„Рекреационен център за самовъзстановяване



страница1/6
Дата09.04.2018
Размер0.81 Mb.
#65492
  1   2   3   4   5   6
Икономически университет – Варна

Център за следдипломна квалификация

Специалност: „Мениджмънт в рекреацията”

Д И П Л О М Н А Р А Б О Т А


Тема: „Рекреационен център за самовъзстановяване

Дипломант: Научен ръководител:

Валентина Боянова Карова /доц.Томова/

Съдържание




Увод




Глава І Концепция за създаване на рекреационен център за самовъзстановяване




1.1 Мениджмънт




1.2 Маркетинг




1.3 Човешки ресурси




Глава ІІ Основни фактори, влияещи на здравето




2.1 Генетични фактори




2-2 Хармонична среда




2.3 Начин на живот




2.4 Вредни навици – зависимости




2.5 Баланс между работа и почивка




2.6 Хранене




2.7 Движение




2.8 Психика




Глава ІІІ Особености в работата на рекреационен център за самовъзстановяване




3.1 Принципи и форми за прилагане на метода за самовъзстановяване




3.2 Индивидуални програми за самовъзстановяване. Варианти




Заключение



Цел, задачи, методика


Цел: Изработване на концепция за създаване на рекреационен център за самовъзстановяване

Задачи:


1. Да се представят особеностите при създаване на рекреационен център за самовъзстановяване

2. Да се обобщят основните фактори, влияещи на здравето.


Методика:

1. Проучване на специализирана литература

2. Ползване на чужд и личен практически опит
Увод:
„Здравето не е всичко, но без него всичко е нищо”

Шопенхауер


Живеем в пределно замърсен, задъхан и изнервен свят, в който твърде рано се превръщаме в пациенти.

Световните икономически, политически, екологически и социални проблеми се отразяват неблагоприятно на населението в определени точки на планетата. Една от тях в момента е България. Пред очите ни българската нация се превръща в преждевременно състарена общност от психически съкрушени и в резултат от това – физически болни хора. Неизбежно се налага и заключението, че сме „Осъвременили” дори понятието „Здраве” – днес то отразява само отсъствието на доловима болест.

Животът на повечето хора е изпълнен с паника и стрес. Още преди няколко десетилетия са направени интересни проучвания на тази тема.

Заключението е, че стресът преждевременно изчерпва жизнената енергия на човека. Стресът от загубата на топлина, от наличието на някакъв род безпокойство или от съжителството на повече хора в малко пространство държи организма в постоянно състояние на тревога.

Той започва да отделя по – голямо количество хормони на безпокойството, за да балансира това състояние. Ако обаче това продължи по – дълго, организмът в един момент вече престава да се справя с подобно натоварване.

В резултат от това се получава изтощаване, защитните сили отслабват. Появяват се хронични заболявания, които силно съкращават продължителността на живота.


За съжаление, ние в съвсем малка степен можем да повлияем на състоянието на обществото, все по – силно обусловено от паниката и стреса, но е по силите ни да променим досегашните си нагласи.

Ние не сме безпомощни по отношение на чувствата и мислите си. Колкото повече радост имаме в живота си, толкова по – добре ще разгърнем жизнената си енергия. Радостта се предава на целия организъм, до последната негова клетка. А когато се радваме, се разболяваме трудно. Множество научни изследвания убедително доказват това.

Болните имат шанс в нашия живот само тогава, когато жизнената ни енергия е изчерпана. Колкото по – силна е тя, толкова по – надеждно сме защитени от здравословни проблеми. Можем да ги победим резултатно, като целенасочено я засилваме.

Понятието „здраве” обхваща поне два аспекта – психично и физическо. Те са взаимно зависими. Трудно можем да посочим човек в превъзходно само психическо или само физическо здраве. Психически здравият човек съзнателно контролира живота си и отговаря за съдбата си. Той знае кой е и какъв е. Знае своите сили и слабости, добродетели и пороци и като цяло ги толерира и приема. Може да играе социална роля, да отговаря на изискванията на другите хора, но не ги обърква със собственото си аз.

Психично здравият човек живее в сегашно време. Той непрекъснато расте като личност, трупа опит и преоткрива света. Той е свободен да експериментира в собствения си живот, носи отговорност. За всичко хубаво и лошо, което у се случва.

Психическо и физическото ни здраве, това състояние на бликащи жизненост и пълен синхрон между психика и физика е принизено до успокояващото „без особености”, след който и да е лекарски преглед.

Холистичната медицина е нова наука, която се основава върху поддържането на здравето и добрата кондиция, която и подхожда, към пациента не като към носител на болестни симптоми, а като към човек, нуждаещ се от помощ, за да уравновеси физическите, психическите, емоционалните и душевните компоненти на своя живот. Когато тези компоненти са в хармония помежду си, те се допълват взаимно и образуват единство от здрави, благоразположени добре форми и чувство за вътрешен комфорт.

Между източната и западната медицина има съществени различия не само в диагностико – лечебните подходи, но и в терминологията.

На изток медицината се определя като „наука за здравето”, на запад – като „наука за болестите”.

Източната медицина е заложила в основата сихармонията вътре в организма на човека и между него и природата, енергийният баланс и саморегулацията.

Източната медицина залага профилактиката за поддържане общия баланс на организма и неговото възстановяване след евентуално нарушаване.

На изток лекар, който чака да назначи лечение след прояви на болестните симптоми се счита за лош специалист. На запад това е практика.

Източните лечители не отнемат, а заселват личната отговорност на човека за собственото му здраве.

Затова значителна част от източната медицина е посветена на познанията за природосъобразния начин на живот, хигиенните навици, храненето, физическата активност, положителното мислене.

Природата ни е дала около стотина години пълноценен, творчески жизнен път – живот без болести, в оптимален физически емоционален и духовен комфорт.

На колко от тях ще можем да се радваме зависи от генетичното ни саследство, традициите, здравето и в приемането на здравето преди всичкокато наш личен приоритет и отговорност.

И така, съвременният българин се нуждае от уеждението, че:

1/ Неговото собствено здраве е негова отговорност

2/ Собственият му организъм има огромни вътрешни резерви, които трябва да използва.

3/ Многократно по – лесно и по – приятно е да запази здравето си, като влага време, знание и средства за запазването му, чрез профилактика, отколкото чрез лечение.

Базирайки се на горното, у мен се роди идеята за създаване на рекреационен център за самовъзстановяване.

Глава І Концепция за създаване на рекреационен център за самовъзстановяване




    1. Мениджмънт

Понятието „рекреация” произлиза от латинската дума”rekreatio”, което означава възстановяване на силите. Рекреацията е свързана с един важен проблем за всеки човек – здравето.

Определението на Световната здравна организация за здраве гласи:

„Здравето е състояние на пълно психическо, физическо и социално благополучие, а не само липси на болест или недъг”.



Рекреационният мениджмънт е свързан с потребностите на хората от предпазване от заболявания, подобряване на здравословното им състояние или възстановяването им след прекарано заболяване.

Рекреационният мениджмънт в център за самовъзстановяване трябва да отговор, освен на всички изисквания, които се поставят пред рекреационния мениджмънт и на изискването с метода на обучение всеки клиент да се научи да се грижи в бъдеше за своето собствено здраве.

Мисията на рекреацията е насочена към запазване и удължаване на периода на творческа активност, профилактика на социално значими заболявания, тъй като е по – изгодно в материално и емоционално отношение едно заболяване да се предотврати, отколкото да се лекува.

Целта на рекреацията е здравето да заеме първо място в ценностната система на хората.

Рекреационният мениджмънт за самовъзстановяване ще се занимава преди всичко с профилактика на заболяванията, застрашаващи всеки човек.

Обект на рекреационния мениджмънт са рекреационните услуги.

При център за самовъзстановяване това ще бъдат комплекс от дейности, които всеки ще може да прилага и след напускане на центъра. Промените в начина на живот, храненето, физическото натоварване и всякакви въпроси, свързани със здравето ще могат да се консултират и след напускане на центъра.



Предпоставките за създаване на рекреационни центрове за самовъзстановяване са:

1/ Увеличаване честотата на социално значими заболявания: сърдечно – съдови, диабет, ракови, остеопороза, психически разстройства.

2/ Стресови ситуации

3/ Трайно обездвижване в резултат от развитието на новите технологии.

4/ Неправилно хранене

5/ Злоупотреба с алкохол, наркотици, тютюнопушене.

6/ Неустановена система на здравеопазване

7/ Лоши икономически условия на живот на голяма част от българите.

8/ Не добра здравна култура сред голяма част от населението.
1.2. Маркетинг
Маркетингът в рекреацията е управленска дейност на организация, разработваща идеите за проучване на клиентите и представяне по най – добър начин на продукта.

Маркетингът е процес, при който една група от хора предлага на друга група от хора продукт, от който се нуждае.

Размяната на продукта, разбира се, има някаква стойност и тя зависи и от цената на конкуренцията. Един рекреационен център за самовъзстановяване предлага уникален продукт – система от дейности, които ще бъдат съчетани с обучени, за да може всеки клиент, напускайки центъра да продължи начина си на живот по предлагания ат специалистите и приет от него начин. Такъв продукт засега не е предлаган и той няма конкуренция.

Предимствата му са следните/

1/ Може да бъде достъпен за широк сегмент от клиенти, поради ниската си цена.

2/ Не е необходимо влагане на голям основен капитал в обикновените хотелски бази.

3/ Всеки клиент ще бъде регистриран и след напускане на центъра ще може да осъществява връзка за запитвания по програмата си за живот със специалистите.

4/ Резултатът от създаването и работата на такива центрове ще доведе за това, здравето в скалата на ценности на българина да се издигне на водещо място.

5/ Българинът ще се научи, че здравето му зависи от самия него и профилактиката ще добие приоритет пред лечението.

6/ Нацията ще стане по здрава, а това е ефект с огромно не само икономическо значение.

Обикновено маркетинга предлага подходящ продукт на подходящ клиент в подходящо време- това е правата задача.

Със създаване на центрове за самовъзстановяване решаваме обратната задача:

Имаме налице подходящите клиенти – по – голяма част от българите, които се хранят по вреден за тях начин, не се движат достатъчно и разчитат социалното здравеопазване да се грижи за здравето им. Дошло е и времето, когато е необходимо да настъпи област в мисленето ни за здравето и живота ни в по – широк смисъл.

Създаването и функционирането на рекреационни центрове за самовъзстановяване е предизвикателството, което се поставя пред рекреационния маркетинг в България.



Сегментиране на клиентите:

1/ Хора, проявяващи интерес към собственото си здраве и имат желание да се грижат за него.

а/ с ниски финансови възможности

б/ с високи финансови възможности

2/ Хора, които до сега не са се грижили за здравето си, но при добро рекламно представяне на продукта ще приемат идеята.

а/ с ниски финансови възможности

б/ в високи финансови възможности

3/ Хора, които никога до сега не са се грижили за здравето си и трудно биха приели обрат в начина си на мислене

а/ с ниски финансови възможности

б/ с високи финансови възможности

4/ Учащите се могат да бъдат привлечени по специална програма.

При първите две групи могат да се разработят варианти в оформянето и работата в центровете за самовъзстановяване, според:

1/ Предлаганите услуги и обучение

2/ Лукса в центровете

Третата група с ниски финансови възможности може да бъде привлечена със специални бонуси /Към тази група принадлежат и малцинствата с ниска здравна култура/.

Остава една единствена група от хора, нежелаещи да се грижат за здравето си. Тя е с високи финансови възможности.

Мисля, че тази група от хора може да реши здравните си проблеми и сама. Тя може да си разреши всякакви услуги за профилактика и лечение и не е за сега обект на предлагания модел за профилактика.

От изложеното става ясно, че организирането и работата на центровете за самовъзстановяване е в голямата си част работа с идеална цел, която със сигурност ще може да се осъществи с известна подкрепа от обществото, фондации или отделни спонсори.




    1. Човешки ресурси

Предназначение на човешките ресурси – те обединяват технологичните, информационните, финансовите, материалните и природни ресурси в продукт. Всичко е съсредоточено в тях – мениджмънта, планирането, организацията, контрола. Човешките ресурси са свързани с разходи. Разходите за човешките ресурси в обикновен рекреационен център е около 50% от оборота. Това са разходи за работни заплати, бонуси, обучение, подобряване условията им на работа. По този начин човешките ресурси се привличат, поддържат и мотивират.

В център за самовъзстановяване изразходваните средства за човешки ресурси ще бъдат по – малки, предвид факта, че клиентите ще вземат активно участие в предложената профилактична система.

Според големината и лукса на съответния център човешките ресурси ще констатират, предложат и контролират начина на живот на всеки отделен клиент, според потребностите на организма му.

В малък център за самовъзсатновяване може да се превърне всяка вила край морето, къща на село или малък хотел в курортен район.

В тези малки центрове – истински „домове на здравето” цялат а профилактична работа може да се върши от един лекар, един специалист по алтернативна медичина и един рехабилитатор.

В отделни случаи, в зависимост от качествата на специалиста и неговата квалификация, профилактичната работа може да ес съсредоточи в ръцете само на един специалист.

Способността на всеки индивид за изпълнява определена дължност като показва добри и високи постижения, без излишен стрес и нарежение е ногавата пригодност.

Мотивацията за работа в центъра за самовъзстановяване би трябвало да е свързана не само с възнагражданието, а и с удовлетворението от труда, с новаторската работа, която извършват, посветилите се на това дело. Кандидатите за работа в центрове за самовъзстановяване трябва да имат не само понятия, а и качествоа нахаракетра и необохдимост з да вършат добро, както за веки отделен чове,к таки и за обществото.

Тези хора не бива да имат вредни навици, зависимости, да пият или да пушат, трябва да са възприели здравословният начин на живо,т да ас доброжелателни, да излъчват красота, бликаща от техните добри помисли.

Не считам за пресилено такъв вид работа да бъде определен като апостолска.

Това трябва да бъде работа – мисия и призвание.

Към материалните ресурси спадат хотелските и рекреационните бази.

Природните ресурси са важна даденост за всеки рекреационен център за самовъзстановяване в България. Страната ни е богата на разнообразни природни дадености, които могат да се използват и за възстановяване на силите.

Предлаганите форми на рекреационен център за самовъзстановяване може да обхванат широк сегмент от клиенти, всички които приемат да се грижат за здравето си, без да се изисква да имат високи финансови възможности.

Тези условия са изпълними за една голяма част от българите.

Глава ІІ Основни фактори, влияещи на здравето
2.1 Генетични фактори
Всеки организъм носи генетично наследство от родителите и прародителите си. С възможните онаследявания на болестни състояние се занимавагенетиката. Работата на тези, които се занимават с предпазване от възможноти наследствени оболести е основно в две направления.

1_ Начинът на живот нахората, генетично обременени да осигурява профилактика на съответните болести

2/ Наследствените болести да бъдат открити в ранен стадий, ако не могат да се предотвратят.

Генетично обусловените болести идват по майчина и башина линия.

Прието е, че за първо дете на една родителска двойка 80% от онаследяването идва от бащата, за второ дете – 80% от майката и за децата третото, четвъртото и т.н. тези проценти са по равон – 50% от майката и 50% от бащата.

В един рекреационен център за самовъзстановяване трябва дасе обърне внимание и на тази зависимост. Да се преоследят фамилните заболявания и се конкретизира необходимостта от редовни профилактични прегледи и най - благоприятен начин на живот /хранене, движение, навици, психическа нагласа/ с цел предпазване от тези болести.

Пример І

Родителите на наш клиент са боледували от хиперхолестеролемия, ранна атеросклероза, исхемична болест на сърцето.

Твърде възможно е тези болести да се унаследят, ако не се прилага съответната профилактика. Самовъзстановяването или това, което нашият клиент трябва да прави и след напускане на центъра е:

1/ Следене на кръвнотоналягане, даже до сега никога да не е било повишено.

2/ Следене на стойностите на общия холестерол, HDL и LDL, триглицериди и съотношенията между тях, което дава преоценка от риска да се образуват плаки и в последствие инфаркт или инсулт.

3/ Спазване на диета, която да се приеме като постоянна - намалено количество на животински мазнини, захар, сол, рафинирани продукти, бели брашна.

Увеличаване процентното съотношение на сурови плодове и зеленчуци към храни с термична преработка от 50 до 70%.

4/ Препоръчителни физически упражнения – според възрастта, пола, състоянието, кръвната група и желанието на клиента: ЦИТУН, ЙОГА, ТАЙ – ЧИ, вървене с бърз ход, вървене с номален ход.

5/ Недопускане на наднормено тегло, пушене и прекаляване с алкохол.

Пример ІІ

Фамилна болест – захарен диабет І и ІІ тип

І тип диабект е инсулинозависим и от него боледуват предимно млади хора.

ІІ тип диабет обхваща по – възрастното население.

Ранната профилактика предполага:

1_ Редовно следене стойностите на захар в кръвта не само на гладно, но и както сочат най – новите препоръки на ендокринолозите и с насищане с клюкоза, за да се открие наличието на така наречения скрит диаект от І- тип.

Това заболяване може да поразява болния впродължение на години, без да може да се открие с рутинно изследване на гладно.

2/ Спазване на съответна диета.

3/ Следене на теглото. Ако е наднормено да се корегира, даже без наличие на други симптоми.

4/ Физическо натоварване, препоръчано според особеностите на клиента.

5/ Редовно следене на стойностите на холестерола /общ, добър и лош/ и триглицеридите.

6/ Следене на кръвното налягане.

Особено опасно е съчетанието на няколко рискови фактора /Т.нар. смъртоносен синдром Х/ - Високо ниво на триглицеридите, ниско ниво на добрия холестерол HDL, понякога повишено ниво на лошия холестерол LDL, повишено кръвно налягане и нивото на захарта, често съпроводено с напълняване.

Всеки с повишено ниво на триглицеридите и с ниско ниво на добрия холестерол трябва да следи теглото си и симптомите на диабект /увеличена жажда, апетит и часто уриниране/ или постепенно увеличаване на нивота на захарта в кръвта.

Много е важно да се контролира всеки фактор в този убийствен синдром.

Пример ІІІ

Няколко родственика /по башина и майчина линия са боледували от рак на дебелото черво.

Профилактични мерки:

1/ Редовни изследвания за такава находка и без оплаквания

2/ Спазване на диета, богат ана влакнини, осигуряваща редовна перисталтика на дебелото черво. Да не се допуска запек. Приемът на пресни плодове и зеленчуци да съставлява 70% от всичката храна. Приемане и на антиоксиданти, особено през зимните месеци.

3/ Редовно извършване /на 6 месеца или 1 година/ основно пречиставне на организма на клиента: чрез гладуване /ако е подходящ затова/, с билки, с хума, с водораслите на АКВАСОРС или други естествени препарати според финансовите възможности и желанието.

4/ При най - малко нарушение в работата на храносмилателния тракт да се търси съдействието на специалист – гастроентеролог.

При цялото огромна желание да насочим нашите клиенти как да се предпазят или открият генетично обусловено заболяване в ранен стадий не бива да допускаме превръщането на профилактичната работа в постоянен стрес или да наравим клиентите си хипохондрици. Недопусттимо е да им отнемем радостта от живота, а ги накараме непрекъснато да се вслушват в собствения си организъм. С много такт и обич трябва да се намери мярката на информацията, която им даваме и увереността, че болестта на техните фамилии би могла да се предотврати, ако знаят какво да предприемат навреме.


2.2 Хармонична среда
2.2.1 Чисто от вредни излъчвания пространство

На челно място сред невидимите врагове на нашето здраве са геопатогенните зони и вредните излъчвания на работното мясот и в дома. най - често срещаните вредин вълни са геомагнитните мрежи на Фартман и на Кюри, повишената надземна и подземна йонизираща радиация, излъчванията на подзените течащи води, електромагнитните вълни с различен диапазон и честота.

Съществуват и излъчвания на домашни електроуреди, на преносими и клетъчни съобщителни средства, радиолокаторна станция, далекопроводи и др.

В 80- 90% от случаите хора, пребиваващи продължително време под въздействието на такива зони и лъчи, развиват наследствено обусловени заоблявания, които много трудно се лекуват, докато не бъде премахната причинат аза тяхното отключване. Видният математик Лаплас е изчислил вероятност 80% човек да попадне върху кръстовка или линия на геомагнитната мрежа на Хартман. Радиестензията разполага с достатъчно мощни защитни средства – катализатори, неутрализатори, пирамиди, медни обръчи, чрез които може да се екранира и защити отделно жилище или голяма сграда от вредни излъчвания.


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница