Пръстов отпечатък при личните лекари ще има само тестово



страница1/6
Дата18.01.2018
Размер470.73 Kb.
#47903
  1   2   3   4   5   6



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
19.12.2016
Национални вестници



Пръстов отпечатък при личните лекари ще има само тестово


Ана Атанасова

Сега  стр. 4  

Въвеждането на пръстова идентификация при личните лекари засега ще е само пилотно и без установен срок. Автентикацията ще се въведе тестово първоначално в три, а после в още до общо 15 практики на джипита. Тестовият период не е с фиксиран срок за приключване, няма да има и анекс в началото на 2017 г. към договорите на джипитата за задължителен прием на пациенти с пръстов отпечатък догодина. Това са се споразумели Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, здравното министерство и НЗОК.

В момента отпечатъкът е задължителен за вход в болниците, а идеята е догодина да обхване и личните лекари и аптеките. Той обаче беше отменен на първа инстанция от ВАС, но МЗ и касата обжалват. Заедно с тестовете на пръстовия идентификатор при личните лекари ще започне тестване и на електронни рецепти и консултации.

Според общопрактикуващите въвеждането на системата при тях като механизъм за ограничаване на евентуални злоупотреби със средства не може да бъде задоволителен аргумент предвид факта, че бюджетът на първичната извънболнична помощ е 6.4% от здравноосигурителните разходи на НЗОК. Те смятат също така, че трябва да се отчетат спецификите на работа в извънболничната помощ и да се даде достатъчно дълъг период от време за въвеждането на системата.





Москов си тръгва заради ваксините


Стандарт  стр. 2  

С поста си на здравен министър най-вероятно ще се раздели обаче Петър Москов. Той може да не запази кабинета си в бъдещото трето правителство на премиера Бойко Борисов, този път подредено с мандата на Реформаторския блок. Причината са трите обвинения срещу него за скандала с турските ваксини. Именно заради това и на стола на здравния министър може да седне някой от сегашните заместници на Москов. По-вероятно това да е д-р Ваньо Шарков, тъй като другият заместник - Адам Персенски, също стана клиент на държавното обвинение. Прокуратурата повдигна три обвинения на здравния министър в оставка, тъй като според разследващите той е нанесъл щети на държавата за стотици хиляди левове. Две от обвиненията са свързани със самия бартер на ваксини за деца от Турция, който Москов направи преди година. Третото обвинение е за безстопанственост.







Чрез науката се постига здраве


MSD залага на лечение и превенция, казва директорът на MSD България Уршула Ожел

Красимира ТЕМЕЛКОВА

Стандарт  стр. 14  

 Уршула Ожел е директор на компанията MSD България от 2014 г. Тя има дълга и успешна кариера в Merck Sharp & Dohme, в продължение на 16 години работи на най-различни позиции в компанията, отговаряла е за продажби, маркетинг, достъп до пазара на лекарствата. Тя подкрепя и организации, които работят за здравето. Тя е посланик за Европа на глобалната фондация на компанията - MSD for Mothers, която работи за подобряване на майчиното здравеопазване. Уршула Ожел е полякиня, женена, с двама синове, завършила е университета в Краков и Стокхолмския университет.



- Госпожо Ожел, MSD e втората по големина фармацевтична компания в света. Бихте ли отличили нейните най-големи постижения за 125-годишната й история?

- За да бъдеш една от най-големите компании в света, не е достатъчно да имаш само едно постижение. Това е като да стоиш на един крак. Ето защо аз съм изключително горда от многото постижения на нашата компания в дългогодишната ни история. MSD винаги е стояла в челните редици на откриването и създаването на иновативни медикаменти и решения за човешкото здраве. В нашите лаборатории започва изобретяването на много продукти, дори не мога да ги изброя всичките. Като се започне с витамин В1, В12, стартиране процеса на промишлено производство на пеницилин - Александър Флеминг е работил в лабораториите на MSD. Откриването на пеницилина е било революционно за времето си. Мога да продължа да изреждам наши постижения като стрептомицина, статините, кортизоновите препарати и много други, които са движеща сила и отражение на научния напредък в здравеопазването.



- В момента в кои области са фокусирани вашите усилия за разработването на нови лекарства?

- Лекарствата и компанията ни следват развитието на света - кои са най-смъртоносните или най-разпространените болести. Ето защо понастоящем за MSD областта, в която сме насочили голяма част от усилията ни, е имуноон-кологията.

Тази област представлява истински пробив, предоставяща нови възможности за лечение на пациентите. По същество това са персонализирани таргетни терапии, които индивидуализират лечението, в зависимост от особеностите на заболяването при всеки конкретен човек. Втората главна област, в която сме се фокусирали е хепатит С, която макар и да не е най-смъртоносна , е една широко разпространена болест, особено в Европа. Третата сфера, в която също влагаме много усилия, е диабетът. Както и Хепатит С, диабетът е едно много разпространено хронично заболяване, типично за съвременния свят.

- Реалистично ли е да се очаква, че в обозримо бъдеще ще бъде намерено лечение за болести като рака или СПИН?

- Абсолютно - за това са медицината и лекарствата. Ето защо в лабораториите на MSD работят много учени, които са Нобелови лауреати.

В този смисъл MSD цени високо научния подход. Вие споменахте раковите заболявания - при новите възможности за персонализирано лечение на тези болести, процентът на успеваемост е 50-60-70%. Тоест, ние вървим именно в тази посока. Това е огромен напредък в сравнение с предишни терапии. Аз силно вярвам в убеждението, че научният прогрес ще спомогне за осъществяване на тези цели.

- Тоест това е областта, в която са насочени вашите приоритети и новите производства?

- Да, абсолютно. Мога също така да допълня, че фокусирайки се към бъдещето и благото на обществото, работим и по нова терапия за лечение на Болест на Алцхаймер. Тази болест корелира със застаряването на населението.

Освен лекарствата за конкретни заболявания, искам да подчертая и ролята на ваксинацията. MSD влага много усилия и в тази област. Така че залагаме едновременно на лечение и превенция - и двете попадат във фокуса на внимание на нашата компания.

- Какви са плановете за развитието на компанията в България?

- MSD присъства на българския пазар вече повече от 20 години. Работим много с пациентски организации, с лекари, с медицински университети, както и със здравните регулатори. Много съм щастлива да кажа, че и двете страни - и фармацевтичните компаниите, и държавата имат желание да работят за намирането на решение на проблемите. Защото никой не може сам да се справи, това може да стане само със съвместни усилия и разговори. Така че смятам, че MSD ще продължи да работи съвместно с всички заинтересовани страни за подобряване на живота в България. Само съвместно всички участници - компаниите, лекарите, Министерството на здравеопазването, НЗОК, могат да наредят пъзела на здравната екосистема в България.



- Каква е политиката за лекарствена безопасност на MSD?

- Това е много добър въпрос и от изключително значение, на това се гради доверието на хората към компанията. Лекарствата са нещо, което се намесва в човешкия организъм. За нас е изключително важно чрез продуктите ни да носим здраве на хората. Компанията има изключително стриктна система за проверка, мониторинг и събиране на всякакъв вид информация в България и по цял свят. Като един от световните лидери в своята област MSD се отнася изключително отговорно към въпроса за лекарствената безопасност. Ето защо имаме безплатна телефонна линия и имейл, на които всеки пациенти, лекар или всеки друг, установил страничен ефект или проблем с дадено лекарство, може да подаде сигнал незабавно. Това може да бъде направено 24 часа в денонощието. Тази информация се изпраща в Упсала, Швеция, където се обработва. Така че за нас обратната връзка с пациентите е изключително важна и я ценим много.



- Каква критична маса от условия трябва да се натрупа, за да бъде изтеглен един медикамент от пазара?

- Не може да се говори, че се чака натрупването на такава критична маса, когато говорим за лекарства. От значение е единствено тежестта на подадената информация за проблеми с даден медикамент. Учените търсят причините, които се крият зад този проблем. Така че не чакаме да има сигнали от 100 или 1000 пациенти. Такива може да са подадени само от петима души - зависи за какъв тип информация става въпрос, как тя е свързана с въпросното лекарство. Учените и отговорните лица анализират информацията и взимат решения. Пак повтарям - не се чака голям брой сигнали.



Не можеш да калкулираш човешкия живот

- Колко време отнема процесът от етапа на проучвания за едно ново лекарство до появата му на пазара?

- Това е изключително труден процес. Важно е да се каже, че една от 10 000 молекули, които са изследвани, достига до пазара. В миналото процесът траеше най-малко 10 години. Сега времето е скъсено заради по-модерните методи, но въпреки това процесът отнема много години. Това е така тъй като стъпките са много, правят се много проверки. Трябва да кажа обаче, че много често инициатор за скъсяване на времето не е компанията, а Агенцията по храни и лекарства в САЩ. Тя следи стриктно излизането на пазара на всеки нов медикамент. Когато Агенцията види висока стойност в някой от фармацевтичните продукти, които правим, тя инициира скъсяването на процеса, заради важността, който този лекарствен продукт предоставя срещу една или друга смъртоносна болест. Един от примерите за подобно скъсяване на процеса на достигане на лекарство до пациента, е имуноонкологичнaта терапия, която споменах по-рано.



- Работи ли MSD върху медикаменти, лекуващи редки болести?

- Да, работим по създаването на такива лекарства, макар и малко хора да ги използват.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница