Рак на стомаха коруков, Б., Д. Дамянов, Е. Костадинов – София Резюме Цел



Дата25.10.2018
Размер38.5 Kb.
#97777
ТипАнализ


РАК НА СТОМАХА

Коруков, Б., Д. Дамянов, Е. Костадинов – София

Резюме

Цел Да се представи съвременното състояние по проблема на едно от социално-значимите заболявания у нас – рака на стомаха.

Независимо, че през последните 3-4 десетилетия заболеваемостта от това заболяване бавно но прогресивно намалява, то продължава да буди тревога в здравната ни система. Клиничната му изява е сред най-късно проявяващите се, а от там и процесът за диагностиката с последващото лечение – закъсняло. Регистрираните резултати за релативната 5 годишна преживяемост е сред най-ниските на Стария континент - 11,8% от оперираните болни, при средна за Европа – 23,6%.

Анализират се последните публикувани от Българския национален раков регистър епидемиологични данни по отношение на рака на стомаха в нашата страна за 2013 г. Подготвят се, и са в процес на публикуване и данните от 2014 г.

Посочват се доказани до момента факти в етиологията на рака на стомаха (СЗО прие през 1994 г. за карциногенен фактор инфекцията с Helicobacter pylori), най-често срещаните преканцерози (хроничен атрофичен гастрит, стомашна язва, аденом, пернициозна анемия и др.) като предпоставка за възникването на онкологичното заболяване.

Акцентуира се на първоначалните симптоми на заболяването (т. нар. малки признаци) което да насочи както пациента, така и лекаря за последващото диагностично уточняване на заболяването.

Постигането на „златен стандарт“ в диагностиката на рака на стомаха, у нас вече е реалност. В страната вече има редица центрове оборудвани с най-съвременна техника за извършване на фиброгастроскопия (съчетана с биопсия), хромоендоскопия, увеличителна ендоскопия и ендоскопия с висока разделителна способност. Въведе се PET-SCAN, разшириха се възможностите на ендоскопската ехография, на КАТ, на ЯМР.

Съвременната оперативната техника в хирургичното лечение също е усвоена и се практикува в голяма част от хирургичните ни отделения. Позната и практикувана е и оперативната техника при т.нар ранен рак – ендоскопска резекция, ендоскопска субмукозна резекция, комбивация на лапароскопска допълнена с класическа икономична стомашна резекция, които за съжаление поради късното диагностициране на процеса се прилагат в много редки случаи. При авансиралият стомашен карцином (с който най-често често се срещат хирурзите) преобладават методите на субтотална гастректомия и гастректомия.

В редица хирургични центрове вече се прилага и D2 лимфната дисекция, „златен стандарт“ в Японския стандарт за лечение на рака на стомаха от 2010 г. и в някои от специализираните центрове по света.

Макър и трудно, си пробива път и мултимодалния подход в лечението, главно с по-широкото приложение на химиотерапията.

Независимо от всичко това, резултатите ни продължават да бъдат лоши.



Прогнозните данни за 2016 г. са за 1414 новодиагностицирани случаи с рак на стомаха и 1107 починали болни.


Каталог: images -> Documents
Documents -> Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони
Documents -> Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони
Documents -> Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони
Documents -> Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони
Documents -> Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони
Documents -> Семинар (за най-малко 20 участници)
Documents -> Програма на „загорка" ад „ Създаваме по-добро бъдеще"
Documents -> Програма за Първи ден: 11. 00ч. 11. 15ч.: Регистрация на участниците и получаване на материали


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница