Първа общи положения



Дата14.09.2017
Размер190.68 Kb.
#30181


НАРЕДБА
ЗА СИМВОЛИКАТА НА ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ

ГЛАВА ПЪРВА




ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ



Чл. 1. Настоящата Наредба е приета на основание чл. 21, ал. 1 т. 21 и 22 и чл. 22 от ЗМСМА и урежда:

1. Вида, съдържанието, начина и реда за полагане на символите на Община Търговище

2. Статута на празника на град Търговище

3. Статута на почетните отличия и награди на Община Търговище.



Чл. 2. Символите, обект на Наредбата, са:

1. Знаме на Община Търговище

2. Герб на Община Търговище

3. Печат на Община Търговище

4. Символичен ключ на град Търговище

5. Химн на град Търговище

6. Огърлица на Кмета на община Търговище

7. Статуетка “Грифон” на община Търговище

8. Знак на Панаира

Чл. 3. Официален празник на град Търговище е …..

Чл. 4. Почетните отличия и награди на Община Търговище са:

1. Звание “Почетен гражданин” на град Търговище

2. Почетен знак на Община Търговище

3. Годишна награда за изкуство и култура

4. Годишна награда за образование и наука

5. Грамота за заслуги към община Търговище

6. Приз “Изложение – Търговище”

7. НаградаНикола Маринов”

8. Награда “Никола Симов”

Чл. 5. Сувенирите на Община Търговище са:

1. Плакет “Търговище”

2. Значка на Търговище

3. Значка на Панаира

4. Сувенирна папка

Чл. 6. Летописна книга

ГЛАВА ВТОРА
СИМВОЛИ НА ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ
Раздел I
ЗНАМЕ НА ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ
Чл. 7. Знамето на Община Търговище е официален общински символ.

Чл. 8. Знамето на Община Търговище е едноцветно /бяло – със степен на белота не по-малка от 60 %/. Бялото е сбор от всички цветове. То символизира чистота, справедливост, щастие. Върху него вляво е изобразен гербът на Община Търговище. Основните цветове, използвани в изработването на герба, са: зелено № 61 по скалата на Орафол, синьо №92 по скалата на Орафол, червено № 32 по скалата на Орафол, златно № 91 по скалата на Орафол.

Чл. 9. При вертикално окачено знаме, прикрепено към напречник, максималната му дължина може да достигне до пет широчини.

Чл. 10. Размерите на Знамето на Община Търговище са 18 см х 30 см, 24 см х 40 см, 90 см х 150 см.

Чл.11. При поставяне на общинското знаме във вертикално положение на носещото тяло, гербът се изобразява вертикално, като профилът на грифона е с лице на дясно, гледано срещу знамето.

Чл. 12. (1) Знамето на Община Търговище има правоъгълна форма със съотношение на широчина към дължина 3:5. Стандартната пропорция е:


  1. широчина (А) 1.00

  2. дължина (В) 1.66

(2) Знамето е изработено от текстил – тъкан плат сплитка “лито”. Платът е изтъкан от основни и вътъчни нишки с еднаква дебелина от 100% химична коприна (полиестерна-ПЕК, или полиамидна – ПАК, или вискозна – ВИК).

(3) Шевните конци имат състав, свиваемост и устойчивост на обгаряне, еднакви с тези на плата.



Чл. 13. Знамето се издига пред сградата на Община Търговище.

Чл. 14. (1) Знамето се издига: временно на сградите, където се провеждат сесии на Общинския съвет; по време на официалните празници на града, международни конференции или съвещания, общонационални и международни спортни и други състезания; мероприятия, провеждани на територията на града.

(2) При вариант – знаме на Република България, знаме на Европейския съюз и знаме на Общината – в средата се поставя националното знаме, вляво – на Общината, вдясно – на Европейския съюз, гледано към тях.

(3) При вариант – знаме на Република България, знаме на Общината, знаме на Европейския съюз, знаме на НАТО – от двете страни на знамената на Общината, на Европейския съюз и на НАТО трябва да се поставят български знамена, гледано към тях.

(4) При издигане на общинското знаме заедно със знамето на побратимен град от друга държава, почетно място се дава на общинското знаме, което се поставя от лявата страна, гледано към тях.

(5) При издигане знамената на няколко побратимени града, знамето на Община Търговище се поставя в средата, ако броят на останалите знамена е четен. В началото и в края на реда, ако броят на останалите знамена е нечетен. Знамената на чужди градове се подреждат на еднаква височина, по азбучен ред съобразно българската азбука.

Чл. 15. При посещение на официални делегации на чужда държава в Община Търговище, почетно място се дава на българското знаме, което се поставя от лявата страна, гледано към тях.

Чл. 16. (1) При движение знамето на Община Търговище се носи на лявото рамо и се държи с лявата ръка, опъната по дръжката.

(2) При преминаване в тържествен марш знамето се носи отпред с изправена дръжка, която се придържа отдолу с лявата ръка на височина под пояса. По средата се придържа с дясната ръка, която е на височината на рамото.



Чл. 17. Знамената се поддържат в изряден естетичен вид и се подменят съгласно изискванията, предвидени в Приложение № 2.

Чл. 18. (1) Редът за изобразяване на знамето на Община Търговище или начина за възпроизвеждането му се определят от Общинския съвет.

(2) Знамето на Община Търговище в качеството му на общински символ може да се изобразява и възпроизвежда без ограничения, при условие, че са спазени изискванията на Решението на Общинския съвет.

(3) Недопустимо е използване на знамето на Община Търговище за фирмена реклама или по начин, който уронва достойнството на Общината.

Чл. 19. Секретарят на Общината организира изработването, съхранението и предоставянето на стандартни образци за цветовете на знамето на Община Търговище.

Чл. 20. (1) При изобразяване на знамето самостоятелно или като част от художествена композиция, както и при изобразяване на елементи от него, е неоходимо да се спазват изискванията за наситеност на основния цвят, в съответствие с изискванията на чл. 8.

(2) Възпроизвеждане на изображението на знамето на Община Търговище се осъществява при спазване изискванията на ал.1



Раздел II
ГЕРБ НА ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ
Чл. 21. Гербът на Община Търговище е официален общински символ, израз на местното самоуправление и местната администрация.

Чл. 22. Гербът на Община Търговище е вписан в квадрат с прилепена полуокръжност, с диаметър страната на квадрата. В горната част е разположен грифон в златен цвят. Под него е изписан текст “Търговище” в червено, а в полуокръжността е поставен елемент, символизиращ минералния извор в златисто и синьо. Цялата форма е апликирана върху същата уголемена форма със зелен цвят, на която е изписан текстът: “Бях, съм, ще бъда” – девизът на Търговище, изпълнен в шрифт “Олд Кир”, в бяло, заключен между две бели петолъчки – единството на петте континента. Завършва в горната си част с изображение на портите на панаирния град - в златисто.

Чл. 23. (1) В герба са вградени три основни елемента: грифон, фонтан и порта. “Грифон”- ът означава: “мъдрост, сила и власт”. Той е митично същество с глава, криле, нокти на орел и тяло на лъв. Символизира обединената сила на орела и лъва. Символ е на слънцето, небето, светлината на зората, която се превръща в злато. Грифонът символизира бдителността като пазител на съкровищата. Означава мъдрост и просветление.

(2) “Стилизиран фонтан” – символизира вечността . Водата мени състоянията си, но е вечна. Чрез фонтана и извора се изразява вековният стремеж в посока “напред”. Чрез него се осигурява присъствие и на търговищките минерални извори.

(3) “Портата” в горната част на знака рамкира герба като арка – символизира панаирните порти и гостоприемството на града.

(4) Цветното изображение на герба включва: зелено, бяло, синьо, червено и златно.

1. Зеленото – символизира живата природа, силата и енергията, надеждата;

2. Синьото – живите води, вечността;

3. Червеното – живота и радостта;

4. Бялото – чистотата, справедливостта, щастието;

5. Златното – слънцето и светлината.

Чл. 24. (1) За герба се изработва пластичен еталон в единична бройка в графично и цветово изображение.

(2) Графичното изображение на герба на Община Търговище представлява графичен знак.

(3) Цветното изображение на герба на Община Търговище представлява цветен знак.

Чл. 25. Гербът на Община Търговище е централен елемент в знамето и печата на Община Търговище, задължителен елемент от официалната бланка за кореспонденция на Община Търговище.

Чл. 26. Изобразяването на Герба на Община Търговище на други места, както и възпроизвеждането на елементи от герба в значки, възпоменателни медали, ордени, грамоти, пликове, картички и други, се допуска само със заповед на Кмета на Община Търговище .

Чл. 27. Гербът се използва върху оригиналите на документите за ратификация, при утвърждаване, приемане или присъединяване към международен договор, изготвени въз основа на прието решение от Общинския съвет.

Раздел III
ПЕЧАТ НА ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ
Чл. 28. Печатът на Община Търговище има кръгла форма. В централната му част е изобразен гербът на Община Търговище. Около него, в горната половина на кръга, е разположен надпис: “Република България”, а в долната – надпис: “Община Търговище”.

Чл. 29. Печатът на Община Търговище се съхранява от Кмета.

Чл. 30. Печатът на Община Търговище се полага след подписа на Кмета на община Търговище върху оригиналите на:

1. Споразумения, договори и други документи с важно значение за Община Търговище;

2. Пълномощни за представляване на Община Търговище в отношенията с други държави и побратимени градове;

3. Декларации от името на Община Търговище;

4. Удостоверения за удостояване с наградите на Община Търговище;

5. Други документи с представителен за Общината характер или изискуеми по закон.



Раздел IV
СИМВОЛИЧЕН КЛЮЧ НА ГРАД ТЪРГОВИЩЕ
Чл. 31 (1)Символичният ключ на град Търговище е пластика, представляваща авторска интерпретация на грифона от Кралевското съкровище.

(2)Изработен е от бронз и е с размери: 9/26/10 см.

(3)Ключът се поставя в оригинална кутия от естествена кожа.Съхранява се от Кмета на общината. Предава се на официална церемония на Кмета от следващия мандат заедно с Огърлицата на Кмета на община Търговище.

(4)Символичният ключ на град Търговище е в единичен екземпляр.



Раздел V
ХИМН НА ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ

Чл. 32. Химнът на Община Търговище е синтезиран израз на миналото, настоящето и бъдещото на града, представено с изразните средства на музикално – поетичното творчество.

Чл. 33. Изпълнението на химна на Община Търговище е неразделна част от ритуала за издигане знамето на Община Търговище.
Раздел VI
ОГЪРЛИЦА НА ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ
Чл. 34. Огърлицата на Кмета на община Търговище е символ на местната власт. Носи се от Кмета на общината при особено тържествени церемонии.

Чл. 35. Изработва се по единен за всички Общини образец. Съдържа медальон, на който е изобразен гербът на Община Търговище.

Чл. 36. Огърлицата се съхранява от Кмета на общината и се предава след изтичане на мандата на неговия наследник.

Раздел VII

СТАТУЕТКА “ГРИФОН” НА ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ



Чл. 37. Статуетката “Грифон” е представителен знак на Кмета на община Търговище. Връчва се от Кмета на високопоставени лица и чуждестранни гости.

(1) Представлява мотив от коланната апликация от Крумово кале. Обемна интерпретация на Грифона от Герба на Търговище (бронз, 18/12/6).



Раздел VIII
ЗНАК НА ПАНАИРА
Чл. 38. Знакът на Панаира е графичен знак в цветен и черно-бял вариант/, представляващ стилизирано петле - символ на пролетно пробуждане.

Чл. 39. Този знак се използва за емблема на всички дейности, свързани с Панаира и Изложението.

Чл. 40. Знакът на Панаира е патентован в Патентно ведомство на Република България.

ГЛАВА ТРЕТА



ОФИЦИАЛЕН ПРАЗНИК НА ГРАД ТЪРГОВИЩЕ
Чл. 41. Официален празник на град Търговище е …….

Чл. 42. Празникът на град Търговище се провежда под патронажа на Кмета на община Търговище.

Чл. 43. Програмата се утвърждава от Кмета на общината.

Чл. 44. Подготовката и провеждането на Празника на град Търговище се финансират от Бюджета на Община Търговище.

Чл. 45. В Деня на Празника на град Търговище Общинският съвет провежда тържествена сесия.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
ПОЧЕТНИ ОТЛИЧИЯ И НАГРАДИ НА ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ
РАЗДЕЛ I

ПОЧЕТЕН ГРАЖДАНИН НА ГРАД ТЪРГОВИЩЕ



Чл. 46 (1) Със званието “Почетен гражданин на град Търговище” се удостояват български и чуждестранни граждани с изключителни заслуги и особен принос в областта на хуманитарните дейности, обществено-политическия, стопанския, социалния, културния и спортен живот на града.

(2) Званието се придружава от грамота и парична награда в размер на 1000 лв.

(3) Удостояване със званието по ал.1 може да се извършва и посмъртно.

Чл. 47. Номинацията за удостояване със званието се внася в Общинския съвет от Кмета на общината и председателите на постоянните комисии към ОбС.

Чл. 48. Удостояване със званието “Почетен гражданин” се извършва от Общинския съвет с решение, прието с мнозинство на повече от половината от общия брой на общинските съветници.

Чл. 49(1) Наградата се връчва от Кмета на община Търговище на тържествена сесия в навечерието на Празника на град Търговище. На тържеството се канят да присъстват почетни граждани на града.
РАЗДЕЛ II
ПОЧЕТЕН ЗНАК НА ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ
Чл. 50. С наградата “Почетен знак на Община Търговище” се удостояват лица, български и чужди граждани за значителни заслуги към Общината или гости, по определени поводи, свързани с важни събития от общински или национален характер, във връзка с годишнини и юбилеи.

Чл. 51. Наградата се изработва по художествен проект, утвърден с конкурс.

Чл. 52. “Почетен знак на Община Търговище” може да се връчва като индивидуална или колективна награда.

Чл. 53. Удостояването с наградата се извършва със заповед на Кмета на община Търговище

Чл. 54. Наградата се връчва от Кмета на община Търговище

РАЗДЕЛ III
ГОДИШНА НАГРАДА ЗА ИЗКУСТВО И КУЛТУРА
Чл. 55. Годишната награда на Община Търговище за изкуство и култура е учредена от Кмета на общината за:

(1) Забележителни творчески постижения и принос в развитието на националната култура. Присъжда се в следните категории:

1. Сценични изкуства /театър, музика, танци/

2. Изящни изкуства

3. Литература, публицистика,журналистика

(2) Значимо обогатяване на културната ситуация в общината. Присъжда се в следните категории

1. Мениджмънт и администрация на култура

2. Културно-историческо наследство

3. Самодейно творчество

4. Сграда на годината

(3) За цялостен принос и дългогодишна дейност в областта на изкуството и културата

Чл. 56. Наградата е индивидуална или колективна-творчески екип или културна институция. Присъжда се на работещи на територията на общината:

Чл. 57 (1) Наградата се присъжда ежегодно в навечерието на 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост от Кмета на общината в тържествена обстановка.


Чл. 58. При липса на постижения в отделна категория, награда не се присъжда.

Чл. 59. Жури.

(1)Журито се назначава от Кмета на общината и включва нечетен брой експерти, представляващи лично себе си или институции. Задължително участват общински съветници и членове на ПК по култура и образование на Общинския съвет.

Журито за присъждане и разпореждане с Наградата на Търговище взема решение с квалифицирано мнозинство и тайно гласуване.

(2)Журито провежда две заседания- за запознаване с кандидатурите и за вземане на решение.

(3) Учредителят на наградата има право на вето.
(4) Членовете на журито, кандидати за Наградата в настоящата година, се оттеглят и заменят с други лица

(5)Журито има секретар, който обработва молбите, води документацията и кореспонденцията.



Чл. 60. Регистриране на кандидатите.

(1) Предложенията за отличаване на творци и дейци на културата, както и на творчески колективи и културни институции, се отправят до направление „Култура”, не по- късно от 25 април, запечатани в плик - в писмен вид и съдържателни аргументи.

(2) Предложения могат да бъдат отправени от творчески съюзи, граждански организации и институции.

(3) Пликовете с предложения се отварят от журито на първото заседание.

(3) Предложенията се публикуват до 30 април в средствата за масово осведомяване за публично обсъждане.

Чл. 61. Определяне на наградите.

(1)Журито определя не повече от една награда за всяка категория и изготвя протокол.

(2)Журито може да изиска между двете си заседания допълнителни материали за достоверността на представените факти.

Чл. 62. Награди.

(1) По чл. 55, ал. 1. Наградата на Търговище за изкуство и култура се състои от диплом, пластика и парична награда в размер на 500 лв. - за индивидуални и за колективни носители.

(2) По чл. 55, ал. 2 Наградата се състои от почетен насърчителен диплом, парична награда в размер на 200 лв. и оповестяване на наградените в средствата за масово осведомяване.

(3) По чл. 55, ал. 3 Наградата се състои от диплом и парична награда в размер на 200 лв.



Чл. 63. Финансиране и администрация.

(1) Средствата за наградите се осигуряват от Бюджета на Община Търговище

(2) Администрирането на процедурата се осъществява от направление „Култура” при Община Търговище.

РАЗДЕЛ IV
ГОДИШНА НАГРАДА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ И НАУКА

Чл. 64. (1) Годишната награда за образование и наука е ежегодна награда за значими постижения и активна дейност за утвърждаване авторитета на Общината.

(2)Наградата се присъжда на учители, директори и педагогически колективи и научни дейци.



Чл. 65. (1) Наградата е диплом и парични средства в размер на:

1. до 2 минимални работни заплати за индивидуална награда;

2. до 4 минимални работни заплати за колективна награда.

(2) Наградата се присъжда за образование и наука в следните направления:

1. Образование:

- за предучилищно възпитание – 1 индивидуална;

- за начален етап на средното образование – 1 индивидуална;

- за прогимназиален етап на средното образование – 1 индивидуална;

- за гимназиален етап на средното образование – 1 индивидуална;

- за цялостен принос и дългогодишна дейност в областта на образованието – 1 индивидуална;

- за педагогически колектив – 1 колективна.

2. Наука


Чл. 66. (1)Предложенията за Награда се правят от организации, институции и сдружения, работещи в сферата на образованието и науката.

(2) Аргументираните предложения, придружени с документи (награди, грамоти, отличия, препоръки, независими оценки и др.), се правят писмено до кмета на общината и се депозират в отдел “Хуманитарни дейности” до 25 април.



Чл. 67. (1)Носителите на наградата се определят от комисия, назначена от Кмета на общината.

(2) В състава на комисията влизат – зам. кмет, представители на ПК по образование и култура към Общинския съвет, отдел “Хуманитарни дейности”, Регионален инспекторат по образованието. Комисията се председателства от зам. кмет.

(3) На закрито заседание, с тайно гласуване и обикновено мнозинство, комисията излъчва наградените – по един от всяко направление и съставя протокол за решенията си.

(4) Допуска се за някои от направленията да не бъде присъдена награда.

(5) Наградите се оповестяват в медиите и се връчват от Кмета на общината в навечерието на 24 май.

(6) Имената на наградените се вписват в специална книга на Общината.



Чл. 68. (1) С грамота за образование и наука се удостояват ученици за високи постижения и завоювани награди от национални и международни състезания, олимпиади и конкурси в следните области:

1. в хуманитарната област – 1 индивидуална;

2. в природо-математическа област – 1 индивидуална;

3. в областта на изкуството – 1 индивидуална

4. в областта на спорта – 1 индивидуална;

5. в областта на професионалното обучение – 1 индивидуална;

6. колективна награда – (за отбор, клуб, група, формация и др.);

7. индивидуална награда за ученици със специфични образователни потребности.

(2) Грамотата се придружава с парична награда на 100 лв. - за индивидуалните

и на 200 лв. - за колективните награди.



Чл. 69. (1) Предложения за награждаване се правят от училища, извънучилищни заведения и организации, работещи в областта на образованието. Писмените предложения до кмета на общината се внасят в отдел “Хуманитарни дейности” до 25 април.

(2) Носителите на наградата се определят от комисия, назначена от Кмета на общината. В състава на комисията влизат - заместник - кмет, представители на ПК по образование и култура към Общинския съвет, отдел “Хуманитарни дейности”, Регионален инспекторат по образованието. Комисията се председателства от зам. кмет. При необходимост в работата на комисията могат да бъдат включвани допълнително експерти.

(3) На закрито заседание, с тайно гласуване и обикновено мнозинство, комисията излъчва наградените – по един от всяко направление и съставя протокол за решенията си.

(4) Наградите се оповестяват в средствата за масово осведомяване и се връчват от Кмета на общината в навечерието на 24 май, а имената на наградените се вписват в специална книга на Общината.



РАЗДЕЛ V

ГРАМОТА ЗА ЗАСЛУГИ КЪМ ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ



Чл. 70. Грамотата е официален документ, който се издава от Община Търговище и се връчва на български и чуждестранни граждани:

1. Дейци на науката, с принос в развитието на община Търговище;

2. За европейски принос и творчески достижения в развитието на гражданското общество;

3. Автори на литературни, художествени, музикални и други творби, посветени на Търговище, както и с определен принос в развитието и обогатяването на културата на Търговище и района;

4. Спортисти и спортни деятели с изключителни достижения в прослава на родния град;

5. На допринеслите за спасяване на човешки живот, при отстраняване на аварии и катаклизми, за предотвратяване на престъпления и други;

6. На дарители на града и обществени институции;

7. При други подходящи поводи, невписани в Наредбата.



Чл. 71. В грамотата се отбелязват: трите имена на удостоения, поводът или заслугата, за която се присъжда наградата.

Чл. 72. Удостояването с грамота се извършва със заповед на Кмета на общината, по предложение на: обществени институции, отделни сектори в общинската администрация и НПО по инициатива на граждани.

Чл. 73. Връчването на грамотата става при подходящи поводи, тържествени събрания, тържествени заседания на Общинския съвет, юбилейни годишнини и чествания и пр.

Чл. 74. За издадените грамоти се води отделен регистър, който се съхранява от Кмета на общината или упълномощено от него лице.


РАЗДЕЛ VI
ПРИЗ “ИЗЛОЖЕНИЕ – ТЪРГОВИЩЕ”
Чл. 75. Право да бъдат награждавани имат само изложители, отговарящи на утвърдените критерии. Това право важи за всички участници в Изложението.

Чл. 76. Основен критерий за оценка на производителите е: участието в Панаира, предлагането на нови и утвърдени производствени програми и изделия, способстващи за повишаване на качествените показатели и създаващи условия за ефективно производство.

Чл. 77. Община Търговище удостоява участниците в традиционния пролетен панаир със следните награди:

1. Статуетка за фирми - участници, придружена с диплом, издаден от името на традиционен пролетен панаир "Изложение – Търговище”.

2. Грамоти за експонати.

Чл. 78. Награждаването се извършва ежегодно по предложение на комисия.

Чл. 79. Комисията се назначава със заповед на Кмета на общината и към нея могат да бъдат привличани представители на браншови и синдикални съюзи.

Чл .80. Връчването на наградите се извършва при подходяща тържествена обстановка.

Чл. 81. Награждаването се извършва със заповед на Кмета на община Търговище.

Чл. 82. Средствата за награди се набират по план-сметка на традиционния пролетен панаир "Изложение - Търговище".

Чл. 83. Наградените участници имат право да включват знаците на наградите в рекламната стратегия на фирмата и изделията, да ги поставят върху етикетите им.

Чл. 84. Наградените участници имат право на преференциално участие две последващи години в Изложението.

Чл. 85. Наградените фирми- участници и експонати се обявяват в средствата за масово осведомяване.

РАЗДЕЛ VII
НАГРАДА“НИКОЛА МАРИНОВ”
Чл. 86. Наградата “Никола Маринов” представлява медал с диаметър 55 мм., аверс – релефен портрет на проф. Никола Маринов, реверс – две четки за рисуване и надпис “Никола Маринов 1879 – 1948”

Чл. 87. Наградата се връчва на: участниците в Международния пленер за акварел; на български и чужди художници, допринесли за развитието на изобразителното изкуство в региона; на български и чужди граждани с принос и заслуги в развитието на културните дейности в общината; за стимулиране на културните връзки между побратимените градове и Община Търговище; между общини и градове от други държави.

РАЗДЕЛ VIII
НАГРАДА“НИКОЛА СИМОВ”
Чл. 88. Наградата “Никола Симов” представлява плакет и грамота. Дава се по повод годишнина от Освобождението на Търговище - 29 януари на граждани и институции за заслуги в развитието на града. Може да бъде индивидуална и колективна.

Чл. 89. Плакетът е с диаметър 60 мм., аверс – портретът на Никола Симов до развято знаме, реверс - надпис “Никола Симов – Куруто –знаменосец на Ботевата чета”.

Чл. 90(1) Наградата е Купа с грамота, когато се присъжда на туристи, спортисти, спортни деятели. Може да бъде индивидуална и колективна. Връчва се по повод Деня на Ботев – 2 юни, Освобождението на България – 3 март и годишнина от Априлското въстание – 20 април

(2) Присъжда се на туристи, спортисти, спортни деятели.



ГЛАВА ПЕТА

СУВЕНИРИ



Чл . 91. Плакет “Търговище” повтаря пластичния вариант на герба на Търговище. Поставя се в кутия, с цвят - червен, кадифено легло в цвят - тъмносин.

Чл. 92. Значката на Панаира е:

  1. почетна – връчва се на служители и граждани с принос за развитието на Панаира, придружена с грамота;

  2. масова – връчва се на наши и чужди граждани. Може да се разпространява с търговска цел.

Чл. 93. Сувенирна папка – съдържа три графики от изтъкнати художници, свързани с развитието на културния живот в Търговище. При необходимост се допълва с други сувенири.

Чл. 94. Значката на град Търговище е:

1. почетна – връчва се на служители с принос за развитието на общината, придружена с грамота;

2. масова – връчва се на наши и чужди граждани. Може да се разпространява с търговска цел.

ГЛАВА ШЕСТА



ЛЕТОПИСНА КНИГА
Чл. 95. (1) В летописната книга се вписват всички събития, свързани с настоящата Наредба..

(2) Книгата се съхранява от Секретаря на Община Търговище.



ГЛАВА СЕДМА
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 96. Забранява се възпроизвеждане и разпространение на символите на Община Търговище с търговска цел, освен в случаите, упоменати в Наредбата, с Решение на Общински съвет –Търговище и със заповед на Кмета.

Чл. 97. Забранява се възпроизвеждане и използване на символи на Община Търговище, по начин, който води до уронване престижа на Общината.

Чл. 98. (1) Лицата, които нарушават разпоредбите на Наредбата, ако не подлежат на по-тежко наказание, носят административнонаказателна отговорност по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания.

(2) За физически лица глобата се определя в размер от 100 до 500 лв.



(3) Когато нарушението е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага санкция от 200 до 1000 лева.

Чл. 99. Съставянето на актовете за нарушение на Наредбата се извършва от лица, упълномощени от Кмета на общината. Наказателните постановления се издават от Кмета на общината, а обжалването им се извършва съгласно разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания.


Преходни и заключителни разпоредби:
§ 1. Секретарят на Общината осъществява контрол по изпълнението на Наредбата.

§ 2. Секретарят на Общината организира провеждането на конкурси за утвърждаване на проектите, предвидени по нея.

§ 3. Наредбата се публикува в общински вестник, влиза в сила на 01.06.2006 г. и отменя Наредбата за статута на герба и знамето на Община Търговище.
Наредбата е приета с решение № 2 по протокол № 27 от 27.04.2006 г.


Каталог: municipality -> file -> naredbi
file -> Общински съвет търговище регистър
file -> Постоянни комисии към общински съвет търговище мандат 2011-2015 година
naredbi -> За условията и реда за установяване на жилищни нужди, настаняване под наем
file -> За условията и реда за установяване на жилищни нужди, настаняване под наем
naredbi -> Общински съвет търговище
naredbi -> Рекламната дейност на територията на община търговище
naredbi -> Програма за стимулиране на деца и младежи с изявени дарби от Община Търговище. (2) Стипендиите и финансовото стимулиране по Наредбата са индивидуални


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница