Разлика между житейската и научната психология



Дата14.04.2023
Размер14.04 Kb.
#117329
ТипЗакон
разлика между житейското и научно психологично знание

Разлика между житейската и научната психология
Според руския психолог Юлия Гипенрайтер се формулират пет основни разлики между житейската/ежедневна/ психология и научната такава:
1.Житейската психология се основава на конкретика и специфичност. Проблемите които решава са точно определени и основани на конкретна ситуация и преживяване .Научната психология се стреми да обобщи проблема и да изведе закономерности при дефинирането и решаването му. Освен това ,независимо от общите понятия които се ползват ,по вътрешното си съдържание те се различават отнесени към житейската и респективно към научната психология.
2.Втората разлика се определя от характера на житейските психологически знания. Реакциите ,поведението на хората и решаването на проблеми в ежедневието са основани на интуицията им и опита от преживяното. Информацията се придобива несъзнателно и не се основава на логика или доказателства, затова те имат интуитивен характер.
За разлика ат житейското, научното психологическо знание се придобива осъзнато и целенасочено и рационално.
3. Различават се и по начина на предаване на знанията. Начините за предаване на житейския психологически опит са доста ограничени. Знанията се предават на поколенията/родители-деца и т. н. /и всяко ново поколение също трупа свои психически познания и преоткрива такива на базата на своя житейски опит. Предаването на тези знания е ограничено и поради това че те са и доста субективни и трудно формулируеми .
Пренасянето на научно познание се осъществява в понятия и закони, научни концепции и теории, описани в специализирана литература и лесно се предават от поколение на поколение чрез вербални средства.
4.Отличават се и по начина на получаване на психологическите знания. Житейските психологически знания са получени чрез личен опит, пряко наблюдение на други хора ,самонаблюдение или грешки. Освен ,че са интуитивни и субективни ,те са често ирационални и несистематизирани.
Научната психология получава знанията си по пътя на експеримента и изследването. Експерименталния метод е характерен с това ,че не се изчакват определени явления да се случат, а те се предизвикват и се създават съответстващи условия. Изследващите могат да променят при нужда тези условия, за да открият дали тези явления се подчиняват на логически последователности/закономерности/ .
5.Двете се различават и по отношение на обема на данните и терминологията с които разполагат и боравят. Огромният обем данни и термини които са натрупани в научната психология от различните и отрасли/трудова, социална, патологична и невропсихология, зоопсихология и т.н./ не са достъпни за обикновените хора носители на житейското психологично знание.
В този смисъл научната психология има предимство, тъй като разнообразният фактически материал с който тя разполага се натрупва и систематизира и тя разширява обхвата на изследователските си задачи непрекъснато ,като открива нови или неочаквани явления в различните нива на психичното развитие на хората или дори на животните.С навлизането на научната психология във почти всички сфери на научното познание в нейната терминология пък навлизат нови и неприсъщи за нея термини.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница