Разработете план за антидискриминационната политика на Вашата фирма



страница1/3
Дата27.03.2023
Размер44.99 Kb.
#117096
ТипЗадача
  1   2   3
Казус АПопминчева
Свързани:
Upravlenie na virtualni ekipi




Изпитна задача Антидискриминационни политики

Казус 1
Вие сте Изпълнителен директор на предприятие от хранително-вкусовата промишленост от региона на Североизточна България. Разполагате с персонал от 150 човека. Средната му възраст е 45,6 г., а съотношението по пол е 2:1 (мъже:жени).
Разработете план за антидискриминационната политика на Вашата фирма.
Вашият план трябва да съдържа следните ключови елемента:
• ясно формулирано становище на Вашата фирма по отношение на дискриминацията като цяло и конкретно към дискриминацията на работното място;
• ясно формулирана дефиниция/ разбиране за дискриминацията на работното място;
• конкретно разписани условия и обстоятелства, при които е възможно да възникне дискриминация на работното място;
• подробен план за действие и конкретни отговорници за изпълнението му;
• информация за вътрешноорганизационните механизми за борба с дискриминацията на работното място;
• основните положения от националното, европейското и международното законодателство, третиращи проблемите на дискриминацията на работното място.

1. Какви подходи и средства бихте използвали, за да получите подкрепата, нужна за изпълнението на Вашата антидискриминационна политика?


2. Ще дадете ли възможност за нейното обсъждане и коментар? Кого ще включите в тази дискусия - работници, служители от всички нива на Вашата фирма или само членовете на Вашия управителен борд?
3. Какви времевите, човешките, финансовите и материални ресурси ще Ви бъдат необходими, за да превърнете Вашата политика в действаща?
4. По какъв начин ще оцените ефективността на Вашата програма?

Решение:
Фирмата развива дейност в хранително-вкусовата промишленост. Функционира на територията на гр. Разград(примерно). Персонала се състои от 150 човека в съотношение 2:1 (мъже/жени). Плана за стартиране на бизнес е съобразен с Националния план за действие по заетостта (НПДЗ). Включва дейности по балансиране и функциониране на пазара на труда в зависимост от новите условия. Основната цел е развитие на човешкия капитал и възстановяване на заетостта. Така ще може да се даде бърз отговор на променящите се условия, по отношение на технологии, знания и умения. Антидискриминационните действията на организацията ще са фокусирани в няколко направления:

  • Инициативи за осигуряване на равни възможности на труд. Като едни от тях e с етично направление, свързано с отваряне на работни места за различните групи от населението, което населява текущия регион;

  • Решаване на проблема с недостига на работна ръка, поради застаряващо население и липса на висококвалифицирани кадри. Инициатива за разширяване на пазара на труда и обхващане на подценявани до този момент групи, като хора с увреждания, младежи, хора в пенсионна възраст и др.;

  • Ефективни стратегии за превенция на дискриминацията на работното място;

  • Повишаване на ефикасността и качеството на услугите свързани със заетостта, посредством внедряване на нови услуги. Сътрудничество с предприятия и трудови посредници, за подсигуряване на временна работа с цел информиране за свободни работни места. Наемане на съкратени, безработни лица, загубили работата си поради пандемията;

  • Поемане на част от разходите при наемане на работна сила, подкрепа за възстановяване и запазване на заетостта. Приоритет се дава на работните места, които са потребни на работодателите, и ще спомогнат за развитие на икономиката;

План за антидискриминационната политика на фирма:
1. Бизнеса е съобразен с населението, етноса и региона, в който се намира. Развитието на човешкия капитал ще бъде основната цел. Ограничения по отношение на етнос, пол, образование и семеен статус няма да бъдат налагани. Населението в региона е смесено (българи, роми, гърци, руснаци, румънци, турци и др.), за това фирмата ще въведе политика в подкрепа на многообразието на работното място.
Равнопоставеността между половете е друг основен приоритет, въпреки превеса на мъжете сред персонала. На жените ще бъде предоставена възможност за изравняване с мъжете посредством разкриване на нови позиции, и обучение за повишаване на квалификацията, и потенциала, и на двата пола. Стратегия е насочена към създаването и прилагането на дългосрочна и устойчива политика за постигане на равнопоставеност на половете, която включва гаранции за равно третиране и равни задължения.
Типа на предприятие е от хранително вкусова промишленост. Според национален класификатор на професиите, който дава възможност на този тип отрасъл е да се назначат както мъже, така и жени.



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница