Рак на ларинкса (гръкляна)



Дата18.12.2018
Размер39.87 Kb.
#108345

Рак на ларинкса (гръкляна)

Ракът на ларинкса е едно заболяване, което често се неглежира от хората, без да му се обръща необходимото внимание. Връзката му с тютюнопушенето е безспорна, но страховете на пушачите са насочени главно към рака на белия дроб, заради по-песимистичната му прогноза и по-голямата му известност. Друга причина да не се обръща достатъчно внимание е изключително дискретната симптоматика, с която започва тази болест.


Промяната в гласа (става дрезгав) за по-продължителен период от време, продължителното затруднено преглъщане или болката при преглъщане - това са ранните симптоми. Повечето пациенти се сещат да потърсят лекарска помощ едва след като получат затруднения в дишането, а тогава в повечето случаи вече е късно.
Трябва да се подчертае, че ракът на гръкляна се среща многократно по-често при мъжете: 97%. Най-чест е в зряла и напреднала възраст, но се среща и в сравнително млада възраст.
Причините за рак на ларинкса, както и на повечето злокачествени заболявания не са установени с абсолютна сигурност. Ролята на тютюнопушенето обаче е категорично установена. Цигареният дим уврежда гръкляна по два начина. Съдържащите се в него органични ароматни съединения, от рода на 3,4 бензпирен, антрацен и др. техни деривати, увреждат директно ларингеалната лигавица, променяйки тъканта от един вид в друг. Това само по себе си може да отключи развитието на рак. Освен това, цигареният дим повишава температурата на въздуха вътре в гръкляна до 42?С, при норма около 37?С. Това води до микроизгаряния на лигавицата, т.е. хронична термична травма. Хроничната травма е в основата на много съвременни теории за образуването на злокачествени тумори.
Друга рискова група са работещите в условия на вредни изпарения: работници в химическата промишленост, в асфалтови бази, леяри, шофьори.
Хроничните възпалителни заболявания на ларинкса (ларингити) и прекомерната употреба на алкохол играят също стимулираща процеса роля.
Симптомите на рака на ларинкса са различни в зависимост от това, къде е разположен туморът. Условно ларинксът се поделя на три етажа: пространство над гласните връзки, гласни връзки, пространство под гласните връзки.
При рак в пространството над гласните връзки най-ранните симптоми са чувството за чуждо тяло, чувството за храчка, която не може да бъде изхрачена, дращене предизвикващо покашляне, затруднено гълтане. По-късни симптоми са болките отиващи към съответното ухо, и болките при преглъщане (дисфагия).
При рак на гласните връзки най-ранният симптом е дрезгавият глас (дисфония). Тук е мястото да споменем едно много важно правило: ВСЯКА ДИСФОНИЯ, продължаваща ПОВЕЧЕ ОТ 1 МЕСЕЦ е съмнителна за РАК на ларингса. При прогресиране на заболяването, дрезгавият глас се задълбочава, появява се болка...
Най-коварен е ракът в пространството под гласните връзки. Той протича най-дълго без симптоми. Дрезгав глас (дисфония) се появява късно, а не е изключено и направо да се появи и основният симптом - затруднения в дишането, недостиг на въздух. Този симптом обаче, говори за много напреднал процес. От друга страна пространството под гласните връзки много трудно може да бъде огледано при преглед дори от опитен специалист.
Диагнозата на рака на ларинкса не е трудна и в най-ранните му стадии, стига да не се забравя неговото съществуване и да се мисли за него при преглед. Много често болката при преглъщане и дрезглавият глас (падането на гласа) се интерпретират като безобиден фарингит или ларингит, без да се отчита тяхната продължителност, която рядко надвишава 1 месец.
При съмнителните случаи, лекарят трябва да извърши индиректна ларингоскопия - това е оглед на гръкляна с помощта на огледало, като за целта езикът се хваща и изтегля напред. При откриване на съмнителни участъци, пациентът трябва да бъде насочен за директна ларингоскопия, която се извършва под обща упойка, при което се взема парченце от изменения участък. Биопсията най-често решава окончателно диагнозата.
Лечебната тактика се определя в зависимост от стадия на тумора. Двата основни метода за лечение са хирургичното оперативно лечение и лъчелечението. В по-ранните стадии се предпочитат икономични хирургични интервенции, като в най-ранните стадии алтернатива е лъчелечението, което самостоятелно може да доведе до пълно излекуване. Хирургичните намеси целят запазване на гръкляна и възстановяване на говора.
В ранните стадии успешно могат да бъдат излекувани 93% от болните. В по-напредналите стадии прогнозата се влошава. И все пак поради особената си анатомична структура, туморът дълго време се ограничава в пределите на гръкляна. Ето защо за успешното лекуване на тези по-напреднали стадии е необходимо да се премахне ларинксът. При тази операция се извежда отвор в шийната ямка, през който болният диша до края на живота си, ларинксът се отстранява, а говорът се губи поради липсата на гласни връзки. Тази травмираща операция се съчетава най-често с лъчелечение - телегаматерапия.
Усложненията могат да бъдат, както от самото заболяване, така и от лечението на рака. На първо място това са метастазите - едно почти задължително усложнение на злокачествените заболявания. В началните стадии те са изключение, но с напредване на процеса са много вероятни. За щастие при този рак голяма част от метастазите са в пределите на шията 20-25%. Това е относително благоприятно, защото могат да се отстранят при самата операция. Далечните метастази в белия дроб и мозъка са редки - 1%, но ако са налични, прогнозата е лоша. Метастазите се появяват най-често през първите две години след операцията.
Последица от отстраняването на гръкляна са честите възпалителни заболявания на трахеята и белия дроб. Това се дължи на липсата на защитните механизми на носната лигавица. Носът затопля въздуха и го овлажнява, лигавицата му съдържа ензими разграждащи бактериите. Директният контакт на въздуха с трахеята е нефизиологичен, но избор няма...
От изложеното дотук става ясно, че ракът на ларинкса е едно доста сериозно, и най-важното, в много случаи предотвратимо заболяване. Познаването на причините, които го предизвикват, заострянето на вниманието върху ранните симптоми и бързото търсене на квалифицирана помощ са трите най-важни предпоставки за профилактика и недопускане на развитието на рака на гръкляна.
Каталог: zabol -> hranosmitelna
hranosmitelna -> Лекари от сащ установиха за какво е нужен апандиситът
hranosmitelna -> Карцином на хранопровода На латински език: Carcinoma oesophagi. На английски език: Esophageal cancer. Синоними
hranosmitelna -> Карцином на стомаха
hranosmitelna -> Болести на хранопровода
hranosmitelna -> Синоними: Хепатоцелуларен карцином, рак на черния дроб. Епидемиология
hranosmitelna -> Синоними: Рак на паткреаса. Eпидемиология
hranosmitelna -> Хроничен гастрит
hranosmitelna -> Карцином на дебелото черво и ректума
hranosmitelna -> Какво е това хемороиди?
hranosmitelna -> Чревна непроходимост


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница