Психология Задочна форма на обучение трети курс



Дата07.06.2022
Размер1.91 Mb.
#114556
Работа-на-психолога-в-дистанционна-среда



специалност:
Психология


Задочна форма на обучение - трети курс



дисциплина:
Психология на лица със СОП


Работа на психолога с деца и ученици със СОП при образование от разстояние в електронна среда


изготвили:
Мария А. Кременарова, фак. № 1806552016


преподавател:
проф. дпн Дора Левтерова


2020г., гр. Пловдив

Когато психологът работи с деца и ученици със СОП, той се стреми да коригира даденото нарушение и да намери начин на го компенсира, развивайки друга силна страна. Също така той подпомага процеса на образование и възпитание на детето или ученика. Той стимулира цялостното развитие и интеграция в социума, както и бъдещата професионална реализация. Подкрепата, която психолозите предоставят за децата в рамките на дистанционното обучение, трябва да бъде съобразена както потребностите на децата, така и тези на родителите им.


За да бъде ефикасна работата на психолога с детето е важно да се поддържа комуникация и взаимодействие с учителите, родителите и всички, които полагат грижи за детето. Важна е обратната връзка при корекционната и компенсаторната работа с детето, както и отношения на взаимно доверие, добронамереност и безусловно приемане. Работи се по предварително изготвен индивидуален план за подкрепа, съдържащ планираните цели и методи за работа с детето.
Поради променената ситуация, изискваща различен подход за работа, психолозите трябва да са подготвени за евентуални промени във вече поставените цели и способи за подкрепа. Не винаги срещите с децата минават по план. Понякога работата не може да бъде фокусирана и интензивна, а трябва да се работи подходи с ‘малки крачки’, особено ако детето не се е адаптирало към електронното обучение. В такива моменти е достатъчно психологът просто да поздрави детето, а то от своя страна да знае, че психологът е там, за него и до него, макар и не физически. В тези ситуации не трябва да се продължава прибързано с планираната работа, а да се даде възможност за повече разговори. Ако детето се е адаптирало към настоящата ситуация, може да се продължи да се следва първоначален план за работа, като се изпращат различни материали по пощата, по електронната поща, както и по Skype, Viber, Messenger и т.н. Такива материали могат да са работни листи, различни приказки или социални истории с поставени въпроси за дискусия след тях или пък материали за развитие на определени компетенции.
При работата в електронна среда е изключително важна координацията с родителите, най-вече относно това кога и с чия помощ да работи върху даден материал. В зависимост от готовността и възможностите на родителите се избират различни варианти. Един от вариантите е да се дават периодични инструкции, насоки и подкрепа на самите родители и те да работят с децата вкъщи. Това е добър вариант за деца, за които е трудно да работят структурирано, когато срещата не е на живо. Това, разбира се, не елиминира възможността за провеждане на онлайн срещи с децата. Дори те да не преминават структурирано, психологът поддържа връзката си с децата. Друг начин за работа е чрез партниране с родителите в онлайн срещи с тях и децата (например в Zoom, Skype, Viber, Messenger и т.н.), в които се работи съвместно върху дадените упражнения. В този вариант родителите, специалистите и децата работят заедно, а по този начин мотивират детето за креативни и игрови дейности, които са в подкрепа на изграждането и поддържането на позитивен емоционален климат и на отношения на доверие. Тези дейности често биват блокирани в условия на резки промени, повишени нива на стрес и кризисни моменти, а това от своя страна е пречка за децата да се справят със своите трудни емоции и преживявания. Друг начин за работа в електронната среда е като просто родителите предоставят на детето вече изпратените от психолога материали и той самостоятелно работи с детето в онлайн среща. При някои деца ефективен вариант е те сами да работят върху поставените задания и след това да се коментира направеното. Независимо от избрания начин на работа, целта е детето да се чувства максимално комфортно, въпреки настъпилите промени.
Голям плюс на дистанционната работа е, че и родителите присъстват и много по-активно могат да участват в почти всички срещи. Така могат да се обсъждат много по-качествено използваните от психолога методи и способи за подкрепа, както и евентуални идеи, които биха допринесли за ефективността на работата. Участвайки в срещите с психолога, или дори само слушайки ги, родителите биха могли да обогатят набора си от подходи към детето, за да могат още по-силно и качествено да го подкрепят, както и още повече да заздравят връзката си с него.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница