Ракът е чумата на новия 21-ви век



Дата09.01.2018
Размер274.62 Kb.
#41979

Ракът е чумата на новия 21-ви век. Последните данни на заболеваемостта от рак показват, че в смъртоносната класация те се нареждат непосредствено сред смъртността от сърдечно-съдови инциденти каквито са инсулта и инфаркта. В България най-разпространеният вид рак според глобалната статистика GLOBOSCAN е колоректалният (15.4%), следван от белодробният (12.3%), ракът на простатата (5.7%) и на стомаха (5.2%). Ежегодно от ракови заболявания в България умират 18100 души годишно или средно 120.5 човека на 100 000 души.

Въпреки огромната социална значимост и тежест на раковите заболявания до момента липсват принципни и научно-обосновани професионални препоръки за предпазно и лечебно антираково хранене, които биха били от огромна полза за всички застрашени, страдащи и прекарали някаква форма на онкологично заболяване хора. По тази причина екип от доказани специалисти в областта на храненето и интегративното лечение на раковите заболявания създаде и разработи това първо ръководство за хранене при онкоболни. То съдържа общи методични указания базирани на последните научни открития и опит, също и примерни рецепти за приготвяне на храна за онкоболни. Рецептите са съобразени с българската кухня и национални кулинарни традиции.

В уводната част на ръководството са застъпени най-важните принципи за антираково хранене, като материята е разгледана в два ключови аспекта – първият включва системен подход към канцерогенните фактори свързани с храненето и начините за минимизиране и избягване на въздействие им.

Другият аспект се отнася до всички научно доказани защитни антиракови фактори, произхождащи от храните и начините за усилване и синергизиране на тяхното въздействие за постигане на максимално мощно антираково защитно и предпазно действие, което може да изиграе ключова роля като част от комплексният интегративен подход в борбата с коварното заболяване.

Следващият раздел на ръководството съдържа изпробвани препоръчителни рецепти за приготвяне на храни за онкоболни в домашни условия, които биха могли да бъдат от помощ на всеки онкоболен при изготвяне на неговото ежедневно меню съобразно професионалните препоръки на най-добрите специалисти по антираково хранене.

Това е Вашата ХРАНА ЗА ЖИВОТ!

Насладете и се!



Аспержи с мармалад от дюли и орехи

4 порции















Необходими продукти:

900 гр. аспержи – измити и почистени


2 ч.л. пресен джинджифил - настърган
2 с. л. сладко (конфитюр, мармалад) от дюли
2 с.л. студенопресован зехтин
1 ч.л. лимонов сок
3 с.л. натрошени орехи
прясно смляна морска сол и прясно смлян черен пипер - на вкус.

Начин на приготвяне:

Пригответе съд за готвене на пара с вряща вода. Прибавете аспержите, покрийте с капака и ги оставете да врат 3-5 мин. докато станат нежно хрупкави. Прехвърлете горещите аспержи в чиния за сервиране.


Смесете в малка купичка джинджифила, конфитюра от дюли, зехтина, лимоновия сок, солта и пипера. Изсипете така получения сос върху аспержите и ги поръсете с натрошените орехи.

Древна рецепта за юфка от тиквички, авокадо и домати

4 порции




Необходими продукти:

1 скилидка чесън

5 чери домати

шепа пресен риган и босилек

1 авокадо

1 жълта или зелена тиквичка

1 с. л. зехтин за готвене (Eкстра лайт или Помас)

¼ чаша вода

сол - на вкус

1 с.л. кедрови ядки


Начин на приготвяне:

Чесънът се обелва и намачква, оставя се настрани, докато се приготвят останалите съставки. Тази подготовка на чесъна подобрява здравословните свойства на това ястие, тъй като за алицинът - ключовото активно съединение в чесъна, е необходимо известно време за да се образува след обелването и намачкването. Чери доматите се измиват и нарязват на половинки. Измиват се и риганът и босилекът, нарязват се и се оставят настрани.


Авокадото се обелва или се разрязва на половинки, отстранява се костилката и се намачква в малка купичка с вилица. Оставя се настрани.
Тиквичката се измива на студена течаща вода и се нарязва с резачка на дълги лентички с форма на юфка. Оставят се настрани.

Загрява се студено пресования зехтин в тиган и се запържва леко накълцания чесън на средна температура - за 1 минута. Прибавят се лентичките от тиквичка и се продължава запържването за още 1-2 мин., като са бърка непрекъснато, за да не залепнат. Добавя се водата и се продължава готвенето за още 4 мин., като се забърква от време на време.

Сваля се тигана от печката и се оставя лентите тиквички да се охладят леко. Забъркват се с авокадовото пюре, разполовените чери домати, нарязаните билки и солта и се прехвърлят в чиния. Ястието се поръсва с кедровите ядки и се сервира веднага.
Ризото с гъби и скариди

3 порции















Необходими продукти:

3 с.л. зехтин за готвене (Extra Light)

120 г гъби, почистени от дръжките и нарязани на кубчета

120 г скариди, обелени и почистени

1 скилидка чесън, счукан
1 глава кромид лук, нарязан на ситно,

1 2/3 ч. чаша дългозърнест кафяв ориз, несварен

4 1/4 чаши зеленчуков бульон, приготвен от пресни зеленчуци

3 супени лъжици пресен зелен лук, нарязан

120 г пресен или замразен грах
Прясно смляна морска сол и прясно смлян черен пипер - на вкус
Начин на приготвяне:
2 с.л. зехтин се загряват в голяма тенджера. Добавят се гъбите и скаридите и се подправят със солта и пипера. Готвят се 3-5 мин., при постоянно разбъркване, докато се зачервят скаридите. Прехвърлят се в чиния и се оставят настрани.
В същата тенджера се загрява още едва лъжица зехтин и се добавят счуканият чесън и лукът Запържват се за няколко минути, докато лукът започне да става полупрозрачен. Добавя се оризът и се готви няколко минути при непрекъснато бъркане.
Прибавя се половин чаша от бульона. Вари се, като се бърка от време на време, докато се поеме почти целия бульон. Прибавя се още половин чаша бульон и така всеки път, когато се поеме течността, докато се използва всичкият бульон и оризът е почти сварен. (Може да се използва вода, ако към края свърши бульонът.)
Прибавят се грахът, зеленият лук и запържените скариди и гъби. Варят се няколко минути при непрекъснато бъркане. Подправят се със сол и пипер на вкус. Прехвърлят се в чинии за сервиране и се поднасят веднага.
Пилешката супа на баба

6 порции
























Необходими продукти:

4 ч. чаши пилешки бульон (прясно приготвен, по възможност от домашно отгледано пиле) без мазнина, с ниско съдържание на сол

1 глава кромид лук, нарязан

¾ ч. чаша сладки картофи, нарязани на кубчета

¾ ч. чаша бяла ряпа нарязана на кубчета

2 стебла био целина, нарязани

два моркова, нарязани на кубчета

½ чаша пресен магданоз, ситно нарязан

(пилешко месо без кожа нарязано 2 ч. чаши

2 ч.чаши био от домашно отгледано пиле месо, без кожата, сварено и нарязано на кубчета

Подправки - щипка млян джинджифил или чесън на прах

Начин на приготвяне:
В голяма тенджера се оставя бульонът да заври и се добавят зеленчуците. Намалява се температурата, покрива се и се оставя да къкри, докато зеленчуците омекнат.

Добавя се свареното пилешко месо и пак се оставя да къкри - 3-4 мин.

Преди сервиране се поръсва с нарязания магданоз.



Салата с рукола, авокадо и домати

4 порции















Необходими продукти:
3 чаши листа млада рукола, измити

2 чаши чери домати, нарязани на половинки

¼ чаша сушени на слънце домати, нарязани

2 с.л. студено-пресован зехтин

1 с.л. балсамов оцет

2 малки авокадо, обелени, с извадени костилки и нарязани

Подправки – розмарин или копър

Начин на приготвяне:
В голяма пластмасова купа с капак се смесват руколата, чери доматите, сушените домати, зехтина и оцета. Разбъркват се добре.
Разделят се в чинии и всяка порция се гарнира с резени авокадо.

Пилешка супа с ориз и броколи

6 порции






















Необходими продукти:

4 ч. пилешки бульон (прясно приготвен, по възможност био или от домашно отгледано пиле) без мазнина, с ниско съдържание на сол

1 малка глава кромид лук, нарязан

1 ½ чаша броколи – цветчета

2 малки стебла био целина, нарязани на кубчета

2 малки моркова, нарязани

½ чаша кафяв ориз (с къси зърна), измит

2 чаши сварено пилешко месо (по възможност био или от домашно отгледано пиле), без кожата, нарязано на кубчета


Начин на приготвяне:

Оризът се накисва в студена вода - от 15 мин. до 1 час. (Това съкращава времето за готвене.) Поставя се да заври бульона в голяма тенджера. Прибавят се предварително накиснатия ориз и зеленчуците. Намалява се температурата, покрива се и се оставя да къкри, като се разбърква от време на време, докато омекне оризът. Добавя се свареното пилешко месо и пак се оставя да къкри 3-4 мин.


Знаете ли че?

Въпреки че и стеблото, и цветчетата на броколите се ядат, се смята, че цветчетата са по-здравословни, тъй като те предоставят повече витамини и антиракови вещества отколкото стеблото.


Салата,богата на витамини А,С,Е

4 порции















Необходими продукти:
6 био моркова, нарязани на тънки дълги ленти

1 глава (-корен на) копър, тънко нарязана на ленти

1 краставица, тънко нарязана на ленти

1 ч. пресен магданоз нарязан

4 с.л. прясно изстискан лимонов сок

2 с.л. студено-пресован зехтин,

Прясно смляна морска сол и прясно смлян черен пипер (на вкус).

Начин на приготвяне:
В голяма купа се смесват морковите, копърът, краставицата и магданозът. В добре затварящ се съд се смесват лимоновият сок, зехтинът, солта и пиперът, затяга се капакът и се разклаща. Полива се салатата с дресинга и отново се разклаща.



Салата със сьомга

4 порции















Необходими продукти:

Две големи филета ок. 250 г от дива сьомга, приготвена на грил или поширана и охладена

1 ч. чаша чери домати, нарязани на половинки

2 глави червен кромид лук, нарязан на шайби

1 с.л. каперси

1 с.л. пресен копър, нарязан на ситно

1 с.л. балсамов оцет

1 с.л. студено-пресован зехтин,

¼ ч.л. черен пипер, прясно смлян и щипка прясно смляна морска сол
Начин на приготвяне:
Когато изстине рибата, се отстраняват кожата и костите. Раздробява се на късчета и се поставя в купа. Прибавят се доматите, кромидът и каперсите. Разклаща се.

В малка купичка се смесват оцетът, зехтинъти копърът и с тях се полива късчетата сьомга. Разклаща се отново. Добавят се сол и пипер на вкус. Охлажда се в хладилник най-малко половин час преди да се сервира.


Хранителна салата с броколи, ябълки и червени боровинки

6 порции

Необходими продукти:

4 чаши пресни броколи цветчета

1/2 чаша сушени сини или червени боровинки

½ чаша слънчогледово семе

3 био ябълки,

(1 малка глава) ¼ чаша червен кромид (лук) нарязан

1 чаша обикновено нискомаслено кисело мляко (1 – 1.5% масленост) с пробиотик пробиотични бактерии (L. Bulgaricus, L. Acidophilus и др.)

2 с.л. дижонска горчица,

2-3 с.л. био мед.

Подправки по вкус: куркума, розмарин, копър, магданоз


Начин на приготвяне:
В голяма купа за сервиране се поставят броколите, боровинките, слънчогледовите семки, нарязаните ябълки и лукът. В малка купичка се смесват киселото мляко, горчицата и меда.

Прибавя се заливката към салатата и се размесва. Добавят се и подправките на вкус.Охлажда се, преди да се сервира.


Тази салата с нисък гликемичен индекс, с броколи, ябълки и червени боровинки, е с ниско съдържание на калории и мазнини, но е заредена с богата гама от хранителни вещества.

Салата с червено цвекло, моркови и джинджифил

1 порция















Необходими продукти:
½ чаша сурово червено цвекло, обелено и настъргано

½ чаша био моркови, настъргани

2 с.л. сок от ябълка - прясно изцеден (не готов)

1 с.л. студено-пресован зехтин (Extra Virgin)

½ ч.л. пресен джинджифил, ситно нарязан

1/8 ч.л. прясно смляна морска сол


Начин на приготвяне:
Смесват се в малка купичка настърганите моркови и цвеклото. В отделна купа се смесват ябълковият сок, зехтинът, джинджифилът и солта. С получената смес се залива салатата. Разбърква се чрез леко разклащане.

Знаете ли че?


Бета-каротена, съдържащ се в оранжевите зеленчуци като морковите, е мастноразтворим витамин. Това означава, че когато се консумира заедно с мазни храни, той по-лесно се абсорбира и усвоява от организма. Затова основните мастни киселини намиращи се в зехтина, добре се комбинират с морковите.

Салата с маруля и пушена сьомга

2 порции














Необходими продукти: 1 малка глава био маруля

150 г сварена и леко запечена сьомга, нарязана на тънки филенца

2 домата, нарязани

4 репички, тънко нарязани

1 био морков, диагонално нарязан

1/2 краставица, обелена и нарязана на кубчета

сока от 1/2 лимон

1 ч.л. пресен джинджифил, обелен и смлян

1 с.л. олио от био рапица
Начин на приготвяне:
Листата на марулята се нареждат цели в две чинии. Върху тях се поставят парчетата риба, доматите, репичките, моркова и краставицата. В плътно затворен буркан се размесват чрез разклащане лимоновия сок с олиото и джинджифила. С получената смес се залива салатата.

Салата с домати, краставици и червен лук

6 порции














Необходими продукти:

2 големи краставици, обелени и едро нарязани

3 големи домата, обелени и едро нарязани

2/3 чаша червен кромид, едро нарязан

1/3 чаша балсамов оцет

1/2 с.л. кленов сироп

3 с.л. студено-пресован зехтин Extra virgin

прясно смляна морска сол и прясно смлян черен пипер – на вкус.


По желание може да се гарнира с пресни листа от босилек, мента, розмарин, магданоз, копър.



Начин на приготвяне:
В голяма купа с капак се поставят всички продукти. Затваря се капака и се разбърква чрез разклащане. Подправя се на вкус със солта и пипера.


Супа червено цвекло и моркови

4 порции















Необходими продукти:
3 средно големи глави цвекло, обелени и нарязани на кубчета

1 с.л. зехтин за готвене (Extra light или Pomace)

1 ч.чаша нарязан лук

½ кг моркови, нарязани на кубчета

1 с.л. (прясно настърган) пресен джинджифил, накълцан на ситно

1 скилидка чесън, счукан

6 чаши зеленчуков бульон – приготвен от пресни зеленчуци. Не използвайте фабрично приготвени кубчета бульон.
Начин на приготвяне:
Загрява се олиото в голям тиган, на средна температура. Запържва се лукът до златисто кафяво. Прибавят се джинджифилът и чесънът и се готви 2 мин., като се разбърква често. Добавят се цвеклото, морковите и бульонът. Намалява се температурата и се оставя да къкри под капак на слаб огън, докато цвеклото и морковите омекнат – около 25 мин. Може да се добави куркума на вкус.


Лучена супа с ябълки

6 порции















Необходими продукти:
1 с.л. зехтин за готвене Extra light или Pomace

2 средно големи глави кромид лук , нарязани

1 малък стрък праз лук, нарязан

(1 ч. л.) ½ с.л. пресен розмарин, нарязан

(1 ч. л.) ½ с.л. прясна мащерка

3 био ябълки, нарязани на малки кубчета

6 (ч.) чаши зеленчуков бульон без мазнина, с ниско съдържание на сол – приготвен от пресни зеленчуци

Щипка куркума и джинджифил на вкус.



Начин на приготвяне:

В неголям тиган на средна температура се загрява зехтинът. Добавя се лука и се запържва леко - до златисто.


Налива се бульонът и се оставя да заври на средно-висока температура. Добавят се ябълките и останалите съставки и се намалява огънят до средно нисък. Оставя се да къкри за 10 минути.
Сервира се топла.(Куркумата и джинджифила се добавят след приключване на топлинната обработка.)

Салата с авокадо и моркови


2 порции



















Необходими продукти:

1 голямо авокадо, обелено, (обезкостени) без костилка, нарязано на кубчета

4 средно големи моркова,обелени и настъргани

Малко балсамов оцет

Слънчогледови семена (сурови) - на вкус
Прясно смляна морска сол и прясно смлян черен пипер – по избор

Други полезни подправки: магданоз, целина, копър, розмарин - на вкус


Начин на приготвяне:
В средно голяма купа за салата се слагат настърганите моркови и авокадото. Поръсват се със слънчогледовите семена, солта, пипера и балсамовия оцет. Добавят се и другите подправки.

Покрива се и се охлажда в хладилник най-малко 20 минути преди сервирането.





Хранителна супа от коприва

4 порции















Необходими продукти:

170 грама млади копривени връхчета

120 грама пресен спанак

2 с.л зехтин за готвене (Extra light или Pomace)

2 глави лук шалот, нарязани

2 чаши вода

2 чаши обезмаслено био (органично) мляко

3 с.л брашно (типово или ръжено) или тапиока


Малко прясно смлян бял пипер

Малко прясно смляно индийско орехче

Прясно смляна морска сол - на вкус

за гарнитура кисело мляко, съдържащо пробиотични бактерии (L. Bulgaricus, L. Acidophilus и др.)



Начин на приготвяне:
Измиват се старателно копривата и спанакът. Отцеждат се и се нарязват на едро.

В голяма тенджера се загрява зехтина и се запържва леко лука - до златисто кафяво.Добавят се водата, копривата и спанакът и се оставят да заврат. Варят се, докато омекнат.Смесват се с ръчен блендер, докато се получи гладка смес.

В малка купа се смесват студеното прясно мляко и брашното. Изсипва се в тенджерата и се разбърква енергично, за да се смесят напълно.Оставя се да заври и да къкри няколко минути, докато се сгъсти. Подправя се със солта, белия пипер и индийското орехче. Сваля се от огъня.

Разсипва се супата в купи за сервиране и се гарнира с киселото мляко. Сервира се.


Знаете ли, че : Тъй като копривата е богата на нитрати, не трябва да се консумира от малки деца, хора с подагра или други хора със заболяване, което изисква диета с ниско съдържание на нитрати.

Здравословна зимна супа от грах и кресон (без мляко)
6 порции














Необходими продукти:

1 голяма глава лук, нарязана

1 скилидка чесън

6 чаши зеленчуков или пилешки бульон, приготвен от пресни зеленчуци, съотв. от домашно отгледано пиле

1 голям картоф

850 грама сух грах, предварително накиснат за 8 ч. в чиста вода

90 грама кресон (поточарка, мокреш) или броколи цветчета

Прясно смляна морска сол и прясно смлян черен пипер - на вкус



Начин на приготвяне:
Обелва се чесънът, начуква се и се оставя настрани. Престояването на чесън в продължение на поне 5-10 минути след начукването спомага да се достигне максимума на неговите защитни ефекти за здравето.

Докато се образуват тези подпомагащи здравето съединения в счукания чесън, се обелва картофът и се нарязва на кубчета, нарязва се и лука.

Навлажнява се лукът и чесънът в 2-3 с.л. от бульона. Прибавят се картофените кубчета, като се изсипват в остатъка от бульона. Оставя се да заври и да къкри в продължение на 15 мин. или докато се свари картофът.

Добавя се грахът и се оставя да къкри 3 мин. Добавя се и кресонът или броколите и се оставя да къкри още една мин.

Сваля се от огъня и се оставя да изстине за няколко мин. Обработва се с ръчен блендер, докато се получи гладка смес. Подправя се със солта и пипера.

Супа от сладки картофи с къри

6 порции
















Необходими продукти :

1 супена лъжица (масло от рапица) зехтин за готвене (Extra light или Pomace)

1 голяма глава жълт лук, едро нарязан

1 скилидка чесън, намачкан

2 чаени лъжички къри на прах

700 г сладки картофи (розови, оранжеви или жълти), обелени и нарязани

1 парче пресен джинджифил – около 1 см, обелен и нарязан на ситно

3 чаши зеленчуков бульон с ниско съдържание на натрий – приготвен от пресни зеленчуци

Нарязан магданоз или розмарин за гарнитура
Начин на приготвяне:
Загрява се зехтинът в средно голяма тенджера, на средна температура. Добавят се чесънът и кърито и се вари около 30 сек., при непрекъснато разбъркване.

Добавят се сладките картофи, лукът, джинджифилът и бульонът и се оставят на висока температура да заврат. Намалява се температурата до средно-ниска и се оставя да къкри, докато картофите могат да се пробият лесно с вилица (около 20-25 мин.).

Пасира се супата в блендер или с помощта на потопяем ръчен пасатор, за да се смеси, докато се образува гладка смес. Гарнира се с нарязания магданоз или розмарин и се сервира гореща.
Силна доматена супа с босилек

2 порции















Необходими продукти :
3 големи скилидки чесън

90 г шалот или кромид лук, обелен и нарязан

1 супена лъжица зехтин за готвене (Extra light или Pomace)

1 буркан (400 г) консервирани домати, неотцедени

Чаша и половина пилешки бульон прясно сварен - приготвен от домашно отгледано пиле (не готов)

Половин чаена лъжица домашен ябълков оцет (от ябълково вино)

Една четвърт чаена лъжичка прясно смляна морска сол

Малко прясно смлян червен пипер

2 супени лъжици пресен босилек, нарязан

Щипка куркума и джинджифил


Начин на приготвяне:
Обелва се чесънът, начуква се и се оставя настрани. Престояването на начукания или смлян чесън в продължение на поне 5-10 минути след начукването помага да се достигне максимума на неговите защитни ефекти за здравето.

Докато се образуват тези подпомагащи здравето съединения в счукания чесън, се слагат в блендер или кухненски робот лукът, доматите, пилешкият бульон и ябълковия оцет и се пасира, докато се получи гладка смес.

Загрява се зехтинът в голям незалепващ (керамичен) тиган, на средна температура. Добавя се чесъна и се вари около 30 сек., като се бърка непрекъснато.Добавя се доматената смес и се оставя да заври. Изключва се котлона и се добавя със забъркване босилека. Поднася се горещо.

Куркумата и джинджифила се добавят след приключване на топлинната обработка.




Бъркани аспержи и паста с киноа

4 порции















Необходими продукти: 2 връзки аспержи, измити, почистени и нарязани на хапки,

1 с. л. зехтин за готвене (Extra light или Pomace)

3 с.л. пресен джинджифил, смлян

2 скилидки чесън, счукан

1 с.л. био соев сос

½ с.л. кленов сироп (или кафява захар)

3 ½ с.л. зеленчуков бульон - приготвен от пресни зеленчуци (не готов)

1 пакет (400 г) паста с киноа.


Начин на приготвяне:
Загрява се зехтина в тиган (уок) и 1-2 мин. се пържат с разбъркване джинджифила и чесъна, след което се добавят аспержите.

В малка купа се смесват соевияш сос, кленовияш сироп и бульонът и се изсипват върху аспержите. Оставя се да къкри на слаб огън, докато омекнат аспержите 3-5 минути. Сварява се пастата по указанията на опаковката и се сервира с бърканите аспержи.



Пълнозърнести спагети (макарони) с песто от коприва

4 порции















Необходими продукти:
2 ч.чаши млади листа от коприва, бланширани

4 скилидки чесън, обелени,

1/3 чаша орехови ядки, счукани

1/3 чаша сирене Пармезан, настъргано

1/3 чаша студено-пресован зехтин (Extra virgin)

1 пакет (340 г) пълнозърнести спагети

Подправки: Джинджифил, куркума, горчица или млян черен пипер - на вкус.
Начин на приготвяне:
Смесват се в кухненски робот копривата, чесънът и орехите. Обработват се, като се добавя постепенно зехтинът, докато се достигне до желаната консистенция. Добавя се (с разбъркване) и настъргания Пармезан. Сваряват се спагетите според указанията на опаковката, така че да останат леко твърди.

Отцеждат се, сипват се обратно в тенджерата и се добавя с разбъркване пестото от коприва. Прехвърлят се в чинии за сервиране и се гарнира по желание.



Супа с броколи и ечемик

6 порции















Необходими продукти:
¼ ч. чаша жълт лук, нарязан

1 малък морков, обелен и нарязан на кубчета

1 стрък био целина, нарязан на ситно

1 с.л зехтин за готвене (Extra light или Pomace)

4 ч. чаши (пресни) малки био броколи - цветчета

½ ч. чаша (лющен) полиран (грухан) ечемик, сварен

5 ч. чаши зеленчуков бульон - приготвен от пресни зеленчуци

1 (консерва) буркан (400 г) консервирани домати

4 скилидки чесън, смлени

¼ (с.л.) ч.л. (майоран) сушен риган

1 (с.л.) ч.л. мащерка

прясно смляна морска сол и прясно смлян черен пипер - на вкус.


Начин на приготвяне:
В обикновена тенджера, на средна температура, се сготвя лукът в зехтина за 4-5 минути докато омекне.

Добавя се зеленчуковият бульон и се оставя да заври. Намалява се температурата и се добавят целината и морковите, заедно с броколите. Оставя се да къкри под капак, докато морковите и броколите омекнат.

Добавят се вареният ечемик, консервираните домати, чесънът, риганът и мащерката. Оставя се да къкри още 1-2 минути.

Подправя се със солта и пипера на вкус. Супата се сервира топла.



Ечемичена супа с боб и босилек

6 порции















Необходими продукти:

¼ ч. чаша жълт лук, нарязан


1 малък морков, обелен и нарязан на кубчета
1 (дръжка от листо) стрък целина, ситно нарязан
1 супена лъжица зехтин за готвене (Extra light или Pomace)

5 чаши зеленчуков бульон - приготвен от пресни зеленчуци

1/2 чаша грухан ечемик, сварен
1/2 чаша бял боб, сварен
1/4 чаша консервирани домати
4 скилидки чесън, смлян
3 супени лъжици пресен босилек, нарязан
1/2 ч.л. сушен розмарин
Прясно смляна морска сол и прясно смлян черен пипер - на вкус.
Начин на приготвяне:

В обикновена тенджера, на средна температура, се сготвя лука в зехтина – за 4-5 мин., докато омекне. Добавят се целината и морковите и се оставя да къкри около 3 минути. Добавя се зеленчуковият бульон и се оставя да заври. Намалява се температурата и се оставя супата да къкри, докато морковите и целината омекнат.


Добавят се свареният ечемик, консервираните домати, свареният боб, чесъна, босилека и розмарина. Оставя се да къкри още 1-2 минути.

Подправя се със солта и пипера на вкус. Сервира се топла.



Лимонови кифли по стара рецепта

Необходими продукти:
⅓ чаша краве масло
1-2 чаши бяло пшенично или пълнозърнесто брашно тип „Грахам”
1 чаша овесено брашно
3 супени лъжици мед
2. чаени лъжички бакпулвер
2 чаени лъжички настъргана лимонова кора
2 супени лъжици лимонов сок
1 чаена лъжичка хималайска сол
1 голямо яйце (от свободно отгледани птици), разбито
4 супени лъжици и половина кокосово мляко
1 яйце (от свободно отгледани птици) за намазване, разбито


Начин на приготвяне:


Затоплете фурната до 200 градуса.
Смесете всички сухи съставки в голяма купа и след това останалите продукти в блендер или миксер, докато стане на трохи. Прибавят се лимоновият сок, кората от лимона и яйцето, прибавя се и кокосовото мляко, докато тестото се отдели от стените на купата.
Изсипете тестото върху набрашнена повърхност и месете, разточете тестото и оформете дебела правоъгълна кора и нарежете на ромбоиди . Поставете ги върху хартия за печене в тавата и с четка намажете отгоре и отстрани с разбитото яйце.
Пече се 10-12 минути до златисто кафяво.

Хипократова супа

Специална супа за лечение на рак по метода на д-р Макс Герсон. Укрепва имунната система и подобрява бъбречната функция. 


Използвайте 4-литрова тенджера от неръждаема стомана и налейте чиста вода (виж чиста вода)
 
Необходими продукти:
1 средно голяма грудка от целина или 3-4 стръка целина
1 средно голям корен от магданоз
Чесън, по желание
2 малки глави праз (може да се заменят с 2 средни глави лук)
1 ½ кг белени домати или повече при нужда
2 средни глави лук
½ кг. картофи
Малко листа от магданоз.
 
Указания :Старателно измиване на зеленчуците, не ги белете , а само ги остържете внимателно за да ги почистите добре, нарежете на едро. Варете ги бавно за около 2 часа за да останат фибрите и полезните вещества. Количеството вода , използвана за готвене се определя в съответствие от желаната консистенция и вкус. Може да затопляте и пасирате всяка порция преди сервиране. Съхранявайте супата добре затворена в хладилник за не повече от 2 дни.

Забележка: Използвайте излишната течност / бульон/ от супата, съхранена в хладилник, за други рецепти.



Чай от гъба Kombucha
Кратко ръководство
За алтернативно лечение на рак чрез детоксикация на черния дроб

Чаят от гъбата Kombucha е стимулатор на имунната система и доказано профилактично средство срещу рак и други дегенеративни заболявания благодарение на глюкуроновата киселина в чая Kombucha.


 
"Гъбата" Комбуча (която всъщност е симбиотична колония от дрожди и бактерии), които действат на захарта и чая, така че те не произвеждат само оцетна и млечна киселина, но също и малки количества от мощно детоксикиращо вещество- глюкуронова киселина.  
Обикновено тази органична киселина се произвежда в черния дроб в достатъчни количества, за да се неутрализират токсините в тялото. Тези токсини са в резултат на разградените хранителни вещества при храносмилането и от токсини съдържащи се в храната и водата. 
Когато тялото трябва да се справи със прекомерно изобилие от токсини от околната среда, функционирането на черния дроб значително се затруднява. Това със сигурност се случва при повечето от нас днес.
 
Приема на допълнителна глюкуронова киселина взет под формата на Kombucha чай оказва се е мощен фактор подпомагащ естествения процес за прочистване на организма, дава тласък на имунната система и е с доказан профилактичен ефект срещу рака и други дегенеративни заболявания.
 

Рецепта за чай от гъбата Kombucha.


 

Сурова супа

2 ч. чаши вода, 2-3 белени домата, щипка хималайска сол, 1 глава лук, 6 с.л. нарязан магданоз, 2-4 с.л. нарязана целина. Подправки: Куркума, млян черен пипер или джинджифил на вкус. Пасирайте всички продукти добавете подправките и сервирайте.

Бадемово мляко

Накисват се сурови бадемови ядки в чиста вода за една нощ. На следващата сутрин се смилат с блендер. Количеството на бадемите и водата зависи от желаното количеството бадемово мляко за дневен прием.

Дресинг за салата

¼ авокадо, ½ чаша филтрирана, изворна или оптимизирана вода, хималайска сол, 1 с.л. нарязан кромид лук, 4-6 с.л. нарязан магданоз, ½ домат пасиран. Смесете всички продукти и полейте салатата.

Плодово смути

Сложете в блендер пресни или замразени ягоди или други плодове по ваш избор, ¼ с.л. ванилия, бадемово мляко и по желание 2 с.л. стевия на прах, миксирайте и се насладете.

Покълнали зърна или семена.

Покълналите храни са най-пресните и най-полезните от всички. Те са пълни с ензими, и с по-висок процент на витамини и минерали и те са сурови.

Сокът от пшенична трева

Сок пшеница е един от най-подходящите за рак. Може да отнеме известно време за покълване. Семената се поставят в тава върху памук напоен с вода и в рамките на няколко дни ще имате пшенична трева. След това изрежете пониците и ги поставете в блендера с малко вода. Прецедете сместа и след това пийте. Можете да оставите тревата да порасне отново и да я отрежете втори път. След това отначало с нова пшеница. Много хора мислят, че трябва да си купите специална сокоизстисквачка, но е достатъчно да имате блендер.




КРАЙ



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница