Реч при откриване на изложбата



Дата09.01.2018
Размер24.87 Kb.
#42212


Реч при откриване на изложбата:

Личните документи, издавани от българската морска образователна система (1881-1946)

Отдавна се смята за известно, че дипломата на Морско училище има признание в страната и зад граница, която свидетелства най-малкото за интереса на българската общественост към този феномен. От друга страна личните документи, издавани от българската морска образователна система, вкл. и на Морското училище, досега обективно не са експонирани пред широката публика. Удовлетворяването на този интерес е и цел на настоящата изложба, реализирана със съвместните усилия на Галерия „От-то, Висшето военноморско училище „Н.Й. Вапцаров”, Военноморски музей – Варна, Музей за историята на Варна и с помощта на частните колекционери, поддържници на морската идея в България. Експозицията се организира по проект, който е част от кандидатурата на Варна за европейска столица на културата през 2019 г. и се подкрепя от Програмата за творчески проекти на Община Варна.

В залите са изложени не само документи от родната морска образователна система, но и дипломи на българи, завършили своето морско образование зад граница и дали своя принос към флота и неговата образователна система. Те позволяват да се направят нужните съпоставки със задграничните образци, за да се направят изводи за реалните постижения на родната образователна система в периода 1881-1946 г.

Необходимо е да се направи уточнение: досега неправилно е смятано, че пряк предшественник на съвременното ВВМУ е „Машинното училище при Флота”, тъй като последното всъщност отразява пряко само постиженията на предшественника на факултет „Инженерен”. През 1912 г. се появява структурата „Учебна част при Флота” (по-късно „Морска учебна част” – МУЧ). На нея са подчинени първоначално „Машинното училище” и „Морските специални школи”, а в последствие „Рибарското училище” и структурата, която подготвя корабоводители – „Корабоначалническите курсове”. Последните водят началото си от 1893 г. Наричани по различен начин през годините, те, ретроспективно погледнато, са важен приток към течението на общата история на флотската алма-матер.

Личните академични документи следват историческото развитие на Морско училище и обективно отбелязват неговите постижения. Те също така следват политическите колебания на своето време и дават реалната картина на изпълнението на учебните планове, тъй като носят информация за изучаваните дисциплини и степента на усвояването им.

Несъмнено личните академични документи, издавани от Морско училище, трасират органичната връзка на флотската алма-матер с българската военнообразователна система, за което свидетелства дванадесетобалната система и изчисляването на „старшинството” във випуските на офицерския ни корпус. От друга страна те също така очертават влиянието, което руската военноморска образователна система от времената преди Първата световна война упражнява върху изграждането на българското морско училище.

В същото време документите на Морско училище имат своя специфика – дизайн, размери и материал за изработване на печатните бланки. Допълнителна информация носят различните заверки на гърба на документите, които удостоверяват дали документите са признавани от държавните институции и с каква цел. Последните свидетелстват за високата стойност на дипломата на родната морска образователна система в страната и чужбина – непреходно постижение, с което можем да се гордеем и днес.



Капитан І ранг,доцент, доктор Асен Кожухаров

Океан-Кож.doc



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница