Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я



Дата25.02.2018
Размер90.31 Kb.
#58994
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВАНЕ"

София 1303
бул. “Ал. Стамболийски” № 62-64
тел. 926-10-10, факс 926-14-40
Изх.  №  91-01-216/29.08.2011г.

ДО
РАЙОННО /СТОЛИЧНО/ УПРАВЛЕНИЕ
”СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ”
гр. …………………………………

 

ОТНОСНО:  ЗИД на Кодекса за социално осигуряване (обн. ДВ бр. 60 от 5 август 2011 г.) и осигуряването на членовете на избирателни комисии, образувани по реда на Изборния кодекс (обн. ДВ бр. 9 от 28 януари 2011 г.)



І. Изменения и допълнения на Кодекса за социално осигуряване, свързани с краткосрочното осигуряване



Със Закона за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване (обн. ДВ бр. 60 от 5 август 2011 г.) са извършени промени в начина на осигуряването на лицата, изпратени на работа в чужбина от български посредник, на балерини, балетисти и танцьори в културни организации и на специализантите, които получават възнаграждение по договор за обучение за придобиване на специалност от номенклатурата на специалностите, определена по реда на чл. 181, ал. 1 от Закона за здравето.



Във връзка с направените промени имайте предвид следното:



1. Лица, изпратени на работа в чужбина от български посредник

Съгласно новата редакция на чл. 4, ал. 5 от КСО, лицата, изпратени на работа в чужбина от български посредник, могат да се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. Разпоредбата е в сила от 5 август 2011 г.

Считано от тази дата, доходът, върху който лицата, изпратени на работа в чужбина от български посредник, трябва да внасят осигурителните си вноски, когато са пожелали да се осигуряват, е минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване - 420 лв. за 2011 г. С тази промяна отпада възможността на тези лица да избират доход, върху който могат да внасят осигурителните си вноски. Така изменената разпоредба е синхронизирана с текста на чл. 70а, ал. 2, т. 9 от КСО, съгласно който времето, през което лицата, изпратени на работа в чужбина от български посредник, са се осигурявали, се зачита за осигурителен стаж, но не се взема предвид при определянето на осигурителния доход, от който се изчисляват пенсиите им.



2. Балерини, балетисти и танцьори в културни организации

Направени са допълнения в алинея първа на чл. 6 от КСО.

В т. 1 и 2 на ал. 1,чл. 6 от КСО, след думите “по чл. 4, ал. 1, т. 4” се добавя и “чл. 69а”. Разпоредбата е в сила от 1 септември 2011 г.

След изменението, от 1 септември 2011 г., осигурителните вноски за лицата по чл. 69а от КСО - балерини, балетисти и танцьори в културни организации, се дължат в размерите за работещите при условията на втора категория труд. Осигурителните вноски за тези лица за периода от 1 януари 2011 г. до 31 август 2011 г. включително се дължат в размерите за работещите при условията на трета категория труд.

Уведомяваме Ви, че за подаването на данни с декларация обр. № 1 “Данни за осигуреното лице” за лицата по чл. 69а се предвижда създаването на нов код за вид осигурено лице, който ще се вписва в т. 12 от декларацията.



3. Специализанти, получаващи възнаграждение по договор за обучение за придобиване на специалност

Измененията и допълненията на ал. 3 на чл. 6 от КСО се отнасят до осигуряването на специализантите, които получават възнаграждение по договор за обучение за придобиване на специалност от номенклатурата на специалностите, определена по реда на чл. 181, ал. 1 от Закона за здравето.

С изменението на изречение първо на посочената разпоредба тези лица се изключват от кръга на лицата, за които осигурителните вноски се дължат върху доход, който не може да бъде по-малък от минималния осигурителен доход, определен за основната икономическа дейност на осигурителя и квалификационната група професии на лицата. Считано от 1 септември 2011 г., съгласно новосъздаденото второ изречение на ал. 3, чл. 6 от КСО, осигурителните вноски за специализантите се дължат върху получените възнаграждения, но върху не по-малко от минималната месечна работна заплата за страната.



IІ. Осигуряване на членове на избирателни комисии



1. Общи разпоредби

Съгласно чл. 14 от Изборния кодекс (ИК), обн. ДВ бр. 9 от 28 януари 2011 г., за произвеждане на изборите се назначават:

Централна избирателна комисия (ЦИК) - за цялата страна при произвеждане на всички видове избори, включително и за гласуването извън страната при избори за народни представители, президент и вицепрезидент на републиката и за членове на Европейския парламент от Република България;

районни избирателни комисии (РИК) - за всеки многомандатен изборен район при произвеждане на избори за народни представители, както и за всеки район според районирането на територията на страната при последните избори за народни представители, при произвеждане на избори за президент и вицепрезидент на републиката и за членове на Европейския парламент от Република България;

общински избирателни комисии (ОИК) - за всяка община при произвеждане на избори за общински съветници и кметове;

секционни избирателни комисии (СИК) - за всяка избирателна секция при всички видове избори, включително подвижни секционни избирателни комисии при гласуване с подвижни избирателни урни.

На основание чл. 18, ал. 3, изречение първо от ИК, членовете на избирателните комисии за времето, необходимо за работата им в съответната комисия, се осигуряват като лица, упражняващи трудова дейност на изборна длъжност.

Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО, лицата, упражняващи трудова дейност и получаващи доходи на изборни длъжности, са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица. Като лица, осигурени за тези рискове, членовете на избирателните комисии имат всички права, предвидени в чл. 11 от КСО.



2. Централна избирателна комисия.

Съгласно чл. 23 от ИК, Централната избирателна комисия се назначава с указ на президента на републиката за срок 5 години.

При произвеждане на избори за народни представители, за президент и вицепрезидент на републиката и за членове на Европейския парламент от Република България членовете на ЦИК получават месечно възнаграждение за периода от 75 дни преди изборния ден до 45 дни след датата на изборите. За периода от 45 дни след датата на изборите до 75 дни преди датата на следващите избори членовете на ЦИК получават възнаграждения за заседания и дежурства.

При произвеждане на избори за общински съветници и кметове членовете на Централната избирателна комисия получават месечно възнаграждение за период от 90 дни преди изборния ден до 45 дни след датата на изборите. За периода от 45 дни след датата на изборите до 90 дни преди датата на следващите избори членовете на ЦИК получават възнаграждения за заседания и дежурства.

При отсъствие от заседание по неуважителни причини на член на комисията не се заплаща възнаграждение за това заседание.



3. Районни, общински и секционни избирателни комисии.

Съгласно чл. 27 от ИК, Централната избирателна комисия назначава районни избирателни комисии не по-късно от 60 дни преди изборния ден, както следва:

  1. при избори за народни представители - за всеки многомандатен изборен район;

  2. при избори за членове на Европейския парламент от Република България, за президент и вицепрезидент на републиката - за всеки район според районирането на територията на страната при последните избори за народни представители.

Съгласно чл. 30 от ИК при произвеждане на избори за общински съветници и кметове Централната избирателна комисия назначава общински избирателни комисии за всяка община не по-късно от 65 дни преди изборния ден. ОИК се назначават за срока на пълномощията на общинския съвет.

Членовете на ОИК получават месечно възнаграждение за периода от назначаването им до 7 дни след обявяване на резултатите от изборите.

За периода от 7 дни след обявяване на резултатите от изборите до следващите избори за общински съветници и кметове членовете на ОИК получават възнаграждения за заседания, в които са участвали, и дежурства по ред, определен от Централната избирателна комисия.

Съгласно чл. 34 от ИК районната или общинската избирателна комисия назначава секционните избирателни комисии за всяка избирателна секция, включително подвижните секционни избирателни комисии при гласуване с подвижни избирателни урни, не по-късно от 25 дни преди изборния ден.



4. Осигурителен доход и определяне на нетното възнаграждение на членовете на избирателните комисии.

Както на всички лица, осигурени по реда на чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО, осигурителният доход и осигурителните вноски на членовете на избирателните комисии се определят на основание чл. 6, ал. 3 от КСО.

Осигурителните вноски за членовете на ЦИК се разпределят между осигурителя и осигуреното лице по общия ред, предвиден в КСО. Месечният осигурителен доход за тях не може да бъде по-малък от минималната работна заплата за страната и по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен в ЗБ на ДОО за съответната година.

На основание чл. 18, ал. 2 и 3 от ИК, възнагражденията на членовете на районните, общинските и секционните избирателни комисии не се облагат с данъци по Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Осигурителните вноски по КСО и Закона за здравното осигуряване на членовете на районните, общинските и секционните избирателни комисии са за сметка на републиканския бюджет.

Нетното възнаграждение за членовете на РИК, ОИК и СИК е изплатеното или начислено възнаграждение без приспадане на осигурителни вноски, тъй като са за сметка на републиканския бюджет и без облагане с данъци по ЗДДФЛ, но не повече от максималния осигурителен доход.

Нетното възнаграждение за членовете на ЦИК се определя, като изплатеното или начисленото месечно възнаграждение се намали с определените със закон задължителни осигурителни вноски за сметка на лицата и с дължимия данък по ЗДДФЛ, и не може да бъде по-голямо от максималния месечен осигурителен доход, определен със ЗБДОО.

В случаите, в които възнагражденията на членовете на избирателните комисии не са начислени, до начисляването при определяне на паричните обезщетения за нетно възнаграждение се взема предвид минималната месечна работна заплата за страната.



5. Подаване на данни за осигуряването за членовете на избирателните комисии.

До влизане в сила на ИК за членовете на РИК и ОИК данните с декларация обр. № 1 "Данни за осигуреното лице", съгласно Наредба № Н-8 от 29 Декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, се подават с попълнен код за вид осигурен 14 – за работещи без трудови правоотношения.

За членовете на ЦИК за периода преди влизането в сила на ИК данни се подават с попълнен код за вид осигурен 14 – за работещи без трудови правоотношения, или с код 82 – за лица, упражняващи трудова дейност на изборни длъжности, в зависимост от съответния закон, по който комисията е образувана.

За периода преди влизането в сила на ИК за членовете на СИК се попълва код 71 в т. 12 “Вид осигурен” (виж указание на НОИ с изх. № 91-01-124/16.05.2005 г.)

Във връзка с приемането на ИК са направени промени в Указанията за попълване на декларация обр. № 1 „Данни за осигуреното лице”, Приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-8 от 29 Декември 2005 г. е обнародвана в ДВ, бр. 55 от 19 юли 2011 г.

Декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице”, за членовете на всички избирателни комисии се подава от осигурителя с попълнен в т. 12 код за вид осигурен 71. В тази връзка е променен текстът на код 71 – “за членове на избирателни комисии по Изборния кодекс”. До влизане в сила на промяната текстът на код 71 е: “за членове на секционни избирателни комисии по Закона за избиране на народни представители, Закона за местните избори, Закона за избиране на членове на Европейския парламент от Република България и Закона за избиране на президент и вицепрезидент на републиката”.

За членовете на избирателни комисии не се попълват данни за пореден номер на квалификационната група професии за осигурения в т. 12.1; данни за код икономическа дейност за осигурения в т. 12.2 и данни за пореден номер на основна икономическа дейност на осигурителя в т. 12.3 от декларация обр. № 1. За тях не се попълват и данни за законоустановено работно време и дневно работно време в позиции 4 и 5 на т. 16 “Дни в осигуряване – общо”. Не се попълват данни за отработените часове в т. 16.7 и т. 16.8 на декларацията.

За месеците, в които членовете на избирателните комисии получават възнаграждения само за определени дни - за участия в заседания и дежурства, в декларация обр. № 1 задължително се попълват данни в т. 14 “Ден, от който осигуряването е възникнало” и т. 15 “Ден, в който осигуряването е прекратено”.

При подаване на данните с декларация обр. № 1 за членовете на ЦИК се попълва и полето на т. 31 „Начислен месечен облагаем доход по чл. 24 от ЗДДФЛ”. В тази връзка в забележките към т. 31 е добавена нова т. 3, съгласно която полето на т. 31 за лицата с код за вид осигурен 71 се попълва само за членовете на ЦИК. Точка 31 от декларация обр. № 1 не се попълва за членовете на ОИК, РИК и СИК.

Точка 34 „Нетно възнаграждение” от декларацията се попълва за членовете на всички избирателни комисии.

Осигурителният стаж на членовете на избирателни комисии се установява с данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО. Няма пречка осигурителен стаж и доход да бъде зачетен въз основа на издадени документи за пенсиониране – образци УП-2 и УП-3.
Каталог: infodocs
infodocs -> Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Промените влизат в сила от 1 юли 2010 г
infodocs -> Изготвя се в два екземпляра и се дава на служителя срещу подпис
infodocs -> Министерство на финансите национална агенция за приходите изх. №07-00-163
infodocs -> Национална агенция за приходите
infodocs -> Указания за попълване на Декларация обр. №6 "Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 Зддфл"
infodocs -> Образец №1 наименование/име на работодателя


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница