Публична администрация



Дата21.01.2018
Размер181.35 Kb.
#51068
ТипЛекции



Утвърдил: …………………..

Декан

Дата .............................

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

Факултет: Философски


Специалност: (код и наименование)

Ф

Ф

А

0

3

0

1

1

2

ПУБЛИЧНА АДМИНИСТРАЦИЯ

УЧЕБНА ПРОГРАМА

И

3

0

5

Дисциплина:

РЕТОРИКА И КОМУНИКАТИВНИ УМЕНИЯ

Преподавател: ПРОФ. ДФН ВЕЛИЧКО РУМЕНЧЕВ


Асистент: ГЛ.АС. Д-Р ЕЛИЗА ИВАНОВА


Учебна заетост

Форма

Хорариум

Аудиторна заетост

Лекции

30

Семинарни упражнения

30

Практически упражнения (хоспетиране)




Обща аудиторна заетост

60

Извънаудиторна заетост

Реферат




Доклад/Презентация




Научно есе




Курсов учебен проект

30

Учебна екскурзия




Самостоятелна работа в библиотека или с ресурси

30

Подготовка за участие в тематични дискусии по материята на курса.

30
















Обща извънаудиторна заетост

90

ОБЩА ЗАЕТОСТ

150

Кредити аудиторна заетост

2

Кредити извънаудиторна заетост

3

ОБЩО ЕКСТ

5






Формиране на оценката по дисциплината1

% от оценката



Workshops {информационно търсене и колективно обсъждане на доклади и реферати)

20%



Участие в тематични дискусии в часовете

10%



Демонстрационни занятия





Посещения на обекти





Портфолио





Тестова проверка





Решаване на казуси





Текуша самостоятелна работа /контролно



















Устен изпит

70%

Анотация на учебната дисциплина:

Накратко са представени историята на ораторското изкуство и реториката: велики оратори и основни съчинения. Основно място в курса ще се отдели на същността и видовете на комуникацията между оратор и аудитория. На класификациите в ораторското изкуство – директно и индиректно; диалогично и монологично, а също и на класификации с оглед ораторската цел и предметната сфера на проява. Ще бъдат разгледани: същността на аудиторията и различните видове аудитории, с които се среща оратора; установяването на контакт с тях и преодоляването на психологически бариери и други проблеми в комуникацията. Представени са стила и езика в реторическата комуникация – устна и писмена. Специално внимание ще се отдели на реторическата аргументация и на манипулативните техники, противодействието им и пр. Една от целите на курса е и да изследва различни видове невербална комуникация и връзката между вербалното и невербалното в ораторската дейност.



Ще се отдели особено внимание на комуникативното и информативно невербално поведение, на функциите на невербалната комуникация - комуникативна, модално-емоционална, по подтекст, обратна връзка, синхрон на общуването и др. Стремежът е да се обхване цялата невербална палитра, която има отношение към ораторската дейност. Ще бъдат разгледани основните и видове, намиращи приложение в ораторското изкуство: невербална вокализация /мелодика, сила, темп, паузи, ударения, ритъм, тембър/; кинесика /поглед, зеница на окото, изражение, жест, поза/, проксемика /манипулиране на пространството, придвижване в пространството, разстояние - видове: (интимно, лично, социално-консултативно, публично), места със статус, лично пространство, лична територия, височина, цветово оформление на пространството/; външен вид ; тактилна невербална комуникация и пр.




Предварителни изисквания:

Зала оборудвана с технически средства – зала 130 в бл. №ІV



Очаквани резултати:

Студентите да придобият базисни знания в областта на реториката и ораторското изкуство. Да създадат комуникативни умения и способност за преодоляване на комуникативните проблеми от различен тип и подготвяне, и при участие в различни ораторски изяви – диалози, монолози, презентации и пр. Формиране на умения за разкриване на лъжа и предпазване от манипулиране.




Учебно съдържание







Тема:Лекции

Хорариум

1

Предмет на реториката. Реториката като наука и учебна дисциплина. Реториката и другите науки. Демокрация и ораторско изкуство. Форма на ораторското изкуство. Ораторско изкуство и публичност. Ораторска проза – видове. Източници на ораторското изкуство. Достоверност на източниците.

2 часа



Тема:Лекции


Хорариум

2

Исторически преглед на ораторското изкуство и реториката. Първи паметници. Додържавно общество. Оратори от епоса. Древен Изток. Древна Гърция. Великата десетка на древна Гърция. Реторика на Аристотел. Деметрий. Дионисий Халикарнаски. Древен Рим. Римска ораторска традиция. Цицерон. Квинтилиан. Късноантични и византийски оратори. Средновековна проповед. Българска средновековна ораторска реч. Оратори на новото време. Съвременни оратори.

2 часа

3

Реторически класификации. Същност. Видове. Обосноваване на реторическите класификации според различни критерии: източник на информация, канал на общуване, цел на оратора, проявна сфера. Определяне на реторически род и вид.


2 часа

4.

Родове и видове определени според броя на активните субекти в реторическата комуникация. Определяне на понятието “активен субект”. Диалог и монолог. Обща характеристика. Видове монолог: Реч, видове речи. Лекция. Доклад. Презентация. Специфични изисквания към подготовката и провеждането на презентацията. Видове диалог: Спор. Беседа. Диалози на основата на спора и на беседата. Дискусия. Видове. Полемика. Диспут. Кръгла маса и пр. Диалогични ролеви игри: „адвокат на дявола” и „смъртоносен трибунал”.


2 часа

5.

Целева класификация. Целта на оратора като критерий за родово-видова класификация. Обща и конкретна цел. Констатираща и подбуждаща информация (пряка и косвена подбуда.). Развлекателна, информационна и агитационна речи. Видове информационна реч: повествование, описание, обяснение. Основна характеристика. Структура на информационната реч. Агитационна реч. Видове: въодушевяваща, убеждаваща, призоваваща към действие. Основна характеристика. Структура.

2 часа

6.

Тематична класификация. Най-старата и все още най-популярна класификация. Родове обособени според обществената сфера на проява: политическо, съдебно, академическо, дипломатическо, военно, богословско и др. Специфики, произтичащи от проявната сфера: в стила, аргументацията, изискванията към ораторите и др.

2 часа

7.

Класификация според канала на общуване. Директно и индиректно общуване. Обратна връзка. Индиректна комуникация. Радиореч и телевизионна реч. Интернет. Специфики, произтичащи от различните видове индиректна връзка: в аудиторията, стила, езика, аргументацията, в манипулацията. Телегеничност и радиофоничност. Манипулация. Говор пред микрофон и камера.

2 часа



Тема: Лекции


Хорариум

8.

Ораторски стил и език. Понятие за стил и език. Видове стил. Теории за стила в реториките. Реторични фигури и тяхното значение за ефекта и ефективността на речта. Писмен и говорим стил. Художествен и делови стил. Понятието “уместен стил”.

2 часа

9.

Реторическа аргументация. Понятие и аспекти на реторическата аргументация. Логическата аргументация - ядро на реторическата аргументация. Тезис, аргументи, аргументация. Изисквания. Логически грешки. Психологически бариери и преодоляването им. Убеждение, внушение, заразяване, подражаване. Аргументация, съобразена с аудиторията. Манипулативни техники и похвати. Ораторът и противодействието на аудиторията. Личностни характеристики на оратора, снижаващи съпротивата на аудиторията. Стилът като аргумент - уместен и неуместен стил. Аргументативност на невербалното.

2 часа

10.

Аудиторията като активен участник в общуването с оратора. Видове аудитории. Еднородна и разнородна аудитория. Директна и индиректна аудитория. Открита и закрита аудитория. Трудна аудитория - параметри. Съставната аудитория на Х. Перелман. Универсалната аудитория.

2 часа

11.

Предварителна подготовка на оратора. Събиране и обработка на материала. Стратегия и тактика на изказването. Изработване на конкретна структура на речта. Прогнозиране поведението на аудиторията или на участниците в различните форми. Определяне на подходящ (уместен) стил и аргументация. Написване на речта. План-тезис и план-конспект

2 часа

12.

Невербална комуникация в реториката. Същност и определение. Произход. Видове характерни за ораторското изкуство. Основни функции: по обратната връзка, синхрон, подтекст, модално-емоционална. Невербална комуникация чрез външен вид. Първо впечатление. Физически дадености. Ефектът на „баба Яга”, „Пинокио”, „Гъливер” . Облекло и аксесоари. Аргументативност.

2 часа

13.

Кинесика. Традиционно най-разглеждана в реториките от древността до днес. Определение. Компоненти на кинесиката - поглед, изражение, поза, жестове. Методиката ФАСТ за изследване на лицевото изражение. Лицеви зони и отразени емоции. Ролята на погледа в общуването. Количество поглед. Четене и свободно говорене. Импровизация и експромт. Стратегически точки. Видове жестове: символ, указателен, описателен, емоционален, паразит. Равнища на емоционалния жест с ръка. Поза и видове пози. Обучение. Аргументативност.


2 часа



Тема:Лекции

Хорариум

14.

Проксемика. Определение. Пространствена психология (Е. Хол). Компоненти: ориентация, разстояние, височина, места със статус, лична територия, лично пространство. Ориентация на съревнование и ориентация на съдружие. Кръгла маса. Специфики при монолога и диалога. Интимно, лично, социално консултативно и публично разстояние - Различните им зони и проявата им при монолога и диалога. Разстояние и отношение. Личното пространство и личната територия. Културни специфики.

2 часа

15.

Невербална вокализация. Невербална вокализация и интонация. Основни компоненти: мелодика, сила, темп, ударения, паузи, тембър. Тон на речта. Огромната им роля при реализиране на функциите по подтекст. Аргументативност.


2 часа


План на семинарните занятия
Провеждат се в оборудвана с видеотехника зала (катедра “Реторика” разполага с такава - №130 в Четвърти блок). С помощта на видеотехниката се прави диагностика на всеки един от студентите. Студентът има възможност не само да чуе оценката на преподавателя, но и да види на запис собствените си ораторски особености. Диагностиката се прави на база подготвени или импровизирани монолози и диалози. В зависимост от броя на членовете на групата диагностиката би трябвало да приключи на второто или третото семинарно занятие. След това до края на семестъра се отработват, отново пред видеокамера, във формата на монолози и диалози, въпроси на стила, аргументацията, техниката на говора, невербалната комуникация и др. Целта е колкото се може повече пъти всеки един студент да застане пред камерата. Това помага за създаване на ораторски умения и навици и за преодоляване на ораторската треска, а също и след многократно преглеждане на видеозаписа и за създаване на реална самооценка, както и по-добра възможност за преодоляване на лично забелязаните собствени недостатъци.





Тема:


Хорариум

1

Диагностика на индивидуалните данни и качества на студентите (от реторическа гледна точка). Упражнения за наблюдателност

2 часа

2

Диагностика. Упражнения за внимание


2 часа

3

Диагностика. Упражнения за памет


2 часа



Тема:


Хорариум

4

Диагностика. Упражнения за въображение.


2 часа

5

Запознаване студентите от групата с персоналните им диагностични карти и съставяне на индивидуални комплекси от упражнения за ежедневен ораторски тренинг на психофизиката.

2 часа

6

Фонация (гласообразуване). Упражнения за постановка на гласа.

2 часа

7

Артикулация (речеобразуване). Упражнения по техника на говора.


2 часа

8

Говор пред микрофон и камера. Упражнения за комлексна и инидивидуално ориентирана гласово-речева тренировка.


2 час

9

Четене на чужди материали.

2 часа

10

Комплексни тренировки. Произнасяне на реч.

2 часа

11

Комплексни тренировки. Произнасяне на реч.

2 часа

12

Комплексни тренировки. Произнасяне на реч.

2 часа

13

Комплексни тренировки. Участие в полемика.


2 часа

14

Комплексни тренировки. Участие в полемика.


2 часа

15

Комплексни тренировки. Участие в полемика.


2 часа

Част от упражненията са на базата на делови игри. Тяхната дидактическа задача, в условията на ограничения по време хорариум, е да възпитат у студентите навици за работа в условия, близки до реалните и да им дадат система за самостоятелна подготовка.




Конспект за изпит








1
2.

Предмет на реториката. Същност и определение. Ораторското изкуство като „двигател на историята”. Демокрация и ораторско изкуство. Форма на ораторството. Ораторска проза. Ораторско изкуство и публично говорене.
История на ораторското изкуство и реториката. Възникване. Оратори от епоса. Велики оратори и основни съчинения. Античност и средновековие. Ново време. Ораторство на диктатурите и диктаторите. Съвремие.



3

4.


Реторически класификации. Реторически род и вид. Критерии за класифициране. Видове класификации.

Директно и индиректно ораторско изкуство. Видове индиректно ораторско изкуство: радио; телевизия; интернет. Специфика на говоренето пред камера и микрофон.





5

Диалог и монолог. Видове монолог: реч, доклад, лекция, презентация и др. Видове диалог: дискусия /видове/, полемика, диспут, кръгла маса, конференция и др



6

Целева реторическа класификация. Информационна реч. Видове.


7

Целева реторическа класификация. Агитационна реч.Видове.


8

Аудиторията в ораторското изкуство. Видове: еднородна, разнородна,трудна,съставна,универсална, специализирана и пр. Аудитория и аргументация.




9

Стил и език на ораторската реч. Устна и писмена комуникация.




10

Реторическа аргументация. Логически и нелогически средства за аргументиране. Комуникативни бариери. Преодоляване на съпротивата на аудиторията. Манипулация.



11

Реторическа аргументация. Логически грешки и софизми. Аргументиране съобразено с аудиторията. Обща представа за теория на аргументацията.



12

Невербална комуникация. Същност, видове, функции. Невербални знаци и сигнали. Съотношение между вербално и невербално. Културни специфики.



13

14.


Невербална комуникация чрез външен вид - физически дадености. Първо впечатление. Ръст, привлекателност. Манипулации.
Невербална комуникация чрез външен вид. Първо впечатление. Облекло и аксесоари. Манипулации.





15

Невербална вокализация – сила, височина, темп, ударения, паузи, тембър и др.




16

Кинесична невербална комуникация – изражение, зрителен контакт, поза, жестове. Четене и свободно говорене.



17

Проксемика - пространствени параметри: разстояние, територия, видове пространства и лично пространство, ориентация, статус и пр.




18

Невербални аспекти на реторическата аргументация.






Библиография

Александрова Д., Метаморфози на реториката през ХХ век, София, 2006.

Александрова Д., Основи на реториката, София, 2008.

Александрова, Д., Лекции по реторика, София, 1978.

Христоматия по реторика. (Съст. Д. Александрова), С., 1997

Аристотел, Реторика, С., 1986.

Ведър Й. Ораторите се създават. Народна просвета, С., 1980

Гилфойл, Л., Харизмата, С., 2004.

Доман, Д., Убедително аргументиране, Ико-експрес, №260, 1984.

Карнеги Д. Как да печелим приятели и да влияем на хората. С., 1996.

Квинтилиан, М.Ф., Обучението на оратора. Софи-Р, С, 1999

Льобон Г. Психология на тълпата. Унив. Изд. “Св. Кл. Охридски”, 1995

Пийз, А. Езикът на тялото, Гарнър, А. Скритият смисъл на думите. С., 2000.

Петрински, Г., Късноантична и византийска канонична реторика, УИ Св. Кл. Охридски, С., 2015.

Радева В., Реторика и аргументация, УИ СВ. Кл. Охридски, 2006.

Радева В., Реториката на велики философи и апологети, ИК Б-М, София, 1998.

Руменчев В., Ораторското изкуство на Древния Изток, УИ Св. Кл. Охридски, С. 2004.

Руменчев, В., Реторически класификации, УИ Св. Кл. Охридски, С. 1997.

Руменчев, В. Невербална комуникация в публичната реч и деловото общуване, УИ Св. Кл. Охридски, 2006.

Руменчев., В., Антология на ораторската реч. Трето хилядолетие пр.н.е. средата на второто хилядолетие сл.н.е. В три книги, С., 2012- 2013.

Стефанова, Н., Кратък терминологичен справочник по обща и политическа реторика, УИ Св. Кл. Охридски, С., 2016.

Фаст, Дж., Езикът на тялото, С. 1970, Наука и изкуство.

Хабермас Ю. Философия на езика и социалната теория. Лик, С., 1999

Хамилтън У. Парламентарна логика. С., 1991

Чалдини, Р., Влиянието. Психология на убеждаването, С., 2005.

РегеlmanCh. AndL, Olbrechts-Tyteca. LaNouvelleRhetorique.TraitedeL` Argumentation, Paris, PressesUniversitairesdeFrance, 1958 (2 vol.); TraitedeL` Argumentation. LaNouvelleRhetorique; Bruxell, 1968; trrtrad. Angl.: The New Rhetiric: a on L` Argumentation, University of Notre Dame Press, 1969



Дата: Съставил:

Април 2016 г. /проф. дфн В. Руменчев/




1 В зависимост от спецификата на учебната дисциплина и изискванията на преподавателя е възможно да се добавят необходимите форми, или да се премахнат ненужните.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница