Реферат на тема Структура и функции на банковата система на р българия. Роля на бнб в икономиката



страница1/3
Дата11.05.2022
Размер54.5 Kb.
#114210
ТипРеферат
  1   2   3
pomagalo1.com-struktura-i-funkcii-na-bankovata-sistema-na-r-bylgariq-rolq-na-bnb-v-ikonomikata
Свързани:
1

РЕФЕРАТ
на тема


Структура и функции на банковата система на Р България. Роля на БНБ в икономиката
За начало на банковата система в България се приема създаването на Българската народна банка (БНБ) непосредствено след Освобождението (1879), като държавата и предоставя 2 млн.лева начален капитал. Съвкупността от банки и банкоподобни институции в една държава формира нейната банкова система. Всяка банка заема определено място в нея, свързана е с останалата система и изпълнява определени функции. Банковата система може да бъде еднозвенна, двузвенна и многозвенна. При многозвенната банкова система няма ярко изявена йерархическа зависимост между отделните звена на банковата система и взаимоотношенията между тях са предимно хоризонтални. За разлика от нея двузвенната банкова система има установена йерархическа структура.
В България през периода 1951-1987 год. банковата система е имала еднозвенен характер. Едва през 1987 год. е започнато изграждането на двузвенна банкова система.
Първоначално са създадени около десет специализирани отраслови търговски банки, а по-късно, през 1989 год., същите тези банки са преобразувани в търговски банки с универсален характер. През същата година 59-те клона на БНБ са преоформени в обикновени търговски банки.
Двузвенният характер на банковата система се изразява в това, че тя е изградена главно на две нива: на по-висшето ниво се намира централната банка (у нас Българска народна банка – БНБ) и на по-нисше ниво са търговските банки и другите специализирани банкови институции (спестовни каси, инвестиционни и ипотекарни банки и др.), както и специализираните финансови (небанкови) институции (пенсионни фондове и застрахователни компании).
Изграждането на двузвенна банкова система в нашата страна е направено с цел да се постигнат следните два резултата:


1.възникване на стимули в търговските банки да кредитират рентабилни и ликвидни предприятия и ефективни инвестиции;
2.създаване на предпоставки за оптимизиране равнището на лихвените проценти, както за кредитите, така и за депозитите.
Основата на стабилната и активно функционираща структура на банковата система е изграждането на ефективна система за управление на парично-кредитните отношения. Основни предпоставки за изграждането на стабилен финансов сектор е наличието на силна и независима централна банка с висока репутация и възможности за въздействие, независими конкуриращи се помежду си търговски банки и небанкови финансови институции, както и система от ефективни механизми за регулиране на отношенията между тях.
Предвид това, че банките изпълняват своята роля в обществото посредством добре организираната банкова система, основната непосредствена задача на БНБ, формулирана в чл. 12, ал. 1 и ал.2 от Закона за БНБ, е да въздейства на националната парична единица чрез провеждане на парична и кредитна политика, предвидени в Закона за БНБ, и да съдейства за създаването и функционирането на ефективни платежни механизми. БНБ има изключителното право да емитира банкноти и монети в страната.Това си качество БНБ запазва и до днес, като промените в статута са свързани с това дали действа само като емисионна или като търговска банка. Тя регулира и контролира дейността на другите банки в страната с оглед поддържане стабилността на банковата система и защита интересите на вложителите.“
Функциите, които изпълняват централните банки, наложили се от многогодишната практика, са почти едни и същи във всич­ки страни. Те основно са:
1. Централните банки имат монополното право да емитират налични пари и да организират тяхното обръщение.
2. Централните банки са банки на правителствата.В тази си роля централните банки водят сметките на правителствата по изпълне­нието на бюджета, управлението на държавния дълг и др.Като кредитор на правителствата, централните банки про­веждат операции по емисията на държавни ценни книжа за своя сметка и др.


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница