Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я министерски съвет



страница1/4
Дата01.06.2018
Размер0.53 Mb.
#70192
  1   2   3   4




Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я

МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ

Стенографски запис!

ЗАСЕДНИЕ

НА

ГРАЖДАНСКИЯ БОРД ЗА ПРОЗРАЧНИ ИЗБОРИ 5.10.2014 Г.

/проведено на 15 септември 2014 г./

Заседанието започна в 14,00 часа и беше открито и ръководено от господин Даниел Стоянов.
ДАНИЕЛ СТОЯНОВ: Аз ще председателствам днес заседанието. Получили сте дневния ред.

Дневен ред:



  1. Информация относно дейността на Националното междуведомствено звено МВР – ДАНС и Прокуратурата. Имаме тук присъстващи представители на Прокуратурата, на ДАНС, на МВР „Криминална полиция“ и МВР „Охранителна полиция“.

  2. Информация относно извършената работа по организацията и подготовката на изборите – Администрация на Министерски съвет, Министерство на вътрешните работи и Министерство на външните работи.

Получихме информация, че Министерство на външните работи няма да изпрати днес представител. Те са доста сериозно ангажирани с подготовката на изборите. В сряда ще дадат специална пресконференция на медиите и ще отговарят също на въпроси. Представители на Министерство на вътрешните работи също няма да участва – Филип Гунев, но имаме двама представители на Министерство на вътрешните работи по точка първа. Така че ако има въпроси, можем да ги комбинираме.

Гостите ни от Централната избирателна комисия: Камелия Нейкова и Иво Ивков. Към тях евентуално би имало въпроси в трета и четвърта точка от дневния ни ред.



  1. Социологически проучвания.

  2. Информационно-разяснителната кампания и обучение на членовете на избирателните комисии.

Призовавам за деловитост и конкретика в изказванията и въпросите и представяне на говорещите.

Точка 1

Информация относно дейността на Националното междуведомствено звено МВР – ДАНС и Прокуратурата
ДАНИЕЛ СТОЯНОВ: Давам думата на представителя на Главна прокуратура – Николай Георгиев, Върховна касационна прокуратура. Предлагам да не навлизаме в материалноправната страна на въпросите относно политическите престъпления против избирателните права на гражданите.

НИКОЛАЙ ГЕОРГИЕВ: Завеждащ отдел „Досъдебен“ от ВКП. Член съм и на Националното междуведомствено звено, което е създадено със съвместна заповед на Главния прокурор, министъра на вътрешните работи, министъра на финансите и председателя на ДАНС.

Беше необходимо да направим предварително това уточнение, тъй като има известно различие между заявеното по дневен ред, от една страна. На второ място, има постъпили два въпроса, изпратени и действително получени в последния момент в петък следобед, поне при нас.

От друга страна, ако обърнете внимание, специално точка 1.1. би предполагала малко по-специализиран разговор, и то може би практически той няма да донесе някаква добавена стойност в установяване на онези проблеми, които има, макар че част от настъпилите нормативни промени, които вече са факт, всъщност имат и биха имали положителен ефект. Ще стане дума за това след мъничко.

Ако позволите, да започнем накратко, но ще зависи от вас колко накратко - можете да ме прекъсвате, когато се окаже, че влизаме в излишни подробности – да кажем на базата на какво функционира Националното междуведомствено звено с няколко думи, кои членуват в него, как е създадено на национално и на местно ниво, какво е сторено до момента, в най-общ план. Ако сме съгласни по това, с няколко думи, дейността, която до момента е свършена, е такава.

През април във връзка с всякакви избори, включително и референдум, в Прокуратурата от главния прокурор е издадено указание, което цели да създаде организация на работа и осъществяване на контрол за законосъобразност при провеждане на изборите, което по същество в няколко насоки урежда различни въпроси. От една страна, обхвата на дейността, свързана с престъпленията по чл. 167 до 169г от Наказателния кодекс, както и други престъпления, тоест непосредствено престъпленията, които са свързани с изборите, от друга страна, всички онези престъпления, които имат някакво отношение, без да попадат в кръга от този по-тесен кръг престъпления.

Какво се има предвид? Включително само като пример да кажем, по предходните избори за европарламент, например, случаите, които бяха свързани с неправомерното използване на лични данни за представяне на подписки от различни политически партии, инициативни комитети или коалиции. В тоя смисъл обхватът на това указание всъщност е насочено да създаде определена организация с оглед по-голяма бързина и взаимодействие както в рамките на Прокуратурата между различните нива прокурори, така също и между разследващите органи и органите които извършват предварителни проверки в случаите, когато те не се извършват лично от прокурора.

В този смисъл с това указание е указано максимална бързина, като за предварителните проверки изрично се предвижда по възможност до 48 часа при получаване на сигнал, при който няма достатъчно данни да се образува досъдебно производство, за да се извърши тази проверка. Обичайното – това е значително по-дълъг срок. В конкретния случай това е до 48 часа.

По отношение на наказателното производство, изрично е напомнено - макар и да не е сторено това, Законът го изисква – когато са налице фактическите и правните основания за започване на едно производство като бързо и незабавно, това да се случва, особено когато касае такъв вид престъпления и само в случаите, в които то не може да продължи и приключи по тази форма, да бъде образувано като досъдебно производство. Това е с оглед и на по-голяма бързина.

Създадена е организация за обмен на информация между различните ведомства, които имат отношение както по извършване на предварителните проверки, така и по провеждане на досъдебните производства. Наред с това е обърнато отново особено внимание на всички онези - освен нормативни актове, свързани със съвременната организация на изборния процес, на практиката на Конституционния съд, на практиката, която е до момента установена и слабостите, които е имало, за да се избегнат с оглед на провеждане на досъдебното производство, - особеностите и спецификата на прилагане на СРС, особено в случаите, когато това се извършва извън досъдебното производство. Знаете за онази промяна в чл. 13, ал. 1 от Закона за СРС. В този смисъл е създадена организация за възможно максимално улесняване на подаването на сигнали от граждани и организации, включително чрез посочване на телефони, на които това да може да става.

Организирани са присъствени дежурства, за които след малко ще Ви кажа по-конкретно, ако представлява интерес, защото видях, че изрично е предвидено.

Предвидено е информационното осигуряване да се извършва в рамките на периода преди изборите от 5 септември до 5 октомври, от една страна, от друга страна, в рамките на предизборния ден и деня на изборите, включително двукратно да се актуализира информацията, но тук става дума както за вътрешно протичаща информация в рамките на Прокуратурата с оглед обобщаване и ако се констатират проблеми, свързани с еднотипни нарушения, престъпления и т.н., да може да се реагира своевременно от страна на Прокуратурата.

Предоставянето на информацията на заинтересуваните лица и на медиите да става по предвидения от Закона ред, като до официалнато обявяване на изборните резултати от Централната избирателна комисия Прокуратурата не следва и няма да дава информация за политическа принадлежност за партии и коалиции, които касаят конкретните преписки и досъдебни производства. Това е като базата, въз основа на която функционира Прокуратурата към настоящия момент, наред със законовата уредба, естествено, която има методически и организационен характер.

На 2 септември е издадена съвместна заповед, която формира това национално междуведомствено звено, което е предвидено като възможност в тези указания, за които говорих до момента. Ръководител на Националното звено е заместник главен прокурор г-н Борислав Сарафов, членове са: от Прокуратурата г-жа Емилия Пенева, аз като завеждащ отдел „Досъдебен“, главният секретар на Министерство на вътрешните работи и г-жа Ваня Стефанова, заместник-председател на Държавна агенция „Национална сигурност”.

Въз основа на тая заповед са създадени – което е ново, сравнено с досегашната практика в Прокуратурата и органите, които имат отношение към противодействие на престъпленията, областни междуведомствени звена, в които членуват и които се състоят от окръжен прокурор, директор на областна дирекция на вътрешните работи и директор Териториална дирекция „Национална сигурност“. Всички те имат разписани определени задачи, свързани с осигуряване на взаимодействие и координация както на местно, така и на национално равнище, което е свързано със своевременно получаване на съответните сигнали, които са основания за образуване на досъдебно производство или за извършване на проверка, респ. в случаите, когато се окаже, че са налице само нарушения, да бъдат уведомявани компетентните орган, и за да могат да приложат съответната административно-наказателна отговорност, респ, ако не се потвърдят данните за престъпление, бъде отказано.

В изпълнение на тези указания и на тази заповед до момента са проведени две съвместни заседания с участието и на членовете на Националното звено, едно от тях – с представители на Централната избирателна комисия. Разменени са контакти на членове на РИК, от една страна, от друга страна, във всеки момент ще бъдат изпратени тези данни, касаещи областните звена, обратно от страна на Прокуратурата към Централната избирателна комисия и чрез тях – към районните избирателни комисии. В този смисъл са създадени организационните предпоставки за относително по-добро взаимодействие.

Указаният срок – до 5 октомври. Седмично обобщаване на информацията за получени сигнали – статистическо, което бихме могли да предоставяме, ние ще имаме такива данни и при необходимост бихме могли да сочим като статистика какво се случва до момента.

Предвидени са непосредствено на деня на изборите и по-специално в предизборния ден присъствени дежурства в съответните прокуратури на всички нива, по-специално, в районна и окръжна, както и Националното звено на ниво Върховна касационна прокуратура, от 8.30 до 18.00 часа – в предизборния ден, освен ако не се налага, разбира се, по-продължителен срок, съобразно конкретиката за деня и от откриване на изборния ден до закриването му, обявяването му за приключил от Централната избирателна комисия. В този интервал всъщност ще се работи на място и ще се получават и отработват всички сигнали по съответните прокуратури.

Това е най-общо по организацията и най-кратко, доколкото е възможно. Ако има конкретни въпроси, на които бихме могли сега веднага да отговорим и позволява материята, бихме отговорили. По двата въпроса, които бяха поставени от Асоциация „Прозрачност без граници“ или греша – единият въпрос е доста по-широкообхватен, тъй като касае данни за престъпления от 2009 г. насам, което практически не бе възможно да проверим, сравним и представим такава статистика. За момента разполагам с определени данни по втория въпрос, касаещ евроизборите и по-специално трябва да кажем, че това са едни текущи данни, тъй като и работата по една част от неприключилите преписки, така също и по една част от неприключилите досъдебното производство продължава.

Благодаря за вниманието. Очаквам въпроси. Ако съм в състояние, бих отговорил.

ДАНИЕЛ СТОЯНОВ: Благодаря. Аз виждам тази статистика при нас за евроизборите. Тя е доста кратка. Може ли да я представите?

НИКОЛАЙ ГЕОРГИЕВ: Тази информация, която е свързана с водене проверки досъдебни производства във връзка с изборите за Европарламент, проведени на 25 май, съдържа пет-шест показатели, обобщени в случая и са актуални към началото на август по причина, че създадената организация в Прокуратурата изисква през първото тримесечие след приключване на изборите ежемесечно да се актуализира информацията, а след това на всяко тримесечие до решаване на случая. В този смисъл поради организационни въпроси, свързани с разминаване в отпуски и прочее, до момента не сме готови с данните, обобщени от страната за септември. Затова ще Ви кажа онези данни, които са актуални, последните налични обобщения. Образувани преписки за такива случаи – 535, постановления откази да се образува досъдебно производство – 525, образувани досъдебни производства – 21 – от тях бързи производства 3, решени досъдебни производства 10, от които прекратени досъдебни производства 8, внесени прокурорски актове в съда 2. До момента санкционен акт, и то със споразумение, е приключило 1 осъдено лицето с пробация.

Това са данните до момента.

Случаите, за които са водени общо, без да ги сочим кои как са приключили, ако трябва, по чл. 167, ал. 1 – 1, по чл. 167, ал. 2 – 9 случая, по ал. 3 – също 9, по чл. 167, ал. 5 – 1 и други – 1 случай, който касае чл. 169а.

ДАНИЕЛ СТОЯНОВ: Благодаря Ви. Въпроси?

Ваня Стефанова ако има нещо да допълни. Съгласни ли сте?

ВАНЯ СТЕФАНОВА: Заместник-председател съм на Държавна агенция „Национална сигурност“. Ще бъда съвсем кратка, тъй като работим по указанията на главния прокурор, за които спомена господин Георгиев.

Мога да Ви кажа това, което е създадено като организация за изборите, които ще бъдат проведени на 5 октомври 2014 г. в Държавна агенция „Национална сигурност”. След подписването на съвместната заповед между главния прокурор на Република България, министъра на вътрешните работи и председателя на ДАНС, с който беше създадено това Национално междуведомствено звено, съответно в ДАНС беше изготвена заповед и подписана от председателя на Агенцията, с която беше съставен оперативен щаб от служители на агенцията. Ръководител на този оперативен щаб съм аз, като в качеството си на член на това национално междуведомствено звено.

Със същата заповед бе утвърден и план за действие за недопускане на престъпления срещу политическите права на гражданите във връзка с предстоящите избори за народни представители с набелязани конкретни мерки, които трябва да бъдат изпълнени в определен срок с определени отговорници.

Другото, което беше направено – бяха разпратени във всичките ни териториални структури в страната указанията на Главния прокурор относно това как да бъдат образувани досъдебни производства, какви действия да бъдат предприемани.

Освен това бяха изпратени и указания отново до териториалните ни структури, тъй като както и на предишни избори, така и сега, макар и сега вече да имат наименования областни междуведомствени звена, при провеждането на предишните избори ДАНС винаги е работила съвместно в териториалните структури с окръжните прокурори по места и с ръководителите на областните дирекции на МВР, така че това не е нещо ново за нас. Организацията вече я имаме, създадена е, отработена е, така че не е нещо ново, което да изисква някаква допълнителна организация. Така или иначе, до ръководителите на териториалните ни звена бяха изпратени указания, това се прави на всички избори, - в които самото ръководство на Агенцията дава указания как да бъдат отработвани сигналите.

Основното и характерното, основа в тези указания е, че при получаването им служителите са длъжни да ги довеждат до знание на областното междуведомствено звено и по този начин да ги докладват в Прокуратурата. Тоест, служителите на агенцията, придобивайки информация за посегателства по отношение на политическите права на гражданите, свързани с техните изборни права, са длъжни да докладват тези сигнали незабавно в Прокуратурата, в съответната структура, съобразно с компетентността на Прокуратурата. Това е, което е създадено като организация, това, което – вземам повод от думите на господин Георгиев относно деня преди изборите, самият изборен ден, оперативния щаб, както и всички служители, които ще бъдат ангажирани с работата по придобитите сигнали, ще дават дежурства присъствено - деня преди изборите от 8 сутринта до 20 часа вечерта, а на деня на изборите – от 8 сутринта до обявяването на изборния ден за приключил. Това означава, че целия оперативен щаб ще бъде на линия в Агенцията, включително и аз, за да можем да подаваме своевременно информация и до Прокуратурата, и да отработваме получените сигнали.

В Агенцията има създаден координационен център към оперативния щаб, който да получава и обработва сигналите и да обобщава същите в справки, които ние изпращаме ежеседмично на Прокуратурата, а в деня преди изборите, в самия ден на изборите – поне опитът ми от предишните избори за Европарламент, това се правеше два пъти през деня.

Ако следваме изказването на г-н Георгиев, мога да Ви посоча какво имаме като статистика, макар и неточно, за получените сигнали в ДАНС относно изборите за членове на Европейския парламент, проведени на 25 май 2014 г. В ДАНС са получени около 40 сигнала за нарушения, като основно това са в областите Пловдив, Хасково, Сливен, Кюстендил, Благоевград и Варна. Прокуратурата е възложила на ДАНС работа по седем прокурорски проверки, като са образувани две досъдебни производства въз основа на подадената информация от страна на ДАНС, които са възложени от страна на Прокуратурата за работа на агенцията. Това е като статистика, което мога да Ви предоставя за предишните избори.

Благодаря.

ДАНИЕЛ СТОЯНОВ: Благодаря, госпожо Стефанова. Преди да продължим към нашата делова работа, без да ми се сърдите, обикновено съм строг и справедлив, но искам да напомня: Тук сме на заседание на Гражданския борд и в него участват членове, а не на пресконференция. Официално уведомявам, че въпроси от журналисти няма да бъдат приемани и разглеждани. Нека те да ги насочват към лицата, които искат, след края на заседанието.

Благодаря Ви.

Заповядайте.

АНТОНИ ДЕ ЛА РЕЯ (Фондация „Гласуване без граници“): Бих искал да Ви насоча към гласуването зад граница. Имам четири конкретни въпроса към Прокуратурата и към ДАНС.

Първо, как се отнася Главна прокуратура към избухналия скандал със секции в Турция и с това, че хиляди подписи са регистрирани от едно и също айпи.

Второ, как ще реагира Прокуратурата, за да предотврати случаи като този в Лейтница – знаете за какво става въпрос, щом работите от 2009 г. насам.

Трето, смята ли ДАНС, че има опасност за националната ни сигурност, когато се намесва друга държава в изборите в България? Дали ДАНС смята за заплаха за националната ни сигурност, когато някоя друга държава има възможност да въздейства върху изборите в България, манипулирайки изборите в собствената си територия?

Четвърто, към двете институции – как се решават проблемите с приватизацията на секции зад граница от една единствена партия? Има секции, в които комисията се състои от хора, които са от една и съща националност и представляват уж различни партии.

Благодаря.

ВАНЯ СТЕФАНОВА: Може би въпросът, който касае специално ДАНС, третия по ред дали представлява заплаха за националната сигурност, намесата на друга държава. В приоритетите на ДАНС, определени в чл. 4 от Закона за ДАНС, изрично е посочено, че като заплаха за националната сигурност е посочена промяната в конституционно установения ред в страната, така че всяка една такава заплаха ако може тя да бъде квалифицирана като заплаха за установения конституционен ред в страната, мисля, че при всички случаи би била възприета като заплаха за националната сигурност, би изискала намеса на Агенцията.

НИКОЛАЙ ГЕОРГИЕВ: По така поставените въпроси ще дам отговор, който не искам да се тълкува като бягство от отговор или липса на конкретика. Ще взема повод и от първото заседание, на което има коментари как са отговорили различните институции по отношение на превенция, профилактика или както искате го наречете, но става дума за предотвратяване на престъпления. По начало превенцията е свързана с отстраняване на общите условия, които създават възможност да се вършат определен вид престъпления, респ. индивидуална превенция, свързана с установяване на конкретни лица потенциални извършители, които ако започнат да подготвят нещо, да се предотврати.

От няколко години такъв отговор е даден. Прокуратурата може да изглежда формално, но ние трябва да спазим Закона, - няма непосредствено такива функции, свързани с превенцията. Независимо от това, при констатирани слабости в уредба, в организация, неизпълнение на определени задължения и компетентности, които имат определени лица, които ако не касаят, разбира се, престъпления и изискват намеса на Прокуратурата, биват насочвани съответните сигнали натам. В този случай по двата въпроса, например за секциите в Турция и за комисиите – така, като бяха поставени въпросите, Прокуратурата не следи сама по себе си за нарушения на изборното законодателство, ако няма данни в случай, че става дума за престъпление. На този етап общоизвестен е случаят с постъпването на заявлението от един айпи адрес. Доколкото ми е известно, до момента не взимам изобщо повод за конкретния случай, защото конкретни случаи няма да коментирам, говоря по принцип, бихме очаквали първо реакцията на компетентния орган, непосредствено свързан с организацията и провеждането на изборите – Централната избирателна комисия и едва когато установим, че определени лица, например както при подписките, биват подписвани от други и прочее, се извършва нещо такова, което по съществото си е престъпление. Дали ще бъде разкрито или не, е друг въпрос, но в тези случаи за секциите и за комисиите, поне така поднесени и, доколкото аз разполагам с данни за тези случаи като прокурор, който не работи непосредствено по такава преписка, няма как да бъде ангажирана Прокуратурата.

Същото се отнася и по втория въпрос с оглед на предотвратяване. Последното, преди 2005 г., когато се прие новият Наказателно-процесуален кодекс, който действа от 2006 г., всъщност бяха отменени включително и разпоредби, които по Наказателно-процесуалния кодекс Прокуратурата имаше възможност да отнема средства и прочее на конкретно замислено и започнало да се извършва престъпление. В момента, всъщност тази дейност има отношение като Министерство на вътрешните работи и други органи на изпълнителната власт. Не прехвърлям топката. Отговорът официално е получен, мисля, от Асоциация „Прозрачност без граници“. Там в тази част е отговорено точно по тази причина от Прокуратурата, пак казвам, въз основа на действащото законодателство. В този смисъл за нас е важно да реагираме бързо по конкретните сигнали и да отстраняваме по този начин възможностите да се върши престъпление. Други възможности съгласно Закона не са ни предвидени.

ДАНИЕЛ СТОЯНОВ: Ако мога да обобщя. Забелязвам някаква положителна тенденция в работата на Прокуратурата, защото 2013 г. на нашия сигнал по повод на избиратели, които фигурират в списъците за подкрепа на партиите и независимите кандидати и са мъртви души, така да се каже, без избирателни права, Прокуратурата след много разпити реагира, че не е възможно да осъществи изцяло проверка на всички избиратели, подкрепили партиите и независимите кандидати. Преди да Ви дам на Вас думата за въпроси, ще използвам правомощията си на председател и по-близо стоящ. Интересува ме, имате ли информация относно делото с подписа на омбудсмана, на Константин Пенчев. Какво стана с него? Поне един човек със сигурност твърди, че не се е подписал.

НИКОЛАЙ ГЕОРГИЕВ: Пак няма да дам конкретен отговор - какъвто е въпросът с омбудсмана, по същия начин стои въпросът за всеки гражданин. Да не Ви заблудя в момента, защото тогава бяха текущи данните, а сега не съм взел конкретни такива, но около сто и повече случаи бяха, при които има граждани, които са констатирали при проверка, че всъщност в подписките фигурират други подписи срещу техните имена. За всички тези случаи, Прокуратурата, след като е била сезирана, е започнала някои проверки, има и производства. Казах го и в началото. Това е въпрос на установяване на конкретните лица. Тук има известни проблеми, които очевидно не са преодолени в организацията, предвидена и с настоящото законодателство – имам предвид в Изборния кодекс, специално, че начинът, по който става събирането на тези подписи и предоставянето им, така че искам да кажа: налице са фактически проблеми, свързани с доказването. Но не бих могъл да отговоря и пак казвам, на конкретно дело и за конкретно лице няма да дам отговор.


Каталог: fce -> 001 -> 0257 -> files
001 -> На книги, депозирани от 26 април до 2 май 2007 г
001 -> Справочник на военнотранспортните органи в Българската армия (1907-2007 г.). [Шарп Стоун], 2007. Без сведение за цена
001 -> Закон за защита на потребителите. Сдружение Потребител бг, 2006. 5 лв
001 -> Dvd и книгите с български издател към вестници и списания се описват и разпределят с книгите по-късно списания и бюлетини
001 -> Отчет за изпълнение на политиките и програмите на Министерския съвет
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я министерски съвет
files -> Заседание на Гражданския борд за свободни и прозрачни избори 1 септември 2014 г
files -> Заседание на Гражданския борд за свободни и прозрачни избори на 5 октомври 2014 година. 8 септември 2014 г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница