Рецензия върху дисертационен труд за получаване на образователната и научна степен „Доктор”по научната специалност 04. 01. 05. „Селекция и семепроизводство на културните растения”



Дата22.10.2017
Размер104.31 Kb.
#32951
РЕЦЕНЗИЯ
Върху дисертационен труд за получаване на образователната и научна степен „Доктор”по научната специалност

04.01.05. „Селекция и семепроизводство на културните растения”
Автор на дисертационния труд: главен асистент Йовко Кирилов Дюлгерски, Институт по тютюна и тютюневите изделия, с. Марково, докторант на самостоятелна подготовка към отдел „Селекция и семепроизводство” при ИТТИ, с. Марково.
Тема на дисертационния труд: „Селекционно-генетични проучвания при тютюн Бърлей”.
Рецензент: доцент д-р Димитър Диманов Димитров, Направление „Технологии в тютюнопроизводството при ИТТИ-с.Марково, определен за член на Научното жури със Заповед № РД-16-37/15.08.2011 г. на Председателя на ССА-гр. София


  1. Кратко представяне на кандидата.

Йовко Кирилов Дюлгерски е роден на 2.ХІ.1972 г. в град Раковски. Средното си образование завършва в гимназия в родния си град. През октомври 1997 г. завършва с отличие Висшия селскостопански институт „ Васил Коларов”, гр. Пловдив и придобива ОКС „магистър” със специалност: „Агроинженерство-полевъдство”. Владее руски, немски и английски език писмено и говоримо, и испански - писмено. Има допълнителни специалности по “Икономика и мениджмънт”, “Аграрно право” и “Педагогика”. Притежава магистърска степен по “Управление качество на храни и напитки”. Специализирал в университети във Великобритания и Германия.

От 11 май 1999 г.е назначен като агроном в ИТТИ-Пловдив. След спечелен конкурс от 15.10.2001 г.е преназначен за научен сътрудник ІІІ степен, а от 7 май 2008 г. научен сътрудник І степен .От 2010 г.–главен асистент в отдел „Селекция и семепроизводство”към Направление „Технологии в тютюнопроизводството” при ИТТИ.

Съгласно тематичния план на ИТТИ е участвал в разработването на три Научни проекта, финансирани от МЗХ и ССА

Научен консултант на дипломант от АУ за дипломна работа на тема: “Агробиологична и стопанска характеристика на переспективни линии тютюн тип Бърлей. “

Публикувал е 27 научни публикации и има признат от ИАСАС сорт Бърлей 1344.
2. Актуалност на проблема.

Представеният ми за рецензиране труд е посветен на проучване на интродуцирани и български генотипи едролистни тютюни от сортова група Бърлей с оглед внедряване в производството и използването им като изходен селекционен материал.

Актуалността на изследването се обуславя от мястото на тютюневата култура, което тя заема в икономиката на страната ни. Тютюнът е една от най-разпространените селскостопански култури, въпреки че няма конкретно отношение към изхранването на населението. В България отглеждането на тази култура е с утвърдени традиции. Важна нейна особеност е, че освен като суровина за родната цигарена промишленост тя осигурява продукт, предназначен за експорт.

Както е известно, в България се отглеждат три сортови групи тютюни: Ориенталски, Виржиния и Бърлей, като относителен дял на едролистните тютюни през последните десетилетия се увеличава.Това е в резултат от постоянния отлив на работна ръка, както от селското стопанство въобще, така и особено в отглеждането на ориенталски тютюни.

Производството на едролистни тютюни е свързано с изразходване на значително по-малко количество труд. Това важи в особено висока степен за тютюните от типа Бърлей, което се обуславя от:


  • Разходите за производство на 1(един) тон продукция са в пъти по-малки в сравнение с тези при ориенталските тютюни.

  • Възможност за механизиране на голяма част от процесите при производството на тютюн Бърлей в сравнение с другите типове, където тези възможности са силно ограничени.

  • Ниската себестойност при производството на този тип суровина я прави привлекателна за отглеждане от производителите.

  • Много важен аспект, обуславящ актуалността на типа Бърлей, е трайната тенденция за увеличаване потреблението на цигари „Виржиния бленд” и особено „Американ бленд”, както в световен мащаб, така и у нас.Тютюните от типа Бърлей са основна и незаменима съставка на този тип цигари не само с високата си соусираща способност, но в някои блендове и като алтернатива на тютюните от типа Виржиния.

Съществуват обаче и редица лимитиращи фактори за производството на едролистни тютюни у нас, в частност Бърлей.

Наред с проблемите в агротехниката и сушилната база, проблем са сегашните внедрени в производството сортове Бърлей, които не отговарят на съвременните изисквания както на производителите, така и на цигарената промишленост.За това е необходима усилена селекционна дейност по създаването на нови и интродукция на чужди високодобивни и висококачествени сортове.

Ето защо от гледна точка на казаното по-горе, представеният ми за рецензиране труд е особено ценен.

Докторантът гл. асистент Йовко Дюлгерски е реализирал един широкомащабен и в същото време актуален, с научно-приложен характер труд, директно насочен към практиката.


3. Цел, задачи, хипотези и методи на изследване.

Задълбочената литературна осведоменост на докторанта е позволила да бъдат формулирани точно и конкретно целта и произтичащите от нея задачи на дисертационния труд, а именно: Да се направи комплексна оценка на биологичните, стопански и химически показатели на български и интродуцирани сортове, косолидирани линии, хибриди и дихаплоидни линии тютюн Бърлей и създаване на нови сортове за условията на България.

Поставената цел е осъществена чрез изпълнението на четири основни задачи:


  • Направени са морфологична характеристика и анализ на някои количествени признаци при тютюн Бърлей относно: динамика на растеж, височина на растенията, брой и размери на листата, дължина на вегетационния период, добив и процент на класите, химичен състав на получената суровина.

  • Определени са корелационните зависимости между изследваните показатели и относителния им дял за формиране на добива. Проучени са хетерозиса и трансгресията при тютюн Бърлей и възможностите за тяхното практическо използване.

  • Направен е хибридологичен анализ за установяване наследяемостта на признаците и характера и степента на генните взаимодействия.

  • Установено е взаимодействието генотип-среда и ролята на случайните фактори при селекцията на тютюна. Определени са стабилността на добива и качеството при тютюн Бърлей.

Методичните подходи са логично отражение за реализиране на целта и задачите на дисертационния труд. В изследването са включени 15 генотипа, от който 4 интродуцирани – Тенеси 86, Тенеси 90, Ку 908 и NC; пет селекционирани от докторанта консолидирани линии-Бърлей 1344/признат за сорт/, Линия 1362, Линия 1390, Линия 1231, Линия 1334 и две дихаплоидни линии- Дихаплоид 1435 и Дихаплоид 1465.

В дисертационния труд е представен богат набор от методи и техники. Прецизно са приложени технологии и схеми на полски и лабораторни опити. Впечатлява големия брой на изследваните варианти и растения/ зоо / от вариант.

Използваните статистически методи за анализ/ еднофакторен и двуфакторен дисперсионен анализ, вариационен анализ, корелационен анализ, генетичен анализ,кластерен анализ/ доказват достоверността на получените резултати и правилното им интерпретиране от страна на докоторанта.

Приложената кратка характеристика на изследваните сортове и линии според скромното ми мнение е правилна и обогатява работата.

Раздел 3.1. от Материал и методи е посветен на почвено-климатичната характеристика на Опитното поле, където са проведени изследванията/ таблици 1-4/. Тази част от дисертацията допринася във висока степен за пълното разбиране и достоверност на получените резултати и изводи. Това следва от високата пластичност на тютюневата култура , при която фенотипната изява на представените генотипи е в пряка и много силна зависимост от агроекологичните условия.
4.Онагледеност и представяне на получените резултати.

Структурната композиция на дисертацията е изградена от 7 / седем / части: увод, литературен обзор, цел и задачи на изследването , материал и методи, почвено-климатична характеристика, резултати и обсъждане, изводи и литература.

Дисертационният труд е добре онагледен и убедително подкрепен с богат снимков материал, таблици и фигури. Написан е на 172 машинописни страници, в които са включени 11 фигури, 86 таблици и 11 снимки
5. Обсъждане на резултатите и използвана литература.

В раздела „Резултати и обсъждане” е представен богат експирементален материал, включващ всички важни биометрични стопански, химични и физични показатели.

От направения пълен анализ на основните биометричните показатели -височина, брой листа, дължина и ширина на 7- ми, 14- ти и 21- ви лист, и дължина на вегетационния период и статистически доказаната достоверност на данните следват много важни изводи, не толкова за различимостта на изследваните генотипи, а за тяхната икономическа значимост от гледна точка на пазарните търсения.

Много високо оценявам интерпретацията на биометричните данни спрямо агроекологичните условия и вещината, с която докторантът достига до заключения от изключителна важност за практиката.

Голям обем от изследвания са посветени на стопанските, химичните и физични показатели. Достойнство на автора е, че не само прави пълен анализ на всички важни за тип Бърлей показатели, което е отразено в таблиците и графиките, но прави заключения и дава ценни за практиката съвети.

По-голяма част от данните са пречупени през призмата на получени от други автори резултати и са статистически достоверни. Впечатлява огромният по мащаб размер на изследванията в комбинация от немалкия - 15 броя включени в дисертацията генотипи.

Специално внимание е отделено на линиите, собствена селекция на докторанта, а така също и на новоселекцоинирания и признат от ИАСАС сорт Бърлей 1344.

Създадените линии- 1362, 1390, 1231, 1334 и признатият от ИАСАС сорт Бърлей 1344 са, без всякакво съмнение, най-важните приноси на докторанта от селекционно-генетичен характер.

В дисертацията много подробно (35 таблици и 11 фигури) са анализирани биометрични, стопански, химични и физични показатели, характеризиращи четирите линии, трите хибридни комбинации и новоселекционираният сорт Бърлей 1344.

Резултатите са убедителни и недвусмислено показват предимствата на линиите и главно на сорт Бърлей 1344 пред държавния стандарт Бърлей 21 и използвания за контрола в експериментите сорт Бърлей 1317.

Дисертационният труд на гл. асистент Йовко Дюлгерски представлява сериозно научно изследване. Основно и задълбочено са проучени интродуцирани и наши генотипи Бърлей. Селекционирани са 4 нови линии и е направен комплексен генетичен анализ на три хибридни комбинации. Признат е сорт Бърлей 1344.

Въз основа на изследователската си работа докторантът е формулирал 14 извода, по-важни от които са следните:


  • За фенотипното проявление на биометричните показатели-височина на растенията, брой и размери на листата, решаващо влияние оказва генотипът.

  • Генотипът има определящото значение пред агроекологичните фактори за формирането на стопанските показатели: добив и процент на класите.

  • Екологичните условия и агротехническите мероприятия имат доминиращо влияние върху формирането на химичния състав на изследваните генотипи.

  • По комплекса от изследваните показатели , както и с най-високи индекси по добив и стабилност се открояват сорт Бърлей 1344, Хибрид 1478 и Линия 1334.

  • Проучените интродуцирани сортове имат дълъг вегетационен период, нисък процент на І класа, висок процент на ІІІ класа, небалансиран химически състав и не са подходящи за производство в условията на нашата страна.

Литературният обзор, обхващащ 28 страници, показва много добрата осведоменост на докторанта по третираната в дисертационния труд проблематика.

Подробно са представени произходът, значението и разпространението на сортова група Бърлей, като е акцентувано на значението й за съвременното цигарено производство. Авторът много подробно и аналитично представя литературните данни по отношение изискванията на тютюна към агроекологичните условия – особено важни за такава пластична култура като тютюна.

Прецизно са дискутирани химичните показатели, на които трябва да отговарят съвременните, търсени на пазара сортове Бърлей.

Подробно и задълбочено са представени изследванията на наши и чужди автори върху основните методи на селекция при тютюна. Вниманието е фокусирано върху методите на хибридизация и използване на хетерозисния ефект и трансгресията.

Представеният списък от 321 заглавия, от които 178 на латиница, показва доброто познаване на научната литература .76 от цитираните публикации се отнасят за изследвания след 2000-та година, което е 24% от всички цитирани заглавия, и е много добра атестация за дисертационния труд.

6. Приноси на дисертационния труд.

В резултат на целенасочената научноизследователска работа и получените резултати докторантът Йовко Дюлгерски точно и ясно посочва научните и научно-приложни приноси както следва:



Научни приноси

  • За първи път за тютюн Бърлей при нашите условия, чрез генетичен анализ са установени начините на наследяване на важни биологични и стопански качества

  • За първи път у нас е изследвано влиянието на условията на средата, генотипа и взаимодействието между тях, както и на случайни фактори върху фенотипното проявление на проучваните биологични, стопански и химически показатели при тютюн Бърлей.

  • Въз основа на установените корелативни зависимости и хибридологичния анализ за наследяването на признаците при хибридните комбинации за първи път е прогнозирана ефективността от провеждането на отбора при тютюн Бърлей.

Научно-приложни приноси

  • Създаден е ценен изходен материал за селекцията на тютюн Бърлей. Създадени са Линия 1334 и Хибрид 1478, които според автора притежават необходимите стопански и технологични качества за представяне пред компетентните органи на Р България за признаване.

  • Особено ценен принос за практиката е създаденият сорт Бърлей 1344/ Сертификат № 10836/29.01.2010 г. на Патентно ведомство на Р България/.


7.Критични бележки.

  • Характеристиката на сорт Бърлей 21 трябва да бъде описана в раздел Материал и методи , а не в литературния обзор. До януари 2010 г. сорт Бърлей 21 е официален стандарт за тази сортова група в България.

  • Големият брой, използвани статистически методи, показва добрата подготовка на докторанта, но утежнява работата. Излишно е според мен данните за едни и същи признаци да бъдат доказвани и представяни с различни анализи, особено когато са и еднопосочни.

  • Включването на двата дихаплоида в изследването е излишно, още повече, че те не фигурират под никаква форма в изводите или приносите.

  • Съществуват неточности в някои от термините ,посочени в Терминологичния речник. Докторантът трябва да бъде по-критичен към литературните източници.

  • Допуснати и многократно мултиплицирани технически и правописни грешки.

8. Публикувани статии и цитирания.

Във връзка с дисертацията са публикувани 3 научни статии в български издания. В едната докторантът е самостоятелен автор и е публикувана в Сборник 60 години ИТТИ-2004 г. Представена е на Юбилейна научна конференция с международно участие-3-5 ноември 2004 г. в гр. Пловдив. Останалите две са в съавторство- едната в сп. Български тютюн/2009 г./, а другата е в сп. Genetics and breeding/под печат/.

Не е представен документ за цитиране на статиите.

Проектът за автореферат е написан на висок научен стил. Съдържащите се в дисертационния труд основни резултати са отразени обективно с достатъчно пълнота.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ: Въз основа на актуалността на тематиката, съвременната методична постановка на изследвания, научната и приложна значимост на получените резултати и приноси считам, че представеният ми за рецензиране дисертационен труд отговаря на изискванията на ЗРАСРБ и Правилника за неговото приложение, а така също и личните ми впечатления от докторанта като задълбочен и търсещ научен работник ми дават основание да го оценя ПОЛОЖИТЕЛНО.

Предлагам на уважаемото Научно жури също да гласува положително и

да присъди на гл. асистент Йовко Кирилов Дюлгерски образователната и научна степенДоктор”по научната специалност 04.01.05. „Селекция и семепроизводство на културните растения”.
Дата:10.10.2011 г. РЕЦЕНЗЕНТ:………………..

Гр. Пловдив /доц. д-р Д. Диманов/








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница