Р у с е н с к о п р е з в е к о в е т е



страница1/11
Дата27.08.2017
Размер2.37 Mb.
#28866
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11





Т Р И Ф О Н Т Р И Ф О Н О В

Т Р Ъ С Т Е Н И К

Р у с е н с к о


П Р Е З В Е К О В Е Т Е


Физико-географско и културно-историческо изследване


2 0 0 6 г.

Т У К С Б Р А Н И С А

З Р Ъ Н Ц А Р А З П И Л Е Н И

О Т П А М Е Т Н А Р О Д Н А

З А Т Р Ъ С Т Е Н И К

Т У К С Б Р А Н И С А

О Т К Н И Г И И П И С М Е Н А

Я В Н И И Т А Й Н И З Р Ъ Н Ц А

О Т В О П Ъ Л И В И К

Т У К С Р Е Щ А Щ Е И М А Ш

К А Т О

Т Р А К И Е Ц - С Л А В Я Н И Н

П Р А Б Ъ Л Г А Р И Н

Т У Р Ч И Н - Т А Т А Р И Н

К А Т О

Н Я К О Й Д Р У Г

П Р А - П Р А - П Р А

П О П Ъ Т Я Ж И Т Е Й С К И

К Ъ М

Н О В А К У Л Т У Р А

П Р Е Д Г О В О Р

Настоящият труд беше замислен като история на населеното място село Тръстеник, Русенска област. Характерът на данните и желанието за всеобхватност при показването на характеристиката и развитието на културно-историческите процеси в село Тръстеник в състава на Северо-източна България и Русенския регион оформиха редица важни моменти, етапи и особености на еволюционното развитие, в които известното и неизвестното са вплетени в рамките на историческото и праисторическото, в рамките на регионалното и общодържавното, в рамките на специфичното за село Тръстеник и за околните селища. По този начин се очерта работа с подчертано изследователски характер, който не може да не надхвърли в много случаи желанието за строго спазване на рамките за характеристиката на село Тръстеник и на Тръстеничани. Това от своя страна изискваше намирането на границите на възможното ограничение, което да ни предпази от нежелано увлечение и обезличаване на целите и задачите, поставени от явяващите се своего рода център на изследването – село Тръстеник и Тръстеничани.

Очертаните по този начин характер, цели, задачи и обем на изследователска работа изискваха сполучлив избор на представяне и канализиране, при което водещата нишка на познанието да води и ръководи мисълта на читателя и да я държи будна – да го накара да търси заедно с пишещия, да изработва и собствено мнение, изживявайки и собствения процес на проучване и изследване на многообхватния материал. Затова повествованието е често с подчертано есеистичен характер, а многобройните приложения като суров материал или синтезирани данни се постарахме да дават възможност за анализ и синтез, за разсъждения и обобщения. Така тези процеси могат да съпътстват повествованието на пишещия. Независимо от достигнатите заключения е нужно да вървим заедно към обхващане на същността: дългият път на Човека, в случая на Тръстеничанина, през вековете на миналото, настоящето и бъдещето. Строгата специфичност на Тръстеничанина като индивидуално и регионално в пътя му на развитие върви заедно с другите: съседите, региона, страната… И нека да не звучи пресилено: макар и хора от едно село в Северо-източна България Тръстеничани са и граждани на България със своята съдба, са и граждани на света със своето съществуване в праисторията, историята, настоящето и бъдещето. Нашата главна задача е да се осъзнае и знае това: да бъде с нас сега и в следващите земни измерения!

Есеистичните моменти като съпътстващи елементи на научното изложение на изследванието са съзнателно втъкани в него. Трябва да подчертаем, че те оправдават използването си, защото такава комбинация на изложение видимо разширява аудиторията и поддържа жив интереса на познание. Есеистичните отклонения и начин на изложение в много моменти са подсказани и от заглавните обобщаващи куплети към някои глави. Есеистичният характер в много моменти на това изложение е възприет напълно съзнателно и отговорно след обстойно обмисляне. Възможните обвинения за нарушаване на научния стил и за принизяване на характера на изследването като вид научна работа възприемамe като реално осъществимо отношение от страна на привържениците на правила, канони и закони, които трябва строго да се спазват, защото са един вид вечни и не подлежат на промени и развитие. Колко измамлива теза, имайки предвид, че всичко тече, че всичко се изменя: в дадения случай характерът на това изследване има своите особености и диктува необходимости дори и в изложението. Спазването на канони и закони и техните рамки обричат конкретно и това изследване само за стеснен кръг от читатели днес и в бъдеще. А в днешното отговорно време – размирно време на демократични напъни – през второто пътуване на България към “Европата”, / Първото е описано от Алеко Константинов в книгата му “Бай Ганьо”!/, време на присъединяване на Европейска България към европейски обединения и ценности това изследване ще има значение, ценност и реално осъществима задача именно чрез по-широка аудитория. Колкото повече хора прочетат предлаганото изследване, колкото повече читатели мислят и разсъждават над предложените документи и исторически източници и изводи, свързани с тях, колкото повече Тръстеничани участват в непринудени или предизвикани разговори, толкова по-трайна и жива ще бъде събраната с толкова труд и за толкова дълго време на едно място памет за Тръстеник, памет и истина за Тръстеничани, памет и неоспорими данни и за региона, сред който разглеждаме Тръстеник и Тръстеничани. Такава е и целта на многобройните приложения като суров или коментиран материал.

Предлагаме едно пътуване в пространството и времето преди нас – в миналото.Предлагаме едно пътуване, което трябва да акумулира една тревога, примесена с надежда, че това, което ни очаква е по-добро, по-човечно и справедливо. Предлагаме едно пътуване, имащо задачата да обогати съзнанието на читателя със знания, придобити по пътя на размисъл и на интерпретацията на предания, конкретни документи и виждания в историческата литература, в изследванията на наши и чуждестранни историци, пътешественици, очевидци, разказвачи и родолюбци, синтезирали неимоверно богат и разнообразен доказателствен материал. А този материал от позицията на съвременника, на живелия по-близо до събитието във времето, на имащия възможност за по-конкретно боравене с историческите истини, ценности и наследство има по-голяма стойностна сила и правдивост, истинност и основание…

Конкретната ни задача е и да покажем, село Тръстеник с неговите историко-хронологически параметри, в неговото културно-просветно развитие и народностен потенциал през вековете, в неговата обществено-икономическа самобитност, поминък и стремеж за оцеляване и развитие, носещи и политическия отпечатък на конкретния исторически етап от развитието му.

Съществуването на Родината ни, на родния край, на селото ни през вековете носи белега на естественото отражение на обществените отношения, на политическото развитие и борби, на последиците от тях, които за дълго време – дори за векове – са определяли, определят и сега, могат да определят и в бъдеще народностното отношение и поведение…

Протобългарското съществуване, движение и развитие, Създаването на поредната българска държава през 681 година, съчетала тракийското наследство, римското присъствие и влияние със славянската и прабългарска самобитност, Покръстването на българите през 864 година, Турското робство като процес с начало 1352 година и развитие до 1878 година, Освобождението от турско иго, Развитието на българската държава от 1878 година до 1944 година, Периодът на Втората република - 1944 – 1989 гг.,Съществуването на България след 1989 година като Трета република и второ издание на демокрацията – всичко това са факти от нашето историческо съществуване и развитие. Известно е че това са важни периоди и процеси, следващи общия ход на протичане на живота на Земята и имат, и включват в себе си и съществуването на село Тръстеник. Ние ги използваме в настоящето изследване не като източник за доказване на политически спорове и пристрастия, не като плюсове и минуси за отразяване на международни, междудържавни, етнически или други отношения, а като факти с конкретното им реално значение и резултати, които всяко следващо поколение би могло по пътя на познание и размисъл да носи и ползва като историческа ценност през трудния си и отговорен път на развитие и реализация на личността си чрез дадения и жизнен кредит. Историческите, културните и обществено-икономическите параметри на живота в селото и неговата самобитност са в пряка зависимост и следствие на икономическото развитие на страната и на родния край през вековете. Затова в нашето изследване за село Тръстеник преди всичко сме се постарали да покажем на фона на историята на Балканския полуостров от дълбока древност, на региона и на родния край. Показваме живота тук в процес на развитие и даваме възможност за вникване, опознаване и отношение. Постарахме се да използваме възможно най-голям брой преки и косвени исторически източници за правдиво отразяване и представяне на исторически сложилия се живот на Тръстеничани през вековете. Разбира се, тези източници далеч не са изчерпани, не са напълно всичките, които дават точната представа за историческата истина. Достатъчен е само поне един източник, който със значението си да наложи промяна в колорита на дадена историческа истина и съответните изводи от нея.

Трябва със задоволство да подчертаeм и да изразим благодарността си на Съдбата, че точно когато трябваше ни поднесе книгите: История на Византийската държава на Георгий Остроградски, История на Русия на А.С.Орлов,.. , История на Балканите на Жорж Кастелан, История на Османската империя на Роберт Мартран, Османлъ тарихи ансиклопедиси, История на Балканите от Пламен С.Петков, Големият заговор срещу българите от Христо Маджаров, Златна България от Христо Маджаров, …

Голямо богатство са тези книги! Голяма истина като суров материал и като отношение на пишещия има в тях! Самочувствието на този, който се запознае с тях и изработи свое мнение и виждане, е вече отговорно и друго – вече може да участва с компетентно присъствие в изследванията на праисторическото и историческото минало на Евразия!

Да се доближим до историческата истина за село Тръстеник спомогнаха много и спомените и наблюденията на тръстеничани, които с живия си интерес и отговорност даваха своята дан на непреходната историческа памет. Като основен източник за историческата истина, разбира се, сме използвали съществуващите архивни материали в Държавен архив – г.Русе, както и все още пазените документи-източници, намиращи се на съхранение в кметството, църквата, училището и читалището на селото, документи-източници на партийни, стопански или държавни организации, обединения, движения с поделения в село Тръстеник. Ценен източник се оказа и “Сбирка от материали за Тръстенишкия край”,написана от авторски колектив по поръчение на управляващото партийно ръководство през 1970 година.

Настоящото изследване на населеното място Тръстеник е плод на дългогодишни проучвания на посочените източници, плод на много, много разговори и размисли в търсене на истината за родното село… А истината се открива много трудно, когато в района на изследваното място няма археологически проучвания, останки и паметници от миналото, когато единични или косвени възможности за изследвания и изводи са останали без внимание и без разбиране…

В процеса на събирателската ни дейност беше натрупано огромно количество разнообразен фактологичен материал, подробностите от който биха обременили настоящото изследване. Затова паралелно с него разработвахме и “Българските родове на село Тръстеник” както и мемоарите на автора “И аз на тоя свят”.Това от своя страна подпомагаше по-доброто осмисляне на историческите истини, за размислите и изводите за миналото, настоящето и бъдещето на родното село.

Събирането, и най-вече обработването на материалите за тази история, често се оказваше непосилно бреме за един човек и се губеше много време за мобилизиране и пълно обхващане на отделни периоди и проблеми. Въпреки че търсехме съавтори и предлагахме съавторство макар и по отделни въпроси – перспективата за къртовска работа и себеотдаване не се оказваха примамливи. А това, съчетано с недостатъчната вътрешна нагласа и желание, ограничи поканените до обикновено споделяне и щедри препоръки, за което, разбира се, изразявахме и изразяваме своята благодарност и признание – и в това често имаше нещо рационално!.. Не може да не споменем обаче, че срещнахме някои личности, които се оказаха в плен на партийните си пристрастия или на собственически настроения за запазени периметри на влияние и познания, в плен на някакви съображения и разбирания… Тези пречки, макар че отнемаха допълнително време, преодолявахме трансформирайки негативността в стимул за собствената си упоритост…

В заключение: изказваме голяма благодарност и признателност на всички ония Тръстеничани, които с охота и разбиране – със загриженост – споделяха спомени и предания за Тръстеник, предоставяха свои материали и документи, лични архиви и свои отношения и търсения. А с моралната си подкрепа и разбиране на отговорността и значението на непосилния труд даваха светлина и насока към историческите истини за селото ни. Изразяваме признателност и към ония общественици на село Тръстеник, на селищната система и на областта, лично подпомагали ни в процеса на събиране и обработка на материалите или предоставили ни безусловна възможност за ползване на държавни, обществени или лични архивни материали.

Очакваме след внимателния и задълбочен прочит на това изследване радетелите на пълната истина да споделят по някакъв начин с автора своите допълнения, виждания или неизползвани материали за да бъдат допълнени, коригирани и изменени по съответния начин контролните екземпляри при автора или при упълномощените от него лица.

Очакваме да има достойни и всеотдайни продължители на тръстенишкия патриотизъм в следващите дни, години,…

БЛАГОДАРИМ ВИ !!!

РАЗДЕЛ І. Глава първа.
ПРИРОДНО-КЛИМАТИЧНИ УСЛОВИЯ ПРЕЗ ДАЛЕЧНОТО МИНАЛО

Тръстеник – известно село!




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница