Ректор: декан: доц. Д-р Д. Греков доц. Д-р Я. Димитров



Дата20.11.2017
Размер114.95 Kb.
#35066
ТипЛекции




АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ – ПЛОВДИВ

ФАКУЛТЕТ ПО РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА И АГРОЕКОЛОГИЯ

УТВЪРЖДАВАМ: УТВЪРЖДАВАМ:
РЕКТОР: ДЕКАН:

ДОЦ. Д-р Д.Греков ДОЦ. Д-р Я.ДИМИТРОВ

У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А

ЗА ДИСЦИПЛИНАТА – АГРОХИМИЯ

ВКЛЮЧЕНА КАТО ЗАДЪЛЖИТЕЛНА В УЧЕБНИЯ ПЛАН НА

СПЕЦИАЛНОСТТА – „екология и опазване на околната среда”

ОБЛАСТ – 4. природни НАУКИ, математика и информатика

ПРОФЕСИОНАЛНО НАПРАВЛЕНИЕ: 4.4. науки за земята

ЗА Образователно-КВАЛИФИКАЦИОННАТА СТЕПЕН „БАКАЛАВЪР”



утвърдена на заседание на КС на катедра „Агрохимия и почвознание” с протокол №12

ПЛОВДИВ, 2009 г.


У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А


І. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН


Код

Водещ

преподавател



Основна

Форма на контрол



Часове

Кредитни

точки


Аудиторни

Извънаудиторни

Всичко

Лекции

Упражнения

семинари


Учевни

практики


Други

форми


02.04.15

Доц.Рачовски

Изпит

30

30

7

58

125

5


ІІ. А Н О Т А Ц И Я
Целта на курса е да се запознаят студентите с научните основи на системата на храненето и торенето на полските, зеленчуковите и трайните култури, да се изучат начините и средствата на химично въздействие върху плодородието на почвата и баланса на хранителните за растенията елементи в земеделието, да се опознаят закономерностите в процесите на взаимодействието между торовете, почвата и растенията, да се посочат начините на опазване на околната среда от торово замърсяване.

Студентите придобиват умения да ползват правилно агрохимичните методи за определяне необходимостта от торене при земеделските култури, да интерпретират и практически да използват резултатите от агрохимичните изследвания; да определят научно обосновани торови норми, придобиват умения по технологията на торене на полските, зеленчуковите и трайните култури; по организацията на агрохимичното обслужване у нас. Съвременните системи за управление и контрол на торене, по правилното и икономически изгодно разпределение на торовете по култури и в рамките на сеитбооборота съобразно биологичните особености на културите, екологическите условия и техническата съоръженост на агрохимичните центрове.



В новата програма учебният материал е съкратен по обем, като е групиран по проблеми на теорията и практиката, съобразен със съвременните изисквания по опазване на околната среда от замърсяване с промишлени торове. При това е избегнато дублирането с програмите по почвознание, земеделие, биохимия и физиология на растенията. Актуализирано е съдържанието на отделните лекции съобразно съвременното състояние на науката и напредъка на химизацията на земеделието, без да са направени съществени изменения в наименованието на методичните единици, тъй като съвременното състояние на програмата по агрохимия е резултат на стабилен път на развитие на теорията за хранене и торене на растенията, на технологията на производство на промишлени торове и техниката на торене с тях. Като една междинна дисциплина – биологична и химична – и в бъдеще съдържанието на специалните методични единици ще се мени, но основната структура на програмата по тази дисциплина ще се запази.


ІІІ. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА

ІІІ.1. ЛЕКЦИИ

Тема 1 (4 часа) Теоретични основи на хранене и торене на растенията.

Съдържание на въпросите застъпени в лекцията: разглеждат се основните функции на хранителните за растенията елементи и вещества в процесите на формирането на добивите и качеството на продукцията; механизмите на усвояването им от корените и листата; съдържанието и съотношението на минералните елементи като основа за диагностиране нуждите на растенията от хранителни вещества; факторите на външната среда и интензивността на усвояването на хранителните вещества от селскостопанските култури; физиологичната реакция на солите; изискванията на културите към условията на хранене през различните периоди на вегетацията им, теоретични основи на храненето на растенията в условията на хидропоник.
Тема 2 (4 часа) Почвата като източник на хранителни за растенията вещества.

Съдържание на въпросите застъпени в лекцията: разглеждат се основните източници в почвата на хранителни за растенията елементи и вещества; потенциалните и деятелни запаси, мобилизацията и имобилизацията, динамиката на хранителните вещества в почвата и основните процеси, участващи в нея; почвеният поглъщателен комплекс, като източник на хранителни за растенията вещества: обменно и необменно адсорбираните катиони в почвата и тяхната роля в храненето на растенията – състав, фактори, определящи подвижността и достъпността на катионите за растенията; обменно и химически сорбираните аниони и тяхната достъпност за растенията; физично сорбираните молекули и значението им за храненето на растенията; почвеният разтвор като източник на хранителни за растенията вещества; органичното вещество и минералите като източник на хранителни за растението елементи.
Тема 3 (4 часа) Хранене и торене на селскостопанските култури с азот.

Съдържание на въпросите застъпени в лекцията: значение на азота за растежа, развитието и продуктивността на растенията; азотна храна за растенията; агрохимическа преценка на отделните форми азотни източници; земни резерви на азот – количество и форми на азота в почвата; фактори, обуславящи динамиката и баланса на азотните съединения в основните почвени типове на България; промишлените азотни торове като средство за въздействие върху баланса на азотните съединения в почвата и върху продуктивността и качеството на селскостопанските култури; нитратни, амониеви, амониево-нитратни торове, амидни торове и техните производни (синтетичен карбамид, бавно действащи карбамидно-формалдехидни торове калциев цианамид) – състав, свойства, промени в почвата, общи положения при употребата им.
Тема 4 (4 часа) Хранене и торене на селскостопанските култури с фосфор.

Съдържание на въпросите застъпени в лекцията: значение на фосфора за растежа, развитието и продуктивността на растенията, фосфорна храна за растенията; агрономическа преценка на отделните форми фосфорни източници; земни запаси на фосфор – форми и съдържание на фосфорни съединения в почвата и тяхната агрономическа оценка.; фактори, определящи динамиката на фосфорните съединения в почвата; фосфатен интензитет, кинетика и капацитет в основните почвени типове на България; промишлените фосфатни торове като средство за въздействие върху фосфатния режим на почвата и продуктивността на селскостопанските култури: природни, фосфорни, различни видове суперфосфати, цитратно разтворими торове – състав, свойства, промени в почвата, общи положения при употребата им.
Тема 5 (3 часа) Хранене и торене на селскостопанските култури с калий.

Съдържание на въпросите застъпени в лекцията: значение на калия за растежа, развитието и продуктивността на растенията; калиева храна за растенията; земни резерви – форми на калиеви съединения в почвите и тяхната агрономическа оценка; фактори, определящи динамиката на калия в почвата; режим на калия в основните почвени типове в страната; промишлените калиеви торове като средство за въздействие върху калиевия режим на почвите и продуктивността на селскостопанските култури: сурови калиеви соли и концентрирани торове – състав, свойства,промени в почвата, общи положения при употреба.
Тема 6 (2 часа) Хранене и торене на селскостопанските култури с калций, магнезий и сяра.

Съдържание на въпросите застъпени в лекцията: нужда на растенията от калций и магнезий; земни резерви на калций и магнезий – форми на калциеви и магнезиеви съединения в почвата и тяхната агрохимична оценка; динамика на тези съединения в почвата; калциев и магнезиев режим на почвата в България; калциеви и магнезиеви торове; методи за мелиориране на киселите почви в страната. Нужда на растенията от сяра: съдържание, съединение и динамика на сярата в почвите; източници на сяра за растенията; методи за гипсуване на засолени почви.
Тема 7 (2 часа) Хранене и торене на селскостопанските култури с микроелементи.

Съдържание на въпросите застъпени в лекцията: необходимите за растенията микроелементи; микроелементите като биорегулатори; нужда на основните селскостопански култури от микроелементи; хлорозата по растенията и микроелементите; почвени резерви на микроелементите молибден, цинк, желязо, манган, мед, кобалт, ванадий, бор, йод; форми на съединенията и тяхната агрономическа оценка; фактори определящи динамиката им в почвите; запасеност на българските почви с микроелементи; микроторове и перспективи за приложението им в земеделието на България.
Тема 8 (1 час) Комплексни торове: сложните, комбинираните и смесените торове като регулатори на почвеното плодородие и продуктивността на културите.

Съдържание на въпросите застъпени в лекцията: азотно-фосфорни, азотно-калиеви, азотни-фосфорно-калиеви торове – технологична схема на производство, състав, свойства, употреба. Смесване и съхранение на промишлените торове.
Тема 9 (2 часа) Органичните торове като регулатори на почвеното плодородие и продуктивността на културите.

Съдържание на въпросите застъпени в лекцията: органичните торове като източник на хранителни за растенията вещества и биорегулатори в земеделието; органичните торове като средство за подобряване свойствата на почвата; видове органични торове – оборски тор, торова течност, торф, фекалии, компости – състав, начин на съхранение, използване в растениевъдството; зелено торене.
Тема 10 (2 часа) Торене и качество на селскостопанската продукция.

Съдържание на въпросите застъпени в лекцията: торенето и качеството определено по външния вид на продукта, органолептични показатели и натрупване на сухо вещество, захари, органични киселини, витамини, аминокиселини и белтъчини. Торенето като основа за регулиране минералното равновесие в системата хранителна среда- растение- продукт.
Тема 11 (1 час) Бактерийните торове като регулатори на почвеното плодородие.

Съдържание на въпросите застъпени в лекцията: нитрагин, азотоген, фосфоробактерин – състав, условия за приложение, начин на употреба, ефект.
Тема 12 (2 часа) Система на торене на културите, отглеждани в сеитбообращенията и извън тях.

Съдържание на въпросите застъпени в лекцията: същност, задачи, принципи и условия, върху които се изгражда системата на торенето; норми и съотношения на хранителните вещества при културите; хармонично съчетаване на минералните и органични торове; срокове и начини на торене; разпределение на торовете по култури в полските и зеленчуковите сеитбообращения, специфични особености при торенето на оранжерийните култури, овощните дървета и лозята; икономически основи на ефективността на торенето – форми на кривите на отзивчивостта на културите при директното торене; коефициенти на продуктивност на внесените в почвата с торове хранителни елементи; последействие на минералните и органичните торове; основи на планиране и райониране на минералните и органични торове; основи на прогнозиране на торенето с минерални и органични торове.

ІІІ.2. УПРАЖНЕНИЯ
Тема 1 (2 часа) Разпознаване на промишлените торове по качествени реакции

Тема 2 (2 часа) Определяне на варопотребността на почвата.

а/ определяне на сумата на обменните водород и алуминий в почвата;

б/ определяне степента на наситеност на почвата с бази;

в/ определяне алкалността на калциеви торове;

г/ определяне на калциева торова норма по балансовия метод;

д/ решаване на задачи.


Тема 3 (4часа) Определяне (диагностиране) нуждата на растенията от азотно торене (метод на почвена и растителна диагностика).

а/ определяне на минерален азот в почвата и неговата роля за режима на азотното хранене на растенията;

б/ определяне на хидролизуем азот в почвата (метод на Корнфилд) и неговата роля за режима на азотното хранене на растенията;

в/ визуално определяне на нуждата на растенията от азотно торене;

г/ качествено определяне на нуждата на растенията от азотно торене (метод на Торнтон);

д/ количествено определяне на нуждата на растенията от азотно торене (количествена растителна диагностика).


Тема 4 (4часа) Определяне (диагностиране) нуждата на растенията от фосфорно торене (метод на почвена и растителна диагностика).

а/ определяне на подвижните фосфати в почвата по метода на Егнер-Риим;

б/ визуално определяне на нуждата на растенията от фосфорно торене;

в/ определяне на нуждата на растенията от фосфорно торене чрез метода на Торнтон;

г/ количествено определяне на нуждата на растенията от фосфорно торене (химическа растителна диагностика);

д/ определяне на водоразтворимата фосфорна киселина във фосфорни торове (Ванадат-молибдатен метод).



Тема 5 (4часа) Определяне (диагностиране) нуждата на растенията от калиево торене (метод на почвена и растителна диагностика).

а/ определяне на обменен калий в почвата по метода на Нееринг;

б/ определяне на труднообменен калий в почвата в извлек с 2 нормална солна киселина;

в/ визуално определяне на нуждата на растенията от калиево торене;

г/ определяне на нуждата на растенията от калиево торене по метода на Торнтон;

д/ количествено определяне на нуждата на растенията от калиево торене (химическа растителна диагностика);

е/ определяне на калия в калиеви торове (тартаратен метод).
Тема 6 (2часа) Определяне нуждата на растенията от микроторене (метод на почвена и растителна диагностика).
Тема 7 (6часа) План за торене на култури в сеитбооборота.

а/ определяне на торови норми (азотни, фосфорни и калиеви);

б/ разпределение на торовете между културите в сеитбооборота (определяне ня торовите дози, начините и сроковете на торене, съчетаване на промишлените с органичните торове).
Тема 8 (4часа) Биологични методи за определяне нуждата на растенията от хранителни вещества.

а/ полски торов опит;

б/ вегетационни (съдови) опити.
Тема 9 (2часа) Курсова задача за система на торене на полски и зеленчукови култури. Практически изпит по агрохимия.


ІІІ.4. ФОРМИ НА ИЗВЪНАУДИТОРНА РАБОТА
ІІІ.4.1. Учебна практика – 7 часа

Учебната практика се провежда на учебно-експерименталната база на катедрата, където е заложен трайния полски торов опит с различни култури в рамките на полско сеитбообращение. Студентите се запознават с влиянието на минералното и органично торене върху растежа, развитието и продуктивността на културите е участват в различни технологични практики включени в цикъла на отглеждането на културите и извеждането на опита.


ІІІ.4.2. Самоподготовка за текущ контрол през семестъра – 12 часа

Извънаудиторната работа тук е предвидена за самоподготовка на студентите за практическите упражнения по агрохимия през семестъра, осигуряваща възможност за явяването им на текущия контрол предшестващ семестриалния изпит по дисциплината.


ІІІ.4.3. Самоподготовка за семестриалния изпит по агрохимия – 46 часа

Предвиденото време за самоподготовка за полагане на изпита по агрохимия е съобразено с темите изучавани през семестъра и включени в програмата за изпита – 23 теми по 2 часа, което осигурява минимум от знания, гарантиращи успешното полагане на изпита.



гр. Пловдив СЪСТАВИЛ:.....................................

2009 г. Доц. д-р Г.Рачовски
Каталог: cntnr -> uchebni programi -> U programi RZA
U programi RZA -> Факултет растителна защита и агроекология
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения семинари Учебни практики Други форми 01. 01. 04
U programi RZA -> Програма за дисциплината цветарство включена като факултативна в учебния план на специалност екология и опазване на
U programi RZA -> Утвърждавам: р е к т о р: /доц. Д. Греков
U programi RZA -> Лекции Упражнения семинари Учебни практики Други форми 01. 01. 03
U programi RZA -> ПроФ. дсн Йорданка Кузманова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница