Регионална инспекция по околната среда и водите – Пловдив



Дата08.06.2018
Размер75.51 Kb.
#72714



Република България

Министерство на околната среда и водите

Регионална инспекция по околната среда и водите – Пловдив





Становище по екологична оценка № ПВ–2–І/2011 г.

Относно: ПУП за промяна начина на трайно ползване на УПИ І до УПИ XXIХ, кв. 119 с. Караджалово, община Първомай, с цел изграждане на фотоволтаична централа за производство на електроенергия с мощност до 50 MW

На основание чл. 84, ал. 1 и 2 от Закона за опазване на околната среда и чл. 26, ал. 1 т.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (Наредбата за ЕО), във връзка с чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие и чл. 36, ал. 11 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС)

Съгласувам
ПУП за промяна начина на трайно ползване на УПИ І до УПИ XXIХ, кв. 119 с. Караджалово, община Първомай, с цел изграждане на фотоволтаична централа за производство на електроенергия с мощност до 50 MW

Възложител: „Интерзона” ООД, EИК 115804503,гр. Пловдив, ул.„Нестор Арабаджиев” № 37

Кратка характеристика на плана:

Разглеждания план цели да се извърши промяна начина на трайно ползуване на урегулирани имоти, като се конкретизира устройството им за изграждане на фотоволтаична централа с мощност до 50 МВтр. Имотите на площ 1000 дка понастоящем са с НТП „производствена и складова дейност”.

Подробният устройствен план се изготвя в съответствие с чл.140 от ЗУТ и скица –виза изх. № 875/ 19.12.2009г, издадена от главния архитект на община Първомай. Имотите попадат в границите на защитена зона „Марица - Първомай”, с идентификационен код BG 0002081, включена списъка на защитените зони за опазване на дивите птици, приет с РМС № 122/16.10.2007 г., обявена със заповед № РД-909/11.12.2008г на Министъра на околната среда и водите.

Фотоволтаичната централа ще се състои от:



  • Фотоволтаични модули-панели. Съставени са от множество соларни клетки, осигуряващи директното преобразуване на слънчевата радиация в електродвижещо напрежение и създаване на електрически ток. Свързани са последователно с цел повишаване на напрежението на първичния ток.

  • Модулите се свързват кабелно един към друг в обособени групи.

  • Инверторни блокове – преобразуват постоянното напрежение от модулите в променливо.

  • Електропроводна подземна линия, свързваща фотоволтаичната централа със националната електроразпределителна мрежа на „НЕК”.

Присъединяването към електроразпределителната мрежа, съгласно представено становище на „ЕВН –България” ще се извърши след изграждане и въвеждане в експлоатация на нова подстанция 110кV/Ср.Н, чрез подземна кабелна линия до подстанция „Борисовград” в УПИ ІХ, кв. 165 по плана на гр. Първомай
Поради следните мотиви:

1.Представения доклад за екологична оценка на ПУП-ПРЗ, оценява потенциалните рискове и въздействия за околната среда в областите на действие и влияние на плана .

2.Предвижданията на плана са в съответствие с нормативната уредба по околна среда и опазване на човешкото здраве и не се очаква като цяло влошаване на състоянието на околната среда.

3.Планът предвижда производство на електроенергия от възобновяем източник- слънцето и е в унисон с политиката за ограничаване използуването на изкопаемите горива.

4.В хода на проведената процедура по екологична оценка не са постъпили писмени възражения , бележки и предложения по документацията на плана.

5. Депозирано е мотивирано становище на РЗИ Пловдив с изх. № 2385/07.04.2011г., определящо инвестиционното предложение, като безопасно по отношение на на факторите средата и човешкото здраве.

6. Като неразделна част от Доклада за ЕО е представен доклад за оценка на степента на въздействие на ПУП – ПРЗ върху защитената зона, със следните заключения:

6.1.Оценката за степента на въздействие, че ПУП-ПЗ няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху защитена зона „Марица-Първомай”, с код BG 0002081.

6.2.При направената проверката за допустимост по смисъла на чл. 12, ал. 1, 2 и 3 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони /Наредба за ОС/ е установено, че същият е допустим спрямо режима на защитената зона, определен със заповедта за обявяването й.

6.3.В представения доклад е направен анализ и оценка на кумулативния ефект от реализацията на плана върху предмета и целите на опазване на защитена зона „Марица – Първомай”.

6.4 С реализацията на плана не се очаква намаляване на благоприятния природозащитен статус на видовете птици, предмет на опазване в защитената зона.

7. Планът не засяга защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии



и при следните мерки:

Общи мерки

Възложителят да изготвя годишен доклад по наблюдение и контрол при прилагане на плана, включително за мерките за предотвратяване, намаляване и отстраняване на отрицателните последици в резултат от прилагането на плана за период от 3 години . Същият да се представя в РИОСВ – Пловдив не по-късно от 1 март на всяка следваща година.


I .Мерки за предотвратяване , намаляване или възможно най-пълно отстраняване на предполагаемите необлагоприятни последствия от осъществяването на плана върху околната среда:

  • Разполагането на модулите на фотоволтаичната централа е необходимо да бъде проектирано така, че максимално да съхранява естествената растителност и да дава възможност за свободни миграции на животинските видове.

  • Да се изготви проект за отнемане и оползотворяване на хумуса и проект за последваща рекултивация.

  • При строителството да се използва съвременна строителна техника и машини, съобразени с габаритите на монтираните панели. Използването на възможно малогабаритни подемни и траспортни машини ще минимизира отрицателното въздействие върху върху растителното съобщество на територията на фотоволтаичния парк.

  • Площта под фотоволтаичните панели да не се покрива с трайни настилки или инертни материали.

  • Поддържането на тревната растителност под фотоволтаичните панели да се извършва без използване на химически препарати.

  • Строително-монтажните дейности да се извършат извън активния размножителен период на животинските видове (01.04. – 30.06.).

  • Оградата на обекта да се предвиди и изпълни с лека конструкция, ограничаваща достъпа на едри пашуващи домашни животни и хора, но с проходи за дребни диви животни, характерни за района, за осигуряване на възможности за миграции и използване на трофичната база.

  • Придвижването на тежкотоварната техника при монтирането на соларните модули да става само по съществуващи пътища, като по никакъв начин не се допуска отрицателни въздействия върху растителността и местообитанията в съседни поземлени имоти.

  • Да не се допускат разливи на горива и смазочни материали от тежкотоварна техника.

  • Да бъде извършено своевременно възстановяване на терена след прокарване на трасето за ел.провода.

  • При необходимост от организиране на „жива” охрана на бъдещия обект, да се осигури химическа тоалетна.

II . Мерки за наблюдение и контрол при прилагането на плана


Компоненти и фактори на

околната среда


Мерки/ условия за реализиране на плана /


Срокове
/Период/



Отговорен орган


Атмосферен въздух

1.Да се използува добре поддържана строителна и транспортна техника .

2.При евентуално изнасяне на земни маси да не се допуска разпиляване на материала при транспортирането му, за да не създадат условия за поява на неорганизирани емисии на прах.



По време на строителство
По време на строителство

Възложител

Възложител




Подземни и повърхностни води

1.Да се монтира химическа тоалетна за нуждите на обслужващия персонал.

2.Провеждане на инженерно –геоложки проучвания и изследвания за конкретизиране на условията за изпълнение на монтажа на конструкциите.



По време на строителство

По време на проектиране и строителство




Възложител

Възложител





Биологично разнообразие

1.Наблюдение и контрол по спазване на мерките за намаляване и отстраняване на отрицателните въздействия върху биологичното разнообразие


По време на строителство и експлоатация

Възложител

РИОСВ



Почви

Да се осъществява контрол по изпълнение на проекта за отнемане и оползотворяване на хумуса и проекта за последваща рекултивация.


Строителство


Възложител


Физични фактори, Шум

Контрол на шумовите показатели

Строителство

Възложител,

РИОСВ


Отпадъци

1.Контрол относно нерегламентирано депониране на строителни отпадъци

2.Контрол за недопускане разливи на гориво-смазочни материали .



Постоянно

Строителство



Възложител,

Кметство, Община


Възложител

РИОСВ


Културно-историческо наследство


Наблюдение и контрол при евентуално разкриване на исторически находки

При изкопни работи

Възложител

Община




ІІІ. При констатирани неблагоприятни последствия върху околната среда да се предложат и предприемат своевременни мерки за възможното им отстраняване.
………………………………….

инж. ВАЛЯ АТАНАСОВА

Директор на РИОСВ Пловдив 04.05.2011г.
4000, гр. Пловдив, бул. “Марица” №122, тел.,факс 032/628-994 в.101, Зелен телефон, факс: 032/

643-245, e-mail: riosv_plovdiv@dir.bg; www.riosv-pd.hit.bg






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница