Режисьорите Георги Стоянов и Нури Билге Джейлан получиха от заместник-кмета на Столична община Наградата на София за принос в киноизкуството



Дата23.07.2016
Размер39.99 Kb.
#2353
Режисьорите Георги Стоянов и Нури Билге Джейлан получиха от заместник-кмета на Столична община Наградата на София за принос в киноизкуството

В петък беше открито 16-то издание на Международния филмов фестивал „София Филм Фест”, част от Календара на културните събития на Столична община. В Зала 1 на НДК, заместник-кметът по култура на Столична община д-р Тодор Чобанов прочете поздравителен адрес от името на кмета на София, г-жа Йорданка Фандъкова. Д-р Чобанов връчи на режисьорите Георги Стоянов и Нури Билге Джейлан Наградата на София за принос в киноизкуството.


* * * * * *
Георги Стоянов е роден на 27 юли 1936 в Москва, където най-напред завършва инженерна специалност. След това заминава за Париж, където учи кинорежисура и режисура по монтажа (1961-1963). От 1963 в продължение на 4 години е режисьор в Студията за художествено-документални филми. От 1967 е режисьор в Студията за игрални филми “Бояна”. Основател и първи председател е на Кабинета на младите филмови дейци (1969).
Днес той е председател на Съюза на българските филмови дейци (за втори път; преди това е заемал поста от 1983 до 1992). Бил е и е заместник-председател на БНТ, 1990; заместник-министър на културата, 1995-96; съветник по културата към Посолството на България във Вашингтон, 1996-1997.
Георги Стоянов е член-основател на Първата световна асамблея на кинорежисьорите във Фуншал, остров Мадейра, 1980. Участва в Конференцията на Европейския парламент в Страсбург, посветена на съдбата на европейското кино, 1992; в Генералните асамблеи на FERA във Франция, в Германия, в Чехословакия, в Унгария; в V-та Сесия на Министерството на Франкофонията в Париж; в Колоквиума “Към Европейското кино на ХХІ век” в Страсбург.
Георги Стоянов е режисьор на игралните филми „Дрямка”, „План”, „Случаят Пенлеве”, „Птици и хрътки”, „Трета след слънцето”, „Къщи без огради”, „Щурец в ухото”, „Пантелей”, „Прозорецът”, „Константин Философ” (игрална версия и TV серии), „Брачни шеги”, „Онова нещо”, както и на документалните „Жеко Манолов” и „Павлето”, включително и на анимационния „С изкуство, не със сила”.
За творческите си постижения е носител на множество национални и международни фестивални награди, както и на държавни отличия, като „Златен век”, 2006, на Министерство на културата.
През 2011, в годината на своя 75-и юбилей, Георги Стоянов публикува своя монументален роман „Ваучър Калифорния-Гулаг”, в който разказва за съдбата на своя баща. Книгата е изключително драматична и през погледа на сина са предадени чувства, емоции и преживявания на основателя на сърдечно-съдовата хирургия у нас Коста Стоянов, който прекарва от 1937 до 1945 г. в „Гулаг”. Бащата на Георги Стоянов споделя - „Онова, което ме крепи в нашето битие, е надеждата, че с личното си време мога да спася цели периоди от живота на хората, които лекувам”. Да посветиш част от себе си в служба на хората – това е най-висшето човешко достойнство...
Един от най-известните и харесвани филми на Георги Стоянов е “Щурец в ухото”. Филмът разказва историята на двама души, решили да се преместят от селцето в града. За тях това преместване се оказва голямо преживяване, повод за преоценка на досегашния им живот и бъдещите им планове. В този български роуд муви двамата герои изминават много малко разстояние, а по-скоро пътят се движи около тях и им предоставя различни житейски съдби. С особено запомнящи се роли впечатляват Павел Поппандов и Стефан Мавродиев.
Филмът „Щурец в ухото” ще бъде представен на 16-я София Филм Фест на специална прожекция в чест на Георги Стоянов на 13 март в кино „Одеон“.
* * * * * *
Нури Билге Джейлан е роден през 1959 година в Истанбул. Завършва факултета по инженерство в Босфорския университет през 1985 година и като всяка млада, търсеща душа поема в пътешествие към неизвестното. Първо към Лондон, а впоследствие към Катманду, пътуванията му продължават месеци и след завръщането си в Турция той е задължен да изкара военна повинност. По време на 18-те месеца в армията Джейлан осъзнава, че неговото желание е да прави кино и се записва да учи кинорежисура в университета „Мимар Синан”, Истанбул. В края на 1993 година започва снимките на късометражния си филм „Какавида”, като използва комбинация от негатив, донесен от Русия, и лента с изтекъл срок на годност от държавната телевизия. „Какавида” е представен в Кан през май 1995 г. и е първия турски късометражен филм, селектиран за участие в конкурс на един от най-престижните фестивали в света.
Трите пълнометражни игрални филма, които следват след „Какавида”, оформят особената „трилогия на провинцията” на Нури Билге Джейлан - „Градче” (1997), „Облаци през май” (1999) и „Отчуждение” (2002). Във филмите си режисьорът включва свои близки приятели и семейството си като актьори, и сам поема по-голяма част от техническите дейности – действа като оператор, монтажист, работи по дизайна на звука, сам пише историите и ги режисира. „Отчуждение” печели Голямата награда на журито (Grand Prix) в Кан 2003 и именно тогава Джейлан привлича вниманието на киноспециалисти и фестивалната публика. Този негов филм има в колекцията си 47 награди, 23 от тях международни, и става най-награждаваната за времето си творба на турското кино. От края на 2003 година Нури Билге Джейлан започва отново да отделя време на другата си страст – фотографията, и поделя времето си между нея и киното.
През 2006 година Джейлан прави „Климати”, който печели Наградата на ФИПРЕСИ на фестивала в Кан (главните роли в „Климати” се изпълняват от режисьора и съпругата му Ебру Джейлан), а две години по-късно „Три маймуни” отново там му носи режисьорския приз. Именно този филм е и първото турско предложение за чуждоезичен „Оскар”, което успява да влезе в краткия списък с деветте предложения за номинации. През 2009 г. режисьорът се завръща отново в Кан – този път като член на журито на Международния конкурс.
Имало едно време в Анадола” представя живота в едно малко градче. Той прилича на път през степта – усещането, че „нещо ново и различно” ще се покаже зад следващия хълм се дави в непоколебимо подобните, заострени, изчезващи или монотонно влачещи се друмища... Според Дан Файнару („Screen International”) филмът е забележителен, не само що се отнася до образите, но и защото представлява дълбок и всепроникващ портрет на турското мултикултурно общество.
Каталог: pressecentre -> foto
foto -> Конкурс за първи и втори филми, Големите пет, Киното днес, Киното утре, Ново българско кино, Балкански конкурс и други. За девети път ще бъде присъдена
foto -> Програма „Регионално развитие 2007-2013
foto -> Програма „Регионално развитие 2007-2013
foto -> Конкурс за рисунка „Мамо, татко, коланите спасяват!" Одз и цдг: 22 одз „Великденче" 139 одз „Панорама" 86 одз „Асен Босев"
foto -> Отчет за дейността на специализирания общински приватизационен фонд през първото полугодие на
foto -> Георг Фридрих Хендел "Музика на водата" и други. Концерт 4 3 ноември, четвъртък Национална музикална академия, 19 ч. Концерт и лекция
foto -> Мини европейско първенство по футбол 2012- диалог между култури на 17 май 2012 г в Столична община се състоя оценяването на проектите /плакатите на тема „Да опознаем Европа чрез футболни легенди, култура, история”
foto -> Приюти и кастрационни центрове за безстопанствени кучета на територията на Столична община
foto -> Конкурс за изпълнители", който също ще подкрепи благотворителната кампания „Нека бъдем по-добри"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница