Разработил: wwf световен фонд за дивата природа, Дунавско-Карпатска програма България



страница1/9
Дата23.04.2017
Размер1.13 Mb.
#19796
  1   2   3   4   5   6   7   8   9



ГОРИ С ВИСОКА КОНСЕРВАЦИОНА СТОЙНОСТ

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ТП ДГС „ГОВЕЖДА”

РАЗРАБОТИЛ:

WWF - Световен фонд за дивата природа, Дунавско-Карпатска програма България

Говежда, 2014г.

Настоящият доклад е изготвен във връзка с определяне на горите с висока консервационна стойност (ГВКС) за територията на Търговско предприятие държавно горско стопанство (ТП ДГС) "Говежда" и в изпълнение на Принцип 9 от стандарта за сертификация управлението на гори по системата на FSC. Инвентаризацията и проучванията са извършени през 2014 година, съгласно указанията на Националното ръководство за определяне на гори с висока консервационна стойност, изготвено от WWF - DCP.

В Националното ръководство е дадена дефиниция за ГВКС, включваща в себе си шест различни характеристики на гората или комбинации от тях, които определят нейната консервационна стойност. В общ план Ръководството дава и насоки за управление и стопанисване, които ще запазят или повишат тези консервационни стойности. За територията на ТП ДГС "Говежда" са определени пет от шестте консервационни стойности. ВКС 5 не е типично представена за територията на стопанството, но е разгледана в настоящия доклад поради значимостта й за местните общности.

При разработката на настоящия документ, екипът се е водил изцяло от определенията, праговете и оценките посочени в Националното ръководството. Съответните дефиниции са адаптирани конкретно за горите и горските територии, управлявани от ТП ДГС "Говежда". Посочените указания за стопанисване и мониторинг са разписани конкретно и съобразно спецификата на горите и начина им на управление на проучваната територия. Разработени са всички консервационни стойности, установени на територията на ТП ДГС "Говежда". Инвентаризацията на ГВКС, свързани с наличието на наличието на редки, застрашени и изчезващи видове е продължителен процес излизащ извън рамките на един сезон. Препоръчва се базата данни за разпространението на тези ВКС да бъде постоянно актуализирана от персонала на ТП ДГС "Говежда" въз основа на периодични техни наблюдения.

При промени в горскостопанския план (ГСП) на ТП ДГС "Говежда" е препоръчително в него да се интегрират резултатите от настоящия доклад и препоръчаните горскостопански мероприятия в него. Това ще допринесе за устойчиво и природосъобразно стопанисване на горските екосистеми на територията на стопанството и за изпълнение изискванията на стандартите за горска сертификация.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Държавно горско стопанство “Говежда” се намира в Северозападна България. На северозапад стопанството граничи с ДГС ”Чипровци”, на север и североизток с ДГС ”Монтана”, на изток и югоизток с ДГС ”Берковица”, на запад и югозапад със Сърбия.

Стопанството обхваща изцяло територията на община с. Георги Дамяново, Монтанска област. В нея са включени землищата на следните кметства: с.Дълги дел, с.Дива Слатина, с.Говежда, с.Копиловци, с.Главановци, с.Еловица, с.Помеждин, с.Меляне, с.Георги Дамяново, с.Гаврил Геново, с.Чемиш, с.Видлица и с.Каменна Рикса.

Общата площ на горските територии управлявани от ТП ДГС „Говежда” (държавни гори) възлиза на 13 405 ха.

Стопанството е разположено по част от северните склонове на Западна Стара планина. Обхваща част от водосборния басейн на река Дългоделска Огоста. Една малка част обхваща хълмисто-предпланинската част на Стара Планина.

Релефът на ТП ДГС ”Говежда” е типично планински с добре оформени била, дълбоко врязващи се долове със стръмни и много стръмни склонове. На много места (м.”Червената стена”, м.”Равно Буче” и други) се срещат високи отвесни скали, а всред някой насаждения има големи плаващи камъни. В северната си част е хълмисто-предпланински с ниски и заоблени била и полегати и стръмни склонове. В района на стопанството най-високата точка (връх “Копрен”-1964 м н.в.) се намира на централното било на Стара планина, по което минава границата със Сърбия. Най-високата точка, до която достига горския фонд е 1700 м н.в. (отдел 89 а), а най-ниската - 200 м н.в. (отдел 251).



Територията на стопанството е прорязана от множество по-големи и по-малки течения. В преобладаващата си част те имат постоянен воден отток, но дебитът им се колебае значително през отделните годишни сезони. Максималният воден отток е през май-юни, дължащ се на топящите се снегове, а минималният през засушливите летни месеци - август и септември.

На територията на ТП ДГС “Говежда” се разкриват разнообразни скали - метаморфни, седиментни и интрузивни. Най-стари, с докамбрийска възраст, са метаморфните скали, които изграждат така наречената диабазфилитоидна формация. В нея участват филити, алевролити, диабази пясъчници, мрамори, кварцити, туфи, аргилити, кварцошисти. Метаморфозата на много места е стигнала до там, че тези скали са превърнати във кристалинни шисти.

Според класификационната схема на Събев и Станев (1963), територията на ТП ДГС ”Говежда” се намира в Европейско-континенталната климатична област, Умерено-континентална климатична подобласт и обхваща два климатични района, а именно:

  • Предбалкански климатичен район - нископланинска част (до 1000 м н.в.)

  • Планински климатичен район - среднопланинска част (над 1000 м н.в.)

ТП ДГС ”Говежда” се отличава с широко почвено разнообразие. На територията на стопанството се срещат три основни почвени типа - кафяви горски почви, представени от трите си подтипа - тъмни, преходни и светли; сиви горски почви представени от трите си подтипа - тъмни, сиви и светли и от интразоналните - хумусно-карбонатните почви.

Въпреки гъстата хидрографска мрежа, значителните валежи и силно пресечения терен, на територията на ТП ДГС ”Говежда” не се наблюдават значителни активни ерозионни процеси. Такива процеси в една или друга степен са се развили върху площ от 559.4 ха, което е 3.8% от площта на стопанството.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница