Първа раздел I общи разпоредби



страница1/3
Дата23.10.2018
Размер0.57 Mb.
#93238
  1   2   3
НАРЕДБА проект

за управление на отпадъците на територията на община Макреш



ГЛАВА ПЪРВА
Раздел I

Общи разпоредби

Чл.1. (1). Наредбата урежда обществените отношения, свързани с опазването на околната среда, защита здравето на хората, поддържането на чист и естетичен вид на населените места и дейностите по управление на отпадъците на територията на Община Макреш, свързани с:



  1. Екологосъобразното управление на отпадъците на територията на общината с цел предотвратяване, намаляване или ограничаване вредното въздействие на отпадъците върху човешкото здраве и околната среда.

  2. Правата и задълженията на физическите и юридическите лица, учрежденията и организациите и взаимоотношенията между тях при управлението на отпадъците.

  3. Реда и условията за изхвърлянето, събирането /включително разделното/, транспортирането, оползотворяването и обезвреждането на твърдите битови /ТБО/, строителните /СО/, биоразградимите и масово разпространените /МРО/ отпадъци и поддържането на чистотата на територията на общината.

  4. Финансовото осигуряване на дейностите по третиране на отпадъците и заплащането на съответните услуги.

  5. Контрола, глобите и санкциите за нарушаване разпоредбите на настоящата наредба.

Чл.2. Наредбата е задължителна за населените места на територията на Община Макреш и се отнася до всички лица, които живеят или временно пребивават на територията на общината, както и до търговците, организациите и учрежденията, осъществяващи дейност на нейна територия.


Раздел II

Права и задължения на кмета на общината

Чл.3. (1) Кметът на общината:



  1. Организира и контролира управлението на цялостната дейност по третирането на ТБО и СО, образувани на нейна територия, съобразно изискванията на Закона за управление на отпадъците /ЗУО/ и подзаконовите нормативни актове по прилагането му, както и поддържането на чистотата на територията на общината в съответствие със санитарно-хигиенните и екологични изисквания.

  2. Осигурява условия, съгласно изискванията на ЗУО, при които всеки притежател на битови отпадъци се обслужва за тяхното събиране, транспортиране, оползотворяване и/или обезвреждане.

  3. Разработва и изпълнява Общинска програма за управление на дейностите по отпадъците в съответствие с изискванията на Закона за управление на отпадъците (ЗУО / Обн., ДВ, бр. 53 от 13.07.2012 г., в сила от 13.07.2012 г., изм., бр. 66 от 26.07.2013 г., в сила от 26.07.2013 г.).

  4. Определя границите на районите и видът на предлаганите услуги по чл.62 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) в съответния район, както и честотата на сметоизвозване, съгласно количеството на извършената услуга, които се определят със заповед на кмета на общината и се обявяват публично до 30 октомври на предходната година.

  5. Предлага за одобряване от Общинския съвет план-сметка за необходимите разходи за управление на дейностите по отпадъците, поддържане на чистотата на територията на общината и размера на таксата за битови неопасни отпадъци съгласно чл.66 от ЗМДТ.

  6. Осигурява съдове за събиране на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други;

  7. Организира събирането на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за оползотворяването и/или обезвреждането им;

  8. Организира почистването на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване;

  9. Отговоря за избора на площадка, изграждане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или на други инсталации или съоръжения за оползотворяването и/или обезвреждане на битови отпадъци;

  10. Организира събирането, оползотворяването и обезвреждането на строителни отпадъци от ремонтна дейност, образувани от домакинствата на територията на съответната община;

  11. Организира разделното събиране на битови отпадъци на територията на общината най-малко за следните отпадъчни материали: хартия и картон, метали, пластмаси и стъкло;

  12. Организира дейностите по разделно събиране на масово разпространени отпадъци и/или оказва съдействие на организациите за оползотворяване на масово разпространени отпадъци, в т.ч. определя местата за разполагане на необходимите елементи на системите за разделно събиране и местата за предаване на масово разпространени отпадъци;

  13. Изпълнява решенията по чл.26, ал.1 от ЗУО на общото събрание на регионалните сдружения по чл.24, ал.1 от ЗУО ;

  14. Организира разделно събиране на опасните битови отпадъци извън обхвата на наредбите по чл.13, ал.1 от ЗУО и предаването им за оползотворяване и/или обезвреждане

  15. При изградена система, организира разделното събиране и съхраняването на битови биоразградими отпадъци, в т. ч. определя местата за разполагане на необходимите елементи на системата за разделно събиране на отпадъците и предаването им за компостиране или анаеробно разграждане;

  16. При необходимост, осигурява площадки за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата, в т. ч. едрогабаритни отпадъци, опасни отпадъци и други;

  17. Отговаря за почистването от отпадъци на общинските пътища в съответствие с чл.12 от ЗУО;

  18. Отговаря за осигуряването на информация на обществеността по чл.19, ал.3,т. 1 - 12, 14 и 15 от ЗУО, чрез интернет страницата на общината, както и по друг подходящ начин;

  19. Поддържа регистър на площадките за предаване на отпадъци от пластмаси, стъкло, хартия и картон на територията на общината;

  20. Предотвратява изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и/или създаването на незаконни сметища и организира почистването им;

  21. Организира съвместно с Агенция по заетостта чрез дирекция Бюро по труда - Кула, ангажиране на трайно безработни лица от общината в дейностите по третиране на отпадъците и поддържане на чистотата.

  22. Организира провеждането на мероприятия за почистване и хигиенизиране на населените места с привличане на широко обществено участие.



Раздел III

Права, задължения и отговорности на гражданите, физическите и юридическите лица на територията на община Макреш

Чл.4. Гражданите, едноличните търговци и юридическите лица имат право:



  1. Да правят предложения за подобряване на организацията и изпълнението на дейностите по събиране, транспортиране, оползотворяване, обезвреждане и третиране на отпадъците и поддържането на чистотата.

  2. Да сигнализират общинската администрация при нарушение на разпоредбите на ЗУО и настоящата наредба.

  3. Да сигнализират общинската администрация при неизпълнение или некачествено изпълнение на задълженията на лицата, извършващи дейностите по събиране, транспортиране, оползотворяване, обезвреждане и третиране на отпадъците и поддържане на чистотата на територията на общината.

  4. Да изискват ритмично и качествено изпълнение на дейностите по извозване на ТБО от населените места на общината.

  5. Да съдействат на контролните органи за констатиране на нарушения.

Чл.5. Гражданите, физическите и юридическите лица са длъжни да спазват реда и условията за предаването, събирането, вкл. разделното, транспортирането, претоварването, третирането, обезвреждането и оползотворяването на БО, СО, МРО и другите видове отпадъци съгласно изискванията на тази наредба, ЗУО, и подзаконовите актове към него, както и:



  1. Да изхвърлят отпадъците си само в определените за целта съдове, като ги опазват и не допускат разпиляване на отпадъци извън тях.

  2. Да опазват и поддържат чистотата на територията на имотите /в т.ч. незастроените/, на които са собственици, ползватели и наематели, входовете им и прилежащите терени.

  3. Да почистват, в т.ч. и от растителност и сняг, поддържат чистотата на съответните прилежащи терени към сградите, дворните места и др., в които живеят или стопанисват.

  4. Да спазват регламентирания със ЗУО и настоящата наредба ред за дейностите по събиране, транспортиране, оползотворяване, обезвреждане и третиране на всеки конкретен вид отпадък.

  5. Да осигуряват безопасно съхранение и контрол на отпадъците, за които няма подходящ начин и средства за третиране, обезвреждане и депониране.

  6. Да предприемат всички мерки за предотвратяване на замърсяването, причинено от отпадъци, а при възникнало такова, да премахнат и ограничат последиците с оглед да не се допуска заплаха за човешкото здраве и околната среда.

  7. Да спазват реда и условията за събирането, превозването, претоварването, предаването, обезвреждането, разделното събиране и оползотворяването на битови, биоразгразградими, строителни, масово разпространени, производствени, отпадъци и излишни земни маси, съгласно изискванията на наредбата, Закона за управление на отпадъци и подзаконовите нормативни актове по прилагането му.

  8. Да съхраняват излезлите от употреба МПС, които не са в движение в имот тяхна собственост или да ги предават на площадки за временно съхраняване или в центрове за разкомплектоване, в съответствие със ЗУО и подзаконовите актове по прилагането му.

  9. Да спазват разпоредбите за депониране на строителни отпадъци и земни маси в определените за това площадки за временно съхранение, депа и/или други инсталации или съоръжения за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата.

  10. Да прибират в срок от 48 часа от складирането на тротоарното платно дърва, други горивни, инертни и строителни материали.

  11. Да третират опасни и други отпадъци само с разрешение от компетентните органи, когато такова се изисква, да спазват условията на издаденото Разрешително, както и на разпоредбите относно разделното събиране, временно съхраняване и превозване на отпадъци, по Закона за управление на отпадъци и подзаконовите нормативни актове.

Чл.6. Когато причинителите на замърсяване с отпадъци са неизвестни, разходите по възстановяването на качествата на околната среда се поемат от лицата, в чието държане се намират /замърсените имоти/отпадъците.

  1. Всеки дължи обезщетение на пострадалите лица, за нанесените от него вреди на околната среда, възникнали в резултат на нарушение на разпоредбите на тази наредба. Обезщетението обхваща всички разходи по възстановяване качествата на околната среда.

  2. Лицата засегнати от замърсяване с отпадъци имат право да поискат помощ за отстраняване на отпадъците. Помощта се отпуска със заповед на Кмета на Общината, след становище на общинска експертна комисия и при наличие на предвидени за целта средства в общинския бюджет.

Чл.7. Забранява се:

  1. Изхвърлянето на отпадъци извън предназначените за целта съдове и места.

  2. Смесването на различни фракции от оползотворими компоненти, както и смесването на оползотворими и неоползотворими компоненти в съдовете /местата/ за разделно събиране на отпадъци.

  3. Изхвърлянето на отпадъци от производствени и търговски обекти, заведения за обществено хранене, административни и жилищни сгради в уличните кошчета за смет.

  4. Изхвърлянето на едрогабаритни отпадъци извън определените за целта места.

  5. Изхвърлянето в съдовете за битови отпадъци на отпадъци от промишлеността, селското стопанство и животновъдството.

  6. Изваждането на отпадъците от съдовете за отпадъци в т. ч. специализираните /за разделно събиране/.

  7. Изхвърлянето в съдовете за битови отпадъци на отпадъци с потенциално висок екологичен и здравен риск и отпадъци, които биха могли да доведат до увреждане на самите съдове, сметоизвозващата и сметообработващата техника, в т.ч. /едрогабаритни, строителни, лесно запалими , взривоопасни, разяждащи, токсични, медицински и др./.

  8. Паленето и изгарянето на отпадъци в съдовете за отпадъци и изхвърлянето на незагасена жар.

  9. Забранява се изхвърлянето на строителни и производствени неопасни отпадъци в съдовете за битови отпадъци.

  10. Разместването на съдовете за отпадъци без съответното разрешение от общинска администрация.

  11. Поставянето на афиши, съобщения, реклами и др. върху сгради, стени, огради, ел.стълбове, дървета, съдове за отпадъци и др. /с изключение на определените за целта места /, както и изписването на знаци, символи и текстове по тях.

  12. Свободното пускане и разхождане на кучета и др. домашни животни по улиците, на територията на училища, детски градини, спортни и детски площадки, паркове и зелени площи.

  13. Извършването на домашни и стопански дейности ( варене на буркани, миене и ремонт на МПС и др.) на териториите на училища, детски градини, спортни и детски площадки, паркове и зелени площи.

  14. Паркирането на превозни средства по начин, който би попречил на събирането и извозването на отпадъците.

  15. Извършване на товаро-разтоварни дейности по начин, който уврежда пътната и тротоарната настилка.

  16. Смяна на отработени масла и нефтопродукти на нерегламентирани места.

  17. Изхвърляне на отпадъци на нерегламентирани места и създаването на локални замърсявания.

  18. Разпиляване на отпадъци около съдовете за битови отпадъци при тяхното използване.

  19. Изхвърляне по улиците, площадите, парковете, градините, поречията на реките, деретата и други обществени места на битови, строителни, производствени, масово разпространени и опасни отпадъци , материали от дърводобив.

  20. Изгаряне на отпадъци, в дворове, улици, площади, паркове, градини, поречия на реки и дерета.

  21. Складиране върху тротоари и улични платна на амбалаж или стоки, извън необходимото технологично време за извършване на товаро-разтоварни работа.

  22. Транспортиране на инертни материали, земни маси, селскостопанска продукция, леки вторични суровини и други отпадъци в неуплътнени каросерии и без предпазни мрежи и чергила.

  23. Свободното придвижване на селскостопански животни по улици, тротоари, зелени площи и др. обществени места и без придружител.

  24. Движение на превозни средства с животинска тяга необорудвани с престилка за животни.

  25. Оставяне на открито на трупове на умрели животни, както и замърсяване на почвата с пестициди, соли, строителни и промишлени отпадъци.

  26. Започване на строителство и ремонтни работи на обекти без предпазна ограда осигуряваща безопасността, чистотата на прилежащите части и без съответното разрешение.

  27. Транспортирането на пожароопасни и взривоопасни вещества и материали в необорудвани за целта специални МПС.

  28. Изхвърлянето на масово разпространени отпадъци /употребени батерии и негодни за употреба акумулатори, излезли от употреба луминесцентни и други лампи, съдържащи живак, отработени масла и отпадъчни нефтопродукти и др. опасни вещества, излезлите от употреба пневматични гуми, отпадъци от опаковки и др./, обозначени с маркировка за разделно събиране (съгласно съответните наредби на Министерския съвет), в контейнери за смесени битови отпадъци и в съдове за събиране на отпадъци, поставени в имоти - публична държавна или общинска собственост, или смесването им с други материали или отпадъци по начин, затрудняващ тяхното последващо рециклиране или оползотворяване.

  29. Неконтролираното освобождаване и/или изхвърляне на негодни за употреба акумулатори, както и неконтролираното освобождаване, изхвърляне и/или изливане на електролит от негодни за употреба акумулатори.

  30. Умишлено нарушаване целостта на излезли от употреба луминесцентни и други лампи, съдържащи живак, освен ако лицето притежава разрешение по чл.35 от ЗУО.

  31. Смяната, съхраняването и/или изхвърлянето на отработени масла и отпадъчни нефтопродукти и др. опасни вещества водещо до замърсяване на земята и почвата в т.ч. зелени площи, тротоари, улични платна и др.

  32. Изхвърлянето на отработени масла, отпадъчни нефтопродукти и др. опасни вещества в повърхностните и подземните води и в канализационните системи.

  33. Освобождаването от излезли от употреба МПС (ИУМПС) и/или техни отпадъци по начини, различни от предвидените в наредбата.

  34. Изоставянето на ИУМПС върху имоти - общинска собственост. Собствениците на ИУМПС носят отговорност за замърсяване на околната среда, наред с отговорността, предвидена в други нормативни актове.

  35. Освобождаване от опасни или производствени отпадъци на неразрешени за тази цел места.

  36. Изхвърлянето на опасни отпадъци от лечебни заведения, на нерегламентирани места или съдовете за битови отпадъци.



ГЛАВА ВТОРА

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ
Раздел I

Общи Разпоредби

Чл.8.(1) Глава втора урежда организацията и екологосъобразното управление на битови, строителни, масово разпространени и биоразградими отпадъци, дейностите по тяхното изхвърляне, събиране, транспортиране, третиране, оползотворяване и обезвреждане, както и формите на контрол върху тези дейности.

(2) Тази глава урежда обществените отношения, свързани с:

1. управлението на масово разпространените отпадъци /МРО/в т.ч:

а/ отпадъци от опаковки /ООп/;

б/ негодни за употреба батерии и акумулатори /НУБА/,

в/ излязло от употреба електрическо и електронно оборудване /ИУЕЕО/;

г/ излезли от употреба моторни превозни средства /ИУМПС/;

д/ излезли от употреба гуми /ИУГ/;

е/ отработени масла и отпадъчни нефтопродукти /ОМНП/;

2. управление на строителните отпадъци /СО/.

3. управление на биоразградими отпадъци.

(3) Наредбата определя и правата и задълженията на общинската администрация, и на лицата, при чиято дейност се образуват и/или третират отпадъци.

(4) Наредбата определя вида на административните нарушения, които могат да бъдат извършени и размера на глобите/санкциите, на които подлежат в тази връзка физическите и юридическите лица.

(5) Наредбата е задължителна за всички лица, които живеят или временно пребивават на територията на общината, както и за юридическите лица, осъществяващи дейност на нейна територия. Разпоредбите на Наредбата са задължителни също така за организациите и учрежденията, развиващи дейност на територията на Община Макреш.

(6) Лицата, при чиято дейност се образуват отпадъци, и притежателите на отпадъци, ги третират самостоятелно или ги предоставят за събиране, транспортиране и третиране на лица, които имат право да извършват тези дейности в съответствие с ЗУО.

(7) Когато отпадъците са предадени за подготовка, преди оползотворяване или обезвреждане, не отпада отговорността на първоначалния причинител или притежател, за извършване на цялостното оползотворяване или обезвреждане на отпадъците.

(8) Лицата, които събират и транспортират отпадъци, ги предават за третиране в подходящи инсталации, като спазват разпоредбите на ЗУО.

(9) Отговорността за организиране управлението на масово разпространени отпадъци се поема от производителя на продукта, в резултат на чиято употреба се образуват отпадъците, при условията на ЗУО и подзаконовите актове по прилагането му.

Чл.9. (1) Притежатели на отпадъци са причинителите на отпадъци, както и лицата, в чието владение се намират те.

(2)Предаването и приемането на производствените, строителните и опасните отпадъци се извършват само въз основа на писмен договор с лица, притежаващи разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ по чл.35 от ЗУО за съответната дейност и площадка за отпадъци, със съответния код съгласно наредбата по чл.3 то ЗУО за класификация на отпадъците.

(3) Третирането на опасни отпадъци се извършва от лица, притежаващи разрешение по чл.35 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО) или комплексно разрешително, издадено по реда на Закона за опазване на околната среда.

(4) Притежателите на отпадъци по ал.1 са длъжни:

1. да изпълняват разпоредбите на националното и местното законодателство за третиране разделно на различните по вид, произход и свойства отпадъци;

2. да предприемат всички мерки за несмесване на опасни отпадъци с други отпадъци или на оползотворими отпадъци с неоползотворими;

3. да организират безопасно съхраняване на отпадъците, за които няма подходящи средства за третирането им;

4. да не допускат изоставянето и нерегламентираното изхвърляне на отпадъци, извън определените съдовете и специализирани пунктове или площадки за предаване и съхранение на отпадъци /създаване на нерегламентирани сметища и локални замърсявания/;

5. при наличие на опасни отпадъци да определят отговорно лице и да създадат организация за безопасното им управление;

6. да водят отчетност за отпадъците по реда, определен със ЗУО и подзаконовите нормативни актове по прилагането му.

(5)Притежателите на отпадъци ги предоставят за събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на лица, които имат право да извършват съответните дейности, или ги оползотворяват и/или обезвреждат сами в съответствие със ЗУО.

Чл.10. (1) Когато причинителите на отпадъци са неизвестни, разходите по възстановяването на качествата на околната среда се поемат от лицата, в чието държане се намират отпадъците.

(2) Всички разходи за възстановяване на качествата на околната среда и за разкриване на действителния причинител, се възстановяват от него.

Чл.11. (1) Отговорни за организираното събиране, извозване и обезвреждане на битовите отпадъци и поддържането на чистотата на местата за обществено ползване на територията на община Ружинци, са лицата, на които общината е възложила изпълнението на съответните дейности.

(2) За услугите по събиране, транспортиране и обезвреждане в депа или други съоръжения за третиране на битовите отпадъци, както и за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване, юридическите и физически лица са длъжни да заплащат такса по реда, предвиден в Наредба № 9 за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги на територията на Община Макреш.

(3) За обезвреждане и/или оползотворяване на строителни отпадъци притежателите им заплащат цената на услугата на оператора на депото, съоръжението/инсталацията.
Чл.12. Лицата извършващи дейностите по чл.11, ал 1 са длъжни:

1.Да спазват стриктно санитарно-хигиенните и екологичните изисквания;

2.Да изготвят цялостна технологична и организационна схема на работа, в т.ч. разположение на съдовете за ТБО и маршрути за обслужването им, използвана техника за всеки отделен район и дейност, графици за извършване на дейностите /сметопочистване, сметоизвозване, миене на улици, измиване и дезинфекция на съдове и др./;

3.В случай на аварии, да предприемат необходимите действия за максимално бързото възстановяване на нормалния цикъл на работа;

4. Да не допускат замърсяване в процеса на извършване на дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване;

5.Да измиват и дезинфекцират съдовете за ТБО и сметоизвозващите машини;

6.Да водят отчет съгласно изискванията на Наредба № 2 от 22 януари 2013 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри (обн., ДВ, бр. 10 от 05.02.2013 г.)

7.Да поддържат в добро състояние общинското депо и да не допускат депониране на отпадъци, които не отговарят на критериите за депониране;

Чл.13. Лицата по чл.11, ал. 1 имат право :

1.Да предлагат промени в технологичната и организационна схема на работа, целящи подобряване качеството на извършваните дейности.

2.Да сигнализират общинска администрация за нарушения по смисъла на тази наредба и ЗУО извършени от граждани, фирми и др. организации.

3.Да упражняват вътрешен контрол при изпълнение на дейностите, които извършват.

Чл.14. (1) Почистването и поддържането на чистотата на незастроените имоти, дворовете към сградите /жилищни, административни и обществени/, териториите на промишлените предприятия, пазарите, складови бази, е задължение на лицата, които ги стопанисват или ползват.

(2) Почистването и поддържането на чистотата /в т. ч. осигуряване на съответни съдове за отпадъци/ на парковете, градините и др. зелени площи /неразпределени като прилежащи терени/ е задължение на лицата, които ги стопанисват.

(3) Почистването и поддържането на чистотата /вкл. обезпечаването с необходимия брой кошчета /на части от тротоари, площади, улични платна и др. терени - общинска собственост, ползвани за търговска дейност на открито, е задължение на ползвателите.
Чл.15.(1) Отговорен за дейностите по обезвреждане /депониране/ на битовите отпадъци и стопанисването на съоръжението /депото/ по време на неговата експлоатация и след това е операторът на съоръжението за обезвреждане /депото/.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница