Реферат на тема Водна ерозия на почвата. Борба с водната ерозия. Изготил проверил радостина Попова Проф д-р Д. Пламенов



страница1/8
Дата28.02.2022
Размер35.57 Kb.
#113611
ТипРеферат
  1   2   3   4   5   6   7   8
ВОДНА ЕРОЗИЯ НА ПОЧВАТА. БОРБА С ВОДНАТА ЕРОЗИЯ.

Шуменски университет
Епископ Константин Преславски“
Факултет по природни науки – Колеж Добрич
РЕФЕРАТ
На тема
Водна ерозия на почвата. Борба с водната ерозия.

ИЗГОТИЛ ПРОВЕРИЛ
Радостина Попова Проф. д-р Д. Пламенов
Специалност: Растителна защита
Фак.н. 1950166004
I КУРС


Добрич 2020


СЪДЪРЖАНИЕ



  1. ЕРОЗИЯ НА ПОЧВАТА. ВИДОВЕ ЕРОЗИЯ. ………………2 стр.

  2. ФОРМИ НА ВОДНАТА ЕРОЗИЯ…………………………….3 стр.

  3. ФАКТОРИ НА ВОДНАТА ЕРОЗИЯ..………………………...4 стр.

  4. БОРБА С ВОДНАТА ЕРОЗИЯ………………………………...6 стр.

ЛИТЕРАТУРА……………………………………………………10 стр.

Под ерозия на почвите се разбира процесът на механично разрушаване на повърхностния почвен слой и отнасяне на почвените частички под влияние на водата и вятъра. Kогато ерозията се осъществява под влияние на водата, тя се нарича водна , a когато това става под влияние на вятъра- ветрова. Върху земната повърхност винаги, в различна степен е ставало разрушаване на рохкавите продукти от изветряването и тяхното пренасяне от едно място на друго. Така са се образували речните долини, различните наноси и други геологични образувания. Този вид ерозия се нарича нормална или геологична ерозия. В последниковия период , когато повърхностния отток намалява, рохкавите скали се покриват отново с растителност и ерозионните процеси намаляват.



  1. ЕРОЗИЯ НА ПОЧВАТА. ВИДОВЕ ЕРОЗИЯ.

Съвременната ерозия, която засяга главно почвите се нарича ускорена или антропогенна и е свързана с дейността на човека. Ерозията е толкова стара, колкото и човечеството, и започва с първата бразда от примитивните оръдия на първобитния човек. Безразборното сечене на горите, безконтролната паша , прекомерната обработка и пр. са съдействали за ускоряването на ерозията. От антропогенната ерозия в световен мащаб ежегодно се унищожават милиони декари обработваема земя. Това, което геологичната ерозия е причинявала за столетия, ускорената ерозия под влияние на човека става за кратки срокове. У нас тази ерозия също има значително разпространение.


Ерозията води до намаляване на :



  • дълбочината на кореообитаемия слой;

  • количеството на хранителните елементи;

  • запасите на почвена влага;

  • изчерпване на филтриращия капацитет на почвата;

  • намаляване на съдържанието на почвено органично вещество;

  • загуба на биоразнообразие;

  • деградация на почвената структура;

  • образуване на почвена кора;

  • разпространение и акумулация на замърсители във водните течения и в зоните на акумулация на наноси.

Водната ерозия на почвата е резултат от разрушителното действие на течащата по повърхността на почвата вода. Тя има по-силно негативно влияние при леките и безструктурни почви и по-слабо при по-тежките и богати на органично вещество почвени видове. На водна ерозия са изложени всички обработваеми земи с наклон над 6°, което представлява над 70% от обработваемите земи и над 45% от общата площ на страната.



  1. ФОРМИ НА ВОДНАТА ЕРОЗИЯ

Водната ерозия бива главно три вида - повърхностна (площна), струйчеста (браздова) и ровинна (линейна).


Повърхностната (площната) ерозия се проявява на всички територии с наклон над 1°, особено по полегатите склонове по време на по-силни дъждове и снеготопене, когато на повърхността на почвата се образува тънък равномерен воден слой, който бавно се движи по наклона. С водата се отнасят главно най-фините частички (глината и хумусните вещества), поради което повърхностния хоризонт (орницата), лишен от тези съставки силно обеднява и на хранителни вещества, които се съдържат в тях. Ето защо се счита, че този вид ерозия е особено опасен. Този вид ерозия се засилва постепенно с изнасяне на фините частички надолу в почвата по порите и пукнатините. След като порите и пукнатините се запушат с фини (глинести) частички се намалява попиването на водата и при по-интензивни валежи или снеготопене бързо се образува повърхностен воден слой, който започва да отнася следващите фини частички надолу по склона и така орницата бързо обеднява на хранителни елементи.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница