Развитие на 3 община средец 3



страница1/13
Дата14.03.2017
Размер1.8 Mb.
#16949
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
СЪДЪРЖАНИЕ


ПЛАН 3

ЗА 3


РАЗВИТИЕ НА 3

ОБЩИНА СРЕДЕЦ 3

2007 – 2013г. 3

актуализация 2008 г. 3

ПРОФИЛ НА ОБЩИНА СРЕДЕЦ 4

S W O T А Н А Л И З 7

SWOT анализ – коментар 10

ГЕОГРАФСКО РАЗПОЛОЖЕНИЕ 19

Изводи 19

ПРИРОДНИ УСЛОВИЯ И РЕСУРСИ 19

Релеф 19

Климат 20

Водни ресурси 22

Геоложки строеж и петрографски състав 23

Почви 24

Растителност 25

Животински свят 26

Полезни изкопаеми 27

Изводи 27

ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ 28

Обща характеристика 28

Металолеене, металообработване и производство на машини 29

Производство на пластмасови изделия 30

Хранително-вкусова промишленост 31

Производство на облекло и други шивашки изделия 32

Дървообработване и мебелна промишленост 32

Добивна промишленост 32

СЕЛСКО СТОПАНСТВО 32

Растениевъдство 33

Животновъдство 34

ГОРСКО СТОПАНСТВО 35

ТЪРГОВИЯ И УСЛУГИ 39

ТУРИЗЪМ 40

Изводи 41

ОБЩИНСКИ БЮДЖЕТ 43

АНАЛИЗ НА ТЕНДЕНЦИИТЕ И ПРОЦЕСИТЕ В СОЦИАЛНАТА СФЕРА 62

Население 62

Безработица 63

Здравеопазване 65

Социални услуги 69

Образование 75

Спорт 79

Култура 79

Изводи 80

ТЕХНИЧЕСКА ИНФРАСТРУКТУРА 81

Водоснабдителна система - водоизточници, пречиствателни станции, водоснабдителни мрежи 82

Мрежи и системи за отпадни води-канализационни мрежи, пречиствателни станции 83

Траспортни мрежи 83

Енергийни мрежи и системи 88

Съобщителна мрежа 88

Изводи 89

СЕЛИЩНА МРЕЖА 90

Източници на замърсяване 91

Анализ на състоянието на компонентите на околната среда 92

Анализ на факторите на въздействие 95

Мерки и мероприятия, свързани с опазване на околната среда 97

Изводи 97

ПАЗАРНА ИНФРАСТРУКТУРА И ИНСТИТУЦИАЛНО РАЗВИТИЕ. НЕПРАВИТЕЛСТВЕН СЕКТОР 98

Изводи 99

Таблици, Приложения, Справки 100







ПЛАН


ЗА


РАЗВИТИЕ НА


ОБЩИНА СРЕДЕЦ


2007 – 2013г.





актуализация 2008 г.




















ПРОФИЛ НА ОБЩИНА СРЕДЕЦ



Община Средец - С Указ на Държавния съвет 2295 от 22.12.1978 г. /ДВ бр. 101/78г./ гр.Грудово става център на селищна система. С Указ на президента от 06.01.1992г. гр.Грудово се преименува в гр.Средец. Границите на Община Средец, включена в област с административен център гр. Бургас, се утвърждават с Указ 1 / 05.01.1999г.

Местното самоуправление в Общината се изразява в правото на гражданите или на избрани от тях органи, в рамките на предоставената им компетентност, да решават въпросите, свързани с: общинското имущество, общинските финанси, устройството и развитието на територията на Общината и на населените места в нея; образованието, здравеопазването, културата, благоустрояването и комуналните дейности, опазването на околната среда и други, съгласно Закона за местната администрация и местното самоуправление.

Община Средец се намира в югоизточна България, в югозападната част на Бургаска област. На север граничи с Община Карнобат и Камено, на изток със Созопол и Малко Търново, на запад с Болярово и Стралджа, а на юг с Република Турция. Община Средец е една от 13-те общини в Бургаска област. Северните и северозападните райони на Общината са равнинни, а южните са планински, главно покрити с широколистни гори и пасища. Южната част на Общината попада в граничната зона. Нейното развитие е било затруднено до 1990г. в резултат на ограничения достъп до тези територии.

Община Средец е една от най-големите териториално-административни единици в страната с площ 1146 кв.км. Това съставлява 14,84 % от територията на Бургаска област и 1% от територията на България. В нея са разположени 33 населени места, от които 1 град и 32 села.

Общината е в непосредствена близост до областния център – град Бургас, който е четвърти по големина град в България. Има изключително благоприятно географско положение поради близостта си до международно летище – Летище Бургас е на разстояние 40 км, най-голямото българско пристанище – Пристанище Бургас е на разстояние 30 км и жп гара – Бургас – на 30 км от Община Средец;

Релефът е дребно и средно хълмист и на места вълнисто равнинен, нарязан от плавно очертана речно долова мрежа, която е насочена към Бургаската низина и от там към Черно море.

Основните природни ресурси са почвените, агро-климатичните, известна роля играят и пасищните тревни ресурси по склоновете и билата на хълмистите възвишения, които макар и немалки по площ, се ползват само през пролетта и ранното лято, т.е. преди тяхното изгаряне през засушливите месеци. Водните речни и подпочвени ресурси са много ограничени и имат локално значение. Те на места са баражирани в малки язовири и водоеми.

Териториите в югоизточната част на Общината попадат в буферната зона на Природен парк “ Странджа “, местността “ Божура “ е определена за рекреационна зона - това са най-перспективните места за развитие на туризъм в Общината.

Общината е с мек климат и голям брой слънчеви дни – попада в зоната с умереноконтинентален и преходно континентален климат; най-източните й части са под влиянието на черноморската климатична зона. Продължителното и сухо лято през някои години застрашава селскостопанското производство и причинява множество пожари в горите. Количеството на валежите е под средното за страната и е неравномерно разпределено по месеци.

Общината се отличава с богато биоразнообразие и разнообразни гори, дивеч и голямата лесиситост в южната част. Тя е екологично чиста Община със запазен екологичен баланс.


По функционалната класификация на общините в Република България Община Средец е от типа аграрно-промишлена. В този тип попадат 88 общини в България.

Между северната и южната част на Общината съществуват значителни различия в икономическото и инфраструктурно развитие, заетост, доходи и качество на живот - особено засегнати са граничните територии, селските райони и районите с висока концентрация на малцинства.

Промишлеността на Общината е концентрирана в ядрото гр.Средец-с.Дебелт. Промишленият облик на Общината се определя от отраслите: промишленост, търговия и услуги, селско и горско стопанство. От промишлеността с най-голямо значение за общинската икономика са металургията, химическата промишленост и машиностроенето. На територията на Общината е разположена металургична база “Промет Стийл” АД, която е с национално значение. Хранително-вкусовата промишленост се развива основно на база местни селско стопански суровини. Слабо разработен и перспективен отрасъл в развитието на Общината е дървопреработващата и мебелна промишленост.

Една трета от активното население в Общината е заето в селското стопанство и горско стопанство. Селското стопанство е традиционен отрасъл за Общината. То се специализира в производство на зърнено-житни култури, овцевъдство и говедовъдство. Общината притежава сравнително добри ресурси за развитие на земеделието. Земеделските територии са 69 237ха, а почвено-климатичните условия благоприятстват отглеждането на различни култури. Животновъдството е традиционно развито в южните части на Общината – говедовъдство, овцевъдство, свиневъдство. Съществува научно звено, което подпомага развитието на селското стопанство – Регионален център за научно приложно обслужване

Горите са 41 336 ха – 19 114 ха държавна собственост, 18 849 ха – общинска и 3 343 ха - частна.

Търговската мрежа е сравнително добре развита – формата на собственост е 100% частна.

Значителният рекреационно туристически потенциал не е използван. Съществува силно развит международен ловен туризъм. Туристическата МТБ е недостатъчна.

Населението на Община Средец е 15 132 жители и представлява 3,62 % от населението на Бургаска област. От всичките 33 населени места, 15 са с население под 100 човека. 81% от населението в Общината е българско и 19 % е ромско. Преобладаващо е възрастното население.

Наблюдават се засилени миграционни процеси към областния център –гр.Бургас и към селищата на южното черноморско крайбрежие; обезлюдяване на голяма част от селата в Общината.

Населението на Община Средец се обслужва от Амбулатория за първична медицинска помощ, ЛЗ за специализирана медицинска помощ, Многопрофилна болница за активно лечение, стоматологични кабинети, Филиал на Центъра за Спешна медицинска помощ-Бургас и училищно здравеопазване.

Съществуват четири заведения за социални услуги – Домашен социален патронаж, Дом за стари хора гр. Средец, Дом за възрастни от 18 до 35 г. с умствена изостаналост с. Факия и Специализирана институция за предоставяне на социални услуги - Дом за деца “Щурче”.

На територията на Община Средец има 11 общински учебни заведения (4 ЦДГ, 2 ОДЗ, 3 ОУ, 1 СОУ, 1 ОУО) и 2 държавни учебни заведения (ПГ по МССЕ гр Средец и Помощно училище интернат “В. Левски”– Средец.

Община Средец е с дълбоки традиции в спортовете – борба, волейбол и футбол. . От 2005 година тук се провежда Национален събор по народна борба в памет на Продан Гарджев.

На територията на Община Средец работят 14 читалища, които са духовните центрове за района. В тях функционират над 30 самодейни колектива, библиотеките разполагат с богат фонд от художествена и специализирана литература.Емблематична културна проява за Община Средец е ежегодния Национален странджанско-тракийски събор “Фолклорен венец Божура”.

Исторически музей Средец проучва, съхранява и популяризира богатото културно-историческо наследство в Общината. Провеждат се активни проучвания в Националния археологически резерват “Деултум – Дебелт”– с. Дебелт и други обекти в района.Материалната и духовна култура на етнографските групи в Общината е представена в Етнографски комплекс “Карабунарска къща”и “Байлова къща”
Транспортната инфраструктура на Общината е относително добре развита. Всички населени места са свързани с асфалтирани пътища от различен клас. Липсват пътища от първи клас; всички останали пътища се нуждаят от рехабилитация и ремонт.

Всички населени места в Общината са електрифицирани. Населените места в Общината са водоснабдени от яз. “Ясна поляна”и от местни водоизточници. През следващите години се предвижда разширяване на съществуващата улична водопроводна мрежа в няколко населени места. Канализационната мрежа в Общината е частично изградена в гр. Средец и с.Дебелт, а в някои по-малки села предстои нейното изграждане. Пречиствателната станция в гр. Средец е изградена и функционира. Предстои изграждане на пречиствателни станции и в други населени места.

Телекомуникационната мрежа е сравнително добре развита.

Състоянието на околната среда в Община Средец, може да се оцени като добро. Няма крупни промишлени замърсители. Близостта на Странджа оказва голям ефект върху разнообразието на флората и фауната. На територията на Общината съществуват защитени местности и природни забележителности.




Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница