Република България 2007 г



страница1/14
Дата30.09.2017
Размер2.33 Mb.
#31316
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


Проект на

Стратегия за устойчиво развитие на Република България



Република България

2007 г.




Въведение

Устойчивото развитие е развитие, което отговаря на потребностите на сегашното поколение, без да ограничава възможността на бъдещите поколения да посрещнат и реализират своите потребности. Това означава пестеливо използване на природните ресурси и възстановяване на екологичното равновесие. Устойчивото развитие обвързва икономическата с екологичната ефективност от общественото производство и утвърждава принципа на равенството и справедливостта чрез повишаване на човешките възможности и гражданско съзнание.


В рамките на устойчивото развитие се очертават три основни групи въпроси: екологични, засягащи състоянието на природното равновесие; икономически, отнасящи се до екологоемкостта на производството; и социални, свързани със стопанските и природните условия на живот на населението: заетост, образование и обучение, здраве, достъп до здрава природна среда, отговорно и споделено управление, както и намаляване и елиминиране на неустойчивите модели на производство и потребление.
Ключовите събития в международен мащаб, довели до появата на устойчивото развитие като понятие са:

  • Конференцията на ООН на тема “Човешката околна среда” проведена в Стокхолм, през 1972 г., която е първото събитие привлякло вниманието на световната общественост по въпроса за устойчиво развитие.

  • Издаването на основополагащия документ – доклада “Нашето общо бъдеще” от Световната комисия по околна среда и развитие (“Комисията Брундланд”) през 1987 г., в който е дефинирано понятието “устойчиво развитие”.

  • Срещата на високо равнище по проблемите на планетата Земя и конференцията на ООН по околна среда и развитие провела се през 1992 г. в Рио де Жанейро, на която са приети - Декларацията от Рио по околната среда и развитието; Дневен ред за 21 век; Рамковата конвенция по изменение на климата; Конвенцията за биологичното разнообразие и Конвенцията за борба с опустиняването.

  • Срещата на високо равнище по устойчиво развитие, проведена през 2002 г. в Йоханесбург, по време на която са приети - Декларацията от Йоханесбург за устойчиво развитие; план от Йоханесбург за прилагане на “Дневен ред за 21 век”; Партньорства за устойчиво развитие.

За осъществяване на целите на устойчивото развитие и в следствие на ангажиментите, поети на международно равнище, държавите се задължават да изработят национални стратегии за устойчиво развитие. Националната стратегия за устойчиво развитие (НСУР) на България се базира на обновената Стратегия за устойчиво развитие на ЕС и на обновената Лисабонска стратегия. Двете стратегии са следствие от решения, приети на конференции на ООН (Конференция на ООН за околна среда, Стокхолм 1972 г. и Конференция на ООН по проблемите на околната среда, Рио де Жанейро 1992 г.). Стратегиите са обновени с решенията, приети на Срещата на високо равнище по устойчивото развитие, проведена в Йоханесбург, ЮАР през есента на 2002 г. Основните документи по проблемите на устойчивото развитие са: Декларация от Рио по околната среда и развитието, Дневен ред за ХХІ век, Декларация от Йоханесбург за устойчиво развитие, План от Йоханесбург за прилагане на “Дневен ред за ХХІ век”, както и двете стратегии на ЕС – от Гьотеборг и от Лисабон. В Декларация на Европейския съвет от 2005 г. са посочени следните четири насоки на дейност по устойчивото развитие: икономически растеж, опазване на околната среда, социално равенство и сближаване, изпълнение на международни задължения, включително по линия на ООН. НСУР е разработен и в съответствие с Националната стратегическа референтна рамка (НСРР), Националната програма за реформа (НПР) и Оперативните програми.


Стратегията за устойчиво развитие на ЕС и Лисабонската стратегия се допълват взаимно. Докато стратегията за устойчиво развитие е свързана с качеството на живот, то Лисабонската стратегия е насочена към увеличаване на конкурентоспособността, икономическия растеж и създаване на повече и по-добри работни места.
НСРР описва Стратегията на България в подкрепа на действия за повишаване на конкурентоспособността – човешки ресурси, инфраструктура, управление и ефективна държавна администрация и услуги и териториално сближаване, техните взаимовръзки и ролята на Структурните и Кохезионния фонд в рамките на стратегията.
Основната цел на НСУР е да очертае и осъществи дейности, които ще повишат качеството на живот в България както за настоящото, така и за бъдещото поколение като очертава визията за развитие на страната в средносрочен и дългосрочен план (до 2020 г.). НСУР включва анализ на възможностите на страната, предизвикателствата пред които е изправена, както и намеренията за развитие.
За да бъде осигурена устойчивост, отделните политики, приети в краткосрочен план, e необходимо да бъдат съобразени с дългосрочните цели на ЕС. В контекста на Лисабонската стратегия това предполага съгласуваност между краткосрочните и дългосрочните цели, с оглед да се постигне баланс между политиката за ускоряване на растежа и увеличаване на заетостта, от една страна и целите, свързани с опазването на околната среда, от друга. Изправени сме пред предизвикателството да намерим верния баланс между икономическите, социалните и екологичните съображения в процеса на формулиране и приемане на политическите решения. Необходимо е ЕС и държавите-членки да разработят инструменти за оценка на въздействието, с чиято помощ ще имат възможност да вземат информирани решения. Тези инструменти трябва да отчитат всички разходи и предимства, както краткосрочни и дългосрочни, така и конкуренцията в глобален мащаб. Това е една необходима мярка за запазване на водеща позиция на Европа в света в областта на опазването на околната среда, без да пренебрегва ефекта на ангажимента свързан с растежа и заетостта.
Достойният живот и благосъстоянието са невъзможни без грижа за средата, в която живее човека. Необходимо условие за достигането на тези цел е опазването на екосферата, от която зависи живота на всеки.

В Стратегията за устойчиво развитие на Р България са заложени цели, планирани са действия и инструменти, които интегрират икономически, социални и екологически аспекти и представляват единна рамка за създаване на общи правила, процедури и изисквания при разработването на стратегически, планови и програмни документи с въздействие върху устойчивото развитие. В този смисъл документът ще продължи да се развива според потребностите на времето, защото основната му роля е да предизвестява навреме потенциални заплахи за устойчивото развитие и да инициира превантивни действия/дейности; да влияе върху разработването или актуализацията на документи, свързани със секторни политики и програми за действие. Като национален документ Стратегията първо е ориентирана към националното устойчиво развитие и изпълнението на всички договори, конвенции по които Р България е страна в тази област. Тя е документ за социално и икономическо партньорство при широко участие на гражданското общество.


Чрез Националната стратегия за устойчиво развитие Р България допринася за прилагането на кохерентна вътрешна политика на ЕС в съответствие с политиките на Общността и международните ангажименти на ЕС, което произтича от клаузите на Договора за членство.
Предизвикателствата, пред които сме изправени са:

  • Изменения в климата

  • Повишаване цените на енергията и ограничени възможности за нови енергийни източници

  • Растящи социален и регионален дисбаланс

  • Ускорена регионална интеграция в условията на глобална икономическа конкуренция, нарастваща зависимост между страни и региони в световен мащаб

  • Въздействие на разширяването върху икономическата, социалната и териториалната кохезия

  • Влиянието на застаряването на населението и миграционните процеси върху пазара на труда, предлагането на услуги от общ интерес, на пазара на жилища,

  • Увеличаване на транспортния трафик

  • Свръх експлоатация на екологичните ресурси и загубата на биоразнообразие, по- специално разширяване на урбанизираните територии и депопулация на някои райони

За постигане на устойчиво развитие безспорен приоритет на ЕС е политиката за териториално коопериране и устойчиво градско развитие. Основните приоритети на градското развитие в контекста на регионалното сближаване и в съзвучие с основните ключови политики на ЕС – Лисабонската стратегия и Обновената Стратегия за устойчиво развитие, както и Лайпцигската харта за устойчиви европейски градове и Териториалния дневен ред на ЕС са:


  • ЗАСИЛВАНЕ НА РЕГИОНАЛНАТА ИДЕНТИЧНОСТ И ТЕРИТОРИАЛНОТО МНОГООБРАЗИЕ: ПРОЦЕС НА СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ ЦЕНТРАЛНИТЕ И МЕСТНИТЕ ВЛАСТИ, ЧАСТНИЯ СЕКТОР, НАУЧНИТЕ СРЕДИ, НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ




  • ЗАСИЛВАНЕ НА ИНОВАТИВНОТО ГРАДСКО РАЗВИТИЕ В ГРАДСКИТЕ АГЛОМЕРАЦИИ, ГРАДОВЕТЕ И РЕГИОНАЛНИТЕ ЦЕНТРОВЕ – СЪЗДАВАНЕ НА ИНОВАТИВНИ КЛЪСТЕРИ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ БИЗНЕСА, НАУЧНИТЕ СРЕДИ И АДМИНИСТРАЦИЯТА




  • НОВИ ФОРМИ НА ПАРТНЬОРСТВО И ТЕРИТОРИАЛНО УПРАВЛЕНИЕ МЕЖДУ ГРАДСКИТЕ И СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ – РАЗРАБОТВАНЕ НА ОБЩИ СТРАТЕГИИ ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ С ПРИВЛИЧАНЕ НА ЧАСТНИЯ СЕКТОР




  • УКРЕПВАНЕ И РАЗШИРЯВАНЕ НА ТРАНС-ЕВРОПЕЙСКИТЕ МРЕЖИ – ИНТЕГРИРАНО РАЗВИТИЕ НА ТРАНСПОРТНИТЕ СИСТЕМИ, ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИОННИ И КОМУНИКАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ ВЪВ ВСИЧКИ РЕГИОНИ, РАЗВИВАНЕ НА ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ВЪЗОБНОВЯЕМИ ЕНЕРГИЙНИ ИЗТОЧНИЦИ




  • НАСЪРЧАВАНЕ НА ТРАНС-ЕВРОПЕЙСКОТО УПРАВЛЕНИЕТО НА РИСКА – ПРОМЯНА НА КЛИМАТА, КРАЙБРЕЖНИТЕ И ПЛАНИНСКИТЕ ЗОНИ




  • НОВ ПОДХОД КЪМ ЗАПАЗВАНЕ НА ЕКОЛОГИЧНОТО И КУЛТУРНОТО МНОГООБРАЗИЕ – НАСЪРЧАВАНЕ НА ПРОЕКТИ, НАСОЧЕНИ КЪМ ОПАЗВАНЕ НА ЛАНДШАФТА




  • ОПАЗВАНЕ НА ЗДРАВЕТО НА НАСЕЛЕНИЕТО






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница