Първа общи положения и разпоредби



страница1/3
Дата21.01.2018
Размер479.17 Kb.
#50332
ТипГлава
  1   2   3
ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ И РАЗПОРЕДБИ
Чл.1 Правилникът за дейността на ОУ “Васил Априлов” има за цел да създаде оптимални условия за учебно-възпитателната работа в учебното заведение. Утвърден е от ПС и е задължителен документ за всички учители, ученици и родители. Изготвен е на основание Закон за предучилищно и училищно образование, Наредба №10 за организация на дейностите в училищното образование, Наредба №11 за оценяване на резултатите от обучението на учениците , НАРЕДБА № 6 от 11.08.2016 г. за усвояването на българския книжовен език ; НАРЕДБА № 8 от 11.08.2016 г. за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование; НАРЕДБА № 5 за предучилищното образование; НАРЕДБА № 9 за институциите в системата на предучилищното и училищно образование; НАРЕДБА №4 за учебния план; НАРЕДБА №5 за общообразователната подготовка и Преходните и заключителни разпоредби към тях

Чл.2 Изменения и допълнения към ПДУ могат да се правят от ПС с квалифицирано мнозинство/ не по-малко от 2/3 от гласовете на присъстващите/ и в случаите основаващи се на изменения в нормативните документи в системата на предучилищното и училищно образование и в синхронизирането му с поетапното излизане на Държавни образователни стандарти (ДОС) .

Чл.З ОУ “Васил Априлов” по смисъла на Закон за предучилищно и училищно образование е общинско юридическо лице. От 2005 година е самостоятелно икономическо звено и работи по системата на делегираните бюджети. Предоставеният му за ползване имот, съгласно Договор за управление №Д-5-9200(386)от 05.05.2005година на община Варна, е публична общинска собственост.

Чл.4 (1 ) ОУ “Васил Априлов” като общинско учебно заведение има право на :

  1. Наименование, символи, знаци и официален адрес, който съответства на дирекцията му;

  2. Собствен кръгъл печат и печат с държавния герб;

  3. Банкова сметка;

  4. Данъчен номер и шифър на Булстат

  1. ОУ “Васил Априлов” като общинско учебно заведение има право:

  1. Да притежава недвижимо имущество и да се разпорежда с него;

  2. Да предоставя собствени движими вещи и недвижими имоти под наем, реализира поименни компесационни бонове и в компесаторни записи, да извършва квалификационна и творческа дейност, образователни и др. услуги, ако това не е във вреда на образователно-възпитателния процес и при спазване на санитарно-хигиенните изисквания;

  3. Да се разпорежда самостоятелно с бюджетните си средства при спазване на финансово-счетоводната политика на община Варна и изискванията на нормативната база;

  4. Да определя вътрешната си организация и училищните символи, ритуали и униформено облекло;

  5. Да се възползва от стимулите, чрез които държавата насърчава въвеждането и поддържането на униформено облекло и отличителни знаци на училището, както и създаването на училищни символи и ритуали.



  6. Да определят начина на приемане на ученици в ПОДГОТВИТЕЛНИ ГРУПИ, ПЪРВИ КЛАС И ПОЛУИНТЕРНАТНИ ГРУПИ ( при целодневно обучение) и чрез избрани от ПС и утвърдени от директора процедури в съответствие с нормативните изисквания;

  7. Да определя организацията, методиката и средствата на обучение и възпитание;

  8. Да издава документи за завършен клас и степен на образование (основно образование след успешно завършен 7 клас)

  9. Да се сдружава с юридически лица от страната и чужбина и сключват договори за участие в международни програми и проекти, без да нарушава Законите на страната и държавните интереси.

Чл.5 Училището носи отговорност за:

  1. Изпълнение на ДОС;

2. Създаването на условия за опазване живота и здравето на учениците по време на учебния процес и при организирани мероприятия и дейности;

3. Законосъобразното разходване на бюджетните средства и опазването на МТБ;

4. Извършването на дейности и прояви, които противоречат на законите в РБ, ограничават правата и свободите на личността или нарушават уч.възпитателния процес.

Чл.6 Обучението в училището е светско

(1) Светското образование не допуска налагането на идеологически и религиозни доктрини. В светските училища религиите се изучават в исторически, философски и културен план чрез учебното съдържание на различни учебни предмети;

(2) В светските училища могат да се изучават религии в часовете, определени за ЗИП или Факултативно обучение. Обучението по учебния предмет “религия” се извършва съгасно инструкция, издадена от министъра на образованието и науката.

Чл.7 Учениците ползват правото си на безплатно образование в държавните и общинските училища, като:


  1. Не заплащат такси за училищното обучение в рамките на Държавните образователни изисквания;

  2. Ползват безплатно училищната база за обучение и развитие на интересите и способностите си;

  3. Учениците от I до VII клас ползват безплатни учебници;

  4. Помагалата изисквани и приети за обучение след обсъждане с родителите се закупуват.

  5. Заплащат обучението когато по собствено желание и със знанието на родителите си участват в групи за извънучилищна дейност /спортни и езикови школи, спортни танци, матем. школи и др./ и това е уредено чрез договор за съвместна педагогическа дейност между училището и фирма/организация/сдружение, извършваща педагогическа дейност

  6. Министърът на образованието и науката със заповед определя условията и реда за заплащане на :

-такси за дейности извън Държавните образователни стандарти в държавните и общинските училища;

Чл.8 Съгласно заповед № РД-09-968/20.07.2004 година на Министъра на образованието и науката чужди граждани имат право да се обучават в училище по условие и ред на Наредба №2 от 14.04.2003г.

Чл.9 Училищното обучение до 16-годишна възраст се осъществява в дневна форма или индивидуална форма, след заявено желание на родител или настойник и е задължително за всички граждани на Република България.

Чл.10 Обучението се организира:

  1. Начален етап:

І; II и III и IV клас - по НАРЕДБА №10

ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ В УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

НАРЕДБА №4 за учебния план; НАРЕДБА №5 за общообразователната подготовка и Преходните и заключителни разпоредби към тях

-Приемът в първи клас се осъществява по критерии, утвърдени от Педагогическия съвет и утвърдени от директора.

2. Прогимназиален етап:V, VI и VII клас по НАРЕДБА №10



ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ В УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ НАРЕДБА №4 за учебния план; НАРЕДБА №5 за общообразователната подготовка и Преходните и заключителни разпоредби към тях

Чуждоезиковото обучение протича от IІ до VII клас, като от II клас се въвежда ЗП Английски език.



Чл.11 Подготовката на деца за училище преди постъпването им в първи клас е задължителна и се извършва в подготвителни групи в училище или в детска градина. Чл.12 За ученици в I клас се приемат деца, навършили 7 години, които отговарят на критериите, утвърдени от Педагогическия съвет и деца, навършили 6 години, по преценка на родителите или настойниците им, ако физическото и умственото им развитие позволява.

Чл.13 Училищното обучение може да започне и по-късно от 7 години по предложение на екипа за комплексно педагогическо оценяване към РУО.

Чл.14 (1) На учениците, завършили I клас, училището издава удостоверение, в което се вписва обща годишна оценка с думи за резултатите от обучението по всички учебни предмети.

(2) В удостоверението за завършена подготвителна група или подготвителен клас се описва динамиката в развитието на детето и се определя готовността му за постъпване в I клас

(3)В удостоверението за завършена подготвителна група или подготвителен клас при необходимост се правят препоръки за насочване на ученика към подходящи форми за допълнителна работа през началния етап на основното образование, включително допълнително обучение за усвояване на книжовния български език.

(4) Завършването на II и III клас се удостоверява с ученическа книжка.

(5) На учениците, завършили IV клас, училището издава удостоверение за завършен начален етап на основното образование.

(6) Завършването на клас от прогимназиалния етап се удостоверява с ученическа книжка.

(7) Учениците, завършили успешно VІІ клас, придобиват основно образование, което се удостоверява със свидетелство за основно образование, което им дава право да продължат в следващата степен на образование, както и на обучение за придобиване на професионална квалификация.



(8) НАРЕДБА № 8 от 11.08.2016 г. за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование

Чл.15 Дубликат на удостоверение за завършен клас, удостоверение за завършен начален етап на основното образование, свидетелство за основно образование се издава от директора на училището, издало оригиналния документ.

Чл.16 Дубликатът се издава по молба на притежателя на оригинала, в случай че документът по чл.15 е изгубен, унищожен или е станал негоден за ползване.

Чл.17 Дубликатът се издава по образец, съгласно държавното образователно изискване за документите за системата на народната просвета.

Чл.18 Дубликати, служебни бележки и други документи, които се издават по желание на родител (настойник), се изготвят срещу заплащане на съответна такса, в рамките на не по-малко от 7 /седем/ работни дни и не повече от 14 /четиринадесет/ работни дни след подаване на молбата.

Чл.19 Учениците от V до VII клас могат да се преместват в друго училище при условия и по ред, определени от приемащото училище, през време на цялата уч. година, но не по-късно от 30 учебни дни преди приключване на всеки учебен срок. Преместването се извършва с удостоверение за преместване, издадено от директора на училището, в което ученикът се е обучавал.

Чл.20 Записването на ученици в ОУ “Васил Априлов” от други училища става след като родителят/настойникът представи:

  1. Молба по образец;

  2. Удостоверение за преместване;

  3. Копие от акта за раждане и оригинал за проверка на съответствието;

  4. Удостоверение за завършена ПГ/ за ученици подлежащи на обучение в I кл.;

  5. Лична карта-копие и оригинал;

  6. Удостоверение от съда, когато детето се отглежда от единия от двамата родители, удостоверяващо на кого са присъдени родителските права

  7. Удостоверение от съда за настойничество;

  8. Удостоверение от съда, когато детето е настането в приемно семейство;

  9. Декларация от родителя, когато сам отглежда детето си;

  10. Трудов договор на родителите/настойниците, когато е изявено желание ученикът да бъде включен в ПИГ и когато броят на учениците за ПИГ е по-голям от определения с решение на ПС;

  11. Лична здравно-профилактична карта на ученика /детето с отразени профилактични медицински прегледи, имунизации, ваксини и др. актуална информация, отнесена към здравословния статус на детето ;

  12. Актуален телефон за връзка с родителите и телефон за връзка с личния лекар.

Чл.21 В училището са въведени униформено облекло и съответни символи, които са задължителни в през учебно време в училище.


Глава втора

ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ

Раздел I

Форми на обучение

Чл. 22 Училището организира дневна, индивидуална, комбинирана форма на обучение.

Чл. 23 (1) Индивидуалната форма на обучение се организира по чл.12, чл. 95, чл.107 ал. 1, 2,3, 4 и чл. 111 от ЗПУО



Чл. 24 Комбинирана форма на обучение се организира по чл.12, чл. 95, чл.107 ал. 1, 2,3, 4 и чл. 114 от ЗПУО

Раздел II
Организационни форми

Чл.25. В зависимост от броя на приетите ученици класовете се разделят на паралелки.

Чл.26. В зависимост от особеностите на учебния предмет паралелката може да се дели на групи и да се организират сборни групи от различни паралелки.

Чл.27. Училището може да организира сборни групи за факултативни учебни часове или за дейности, свързани с развитието на интересите, способностите и потребностите на учениците в областта на спорта, науката, техниката, технологиите, изкуствата и отдиха. Групите могат да се формират от ученици от различни класове.

Чл.28. Разпределението на учениците по паралелки се извършва от директора на училището при спазване на изискванията на ЗПУО и Наредба

Чл.29. В началото на учебната година директорът определя със заповед класните ръководители на всички паралелки.

Чл.30. Класният ръководител организира и провежда часа на класа и часа на класния ръководител, извънкласните дейности с учениците и води задължителната училищна документация.

Раздел III
Учебно време

Чл.31. (1) Училищното обучение се организира в учебни години, учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове.

(2) През учебната година учениците ползват есенна, коледна, зимна, пролетна и лятна ваканция.

Чл.32. Учебната година е с продължителност 12 месеца и започва на 15 септември. В случай, че денят е почивен, учебната година започва на първия следващ работен ден.

Чл.33. Учебните занятия са с продължителност не повече от 34 и не по -малко от 32 учебни седмици и се разпределят в два учебни срока.

Общият брой задължителни и избираеми учебни часове за една учебна седмица не може да е по-малък от 22 и по-голям от 32 учебни часа.



Чл.34. (1) Продължителността на първия учебен срок е 18 учебни седмици.

  1. Продължителността на учебната седмица е 5 учебни дни.

  2. В учебния ден се организират от 4 до 7 учебни часа.

  3. Часът на класа и часовете по спортна подготовка се включва в седмичното разписание на учебните занятия извън броя на задължителните учебни часове.

  4. Обучението е двусменно /за II, III, IV, V, VI, VII клас/.

Седмичното разписание на учебните занятия се съобразява с психофизическите особености и възможностите на учениците. Седмичното разписание се разработва в съответствие с изискванията на Наредба № 10/19.06.2014г. за здравните изисквания при изготвяне и спазване на седмичините разписания за учебните занятия, издадена от министерство на здравеопазването и се утвърждава от директора на училището не по- късно от 3 дни преди започване на всеки учебен срок.

  1. Продължителността на учебния час е :

  1. 30 минути - в подготвителна група;

  2. 35 минути - в I и II клас;

  3. 40 минути - в III - V, VI, VII клас със Заповед на началника на РУО - Варна.

Чл. 35. (1) За определен учебен ден директорът на училището може със заповед да определи различно от утвърденото седмичното разписание разпределение на учебните часове при:

  1. разместване на часове за определени дни по указания на министъра на образованието и науката и/или началника на регионалното управление на образованието (РУО) във връзка с провеждане на национални и регионални външни оценявания;

2. разместване на часове във връзка с осигуряване на заместване на отсъстващи учители;

3. необходимост от провеждане на два последователни учебни часа по един и същ учебен предмет в рамките на учебния ден, които не са предвидени в седмичното разписание за провеждане на класни работи.

(2) В заповедта по ал. 1 задължително се описват обстоятелствата, наложили определянето на различно от седмичното разписание разпределение на учебните часове в учебния ден

Чл. 36 Неучебното време включва:

1. официалните празници по чл. 154, ал. 1 от Кодекса на труда;

2. ваканциите;

1. обявените за неучебни дни със Заповед на министъра на образованието и Министрски съвет
Раздел IV

Съдържание на училищното обучение

Чл.35. Общообразователната подготовка е задължителна, задължителноизбираема и факултативна и се осъществява чрез учебни предмети, групирани в културно-образователни области, както и в други области и дейности.

Чл.36. Задължителната подготовка осигурява постигането на общообразователния минимум в зависимост от степента на образование. Общообразователният минимум по учебните предмети от културно-образователните области включва задължителните знания, умения и компетенции, гарантиращи еднаква за всички ученици подготовка.

Чл.37. Задължителноизбираемата подготовка осигурява усвояването на знания и умения на по-високо равнище по учебни предмети от културно-образователните области съобразно интересите на учениците и възможностите на училището.

Чл.38. Факултативните учебни часове осигуряват обучение, освен по учебните предмети от културно-образователните области, и по други области и дейности, предложени на учениците за избор и се провеждат извън задължителните часове.

Чл.39.Учебният план съдържа наименованията на учебните предмети, включени в задължителната подготовка, разпределението на учебните предмети по класове, годишния или седмичния брой часове за изучаването на учебните предмети по задължителната, задължителноизбираемата подготовка и факултативни учебни часове, график на учебната година и организация на обучението в съответното училище.

Чл.40. Училищните учебни планове се приемат с решение на педагогическия съвет на училището и се одобряват от началника на регионалния инспекторат по образованието.

Чл.41. Учебната програма определя по всеки учебен предмет и за всеки клас целите на обучението, учебното съдържание и очакваните резултати от обучението.

Чл.42. Учебните програми за задължителна подготовка се утвърждават от министъра на образованието и науката.

Чл.43. Учебните програми за задължителноизбираема подготовка се съгласуват с експертите по учебните предмети в РУО и се утвърждават от началника на РУО, а тези за факултативна - от директора на училището. Раздел V
Завършване на клас, оценяване на знанията и уменията на оценяваните
Чл.44. (1) Форми за проверка и оценка на знанията

1. Оценяването се извършва в процеса на училищното обучение и цели да установи постигнатите резултати като знания, умения, компетенции и да се постави оценка индивидуално за всеки оценяван. То е вътрешно и външно.

2. Вътрешно оценяване се осъществява от учителя чрез текущи изпитвания (устни, писмени, практически, по проекти), които се реализират системно и ритмично през І и ІІ учебен срок. 

3.Текущите изпитвания могат да бъдат:



  • индивидуални (писмени и устни)– за отделен оценяван;

  • групови – за част от учениците от една паралелка или за учениците от цялата паралелка.

(2). 1.Въз основа на установените резултати от текущите изпитвания, се поставя оценка с качествен и количествен показател, а за учениците от Іклас - само с качествен показател. Оценките които се поставят са: отличен 6, много добър 5, добър 4, среден 3, слаб 2. Количественият показател може да не се определя като цяло число, при което качественият показател се определя, както следва:



  • за количествен показател от 2,00 до 2,99 се определя качествен показател слаб;

  • за количествен показател от 3,00 до 3,49 се определя качествен показател среден;

  • за количествен показател от 3,50 до 4,49 се определя качествен показател добър;

  • за количествен показател от 4,50 до 5,49 се определя качествен показател много добър;

  • за количествен показател от 5,50 до 6,00 се определя качествен показател отличен.

Не се поставят оценки по учебните предмети, модули или дейности, предвидени за изучаване във факултативните часове в училищния учебен план.
Чл.45 (1) Ученикът завършва класа, ако по учебните предмети от задължителната и задължителноизираемата подготовка има годишна оценка най-малко среден (3).

  1. Ученици, които имат годишна оценка слаб (2) по предметите от задължителната и задължителноизбираемата подготовка полагат поправителни изпити по тях, но на не повече от две редовни поправителни сесии през учебната година.

  2. Ученици, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, не са се явили на поправителните изпити на сесиите по ал.2, могат да се явят на допълнителна поправителна сесия, по ред, определен със заповед на директора на училището, но не -късно от 10 октомври.

  3. Ученици, които имат оценка слаб (2 ) по учебен предмет от задължителната и задължителноизбираемата подготовка на редовните и/или на допълнителната поправителни сесии или не са се явили на поправителните сесии, повтарят класа.

  4. Ученици, които се обучават в индивидуална или самостоятелна форма на обучение, при повтарянето на класа се явяват на изпити само по учебните предмети, по които имат оценка слаб (2) или не са се явили на поправителните изпити.

  5. Ученици със специални образователни потребности, които не са усвоили общообразователния минимум за клас, етап или степен на образование по обективни причини, не повтарят класа.

  6. На учениците със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуална учебна програма, се поставят оценки само с качествен показател, които може да са: "постига изискванията", "справя се" и "среща затруднения".

  7. Когато се установи, че учениците по ал. 7 са постигнали изискванията на учебната програма по учебен предмет от училищния учебен план, се поставя оценка с количествен показател и по този учебен предмет и обучението по индивидуална учебна програма се преустановява.

  8. За ученици със специални образователни потребности, които не усвояват държавните образвателни изисквания по обективни причини, екипът в училището разработва индивидуална образователна програма по един или повече учебни предмети от учебния план, по който работи училището.

  9. Оценките от националното външно оценяване в края на VІІ клас може да се изразяват само с количествени показатели – в брой точки, без да се приравняват към оценките.

Чл.46. (1) Учениците от 1-ви клас , които не са усвоили учебното съдържание, както и за учениците от II-ри до IV-ти клас включително, които имат годишна оценка слаб (2) по един или повече учебни предмети от задължителната или задължителноизбираемата подготовка, не повтарят класа, но задължително се явяват на допълнителна лятна работа, по график, съгласуван с Директора.

(2) за учениците по ал.1 се организира допълнително обучение по време на лятната ваканция при условия и по ред, определени със заповед на директора на училището. При необходимост допълнителното обучение може да продължи и през следващата учебна година

Чл.47. Оценяването на знанията и уменията на учениците се осъществява съгласно нормативните изисквания на МОН

Чл.48. (1) За ученици, застрашени от отпадане поради слаб успех, училището с помощта на РИО и съвместно с общината и училищното настоятелство, както и др. органи и институции, създава допълнителни образователни възможности, като организира и провежда:

  1. Индивидуални програми за психолого-педагогическо въздействие на ученика,

  2. Допълнителна работа с учениците по време на уч. занятия и през ваканциите;

  3. Извъкласни и извънучилищни дейности, съобразени с образователните потребности и с интересите на ученика;

  4. Консултации за насочване към професионално обучение, съобразно възрасттта и интересите на ученика.

  1. За учениците с трайни пропуски в овладяване на учебното съдържание, учителите подготвят индивидуална програма, която представят заедно с годишния тематичен план за утвърждаване от директора. Към програмата задължително прилагат и график за провеждане на заниманията.

  2. Класният ръководител запознава родителите с програмата, а те декларират, че са запознати с възможността училището да организира допълнително индивидуално обучение като дават съгласието си това да се извършва по определен график и гарантират присъствието на детето си в часа, определен за консултация.

  • За ученици с трайни пропуски в знанията се организират ежедневно консултации.

  1. Учителят информира писмено родителите за необходимостта от присъствие на ученика в часовете за консултации.

  2. Веднъж седмично по график, одобрен и утвърден със заповед на директора, класните ръководители организират консултиране на ученици, родители и работа със задължителната училищна документация.

За ученици, които постъпват в 1-ви клас без удостоверение за завършена подготвителна група или подготвителен клас, както и за ученици, за които в удостоверението за завършена подготвителна група или подготвителен клас е посочено, че нямат училищна готовност, училището с помощта на регионалното управление по образованието и съвместно с общината, училищното настоятелство и други органи и организации, организира и провежда подходящи форми на допълнителна работа през началния етап на основното образование за усвояване на книжовния български език.
ГЛАВА ТРЕТА

УЧАСТНИЦИ В УЧЕБНО - ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС

Раздел I

ПРАВА

Чл.49. (1) Участниците в учебно-възпитателния процес имат право:

  1. На информация за обучението в училището.

  2. На принос в научните и културните достижения на училището и да се ползват от тях.

  3. На защита, ако бъдат накърнени личното им достойнство и човешките им права.

  4. На приобщаване към националните традиции и културните ценности.

  5. На мнения и предложения пред директора на училището по отношение на организацията и провеждането на цялостната дейност на училището.

  6. На защита от пряка или непряка дискриминация, основана на пол, раса, народност, етническа принадлежност, човешки геном, гражданство, произход, религия или вяра, образование, увреждания, политическа принадлежност, лично или обществено положение, увреждане, възраст, сексуална ориентация, семейно положение, имуществено състояние или на всякакви други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна.

  1. Пряка дискриминация е всяко неблагоприятно третиране на лице на основата на гореспоменатите признаци.

Непряка дискриминация е поставяне на лице на основата на горепосочените признаци в по-неблагоприятно положение в сравнение с други лица чрез привидно неутрална разпоредба, критерий или практика.

УЧИТЕЛИ

Чл.50. Учителят има следните права:

  1. Да членува в професионални организации и да взема участие в работата на регионалните и националните органи.

  2. Да дава мнения и да прави предложения за развитие на училището до административните органи в системата на народната просвета.

  3. Да получава информация по въпроси, свързани с изпълнение на служебните му задължения, както и за възможностите за повишаване на професионалната си квалификация от директора на училището и от МОН.

  4. Да участва в класирането на проектите на учебници по съответния предмет и да избира учебници и учебни помагала след оценка за тяхното практическо прилагане за съответния учебен предмет от съответната образователна степен или етап.

  5. Свободно да определя методите и средствата за провеждане на образователно- възпитателния процес, като активно използва интерактивни методи за преподаване и възможностите на информационните и комуникационните технологии.

  6. Да използва училищната материално-техническа база за изпълнение на служебните си задължения.

  7. Да повишава образованието и професионалната си квалификация,

  8. Да получават професионална подкрепа в процеса на изпълнение на служебните си задължения.

  9. Да бъдат поощрявани и награждавани.

УЧЕНИЦИ

Чл. 51. Ученикът има следните права:

  1. На образование, насочено към цялостното развитие на личността му, и към признаване на човешките права и свободи, да се обучава и възпитава в здравословна, безопасна и сигурна среда.

  2. Да избира училището, профила на обучение, предметите и дейностите, предвидени в учебния план като избираеми при спазване изискванията на нормативните актове.

  3. Да участва по свой избор в организираните от училището извънкласни и извънучилищни дейности в това число и във форми на ученическо самоуправление.

  4. Да получава от учителите информация по въпросите, свързани с неговото обучение възпитанието, правата и задълженията си.

  5. Да получава от учителите и от други длъжностни лица информация и консултации по професионалното му ориентиране и развитие.

  6. Да получава от учителите консултации при организиране на самостоятелната си подготовка.

  7. Да получава библиотечно-информационно обслужване.

  8. Да получава индивидуална помощ от учителите съобразно специфичните си потребности.

Да бъде насочван, стимулиран и подпомаган за развитие на неговите дарби, умствени и физически способности.

  1. Да участва в проектни дейности.

  2. Да дава мнения и предложения за училищните дейности, включително за избираемите и за факултативните учебни часове.

  3. Да бъде защитен от училището, обслужващото звено, РУО - Варна и от МОН при накърняване на личното му достойнство и нарушаване на човешките му права.

  4. Да ползва безплатно училищната материално-техническа база в учебно време, както и в извънучебно време за развитие на интересите и способностите си по ред, определен от директора на училището.

  5. Да участва в работата на педагогическия съвет, при обсъждане резултатите от обучението, награждаване и наказване на ученици, включително с присъствието на родител при решаване на въпроси, засягащи неговите права и интереси.

  6. Да бъде поощряван с морални и материални награди за съответни постижения.

  7. Да ползва организираното медицинско обслужване в рамките на училището по установения от кабинета ред.

  8. Да ползва услугите на училищния стол по установения от него ред.



Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница