откроени общите характеристики на постметодическото състояние на педагогиката на езика

- конкретизирани са принципите на комуникативното езиково обучение и параметрите на постметодическата педагогика на езика

- формирана е "Системата Х на педагогиката на постметодическото състояние на езиковото обучение"

- откроени и дискутирани са елементите на постметодическата педагогическа система на обучението по английски като втори език.

Значимостта на тези приноси може да се оцени, когато предлаганата система се разгледа като основа за подредеността на елементите на съвременната педагогика на езика. Предлаганата система е съществена и поради това, че може (и би трябвало) да служи в бъдеще като отправна точка за маркиране на нови научни търсения и разработки в педагогиката на езика.

Важно е да се отбележи, че теоретико-методологическата значимост на направените дисертационни приноси за науката педагогика на езика е съществена и определя автора на дисертационния труд като водещ изследовател в педагогиката на езика от национален и европейски мащаб.

8. Преценка на публикациите по дисертационния труд

Дисертационният труд се появява в момент, когато голяма част от теоретичните и практико-приложни резултати от дългогодишните изследвания на автора вече са публикувани в значими негови монографии и публикации и са добре познати на научната общественост. Значимо е и участието му в европейски проекти и особено, този за разработването на „анализа на междуезиковото разбиране“ и неговата методика.

Сред монографиите ще откроя специално „Говорят на други езици. Увод в педагогическата социолингвистика“, „ И даде човекът имена. Увод в педагогическата психолингвистика“ и „Педагогика на езика".Те представляват своеобразни върхове в публикационната дейност на проф. Шопов, пряко свързани са с темата на дисертационния труд и отразяват съществени страни от дисертационното изследване, без да има повторение на пълния му текст. Четири статии и учебник на английски са посветени на анализа на междуезиковото разбиране и представят на международните специалисти по методика резултатите от научните изследвания на автора, които имат приносен характер в теоретичен и практически план. Проф. д-р Тодор Шопов е автор и на редица учебници и учебни помагала, които са предназначени за практическо приложение на постановките на методиката за обучение по английски език. Следователно, досегашните публикации и изследвания на автора са доказано значими за развитието на педагогиката на езика у нас.

9. Лично участие на автора

Текстът на дисертацията, емпиричното изследване, резултатите и изводите са лично достояние и заслуга на автора. Следва да се отбележи изключително съвестното и точно цитиране в дисертацията на огромен брой автори на научни изследвания във връзка с темата.



10. Автореферат

Авторефератът достоверно отразява съдържанието на дисертационния труд, като са откроени методологията и логиката на изследването и особено, приносните идеи и изводи. Изводите в дисертационния труд отразяват обективно реалните постижения на автора.



11. Критични забележки и препоръки

Няма


12. Лични впечатления

Вече десет години проф. д-р Тодор Шопов е титуляр на дисциплината „Методика на обучението по английски език“ във ФКНФ на СУ „Кл.Охридски“ и водещият изследовател в областта на методиката на обучението по английски в България, с доказан авторитет и цялостен принос за развитие на направлението в България.



13. Препоръки за бъдещо използване на дисертационните приноси и резултати

Предвид задълбочения и обширен анализ на темата за постметодическото състояние на обучението по английски като втори език препоръчвам отпечатването на дисертационния труд на български език и на английски език, тъй като такъв труд прави чест на българската методическа мисъл в областта на езиците.


ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Дисертационният труд съдържа научни, научно-приложни и приложни резултати, които представляват оригинален принос в науката и отговарят на всички изисквания на Закона за развитие на академичния състав в Република България (ЗРАСРБ), Правилника за прилагане на ЗРАСРБ и Правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СУ „Св. Климент Охридски”. Представените материали и дисертационни резултати напълно съответстват на изискванията на Правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СУ „Св. Климент Охридски” с цел приложение на ЗРАСРБ.

Дисертационният труд показва, че проф. д-р Тодор Крумов Шопов притежава задълбочени теоретични знания, ерудиция и професионални умения в професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по ... (Методика на обучението по английски език), като демонстрира качества и умения за провеждане на изследвания с получаване на оригинални и значими научни приноси.

Поради гореизложеното, с пълна убеденост давам своята положителна оценка за проведеното изследване, представено от рецензираните по-горе дисертационен труд, автореферат, постигнати резултати и приноси, и предлагам на почитаемото научно жури да присъди научната степен ‘доктор на науките’ на проф. д-р Тодор Крумов Шопов в област на висше образование 1. Педагогически науки, професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по ... (Методика на обучението по английски език).

11.01. 2016 г. Рецензент:

/доц. д-р Бистра Дудева/


 


Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница