Път към бъдещето уважаеми казахстанци!



Дата17.12.2017
Размер120.61 Kb.
#36949


ОБРЪЩЕНИЕ НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА КАЗАХСТАН НУРСУЛТАН НАЗАРБАЕВ КЪМ НАРОДА НА КАЗАХСТАН
ПЪТ КЪМ БЪДЕЩЕТО

 

Уважаеми казахстанци!

В наши дни целият свят се сблъсква с нови предизвикателства и заплахи. Световната икономика така и не се съвзе от последиците на глобалната финансово-икономическа криза. Темповете на възстановяването са изключително бавни и колебливи, а на някои места спадът продължава. Геополитическата криза и политиката на санкции, провеждана от водещите държави, издига допълнително препятствие пред възстановяването на световната икономика.

Опирайки се на опита си, предчувствам, че през идните години светът ще се изправи пред глобални изпитания. Ще се променя цялата световна структура. И малцина ще успеят да преодолеят този етап както подобава. Само силните държави и сплотените народи достойно ще прекрачат тази межда. Казахстан, като част от световната икономика, и страна, намираща се в непосредствена близост до епицентъра на геополитическото напрежение, усеща отрицателното влияние на всички такива процеси. И всички сме очевидци на резултата: цените на световните пазари падат и икономическият растеж, като цяло, се забавя.

Известно е, че Международният валутен фон и Световната банка преразгледаха прогнозите си за развитие на световната икономика през 2014 г. и следващите две години, предвиждайки спад. Ето защо се налага спешно да преразгледаме някои от своите позиции, а също и да направим корекции в плановете си за предстоящия период. Нямаме време за набиране на скорост. Осъществяването на мерките, за които ще стане дума днес, трябва да започне още от 1 януари 2015 г. Налага се своевременно да предприемем всички възможни стъпки за предотвратяване на негативните тенденции.

Правителството вече започна активна работа по моя заръка. Преразгледахме параметрите на републиканския бюджет за 2015 г. Така и трябва, защото понижението на цените на суровинните ни ресурси за износ води до по-ниски постъпления в приходната част на бюджета. Правителството обаче е изправено пред сложна, но затова пък конкретна задача – да осигури в пълен обем средствата за всички социални обещания.

Както показва световният опит, в условия на криза се извършва преориентиране на икономическата политика. Трябва да се подпомагат онези отрасли, чийто мултипликационен ефект върху ръста на икономиката и заетостта е най-голям. Вече сме го изпитвали и преди. Достатъчно е да си спомним спешните антикризисни мерки през периода 2007–2009 г. Сами виждате, че животът коригира плановете ни. И ние требва да внесем ново съдържание в партийната платформа с оглед на сегашните реалности.

Правителството приключва разработването на нова мащабна програма за развитие по моя заръка. Днес в отговор на предизвикателствата, пред които сме изправени, обявявам Новата икономическа политика “Път към бъдещето”. На нея е посветено обръщението ми към нацията в навечерието на 2015 г. Тя ще бъде антициклична по същество и ще е насочена към продължаване на структурните реформи в икономиката ни. Какво означава това?

В годините, когато положението на външните пазари беше благоприятно, а цените на нефта и продукцията ни за износ бяха на достатъчно високо равнище, ние насочвахме приходите от износа на суровини към Националния фонд. Една от основните задачи на Фонда е да се повиши устойчивостта на икономиката ни спрямо външни сътресения, включително и при понижаване на цените на природните ресурси.

През всичките тези години ние влагахме във Фонда приходите от добива и продажбата на суровините. 10 милиарда долара заделихме за преодоляване на кризата през 2007–2009 г. Запазихме и умножихме останалите във Фонда средства, вместо да ги изхарчим. И ето, дойде моментът да използваме натрупаните резерви. Те ще ни помогнат да посрещнем сложните времена и да стимулираме ръста на икономиката си. Тези ресурси не са предназначени за краткосрочни мерки, а ще бъдат насочени за по-нататъшно преобразуване на икономиката ни и по-точно – за развитие на транспортната, енергийната, индустриалната и социалната инфраструктура, на дребния и средния бизнес.

През февруари беше взето решение от Фонда да се отпусне един трилион тенге на два транша от по 500 милиарда тенге за насърчаване на икономическия растеж и заетостта през 2014–2015 г. Възлагам на правителството да преведе втория транш от 500 милиарда тенге за завършване на започнатите проекти и решаване на най-належащите въпроси за следните цели:

Първо. Налага се да се заделят допълнително 100 милиарда тенге за изгодни кредити както за дребния и средния бизнес, така и за едрия бизнес. Така ще се осигури осъществяването на проекти в хранителната и химическата промишленост, машиностроенето и в сферата на услугите.

Второ. За оздравяване на банковия сектор и изкупуване на “лошите” кредити възлагам през 2015 г. да се осигури допълнителна капитализация от Фонда за проблемните кредити в размер на 250 милиарда тенге.

Трето. За привличане на нови инвестиции е необходимо да се подобрят съответните условия. За тази цел възлагам 81 милиарда тенге да се насочат през 2015 г., за да се завърши строителството на първия комплекс на т. нар. сухоземно пристанище, инфраструктурата на специалните икономически зони “Хоргос – Източната врата” и “Националния индустриален нефтохимически технопарк” в Атърау и Тараз.

Четвърто. За да продължи изграждането на комплекса “Експо–2017” възлагам през 2015 г. да се заделят за кредитиране 40 милиарда тенге като добавка към вече отпуснатите 25 милиарда.

Пето. В навечерието на Експо–2017 трябва да се погрижим за разгръщане на транспортната инфраструктура в Астана. Столичното летище още през настоящата година ще достигне максималния си пропускателен капацитет – 3,5 милиона души. Ето защо, за да се увеличи потенциала му, възлагам през 2015 г. да се заделят 29 милиарда тенге за изграждане на нов терминал и реконструкция на пистите. Така пропускателният му капацитет ще нарасне докъм 2017 г. на 7,1 милиона пътници годишно.

 

Уважаеми казахстанци!

Предвид новите външни рискове за развитието на икономиката ни са необходими нови инициативи за стимулиране на деловата активност и заетостта. Планът за инфраструктурно развитие, който искам да оглася сега, ще се превърне в стожер на Новата икономическа политика. Времетраенето му е 5 години и съвпада с втората петилетка от реализирането на Програмата за ускорено индустриално-иновационно развитие (ПУИИР), в която смятат да участват над 100 чужди компании. Общото инвестиционно портфолио възлиза на 6 трилиона тенге, от които държавният дял е 15 %.

***

Територията на Казахстан е необятна и затова горепосочените планове изискват огромно по размер финансиране и гигантски труд. Известно е правилото, че ако искаш да разбереш как живее една страна, трябва да видиш пътищата й. Състоянието на пътищата е изключително важно за практическите взаимоотношения и сътрудничеството. В древността нашите градове в повечето случаи са били разположени край Великия път на коприната. И в наши дни край магистралите кипи живот. Пътищата активизират жизнените процеси в обществото. Затова е необходимо да свържем всички региони с железопътни и въздушни трасета, с магистрали. Основният смисъл на моето обръщение е да превърнем далечното в близко.



***

Първо. Развитие на транспортно-логистичната инфраструктура. То ще се осъществява в рамките на оформяне на макрорегиони на принципа на бизнес центрове, при което инфраструктурната мрежа ще свърже лъчевидно макрорегионите както помежду им, така и с Астана посредством магистрални автомобилни, железопътни и въздушни линии. Необходимо е преди всичко да се осъществят основните проекти за автомобилен транспорт: Западен Китай–Западна Европа; Астана–Алматъ; Астана–Уст Каменогорск; Астана–Актобе–Атърау; Алматъ – Уст Каменогорск; Караганда –Жезказган–Къзълорда; Атърау–Астрахан.

Необходимо е също в страната ни да продължи изграждането на логистичния център на изток и на морската инфраструктура на запад. Голямата фериботна линия от пристанището в Курък и железопътната линия Боржактъ–Ерсай ще спомогне за повишаване на експортния ни потенциал в западна посока през пристанищата на Каспийско море. Възлагам на правителството да проучи въпроса за изграждане или наемане на терминали в “сухоземните” и морските пристанища в Китай, Иран, Русия и държавите от ЕС.

Второ. Развитие на индустриалната инфраструктура. Реализирането на инфраструктурните проекти ще предизвика голямо търсене на строителни материали, продукция и услуги за транспортно-комуникационната, енергийната и жилищната сфера.

Във връзка с това се налага, първо, да приключи работата за формиране на инфраструктурата в съществуващите специални икономически зони. Правителството и акимите трябва своевременно да вземат мерки за запълването им с реални проекти. Второ, да се проучи въпросът за строителство в регионите на новите индустриални зони, насочено към разгръщане производството на дребния и средния бизнес и привличане на допълнителни инвестиции. Отделно направление е инфраструктурата за туризма. Основното й предимство е възможността за създаване на повече работни места. Тук създаването на едно работно място излиза 10 пъти по-евтино, отколкото в промишлеността.

Трето. Развитие на енергийната инфраструктура. През последните 5 години беше свършена много работа в рамките на програмата за индустриализация. Въпреки това ограничените магистрални мрежи водят до дефицит на електроенергия в южните региони на страната и на природен газ – в централните и източните области. Налага се да се съсредоточим върху два проекта: да изградим високоволтовите линии по направлението “Екибастуз–Семей–Уст Каменогорск” и “Семей–Актогай–Талдъкорган–Алматъ”. Така казахстанските електростанции ще осигурят балансирано електроснабдяване на всички региони.

Четвърто. Модернизация на жилищната инфраструктура и водо- и топлоснабдяването. Необходимите инвестиции възлизат общо на почти 2 трилиона тенге, като до 2020 г. е необходимо ежегодно да се заделят не по-малко от 200 милиарда тенге от всички източници на финансиране.

Голям интерес да инвестират в модернизирането на жилищния фонд вече проявиха Азиатската банка за развитие, ЕБВР и Ислямската банка за развитие, както и частни инвеститори. Необходимо е да се осигури максималното им привличане чрез предоставяне на дългосрочни инвестиционни преференции. Налага се държавата да съфинансира такива проекти, за да се избегне значително увеличаване на сметките за бита. Във връзка с това, за ускоряване темповете на модернизиране на водо- и топлоснабдителните мрежи, ще бъде целесъобразно да се заделят допълнително по 100 милиарда тенге годишно заедно с вече предвидените бюджетни средства.

Пето. Укрепване на жилищната инфраструктура. Образуването на мегаполиси е съпроводено със значителен приток на население. Той упражнява натиск върху пазара на труда и градската инфраструктура, включително и върху жилищния фонд. Ето защо е необходимо да се преразгледа подходът към изграждането на държавни жилища. Държавата ще строи социални жилища и ще ги предоставя на населението под дългосрочен наем с право на закупуване. Предоставянето на жилища направо – без посредници и при максимално ниска лихва върху кредита – ще намали стойността на жилищата при закупуването им. При липса на първоначална вноска и ниска лихва на ипотеката жилищата ще станат по-достъпни за всички слоеве на населението. Затова ще увеличим допълнително финансирането за строителство на държавни жилища със 180 милиарда тенге за периода 2015–2016 г.

Шесто. Развитие на социалната инфраструктура. Трябва да се решат преди всичко проблемите с училищата в аварийно състояние и обучението на три смени. Това бе една от основните точки в предизборната ни платформа. Предвидените в тригодишния бюджет средства не ни позволяват да решим този проблем до 2017 г. Затова възлагам на правителството да отпусне допълнително 70 милиарда тенге. Друг проблем е недостигът на детски градини. Възлагам допълнително да се насочат 20 милиарда тенге за кардинално намаляване на недостига на места в предучилищните заведения в продължение на 3 г. Акимите трябва максимално да се ангажират с тази задача и с привличането на частния сектор за решаването й.

В рамките на програмата за индустриализация са определени 10 вуза, благодарение на които ще се осигурява връзка между науката и икономическите отрасли и подготовката на кадри. Възлагам да се създаде материално-техническа база за тези учебни заведения, като за целта до 2017 г. се заделят до 10 милиарда тенге.

Седмо. Трябва да продължат усилията за подпомагане на дребния и средния бизнес и деловата активност. Към днешна дата напълно са усвоени 100 милиарда тенге от Националния фонд, насочени за кредитиране и подпомагане на дребния и среден бизнес. Благодарение на това бяха създадени 4 500 работни места. Търсенето на такива средства надхвърли предлагането с 23 милиарда тенге. Създадени бяха безпрецедентни условия за кредитиране на бизнеса само срещу 6 % лихва за 10 години. В нашата страна никога преди не е имало подобни условия. Дейността за развиване на дребния и средния бизнес като двигател на икономическия растеж трябва да продължи, така щото неговият дял от БВП към 2050 г. да достигне 50 %. Ето защо е нужно ефективно да се използват кредитните линии за дребен и среден бизнес за сметка на АБР, ЕБВР и Световната банка на обща стойност 155 милиарда тенге в периода 2015–2017 г.

 

Уважаеми казахстанци!

Положението в световната икономика е такова, че без допълнителни финансови ресурси ще бъде доста трудно да постигнем поставената цел в условията на криза.

***

Ще ми се да припомня защо беше учреден Националният фонд. Главната му задача е да осигури непрекъснатото социално-икономическо развитие и да предпази икономиката от негативни въздействия. И ето, настъпи моментът да се възползваме от Фонда. Налага се да намерим вътрешни резерви за по-нататъшен растеж.



***

Взех решение от Националния фонд допълнително да се заделят до 3 милиарда долара годишно в периода 2015–2017 г. Възлагам на правителството в срок от една седмица да подготви съответното решение за отпускане на средства от Фонда, като в проекта за републиканския бюджет за 2015 г. се предвидят необходимите средства. Освен това правителството трябва да вземе мерки и да осигури ефективно и рационално използване на отпуснатите средства.

Създадена от мен комисия зорко ще следи средствата да се изразходват ефективно и ще ми докладва лично. Ще се държи строга сметка на всяко тенге. Особена отговорност се възлага на всички акими. Партията “Нур Отан” следва да се включи активно в тази дейност и да въведе суров партиен контрол на всички равнища.

Възлагам на правителството да осигури дейността, свързана със средствата от Националния фонд, като се отчита всяко изразходвано тенге. “Нур Отан” ще извършва партийния контрол.

***

Инвестициите на Националния фонд трябва да бъдат съпроводени от задължителни структурни реформи в съответните икономически сфери. За целта е необходимо да се осигури съвместно изпълнение на проектите с международните финансови институции. Например Световната банка, Азиатската банка за развитие, ЕБВР и Ислямската банка за развитие вече имат готовност да заделят около 9 милиарда долара за 90 приоритетни проекта. Заделените средства имат за цел да подпомогнат инвестиционната активност, да предотвратят понижаването на доходите на населението и да стимулират създаването на нови работни места. Като резултат, ще се осигури устойчив ръст на икономиката в краткосрочен и средносрочен план.



Ще продължим програмите за развитие на образованието, здравеопазването, селското стопанство. За това ще говорим конкретно на първото разширено заседание на правителството през настъпващата година. Новата икономическа политика “Път към бъдещето” е нашата глобална крачка към целта да се наредим сред 30-е най-развити държави.

Вече разполагаме с всички необходими условия за успешна дейност. Беше проведена административната реформа, новата структура на правителството и изпълнителната власт се задействаха. Всеки министър е наясно какво трябва да върши. Отстранихме дублиращите се и ненужните институции в управлението. Акимите получиха необходимите им широки пълномощия. Регионите разполагат с всичко – програми, ресурси, финансови средства. Всеки отговаря за своя дял от дейностите. Трябва само да запретнем ръкави и да се хващаме за работа.

Новата икономическа политика “Път към бъдещето” ще се превърне в двигател за ръста на нашата икономика през идните години. Само изграждането на пътища ще създаде 200 000 нови работни места. А това означава заетост и нарастване доходите на населението. “Път към бъдещето” ще окаже мултипликационен ефект и върху други икономически отрасли: производството на цимент, метали, техника, битум, оборудване и съпътстващите ги услуги. Пътищата са линии на живота за Казахстан. В нашите необятни простори животът винаги е възниквал и се е развивал край пътищата. Налага се да създадем такава транспортна мрежа, че от Астана във всички посоки да се разклоняват автомобилни, железопътни и въздушни магистрали. Като артерии от сърцето. Като лъчи от слънцето.

Новите магистрали, които казахстанците ще построят, ще обновят икономиката и обществото ни. Те здраво ще свържат центъра на страната ни с всичките й кътчета. Ще се ускори и ще нарасне потокът от стоки. Ще се увеличи обемът на транзитите през нашата държава. Гражданите ни ще пътуват по съвременни и качествени автомагистрали, ще могат безопасно и бързо да стигат във всички региони. Ще се подобри социалната инфраструктура, новите съвременни училища и болници ще предлагат висококачествени услуги. В крайна сметка всичко това ще повлияе върху благосъстоянието и качеството на живот на всеки казахстанец. А най-важното е, че то ще остане на нашата земя като богатство за бъдещите поколения.

 

Уважаеми казахстанци!

Предстои ни голяма и отговорна работа. Трябва да бъдем сплотени, за да издържим глобалния зрелостен изпит. Трябва да укрепваме доверието между всички казахстанци! Да бъдем толерантни един към друг! Това са разковничетата за бъдещето на Казахстан. Етническият мир е жизненоважен като въздуха. Когато дишаме, не го забелязваме, правим го машинално – чисто и просто живеем. Ние сами трябва да опазваме единството си и етническия мир. Никой няма да дойде отвън да го стори вместо нас. Нашата младеж расте в нова, независима държава. Днешното поколение не познава етническите войни и конфликти, разрухата на 90-те г. на миналия век. И мнозина смятат стабилността и комфортния живот в Казахстан за даденост.

Какво всъщност означават стабилност и разбирателство? Те означават семейно благополучие, сигурност, покрив над главата. Мирът – това е радостта да бъдеш баща или майка, здравето на родителите ни и щастието на децата ни. Мирът – това е сигурна работа, заплата и увереност в утрешния ден. Мирът и стабилността са общонародно достояние, което се защитава и укрепва с ежедневен труд. Винаги съм казвал, че младежта е опората на бъдещето ни. Държавата отвори всички врати и пътища пред новото поколение! “Път към бъдещето” – ето къде може да вложи усилията си и да се разгърне нашата съзидателна и динамична младеж!

Догодина тържествено ще отбележим 20-годишнината на Конституцията си и създаването на Асамблеята на народа на Казахстан. За нас е важно чрез отбелязването на тези дати да направим казахстанците още по-силни духовно, още по-единни и толерантни. Сигурен съм, че през новия отговорен исторически етап основният ни принцип: “Само напред, Казахстан!” ще придобие ново съдържание и още по-дълбок смисъл. Желая успех на всички и завоюване на нови върхове, които да извисят Родината ни на още по-големи висоти!



  

Астана, 11 ноември, 2014 г.


Каталог: bulgarian -> wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Обръщение на Президента на Република Казахстан Нурсултан Назарбаев към народа на Казахстан
uploads -> Реформа 1 Формиране на съвременна, професионална и независима държавна администрация
uploads -> От идеята за Евразийски съюз към нови перспективи пред евразийската интеграция
2014 -> Концепция за външната политика на Република Казахстан
uploads -> На президента на Република Казахстан Нурсултан Назарбаев към народа на Казахстан от 31 2017 г
uploads -> На държавите, които имат споразумения с Република Казахстан за безвизови взаимни пътувания за граждани, притежаващи различни видове паспорти
uploads -> Политическо обръщение на президента на казахстан н. А. Назарбаев към съвета за сигурност на организацията на обединените нации концептуалната визия на казахстан
uploads -> Поглед към бъдещето: модернизация на общественото съзнание президентът на Република Казахстан Нурсултан Назарбаев въведение


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница