Република българия четиридесет и първо народно събрание



Дата24.07.2016
Размер68.15 Kb.
#4447


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

__________________________________________________________________________ КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ

ДО Г-Н ЖОЗЕ МАНУЕЛ ДУРАУ БАРОЗУ -

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ

И ЧЛЕНОВЕТЕ НА

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ


УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Народното събрание на 26 септември 2012 г. със свое решение прие Процедурни правила за издигане на кандидатури, представяне и публично оповестяване на документи и изслушване на кандидати за съдии в Конституционния съд на Република България от квотата на народното събрание през 2012 г., а също и Процедурни правила за избор на съдии в конституционния съд на република България през 2012 г. от квотата на народното събрание.

Законът за Конституционния съд, приет през 1991 г. не съдържа норми регламентиращи процедурата за избора на съдии в Конституционния съд на Република България.

Приетите правила, са идентични с правилата за избор на членове на Висшия съдебен съвет, за което Република България получи висока оценка и от Европейската комисия за осигурената публичност и прозрачност на целия процес, и възможността за участие на обществото чрез становища и въпроси към кандидатите при провеждането на избора.

Във връзка с избора на съдии в Конституционния съд бяха предложени четири кандидатури. С цел гарантиране максимална публичност и прозрачност на процедурата по избор на съдии в Конституционния съд на Република България, по инициатива на Комисията по правни въпроси се създаде специализиран тематичен сайт в интернет страницата на Народното събрание с наименование „Избор на съдии в Конституционния съд на Република България”( www.parliament.bg/bg/сс). На него публично бяха оповестени кандидатурите заедно с всички представени от кандидатите документи. Осигурена бе възможност всеки кандидат да представи вижданията си по тълкувателната роля и практиката на Конституционния съд, както и по отношение произнасянето по искания за установяване на противоконституционност на законите и други актове и споровете за компетентност. Предоставена бе възможност юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност, висши училища и научни организации да представят становища и бе предвидена възможност за излъчване в реално време на сайта на заседанията за изслушване и избор на кандидатите.

На специализирания сайт бяха публикувани всички постъпили документи и материали, свързани с темата, стенограми и решения на Комисията по правни въпроси.

В рамките на процедурата, съгласно приетото решение за приемане на Процедурни правила за издигане на кандидатури, представяне и публично оповестяване на документи, изслушване на кандидати и подготовка за избор на съдии в Конституционния съд на Република България, г-жа Марковска представи документи от различни институции, доказващи нейния професионален опит, нравствени качества, както и документи за получените от нея награди във връзка с дългогодишната й дейност като магистрат и юрист. През 2010 г. за активна обществена дейност и за високи професионални постижения получава най-високата индивидуална награда на Съюза на юристите в България – „Почетен знак на Съюза на юристите в България”. С Решение от 12 май 2011 г. на Висшия съдебен съвет тя получава и най-високото отличие, предвидено в Закона за съдебната власт - личен почетен знак първа степен - златен. В биографията на г-жа Марковска е посочено, че тя има 38 юридически стаж, започнала е своето професионално развитие като районен съдия в районен съд, била е съдия в окръжен съд, Върховен съд, Върховен административен съд, председател на отделение във Върховния административен съд, а от 2004 г. до момента е заместник-председател на същия съд, притежава и допълнителни специализации и квалификации, участвайки в множество семинари и курсове в Република България и в други страни като САЩ, Белгия, Люксембург, Германия, Англия, Холандия, Финландия и др. Тя е била и ръководител на компонента „Административно правораздаване” по европейски проект „Компетентни административни съдии – гаранти за точното и еднакво прилагане на законите в административното правораздаване”. През 2008 г. придобива квалификационна степен магистър по международни отношения – Право на Европейския съюз в юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

За нея постъпи и становище за подкрепа на кандидатурата й от Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий”.

На изслушването в Комисията по правни въпроси, което се проведе на 24 октомври в условията на пълна публичност и прозрачност и се предаваше в реално време на специализирания тематичен сайт в интернет страницата на Народното събрание, кандидатът за съдия в Конституционния съд Венета Марковска представи изключително подробна и задълбочена концепция, която е показател за нейния сериозен опит и професионални качества.

Народният представител и член на правната комисия г-н Я.Стоилов зададе въпрос към останалите членове на комисията дали са се запознали със постъпил сигнал касаещ г-жа Венета Марковска и как тя ще отговори по поставените в него въпроси. Оказа се, че никой друг от членовете на правната комисия не бяха получили такъв сигнал. По същото време бях уведомена, че ми е разпределен сигнал, постъпил в общото деловодство на Народното събрание, който има характера на анонимен сигнал и е за г-жа Марковска. След приключване на заседанието за изслушване на кандидатите, тя пожела да се запознае със сигнала, за да отговори писмено на поставените в него въпроси, въпреки че е анонимен.

В качеството ми на председател на Комисията по правни въпроси направих опит да установя връзка с подателя на сигнала с имена Георги Тонев Колев и потърсих информация от „Български пощи” ЕАД, с цел да установя данни за него (къде се намира тази пощенска станция), за да му бъде изпратен отговора на г-жа Марковска. Отговориха ми, че не съществува посоченият върху пощенския плик (съдържащ сигнала) пощенски код (пощенска станция). На 26 октомври г-жа Марковска представи писмена позиция, която бе публикувана на тематичния сайт на Народното събрание: www.parliament.bg/bg/сс в 14.41 минути, в отговор на този сигнал.

След 26 октомври 2012 г. - датата на публикуване на специализирания тематичен сайт на позицията на г-жа Марковска и до 31 октомври 2012 г. - датата на гласуване в Пленарна зала, приета с решение на Народното събрание още на 26 септември 2012 г. не постъпиха допълнителни въпроси и становища по отношение на госпожа Марковска.

На 31 октомври 2012 г. в пленарна зала на Народното събрание се проведе гласуване за съдии в Конституционния съд на Република България. Процедурата по гласуване включваше възможност за задаване на въпроси към кандидатите, изразяване на мнения и становища. Преди гласуването не бяха отправени допълнителни въпроси към никой от кандидатите и не се състоя допълнителен дебат, освен този в Комисията по правни въпроси по време на изслушването. Кандидатът Венета Петрова – Марковска получи най-много гласове и подкрепа от народни представители от всички парламентарни групи, с изключение на представителите на ПГ на Синята коалиция.

Поради факта, че не са били проведени в пленарната зала разисквания по поставените към г-жа Марковска въпроси и изразеното от нея още на 26.10.212 г., както и след изразената позиция от говорителя на Европейската комисия – г-н Оливие Баи, в Комисията по правни въпроси бе получено писмо от г-жа Марковска, в което от нейна страна бе отправена молба да бъде изслушана от членовете на комисията, за да бъдат отстранени всякакви съмнения породени от представения срещу нея анонимен сигнал.

На заседание на Комисията по правни въпроси, проведено на 1 ноември 2012 г. беше изслушана г-жа Марковска, която подчерта, че полученият сигнал е донос засяга въпроси касаещи семейното и имотното й състояние, а тя всяка година подава декларация за имотното си състояние пред Сметната палата, която не е установила несъответствие относно притежаваните от нея имоти. Категорично заяви, че никога не е имала среща с министъра на вътрешните работи или с негови заместници по повод визирания в анонимния сигнал инцидент със служители от същото министерство.

Подчерта, че изнесеното твърдение, че познанството й с адвокат води до конфликт на интереси, е нелепо, тъй като Върховният административен съд заседава в различни тричленни или петчленни състав и е невъзможно тя да повлияе на останалите членове от състава при приемането на решение по конкретен спор.

По повод твърдяното, че нейният син е имал обща фирма с лице, посочено в анонимния сигнал и е продал след няколко години дяловете си, отбеляза че синът й е пълнолетен и сам взема решенията си. Това не е нарушение на закона според нея и няма никакво отношение към работата й като магистрат.

Отбеляза също така, че твърдяното в сигнала за придобитите от майка й три къщи в с. Душанци не отговаря на истината. Става дума за село, което не е курорт и всеки може да отиде на място и да се убеди, че се касае за дворно място с едноетажна къща в обикновено българско село.

Пред комисията тя представи удостоверения в оригинал от Висшият съдебен съвет, че срещу нея в Комисията по професионална етика и превенция на корупцията към Висшия съдебен съвет няма постъпили сигнали и жалби; от Върховният административен съд, че в Комисията по професионална етика към ВАС и в книгите на съда няма и никога не е постъпвало оплакване или сигнал за допуснати нарушения в работата й; от отдел „Инспекторат” към Върховна касационна прокуратура, че няма данни за образувани наказателни или дисциплинарни производства срещу нея и от Софийска градска прокуратура, че за периода 2005-2012 г. няма образувани и неприключени досъдебни производства и внесени прокурорски актове в съда срещу нея за престъпления само на територията на гр. София.

От всички тези безспорни факти и дани, представени ни от компетентните държавни органи на Република България, може също да се направи извод за безукорното поведение на г-жа Венета Марковска като магистрат.


Уважаеми господин председател и членове на ЕК,

Моля Ви да се запознаете с предоставените факти, данни и обстоятелства относно проведения избор на съдия в Конституционния съд. Към настоящото писмо прилагаме и представените от г-жа Венета Марковска позиция, публикувана на тематичния сайт на Народното събрание и документи, както и постъпилото писмо от нея с искане за изслушване и копие от анонимния сигнал и плик.

С уважение,


ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА

ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:



ИСКРА ФИДОСОВА





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница