Реферат по Кооперативно право На тема: 10. Управление на кооперацията. Компетентност на общото събрание. Събрание на пълномощниците



Дата26.10.2022
Размер19.29 Kb.
#115367
ТипРеферат
Кооперативно право

чРеферат
по
Кооперативно право
На тема:
10. Управление на кооперацията. Компетентност на общото събрание.
Събрание на пълномощниците.

Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“


Специалност: Право, 4 курс, задочно обучение;

Органи на кооперацията – те образуват система. Между тях са разпределени правомощията по управлението и представляването на кооперацяита. Органите на кооперацяита действат от нейно име за нейна сметка. Те разполагат със способността чрез волеизявленията си да ангажират кооперацията като ЮЛ. Сделките, които органите на кооперацията сключват, пораждат права и задължения за нея.


Така може да обобщим, че управлението на една кооперация се осъществява от нейните органи. Те са нормативно и изчерпателно изброени в “Закона за кооперациите” в глава ІІІ от закона. Те са:

1. Общо събрание


2. Управителен състав
3. Контролен състав
Предмет на този реферат е общото събрание като върховен орган за управление на кооперациите.
І. Общо събрание – състои се от всички членове на кооперацията. Правомощията на общото събрание са да приема, изменя и допълва устава. Общото събрание чрез тайно гласувана определя броя на членовете както на управителния съвет и в последствие може да приема и да освобождава от длъжност членовете им, също има правомощия да избира председателя на кооперацията, пълномощниците за общото събрание на кооперативния съюз в които кооперацията членува.
Общото събрание приема регистриран одитор в някой случай те са обосновани в закона за кооперациите. Общото събрание след като изслуша заключенията на контролния съвет се произнася по отчета на управителния съвет за годишната дейност, годишният счетоводен отчет на кооперацията и разпределението на печалбата, също общото събрание дава съгласието си за сключване договори с прокурористи. Общото събрание взема решения за членуване и прекратяване на членството в кооперативния съюз, взема одобрения за основните насоки за развитието на дейностите на кооперацията, също определя средствата за дейността на контролния съвет на кооперацията. Общото събрание има правомощията да опрощава парични задължения към кооперацията, и да се разпорежда с недвижимите имоти на кооперацията, може да утвърждава решенията който е взел управителния съвет във връзка с приемането на нови членове от кооперацията, взема парични вноски от членовете. Общото събрание още взема решения с тайно гласуване по резултатите от финансовите ревизии на кооперациите както и търсенето на отговорности на отговорност от виновните лица, освен това има правомощия и да отменя решенията на органите, които противоречат на закона, може също да вземе решение за прекратяване на кооперацията, както и нейното й ликвидиране. Тъй като правомощията на общото събрание са големи, той може да освобождава от отговорност председателя на кооперацията както и членовете на управителния и контролния съвет.
Като заключение може да се каже, че общото събрание обсъжда и взема решения по всички въпроси, свързани с кооперацията и нейната дейност.
Общото събрание може да се замества от пълномощници, който са избрани по норма на представителството. Броят на пълномощниците, които замества общото събрание не трябва да бъде по-малко от 70 души.
Общото събрание се свиква чрез писмена покана от управителния съвет. Писмената покана се прави най-малко 14 дни преди деня на провеждането му. Поканата съдържа въпросите върху, които ще се обръща внимание и ще се разглеждат, още в писмото трябва да се обозначи денят и часът и мястото на провеждане на събранието.
Въпросите, които са вписани в поканата се разглеждат единствено те. Разглеждането на други въпроси се разглеждат единствено ако в свикването участват всички пълномощници и същите са съгласни с това. Общото събрание се свиква редовно това означава веднъж годишно до края на месец април. Също то може да бъде свикано и извънредно. Това става по решение на управителния съвет и също по искане на контролния съвет.
Кворум – общото събрание може да взема решения, ако присъстват само повече от половината членове, в случай, че не се явят необходимия брой членове, събранието се провежда час по-късно независимо от броя на присъстващите. Общото събрание взема решения чрез мнозинство повече от половината присъстващи или пълномощници. Взетите решения на общото събрание се вписват в протокол и след това се прочитат в края на заседанието.
Ако съставът му обхваща повече от 200 члена, общото събрание може да се замести със събрание на пълномощници. Те се избират по норма за представителство, която се определя в устава. Недопустимо е техният брой да бъде по-малък от седемдесет. Събранието на пълномощниците има всички права на общото събрание. Пълномощниците упражняват своя мандат до деня на избирането на пълномощници за следващото редовно събрание на кооперацията.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница