Реконструкция с промяна на местоположението на инсталация №676 към цех “галваничен” на “Метал” ад гр. Варна”



страница1/4
Дата25.10.2018
Размер0.63 Mb.
#97142
  1   2   3   4
ИНФОРМАЦИЯ

за определяне и оценка на

най-добриТЕ налични техники /НДНТ/

за инвестиционно предложение:

Разширение на производството чрез въвеждане на автоматизирана система за управление на технологичНИте процеси и

реконструкция С ПРОМЯНА НА МЕСТОПОЛОЖЕНИЕТО

на инсталация № 676 към цех “ГАЛВАНИЧЕН” на “Метал” АД - гр. Варна”

Септември, 2011 год.



Съгласно разпоредбите по процедурите

на чл. 99а, ал. 1 от ЗАКОНА за опазване на околната среда

(обн., ДВ, бр. 91 от 25.09.2002 год.; изм. и доп.; последно изм. и доп., ДВ, бр. 42 от 3.06.2011 год.) /ЗООС/

в долопосочените таблици

е дадена количествена информация

за предложените алтернативи.
І. ВЪВЕДЕНИЕ

Настоящата разработка се представя от възложителя, по отношение на изпълнение на негово задължение по глава VІ, раздел ІІІ от ЗООС и като част от изисканата документация с Приложение № 2 към чл. 6 на НАРЕДБАТА за условията и реда за извършване на ОЦЕНКА на въздействието върху околната среда (приета с ПМС № 59 / 7.03.2003 год., обн., ДВ, бр. 25 от 18.03.2003 год., ЗАГЛАВИЕТО изменето – ДВ, бр. 3 от 10.01.2006 год.; последно изм., ДВ, бр. 3 от 11.01.2011 год.) /Наредбата за ОВОС/ на МОСВ, приета на основание чл. 101, ал. 1 от ЗООС за инвестиционно предложение свързано с -

Разширение на производството чрез въвеждане на автоматизирана система за управление на технологичНИте процеси и



реконструкция С ПРОМЯНА НА МЕСТОПОЛОЖЕНИЕТО

на инсталация № 676 към цех “ГАЛВАНИЧЕН” на “Метал” АД - гр. Варна”

В конкретният случай,

МЕТАЛ” АД – гр. Варна е оператор с издадено КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО № 25 / 17.01.2005 год. на МОСВ /КР/ за нуждите си по експлоатация на инсталации и съоръжения за повърхностна обработка на метали (т. 2.6. от Приложение 4 към чл. 117, ал. 1 на ЗООС) при условията на разрешителното за два цеха, съответно - “Галваничен” и “Байц на стоманени ленти” разположени в границите на единстената му производствена площадка заедно с други цехове и инсталации, които не попадат в Приложение 4 на ЗООС.



В тази връзка,

по Инсталация № 676 към Цех “Галваничен” предстоят промени в работата, които подлежат на оценка от страна на конролният орган издал КР.

Инсталация № 676 на “МЕТАЛ” АД – гр. Варна за нанасяне на повърхностно покритие на алкален цинк (без цианид) върху детайли изработени от стомана и ЦАМ попада в Приложение 4, към. Чл. 117, ал. 1 на ЗООС, т. 2.6. - Инсталации за повърхностна обработка на метали и пластмаси чрез електролитни или химични процеси, при които обемът на ваните за обработка е над 30 m3.



Настоящата ОЦЕНКА е:

- направена по чл. 99а, ал. 1 от ЗООС

- съобразена с чл. 3, ал. 1 от НАРЕДБАТА за условията и реда за издаване на комплексни разрешителни (приета с ПМС № 238 / 2.10.2009 год., обн., ДВ, бр. 80 от 9.10.2009 год., попр., ДВ, бр. 97 от 8.12.2009 год.) /Наредбата/ на МОСВ, приета на основание чл. 119, ал. 1 от ЗООС.
При това,

за оценка на съответствието на инсталацията с НДНТ са използвани следните референтни документи:


  • НДНТ за повърхностна обработка на метали и пластмаси (Reference document on bet available techniques for the Surface Treatment of Metals and Plastics, August 2006);

  • НДНТ за емисиите от съхранението (Reference Document on Best Available Techniques on Emissions from Storage, July, 2006);

  • НДНТ за общи принципи на мониторинга (Reference Document on the General Principles of Monitoring, July, 2003);

  • Икономически и транс-компонентни въпроси свързани с КПКЗ (Reference Document on Economics and Cross-Media Effects, July, 2006);

  • Методика за попълване на заявление за издаване на комплексно разрешително, утвърдена от Министъра на околната среда и водите, съгласно § 3 на ЗР на Наредбата, като тя служи за подпомагане на операторите на действащите и на новите инсталации, както и дава указания за прилагане на самата наредба.

Основната причина за използване на горепосочените издания е тясната им връзка с категорията промишлена дейност на Инсталация № 676 на дружеството и наличието на представителни данни за допустимите емисионни стойности на Европейската общност, касаещи включително и работата на тази инсталация.


ІІ. Възможни, доказани в промишлен мащаб производствени техники (технически алтернативи) за осъществяване на дейността


Целта на глобалната политика за околна среда е да се запази и подобри качеството на околната среда и здравето на хората при спазване на изискванията на устойчивото развитие. Това става чрез:

  • защита на природата, ланшафта и биологичното разнообразие, устойчиво използване на природните ресурси с цел опазване на водите и мерки против наводнения, опазване на атмосферния въздух, опазване на почвата, управление на материалните потоци и оптимизиране на управлението на дейностите по отпадъците и не само;

  • намаляване на натоварването на околлната среда със замърсители генерирани в резулнтат на човешки дейности, както и подобряване на екологичните стандарти за по-добро качество на живота на хората;

  • защита на климатичните системи на Земята и премахване в дългосрочен план преноса на замърсители в околната среда от промишлеността .

Тази основна цел и начините за нейното постигане произтичат от директивата 96/61 на ЕС/ЕО за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването /КПКЗ/. Директивата има за цел – НАЙ-ОБЩА ЕВРОПЕЙСКА ХАРМОНИЗАЦИЯ, което ще допринесе, както за опазване на околната среда, така и за намаляване на нарушенията на правилата на конкуренцията между отделните партньори. Прилагането на директива КПКЗ способства чрез интегрирана концепция да се предотвратят или намалят емисиите в атмосферния въздух, водата и почвата от промишлените предприятия и инсталации.

Директивата на Съвета на Европа 96/61/ЕС от 24 септември 1996 год., отнасяща се за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването е променяна 4 пъти с цел постигане на по-голяма яснота и рационалност. Това е наложило тази Директива да бъде систематизирана, което е станало с Директива 2008/1/ЕС на Парламента на Европа и Съвета на Европа от 15 януари 2008 год. Тя касае комплексното предотвратяване и контрол на замърсяването, представлява систематизирана версия на Директива 96/61/ЕС и в текста са включени НДНТ.


При разширението на това инвестиционно предложение – ще бъде изградена автоматизирана система на управление на процесите за нанасяне на галванично покритие върху метали и по-добра различна схема за сушене на детайлите в свободна крайна вана.
Предвижда се производствота да се запази същото, като се нанася покритие (бяло и цветно) на алкален цинк без употреба на химикали, които да съдържат цианид, върху детайли изработени от стомана и от ЦАМ, които са окачени на подвески. Процеса на управление в новата галванична линия е автоматизиран, което позволява капацитета да бъде увеличен до четири пъти спрямо – дейността на старата инсталация.
Планира се новоизградената Инсталация № 676 към Цех 5 – “Галваничен” на “МЕТАЛ” АД – гр. Варна да започне редовна експлоатация от началото на 2011 год. След това, старата линия ще бъде изведена от експлоатация и демонтирано оборудването. Всъщност, последното е извършено към дата – 29.07.2011 год.

Инвестиционното намерение по изграждане на Инсталация № 676 (нова) ще бъде осъществено в границите на съществуващия Цех “Галваничен” на “МЕТАЛ” АД – гр. Варна с местоположение - гр. Варна, община Варна, област Варна в поземлен имот със СКИЦА № 8896 / 23.04.2010 год. с идентификатор 10135.4510.634 по кадастрална карта и кадастралните регистри, одобрени със Заповед РД-18-30 / 19.06.2007 год. на Изп. Директор на АК. Няма данни за последно изменение на кадастралната карта и кадастралните регистри, засягащо поземления имот – след 23.04.2010 год.



Технико-икономическите разчети показват, че прилагането на най-добри налични техники не налага разрушаване на съществуващата сграда, където се помещава Цех 5 – “Галваничен” на “МЕТАЛ” АД – гр. Варна или на част от него, с цел по-ефективно използване на терена и разпределение на пространството в обекта. Тук халето се ползва също и от останалите ШЕСТ други действащи инсталации за електрохимично покритие върху метали.

В тази връзка, съгласно изпълнено задължение:



  • по т. 1 от инвестиционната ПРОГРАМА за привеждане в съответствие с условията на КР, е извършена в периода 31.03.2004 год. ÷ 31.03.2005 год. реконструкция и разширение на Инсталация № 680 (стара), при което, след пуска на новата линия старата е демонтирана;

  • по т. 2 от инвестиционната ПРОГРАМА за привеждане в съответствие с условията на КР, е извършена през 2006 год. реконструкция и разширение на Инсталация № 687 (стара), при което, след пуска на новата линия старата е демонтирана.

От тогава, нищо не е запазено, което да може да се ползва за Инсталация 676 (нова). Предимство е това, че Цех 5 – “Галваничен” е компактен и може да се ползват и доизградят за новата линия, всички съществуващи връзки и комуникации, които обслужват експлоатираните понастоящем други линии.
Инсталация 676 (нова) е проектирана за монтаж вътре в сградата и ще се разположи на площ от 120 m2 върху така освободената площадка в Цех 5 – “Галваничен” на “МЕТАЛ” АД – гр. Варна и по-конкретно, на мястото на демонтираната през 2006 год. стара Инстралация № 687.

Строително-монтажните дейности ще се извършат върху територията на поземлен имот с местоположение - гр. Варна, община Варна, област Варна и идентификатор 10135.4510.634 по кадастрална карта и кадастралните регистри. Адрес на поземления имот: гр. Варна, район “Владислав Варненчик”, “ЗАПАДНА ИНДУСТРИАЛНА ЗОНА”, площ – 59 565 м2. Начин на трайно ползване: за друг вид производствен, складов обект. Стар идентификатор: квартал: 34, парцел: ХІІІ-310. Собственици: 1. 813095401, “МЕТАЛ” АД, като няма данни за идеалните части. АКТ за собственост № 2034 от 25.10.1993 год., издаден в Р България (Виж приложената СКИЦА № 8896 / 23.04.2010 год., към писмо-ИСКАНЕ с наш Изх. № 429-153 / 17.08.2011 год. в края на ПРИЛОЖЕНИЕ № 2 към чл. 6, на НАРЕДБА за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда на МОСВ – Приета с ПМС № 59 от 7.03.2003 год.).
В имота с идентификатор 10135.4510.634 по кадастрална карта и кадастралните регистри на гр. Варна, няма да се налага да се извършва строителство на временна площадка или на допълнителна пътна връзка, защото ще се ползват вече съществуващите площадки и пътища на основния терен на оператора. Осен това, за достъп от вън, ще се ползват също и транспортните оси за връзка на площадката на оператора със захранващата и обслужващата инфраструктура на района.

Поцинковането е съвременен процес, при който се използват техническите свойства на цинка и стоманата за защитата й от корозия. Този процес има дълга история и успешна употреба в световната практика. Понякога наричат електрохимическото покритие “жертвена” защита. Дължи се на факта, че цинкът се “жертва” за да предпази стоманата, към която е сплавен. Поцинковането предлага също и други две предимства - изделията са ефективни по отношение на цената и лесно продаваеми.

Повърхностната обработка на метали се извършва в инсталации, които обикновено включват серия от вани, в които се извършват отделните процеси. Принципната технологична схема е представена на Фигура 1. Размера на отделните вани може да е от няколко литра до 500 m3 и дори повече.
Фигура 1.

Зареждане на детайлите

Движение на елементите в процеса на галванизация

Готови детайли

Обезмасляване

Промиване

Неутрализиране

Промиване

Нанасяне на първично покритие

Промиване

Нанасяне на вторично покритие

Промиване

Сушене


Фигура 1.

Принципна технологична схема на инсталация за повърхностна обработка на метали

Размера на инсталациите и броя на основните и спомагателни етапи се определят от:



  • Типа на повърхностното покритие, което се нанася;

  • Приетите стандарти за качество на такъв вид продукция;

  • Типа, размера и количеството на обработваните елементи;

  • Използваната транспортна система.

За извършване на алкалното електролитно поцинковане, най-важното за покритието е да бъде качествено и трайно с използвания разтвор на водна основа. Пракически, той съдържа концентрация на цинк - Zn (12 ÷ 18 g/l) и натриева основа - NaOH (120 ÷ 150 g/l), а солната киселина - HCl (20 ÷ 60 g/l) се ползва при предварителната обработка след обезмасляването, но преди поцинковането. Температурата, при която протичат процесите на нанасяне на покритието варира за различните вани в границите от обичайната за сезона температура в работното помещение до 600C и стига максимума от 800C при самото сушене на крайните продукти, като стойностите се поддържат, както следва:

  • около 200C или с приблизително ± 3 ÷ 50C отклонение при преобладаващите процеси, като: промивките, байцването, декапирането, просветляването, пасивирането и лакирантето на детайлите;

  • 300C до макс. 400C при основния процес – поцинковане и при анодното обезмасляване на детайлите;

  • средно 550C при топлохимическото обезмасляване на детайлите;

  • 600C до макс. 800C в последната празна вана, където - детйлите се сушат.

Активната реакция на средата – изразена чрез проследявания параметър PH-единици на използваните разтвори също варира, като е в граници:

  • за киселите разтвори във ваните – максимум 2,5 рН-единици;

  • за алкалните разтвори във ваните в обхвата – 11,0 ÷ 12,0 рН-единици.

За получаване на качествено цинково покритие е необходимо повърхността на стомамените елементи/детайли да се почисти първоначално много добре от ръждата и омасляването, като така, тя вече химически чиста реагира с цинка. В случая се използват различни добавки, като част от тях са на органична основа. При процеса поцинковане на метали, крайният ефект зависи от използваната пасивация, която е или безцветна и т.нар. – синя пасивация или цветна и т.нар. – пасивация с цветовете на дъгата.

При използването на разтвори за обработка на металната повърхност с посочената тук максимална концентрация на химикалите, то тогава, е принципно възможно да се получи ефект на по-дебело покритие на цинка, но това не е единственото, защото има много по-важни фактори, които се съчетават и са определящите. Цинковите покрития, които отговарят на изискванията, на който и да е европейски национален норматив или на Европейския норматив (CEN) трябва да бъдат с дебелина на покритието поне 85 µm и да бъдат положени върху стомана с дебелина по-голяма от 6 mm (1 µm е 1 микрон, равен на 0,001 mm). На практика, покритието на почти всички поцинковани стоманени изделия е с дебелина равна или по-голяма от 85 µm. Някои производители предлагат на пазра поцинковани изделия и с още по-голяма дебелина от стандарта CEN (например с дебелина 140 µm или пък 210 µm), което определено оскъпява продукцията им, но така – продължителността на живот от минимум 20 години е пропорционална на по-голямата дебелина – поне за 30 години и след това, като при избора на покритие, от значение са местните условия, които могат да варират и местното замърсяване на компонентите на околната среда. Принципната ГРАФИКА, която е представена на Фигура 2 представлява диаграма на плътността на поцинкованото покритие, съответно към очакваната продължителност на живота на поцинкованото покритие при излагане на външни условия. В повечето случаи плътността на покритието е 4 mil повърхност.



Фигура 2.




Очакваната продължителност на живота на покритието е докато 5% от повърхността се покрие с железен оксид (ръжда). До този момент не е вероятно стоманата или желязото, върху което е положено цинквото покритие да бъдат отслабени или целостта на структурите, предпазвани от покритието да бъдат застрашени от корозия.

Посочените по-горе технологии за нанасяне на покритие и количествени стойности на работните параметри напълно покриват използваните такива в Инсталация № 676 на “МЕТАЛ” АД – гр. Варна. В същата, дружеството за регулиране на дебелината на покритието върху елементите – използва технологично комбинация с промяна на параметрите, като:



  • Времетраене на процеса;

  • Сила на подавания ток;

  • Напрежение на подавания ток.

Дебелината на покритието се определя по формула, като в нея са включени плътността на тока и продължителността на електролизата към съответната позиция вани от инсталацията. Когато два метала контактуват, между тях протича ток с ниско напрежение. При протичането на тока единият от металите кородира преди другия. Това се дължи на някои от фундаменталните атомни свойства на металите, които не могат да бъдат променени. Следователно, сигурно е – кой от металите може да предпазва друг метал.

Фигура 3.
Възможностите, за антикорозионна защита на черните метали, са коренно променени със създаването на метода за студено поцинковане чрез препарати за катодна защита. Характерното тук е, както и при метода за горещо поцинковане, че защитата продължава да действа ефикасно, дори когато на места цинковото покритие е нарушено, като двата процеса за защита на повърхността са представени нагледно за съпоставка на Фигура 3. Видно е, че тънкият слой цинк продължава да има здраво и сигурно сцепление с основния метал - стоманата, включително и непосредствено около мястото на неговото прекъсване, което не позволява на ръждата да се разпространява и да руши покритието. На схемата е показано поведението в такива случаи и на антикорозионно лаково покритие – около мястото на повредата в покритието ръждата започва енергично “да работи“, подпъхва се под краищата на покритието, то се “подкожушва“ и бързо престава да изпълнява защитните си функции. Основният недостатък на този метод са технологичните трудности при нанасяне на покритието – трябва обема на ваните да е съобразен с големината на детайлите, за да може цялостно - те да бъдат потопени в тях. На практика, това е възможно да стане и още при самото им производство, стига да има цех за нанасяне на галваничната защита на повърхнините. Именно, това поражда определени ограничения при работата – за предпочитане са по-малки елементи. Освен това, полагането на лакови покрития е свързано с обемиста и неприятна работа до пълното отстраняване на повреденото старо покритие и почистване на вече избилата ръжда до метален блясък.

Поцинковането представлява съвременна напреднала технология за предпазване на желязото и стоманата – от ръжда. Висококачественото цинково покритие използва някои от уникалните свойства на цинка и стоманата, така че корозията да не достигне до стоманата, която употребяваме за изработка на детайлите. То се сплавява с повърхността на стоманата, като покрива всяка част от изделието – вътре и отвън (в дълбочина). Така се избира сигурен начин за защита на изделията, при който ценното качество на цинка и експлоатационните характеристики на поцинковането се обединяват и превръщат противокорозионната защита чрез галванизация в най-доброто решение.

Има практика да се извършва поцинковане по технология за предпазване на повърхнини и на цветни метали – в конкретният случай се отнася за сплавта (Zn-Al-Cu) - ЦАМ. Тук се използват същите уникални свойства на цинка, така че изделията да имат качествено покритие и перфектен външен вид.


Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница