Реферат по Културология Страница: от 10 Реферат по Културология



страница1/4
Дата28.03.2023
Размер124.96 Kb.
#117106
ТипРеферат
  1   2   3   4
Реферат по културулогия




Тракийски университет – Стара Загора
Педагогически факултет

Издание:

1.0

Вид на документа:
Оперативен документ

№ на документа:
7.5.1 _OD_1.2.11_PF

В сила от:

14.09.2011

Име на документа Реферат по Културология

Страница:

от 10






Реферат
по
Културология

На Т Е М А:


Реалност на цивилизациите и тяхното изучаване. Многозначност на понятието „цивилизация“ и трудностите при неговото дефиниране. Концепции на О.Шпенглер, А.Тойнби, П.Сорокин. Бъдещето на цивилизациите: културологична хипотеза на С. Хънтингтън за сблъсъка на цивилизациите.




Изготвил: Христина Георгиева Христова
Специалност: Социална педагогика
Фак. № : 555
Бакалавър: първи курс


Проверил: доц. д-р Елена Лавренцова

Стара Загора 2022 г.


СЪДЪРЖАНИЕ:


  1. Реалност на цивилизациите и тяхното изучаване ………………………………… 3 – 4

  2. Многозначност на понятието „цивилизация“ и трудностите при неговото дефиниране …………………………………………….…….………………………….. 4 – 6

  3. Концепции на О.Шпенглер, А.Тойнби, П.Сорокин ………….…………………………..................................................................................... 7 – 9

  4. Бъдещето на цивилизациите: културологична хипотеза на С. Хънтингтън за сблъсъка на цивилизациите.………………………………………………………..... 9 – 10

  5. Използвана литература ………………………………………………………...…… 10 – 10



  1. Реалност на цивилизациите и тяхното изучаване

Цивилизациите започват своето съществуване още от началото на хората. В наши дни ние можем да разберем за тяхната история, култура, бит и местоположение, заради нашият напредък в областта на технологиите. Пример за някои от тези цивилизации, които изучаваме днес е тази на Атлантис или Атлантида. Тя е описана от Платон и Херодот и разбираме, че цивилизацията е съществувала от 20 до 18 в. пр.н.е. и изведнъж изчезва напълно от лицето на Земята. Друга такава изчезнала цивилизация е тази на Лемурия. Своя теория за началото на цивилизациите има и Арнолд Тойнби датираща още от 5 000години. Той предлага четири ,,класификации,, на цивилизациите, те стават популярни и се приемат широко. През последните 5 000години човечеството създава общо тридесети една цивилизации, двадесет, от които са изчезнали напълно, това посочва професор Самюел Хънтингтън. Цивилизациите, които са останали и до днес са- западноевропейската, православно-славянската, ислямската, конфуцианската, индуската, африканската и японската.
Италианският философ Джамбатиста Вико дефинира три етапа на развитие на световната култура, като той е и първият представител на европейската философска мисъл, който представя идеята за стадиалното развитие на историята. С концепцията си той се стреми да направи анализ на формите на икономическото развитие. В същото време той откроява не четири, а седем цивилизации, господстващи в различните исторически периоди- евреи, халдеи, скифи, финикийци, египтяни, гърци и римляни.
Арабският философ Ибн Халдун определя три етапа на развитие на човечеството, а именно- дивачество, селски живот и градски живот. Според него с преминаването от селския към градския начин на живот, от земеделието и скотовъдството към занаятите и търговията се наблюдава подобряване на условията на живот, развитие на културата и разпадане на естествените общностни връзки между хората.
Някои автори определят цивилизацията като тип социална организация на обществения живот. От гледна точка на съединяването на трите начала в общественото производство- природа-техника-човек може да се говори за три основни стадия в развитието на човешката цивилизация:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница