Проведени консултации по изготвеното задание за обхват и съдържание на доклада за екологична оценка по чл. 19а от Наредба за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми(Наредбата за ео), изх рег



Дата26.05.2017
Размер155.15 Kb.
#22119

Проведени консултации по изготвеното задание за обхват и съдържание на доклада за екологична оценка по чл.19а от Наредба за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми(Наредбата за ЕО), изх.рег. №7-04-00-38/2/, 23.04.2015г. на Община Созопол, като Възложител


Институции, организации, лица

Писмо изх. №

Приложени към Заданието

Изразени становища, препоръки забележки

Приети/

Неприети

(отразяване

в ДЕО)




Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията,

Рег. №06-02-50/29.04.2015г.

С писмото си до община Созопол, министерството изисква:

След преглед на предоставените за съгласуване материали, е установено, че към преписката не са приложени:

(1)екологична оценка, каквато се изисква, съгласно представеното Решение №ЕО-3/2014г. за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка на министъра на околната среда и водите и

(2)становище на Министерство на културата по проекта на план, предвид изразеното от тях становище по заданието за изработване на плана, в което се съдържат редица условия към бъдещия проект.

Моля да ни представите информация за посочените процедури и актове.


Прието

Съгласно изготвената схема за консултации на

Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията ще бъде предоставен Доклада за екологична оценка на плана

Министерство на отбраната на Република България,

Рег. №09-00-120/11.06.2015г.

Министерство на отбраната съгласува предложеното Задание за Подробен устройствен план/ПУП/-план за регулация и застрояване/ПРЗ/ и ПУП-парцеларен план/ПП/ за ПИ 67800.501.474, 67800.501.481, 67800.501.539 по КК на гр. Созопол и разширение и реконструкция на рибарско пристанище Созопол.


Няма бележки и предложения по представения проект на Задание

Министерство на вътрешните работи,

Изх.рег.№812100-19682, екз.№2

04.06.2015г.

Изискването е в Заданието да бъде отразено, след обсъждане на място с РД „Гранична полиция”-Бургас, решение удовлетворяващо функционалната необходимост на горната структура на МВР.




Министерство на икономиката,

Изх.№08-00-75/08.05.2015г.

В отговор на постъпило писмо от община Созопол, във връзка с провеждането на консултации на основание чл.19а от Наредба за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми по изготвено задание за определяне обхвата и съдържанието на доклада за екологична оценка за Подробен устройствен план/ПУП/-план за регулация и застрояване/ПРЗ/ и ПУП-парцеларен план/ПП/ за ПИ 67800.501.474, 67800.501.481, 67800.501.539 по КК на гр. Созопол и разширение и реконструкция на рибарско пристанище Созопол, бих искала да Ви информирам, че Министерство на икономиката, в рамките на своята компетентност, няма бележки и предложения по представения проект.

Няма бележки и предложения по представения проект на Задание

Министерство на земеделието и храните,




По компетентност писмото е изпратено до ИАРА

Министерство на културата,

НИНКН,

Изх.№0800-167/26.05.2015г.

След запознаване с предоставения за становище Проект на Задание на Доклад за ЕО и справка в Националния документален архив на НИНКН и АИС „Археологическа карта на България”, Община Созопол се уведомява за следното:

По отношение на територията, предложеното за разглеждане задание включва част от старото рибарско пристанище, разположено непосредствено до началото на дигата между гр. Созопол и о-в „Св. Св. Кирик и Юлита”. Тази територия попада в границите на две недвижими културни ценности:

-„Старата част на гр. Созопол”, обявена с Решение на Бюрото на МС №320 от 07.09.1974г. за архитектурно-исторически резерват и съответно „Античен град Аполония”, общ. Созопол, обл. Бургас”, който съгласно Приложение към чл.50, ал.3 от ЗКН притежава статут на археологически резерват.

-НКЦ”Остров „Св. Св. Кирик и Юлита”, обявен в ДВ бр.35/1965г.Режимите за опазване са определени с Протокол на междуведомствена комисия от 10.052006г. и са актуализирани с Протокол на комисия от 14.01.2010г., одобрен от Министерство на културата.

Трябва да отбележим, че в акваторията на рибарското пристанище са регистрирани и частично изследвани потънали селища от различни периоди.

Във връзка с гореизложеното Националния институт за недвижимо културно наследство изисква следното:

-В частта от Доклада за ЕО, засягаща културно-историческото наследство конкретно да бъдат отразени множеството недвижими културни ценности, разположени в непосредствена близост. Важно е да бъде направен компетентен и задълбочен анализ доколко разширението и реконструкцията на рибарското пристанище отговарят на изискванията за опазване на резервата и дали характеристиките на новото строителство са хармонични със съществуващите сгради в Стария град и се вписват в културния ландшафт.

-При разработването на анализа на културното наследство задължително да бъдат привлечени експерти от Центъра по подводна археология гр. Созопол, които да оценят степента на въздействие върху обектите под вода и да предложат мерки за опазването им.

-Да се обърне внимание на негативното влияние на замърсяването с тежки метали, нефтопродукти и физически отпадъци върху културните ценности под вода и да се оцени дали насищането на пристанището с лодки и захранването им с ток, вода и гориво няма да доведе до допълнително замърсяване на разглежданата зона.


Приети са всички препоръки. Също така:

Привлечени са експерти от Център по подводна археология в лицето на д-р Калин Димитров ,Директор на ЦПА и отНАИМ-БАН-доц. д-р Кръстина Панайотова

Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури







Изпълнителна агенция „Морска администрация”,изх. Рег.№490/

30.04.2015г.


Във връзка с исканото становище в рамките на своя в съответствие с възложените на та компетентност Изпълнителна агенция „Морска администрация” функции и Устройствения й правилник Агенцията информира за следното:

1.Считаме, че т. 1.12.”Материални активи” следва да се промени на „Материални активи и акватория на рибарско пристанище „Созопол”.

2. Към съдържанието на т.1.12. да се добавят приложимите параметри, посочени в приложения №11 и №12 към чл.9, ал.5, буква”б” от Наредба №19 от 9.12.2004г. за регистрация на пристанищата на Република България.


Приети са всички препоръки и отразени в заданието.

Българска академия на науките

Институт по океанология-Варна,

Рег.№ 7-04-00-38(5)/18.05.2015г.

В отговор относно заданието за определяне обхвата и съдържанието на доклада за екологична оценка на разширение и реконструкция на рибарско пристанище гр. Созопол , становището на Институт по океанология, „Проф. Фритьоф Нансен”-БАН, гр. Варна е с предложение за разширяване обхвата на заданието с направена преценка за съществуваща вероятност за отрицателно въздействие върху местообитания и видове, предмет на опазване по Директива 92/43/ЕИО, както следва:

1110 Постоянно покрити от морска вода пясъчни и тинести плитчини,

1160Обширни плитки заливи,

1170 Съобщества с кафяви, червени и зелени водорасли по скалисти морски дъна(Рифове),

Морска свиня (Phocoena phocoena)

Афала ( Tursiops truncatus)

Карагьоз( Alosa immaculata )

Харип ( Alosa tanaica )

Препоръчвам в обхвата на заданието, в т.1.8.3.Защитени зони, да бъдат включени следните Защитени зони , обявени за опазване на местообитанията по Директива 92/43/ЕИО:

ЗЗ Плаж Градина-Златна рибка(BG 0000146)

ЗЗ Ропотамо (BG 0001001).

Мотивите за това становище са:

• Разширяването на пристанището и неговата акватория може да доведе до частична загуба или увреждане на морските местообитания 1110, 1160, 1170 с неблагоприятно въздействие върху разнообразието, структурата и функционирането на типичните съобщества растителни и животински организми, обитаващи местообитанията, и следователно до непостигане на целите за благоприятно състояние на опазване на съответните местообитания. Препоръчвам да бъдат оценени предполагаемите видове натиск и въздействие върху изброените местообитания вследствие на запечатване, затрупване или затиняване на морското дъно, въвеждане на замърсяващи вещества(биогени, петролни въглеводороди и др.) въвеждане на твърди отпадъци.

• Увеличаването на броя и трафика на рибарските съдове и предвиденото развитие на туризма може да доведе до засилен антропогенен натиск върху популациите на малките китоподобни Phocoena phocoena и Tursiops truncatus и карагьозовите риби Alosa immaculata и Alosa tanaica. Препоръчвам да бъдат оценени предполагаемите видове натиск и въздействие върху изброените видове вследствие на шум, безпокойство, улов и събиране на видове, включително прилов.



Приети са всички препоръки и отразени в заданието.

Център по подводна археология




Привлечен е експерт от Център по подводна археология в лицето на д-р Калин Димитров, който е приложил писмено становище, което да се ползва за Доклада .

Регионална здравна инспекция Бургас,

Изх.№39-00-151/25.05.2015г.

РЗИ-Бургас уведомява:

Министерството на здравеопазването е издало становище с рег. №04-09-252 от 10.01.2014г. относно искане за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО на разглеждания ПУП-ПРЗ и ПУП-ПП на горе цитираното инвестиционно намерение по искане на МОСВ, с което препоръчват изготвяне на ЕО. Във връзка с това МЗ се явява компетентен орган и за извършване на консултацията по обхвата на доклада на ЕО, поради което следва да се обърнете към него за становище.



Компетентен орган е Министерство на здравеопазването.

Местна инициативна рибарска група Приморско-Созопол-Царево,

Изх. №463/18.05.2015г.

Местна инициативна рибарска група Приморско-Созопол-Царево уведомява Община Созопол, че след обстоен преглед на предоставените документи, че в тях коректно са отразени и взети под внимание заключенията от извършения анализ в Стратегията за развитие на МИГР „Приморско-Созопол-Царево” за периода 2011-2013г. На основата на този анализ са определени основна и специфични цели и приоритети за развитие на рибарската област, включваща територията на община Созопол. Повишаване на капацитета, сигурността и безопасността на инфраструктурата и оборудването, свързано с осъществяване на риболовна дейност и подобряване на инфраструктурата, са заложени като мярка в Стратегията на МИГР „Приморско-Созопол-Царево”, прилагането на която е необходимо условие за постигане на устойчиво развитие на територията на общините Созопол, Приморско, Царево.Подкрепяме направената ЕО. Нямаме забележки и допълнения към нея.

Няма забележки и допълнения .

Регионална инспекция по околна среда и водите-Бургас,

Изх.№7868

(2013г.)/01.07.2015г.

Във връзка с внесеното с Вх.№7868(2013г.)/16.04.2015г. задание за определяне на обхвата и съдържанието на доклада за екологична оценка на Подробен устройствен план/ПУП/-план за регулация и застрояване/ПРЗ/ и ПУП-парцеларен план/ПП/ за ПИ 67800.501.474, 67800.501.481, 67800.501.539 по КК на гр. Созопол и разширение и реконструкция на рибарско пристанище Созопол уведомява за следното:

РИОСВ-Бургас съгласува предложеното задание за определяне на обхвата и съдържанието на доклада за екологична оценка на Подробен устройствен план/ПУП/-план за регулация и застрояване/ПРЗ/ и ПУП-парцеларен план/ПП/ за ПИ 67800.501.474, 67800.501.481, 67800.501.539 по КК на гр. Созопол със следните препоръки:

• Да се допълни с информация за очакваните прогнозни количества замърсяващи вещества, формирани по време на строителните дейности.

• Да се допълни т. 1.8.3.-Защитени зони със защитена зона BG 0000146 „Плаж Градина-Златна рибка”

BG 0001001 „Ропотамо”.

• Да се допълни т.1.8.4.-Защитени територии с ПР „Пясъчна лилия”; части от Р Ропотамо; ЗМ „Беглик Таш-Ропотамо” и ЗМ”Мурватска река”.

При прегледа на представеното задание от експертите по компоненти „Води” и „Почви” и по фактори „Шум” и „Отпадъци” не са констатирани непълноти и пропуски и не са направени предложения по изготвянето на Доклада за екологична оценка.


Препоръките са приети и отразени в заданието.

Басейнова дирекция „Черноморски район”,

Изх.№04-01-303/5/ 08-05-2015г.

В отговор на писмото на община Созопол , относно консултации по Задание обхвата и съдържанието на доклада за екологична оценка (ДЕО) на инвестиционното предложение Подробен устройствен план/ПУП/-план за регулация и застрояване/ПРЗ/ и ПУП-парцеларен план/ПП/ за ПИ 67800.501.474, 67800.501.481, 67800.501.539 по КК на гр. Созопол и разширение и реконструкция на рибарско пристанище Созопол, изразява следното:

1.Предвид заложената в Програмата от мерки към ПУРБ мярка за изясняване на статута и узаконяване на рибарските лодкостоянки, в доклада за ЕО следва да бъде подробно разгледан този съществуващ проблем.

2. При изготвяне на ДЕО е необходимо да се съобразят и изяснят следните изисквания,регламентирани в Наредба №2/8 юни 2011г. за издаване на разрешителни за заустване на отпадъчни води във водни обекти и в Закона за водите:

2.1. Съгласно §1,т.6 от Наредба№2/8юни 2011г., дъждовни води, замърсени от извършване производствена , стопанска и битова дейност са отпадъчни и заустването им подлежи на разрешителен режим;

2.2. Реконструкцията и модернизацията на съществуващи хидротехнически пристанищни съоръжения подлежи на разрешителен режим по реда на чл.46, ал.1, т.1,б „д” от Закона аз водите. Инвеститорът е необходимо да подаде документи за разрешително за ползване на воден обект в БДЧР;

2.3. При възникнали аварийни случаи, създаващи предпоставки за замърсяване на водите, съгласно чл.131 от закона за водите, собственикът или лицето, експлоатиращо обекта-източник на замърсяване, включително хвостохранилища, шламохранилища и насипища, е длъжно да вземе необходимите мерки за ограничаване или ликвидиране на последиците от замърсяването съгласно предварително изготвен авариен план и незабавно да уведоми басейновите дирекции.

3. Да се вземат предвид следните източници на информация за заложените цели и мерки за изпълнение:

-на европейско ниво: предложение на ЕС за нова Директива за установяване на рамка за морско пространствено планиране и интегрирано крайбрежно управление



http://ec.europa.eu/maritimeaffairs/policy/maritime_spatial_planing/indecx_bg.htm

-на регионално ниво:Стратегически план за действие за опазване на околната среда и възстановяване на Черно море 1996г., актуализиран 2009г.

http://www3.moew.govermment.bg/files/file/Water/Legislation/Strategies/Strategy Black Sea.pdf.

Заложените дейности, цели и мерки в разширението и реконструкцията на рибарското пристанище, следва да бъдат съобразени с мерките в ПУРБ, с цел предотвратяване на влошаването на екологичното състояние на крайбрежни морски води.

При съобразяване на горепосочените условия, както и изпълнение на заложените в ПУРБ мерки, реализирането е допустимо, спрямо целите за постигане на добро състояние на водните тела.


Препоръките са приети и отразени в заданието.

Министерство на здравеопаз-

ването,

Рег.№ 08-00-72/23.06.2015г.

Във връзка с писмо до Министерство на здравеопазването с вх. №08-00-72 от 23.04.2015г. с приложена към него документация за провеждане на консултации по отношение на обхвата и съдържанието на доклада за Екологична оценка на Подробен устройствен план/ПУП/-план за регулация и застрояване/ПРЗ/ и ПУП-парцеларен план/ПП/ за ПИ 67800.501.474, 67800.501.481, 67800.501.539 по КК на гр. Созопол и разширение и реконструкция на рибарско пристанище Созопол, МЗ информира за следното:

От представените материали е видно, че съдържанието и обхвата на доклада за екологична оценка ще бъде съобразен с нормативните изисквания към този вид оценки и ще разгледа както съществуващото състояние на факторите и компонентите на околната и жизнената среда, така и очакваното влияние върху тях по време на осъществяването и последващата експлоатация на рибарското пристанище на гр. Созопол.

От здравно-хигиенна гледна точка в доклада следва да бъде подробно разработена и представена информация по следните въпроси:

1.Точно и изчерпателно да се посочат отстоянията от границите на рибарското пристанище според предложения ПУП-ПРЗ и ПУП-ПП до най-близките жилищни сгради, хотели и др. обекти, подлежащи на здравна защита, като същите бъдат визуализирани с подходящ картен материал.

2. В доклада следва подробно да се опишат предвижданията на ПУП-ПРЗ и ПУП-ПП по отношение на обектите(сградите), които ще бъдат изградени и тяхното предназначение и местоположение и дейностите, които ще се извършват на пристанището.

3. Налични данни за влиянието на рибарското пристанище към настоящия момент върху факторите и компонентите на средата(най-вече замърсяване на атмосферния въздух, разпространение на неприятни миризми, нива на шум) при най-близко разположените жилищни сгради и обекти за отдих. При липса на такива данни, за целите на ЕК следва да се проведат необходимите измервания и анализи.

4. Прогнозни изводи и оценки за очакваното въздействие върху факторите и компонентите на околната и жизнената среда(най-вече по отношение възможно влияние върху чистотата на атмосферния въздух и нивата на шума при непосредствено разположените в близост до пристанището жилищни сгради, места за временно настаняване и други обекти за отдих, както и върху качеството на водите за къпане)основани на съответни измервания, изчисления и математическо моделиране, като се вземат предвид всички възможни източници на шум и замърсяване на въздуха и водите, а по отношение прогнозирането на възможно замърсяване на водите за къпане и хидродинамиката на морските води в района на пристанището и най-близките зони за къпане.

Получените прогнозни нива на вредности в околната среда следва да бъдат сравнени с нормативно установените допустими стойности. Тук следва да се има предвид, че редица предвиждания на плана като разширението на капацитета на пристанището, създаване на места за разтоварване на акостиращите риболовни кораби, за съхранение, първична преработка и търговия на риба, изграждане на паркинг и сгради със смесено предназначение могат да повлияят неблагоприятно върху условията на живот отдих и почивка в разположените в непосредствена близост жилищни сгради и обекти за временно настаняване.

5. Включване в доклада на предложения за адекватни и изпълними мерки за предотвратяване, намаляване и възможно най-пълно компенсиране на неблагоприятното въздействие от осъществяването на устройствения план, ако са налице прогнозни данни и изводи за възможно наднормено въздействие върху факторите и компонентите на околната и жизнената среда.


Препоръките са приети и отразени в заданието.

Министерство на околната среда и водите,

Изх. №ЕО-107/

28.05.2015г.

Във връзка с представените в министерство на околната среда и водите (МОСВ) ( с вх. № 7-04-00-38/16.04.2015 г.) задание за обхват и съдържание на доклад за ЕО на горепосочения ПУП-ПРЗ и ПП и схема за провеждане на консултации, изразяваме следното становище:

  1. По отношение представеното задание.

Предложената структура за обхват на доклада за ЕО по принцип е в съответствие с разпоредбите на нормативната уредба, като заданието е съобразено с изискванията към обхвата на ЕО, поставени в Решение № ЕО-3/2014 на министъра на околната среда и водите за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка.

С цел правилното анализиране и пълното оценяване на очакваните въздействия, в заданието за обхват и съдържанието на ЕО следва да бъде отразено изложеното по-долу, което да се има предвид и при изготвянето на доклада за ЕО.

*По компонент „биологично разнообразие“

Предлагаме на стр.10 в частта „Стратегически документи в България“да бъде добавен „Стратегически план за биологичното разнообразие 2011 – 2020“ . На стр. 34 текстовете за „Растителност“ и „Фауна“ да се заменят с „Флора – актуална информация за флората и растителността на територията на Община Созопол“ и „Фауна – актуална информация за флората и растителността на територията на Община Созопол“ .

Препоръчваме в доклада за ЕО да бъдат предложени достатъчно изпълними и контролируеми смекчаващи мерки за опазване на защитените растителни и животински видове от Приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие (ЗРБ), намиращи се в района на реализацията на плана.

*По отношение на защитените зони от мрежата Натура 2000.

В част II, точка 1.8 следва да отпадне информацията за защитени територии и защитени зони, тъй като площите на ПУП-ПРЗ и ПП не засягат защитени територии, а засегнатата защитена зона е само BG 0002077 “Бакърлъка“ за опазване на дивите птици. Въздействието върху зоната ще бъде представено в доклад за оценка на степента на въздействие (ДОСВ), който е описан като приложение в част XV ”Приложения към доклада за ЕО“. В тази връзка следва да отпадне изцяло т. 1.8 „Защитени зони“.

В част II, точка 1.8.2 „Животински свят“ е представен списък на видовете птици, предмет на опазване в защитената зона BG 0002077 “Бакърлъка“ за опазване на дивите птици (които видове са предмет на самостоятелен анализ и оценка на ДОСВ), но липсват данни за видовете птици (Защитени съгласно ЗБР), които могат да се срещат в района на пристанището.



  1. По отношение на предложената схема за провеждане на консултациите

В представената схема за провеждане на консултацииса идентифицирани като заинтересовани органи препоръчаните от МОСВ ведомства – Басейнова дирекция за управление на водите в Черноморски район и Регионална инспекция по околна среда и води – Бургас. Необходимо е допълнително да бъде предвидена консултация със специализирания компетентен орган по чл. 13, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (Наредбата на ЕО)- Министерство на здравеопазването, като по изготвеното задание за определяне обхвата на оценката, така и на етапа на консултации по доклада на ЕО.

В схемата е необходимо да бъде отразен етапът на процедурата по ЕО (преди започване на консултации по доклада), при който следва да представите в МОСВ доклада за оценка на степента на въздействие върху защитените зони за оценка на качеството на основание чл. 24, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС).

Схемата за провеждане на консултации следва да представя допълнително и данни за установените като заинтересовани и трети лица ( в това число населението на Община Созопол), с които се предвиждат консултации по доклада за ЕО, както и информация за начина на съвместяване на процеса на планиране (изготвяне и одобряване)на ПУП-ПРЗ и ПП с основните етапи на процедурата по ЕО.

III.Указания за следващи действия, които следва да се предприемат за провеждане на процедурата по ЕО:



След съобразяване на горните бележки и изготвяне на доклада за ЕО и ДОСВ, следва да внесете в МОСВ два екземпляра на хартиен носител и електронен носител от ДОСВ за оценка на качеството по чл. 24, ал.3 от Наредбата за ОС. Обръщаме ви внимание, че на основание чл.20, ал. 6 от Наредбата на ЕО (вкл. ДОСВ), може да се премине само след положителна оценка за качеството на ДОСВ.

Препоръките са приети и отразени в заданието.

Каталог: attachments -> article -> 8424
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година
8424 -> Доклад за екологична оценка за подробен устройствен план(пуп)-план за регулация и застрояване(пур) и пуп-парцеларен план(ПП) за пи 67800. 501. 474, 67800. 501. 481,67800. 501. 539
8424 -> Доклад за оценка на степента на въздействие върху защитена зона


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница