Република българия министерство на вътрешните работи



страница1/6
Дата28.05.2017
Размер0.94 Mb.
#22311
  1   2   3   4   5   6

ПРОЕКТ!




РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ



Рег. №........................, екз. №.......

..........................................2014 г.
ДО

МИНИСТЪРСКИЯ СЪВЕТ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Д О К Л А Д


ОТНОСНО: Дейността на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз през 2013 година
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,
През 2013 година Съветът за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз (наричан по-нататък „Съвета”), създаден с Постановление на Министерския съвет № 18 от 4 февруари 2003 г., работи при сложни вътрешни и външни процеси.

Значим вътрешен фактор през 2013 г. е комплексът от процеси в обществените отношения, който може да се определи като обществено-политическа криза с последвалите смени в изпълнителната власт и работата на три правителства през периода.

Навлизането на изпълнението на програмите, финансирани със средства от ЕС в напреднал етап през 2013 г. изисква увеличаване на ресурса за национално съфинансиране, което налага по-висока събираемост на данъците и ограничаване на сивата икономика. Ограничаването на данъчните измами, намаляването на сивата икономика, борбата с контрабандата и измамите със средства на ЕС са в основата на защитата на националния бюджет и бюджета на ЕС. Тези дейности изискват от една страна промени в нормативната уредба и от друга засилване на координацията между компетентните национални институции.

Основен външен фактор в периода е световната икономическа криза и отражението й върху икономиката на Европейския съюз, което налага защитата на финансовите интереси на ЕС да е приоритет както на европейско, така и на национално ниво.

След приетите през 2011 г. от Европейската комисия Стратегия за борба с измамите и План за действие за борба с контрабандата на цигари и алкохол по протежение на източната граница на ЕС през 2011 г., през 2013 г. е публикувано Съобщение на ЕК за засилване борбата с контрабандата и незаконната търговия на цигари.

Като продължение на усилията в борбата с измамите от 2012 г. са стартирани няколко процедури в областта на европейското законодателство:

- Внесено е предложение на Европейската комисия за приемане на Директива на Европейския парламент и на Съвета относно борбата с измамите, засягащи финансовите интереси на Съюза по наказателноправен ред;

- Публикувано е предложение на Регламент за създаване на Европейска прокуратура;

- Приет е Регламент (ЕС, ЕВРАТОМ) № 883/2013 г. на Европейския парламент и на Съвета от 11 септември 2013 година относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF), и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1073/1999 г. на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (Евратом) № 1074/1999 г. на Съвета.

Важно място сред посочените вътрешни и външни процеси заемат въпросите за сътрудничеството на държавите-членки с Европейската комисия и Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).

При посещението в България на генералния директор на ОЛАФ Джовани Кеслер на 16.04.2013 г. е проведена среща с министъра на вътрешните работи, главния прокурор на Република България и представители на дирекция АФКОС. Дискутирано е предложението на ЕК за създаването на Европейска прокуратура, ролята на ОЛАФ, както и задълбочаването на сътрудничеството с българските компетентни власти. От българска страна е изразена ясна подкрепа за създаване на Европейска прокуратура, което е оценено високо от генералния директор на ОЛАФ.

На 25.09.2013 г. в Брюксел е проведена среща между генералния директор на ОЛАФ със заместник министър-председателя, министър на вътрешните работи и председател на Съвета Цветлин Йовчев и заместник министър-председателя, министър на правосъдието и член на Съвета Зинаида Златанова. Обсъден е новият регламент, с който се цели повишаване ефективността на ОЛАФ и засилване сътрудничеството с компетентните власти на държавите-членки. В регламента в чл. 3, пар. 4 изрично е предвидено задължение на всяка държава-членка да определи „координационна служба за борба с измамите“ (АФКОС), която да подпомага ефективното сътрудничество и обмен на информация с ОЛАФ, в т.ч. информация от оперативен характер. По време на разговорите са обсъдени въпроси относно създаването на Европейската прокуратура, сътрудничеството с ОЛАФ, както и възможността да се отделят повече ресурси за дирекция АФКОС.

Освен проведените срещи на високо ниво, за задълбочаване на оперативното сътрудничество между ОЛАФ и българските власти, са проведени и работни срещи по конкретни разследвания, обучения и кръгли маси за обмяна на опит между компетентните институции. По инициатива на ОЛАФ на 04.02.2013 г. в Брюксел е проведена среща на директорa на дирекция АФКОС, началника на сектор „Оперативно сътрудничество”, представител на Върховна касационна прокуратура, заместник-окръжния прокурор на Смолян, с ръководители и служители от три отдела в ОЛАФ. Срещата е проведена във връзка с конкретни разследвания на ОЛАФ, по които дирекция АФКОС е оказала съдействие. Представена е информация за предприетите от българските власти действия по всеки един от случаите, като са обсъдени въпроси за взаимодействието и координацията между различните служби и институции. Обсъдена е комуникацията и сътрудничеството след реорганизацията на ОЛАФ през 2012 г.

І. Заседания на Съвета

Дирекция АФКОС подпомага министъра на вътрешните работи и Съвета при осъществяване на координацията в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на ЕС. Дирекцията организира, следи и отчита изпълнението на одобрените от Министерския съвет проекти, стратегии и планове. В изпълнение на тези задължения през февруари 2013 г. от дирекция АФКОС е изготвен проект на Доклад за дейността на Съвета за 2012 година, с Отчет за изпълнението на Плана за действие за 2012 г. за изпълнение на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС за периода 2011 – 2013 г., отчитайки задачите, изпълнени от членовете на Съвета, от дирекцията и от структурите на МВР – ГДНП, ГДГП, ГДБОП, ДПВО. От дирекция АФКОС е изготвен и проект на План за действие за 2013 г. за изпълнение на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС за периода 2011 – 2013. Дирекция АФКОС е съгласувала документите с посочените институции преди внасянето и представянето им на заседание от председателя на Съвета.

Поради непровеждане на заседание на Съвета през април 2013 г., горните проекти на документи не са утвърдени от Съвета и не са внесени в Министерския съвет за приемане.

ІІ. Законодателни, административни, организационни и управленски мерки, предприети през 2013 г. в Република България за защита на финансовите интереси на ЕС

1. С промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДВ, бр. 109 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) е въведено осъществяването от НАП на фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск на територията на Република България като съвкупност от действия на органите по приходи, с цел предотвратяване укриването на данъци и на данъчни измами.

2. С измененията в Закона за данък върху добавената стойност (ДВ, бр. 98 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г. и ДВ, бр. 109 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) е въведен механизмът за обратно начисляване на ДДС при доставките на зърнени и технически култури като инструмент за намаляване на данъчните измами с ДДС и ограничаване на нелоялната конкуренция в отрасъл производство и търговия със зърнени и технически култури.

3. През 2013 г. е подготвен проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за митниците, който с Решение от 09.01.2014 г. е одобрен от Министерския съвет. Промените имат за цел процесуална икономия, повишаване на ефективността, намаляване на сроковете по събиране на дължими публични държавни вземания и с издаденото решение на митническия орган, с което се определя длъжника и размера на публичното държавно вземане, да се установи вземането. Изрично е предвидено решенията на митническите органи да подлежат на предварително изпълнение. Предвидено е обжалването на решението да не спира неговото изпълнение. С изменението се предвижда по-висока санкция в случаите на контрабанда с тютюневи изделия. Очаква се, че предвидения минимум на налаганата глоба – не по-малко от 1000 лв. ще има превантивно и възпиращо действие. Въвежда се и по-тежка санкция при повторно нарушение.

4. С оглед облекчаване на административната тежест за бизнеса са подготвени и приети от Министерския съвет изменения в Правилника за прилагане на Закона за митниците и Тарифата за таксите, които се събират от Агенция „Митници”.

В областта на акцизите през 2013 г. са подготвени:

- два проекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове;

- два проекта на Правилник за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за акцизите и данъчните складове;

- проект на Наредба за изменение на Наредба № 3 от 19.02.2010 г. за специфичните изисквания и контрола, осъществяван от митническите органи върху средствата за измерване на акцизни стоки;

- проект на изцяло нова Наредба за специфичните изисквания и контрола, осъществяван от митническите органи върху средствата за измерване на акцизни стоки.



Някои от основните промени са: ясно дефиниране на характеристиките на „отпадъците от тютюн” (остатъци от тютюневи листа), с цел предотвратяване на злоупотреби и отклонение от акцизно облагане; облекчаване дейността на лицензираните складодържатели във връзка с обезпеченията при режим отложено плащане на акциз; предвидено е размерът на обезпечението да се определя така, че във всеки момент да покрива размера на акциза; намалени са сроковете за издаване на разрешение за търговия с тютюневи изделия; с цел предприемане на действия по реда на ДОПК, митническите органи ще получават информация от данъчно задължените лица при откриване на производство по прекратяване, прехвърляне, преобразуване, ликвидация и несъстоятелност на предприятие.

5. Прието е Постановление № 69 на МС от 11.03.2013 г. за условията и реда за определяне на изпълнител от страна на кандидати за безвъзмездна финансова помощ и бенефициери на договорена безвъзмездна финансова помощ от Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, Съвместната оперативна програма „Черноморски басейн 2007 – 2013 г.”, Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм. ПМС № 69 е в сила от 01.04.2013 г. и отменя ПМС № 55/2007 г. В съответствие с европейското законодателство и практика ПМС № 69/2013 г. регламентира процедурата по възлагането на дейности по проекти, финансирани със средства от ЕС, от частни субекти – бенефициери по проекти. Целта е опростяване на процедурата по възлагане и намаляване на риска от грешки и извършването на нередности от бенефициерите. Въпреки предприетите действия и изменение на процедурата за определяне на изпълнител от бенефициери – частни субекти, Министерство на финансите счита, че са необходими допълнителни усилия в насока опростяване на правилата за възлагане в съответствие с европейската практика в тази област. Това може да бъде постигнато чрез прилагане на нормативни мерки за програмен период 2014 – 2020 г.

6. През 2013 г. са извършени промени във функционалностите на Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН) в модул „Нередности и проверки на място“ във връзка с докладването на нередности. Осъществена е функционална съвместимост между ИСУН и Системата за управление на нередностите (IMS) на ОЛАФ чрез експортиране на информацията за нови нередности от ИСУН във формат, който съответства на формата в IMS и позволява нейното директно въвеждане в системата. По този начин не се налага повторно въвеждане на една и съща информация в двете системи и се намаляват рисковете от грешки, като е осигурена техническа възможност за пълно съответствие на информацията в ИСУН и в IMS на ОЛАФ. С промените е осигурена възможност за нанасяне на корекции от потребителите от УО и МЗ в атрибутите за нередности и тримесечните уведомления за нередности до края на втория месец след завършване на тримесечието с цел нанасяне на корекции в следствие на установени грешки и неточности за текущото докладване на нередности и осигуряване на съответствие между представената информация в ИСУН и IMS. Осигурена е възможност за създаване на обобщена справка с цялата информация за всички нередности във формата на експорт към IMS и е осигурена възможност за търсене по зададени критерии в базата данни за всички нередности: за потребителите от дирекция АФКОС за всички оперативни програми; за потребителите от Управляващите органи - за цялата оперативна програма по всички приоритетни оси.

7. През 2013 г. Сертифициращият орган е предприел превантивни действия от административен характер с оглед намаляване риска от извършване на нередности от бенефициерите, като са изготвени и предоставени на УО по оперативните програми:

Инструкция за обмена на информация между Управляващите органи/ Междинните звена и бенефициентите в процеса на заявяване на средства и отчитане по проекти, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС. Целта на Инструкцията е намаляване на административната тежест спрямо бенефициерите и оптимизиране на изискваната от тях информация при отчитане на разходите по договори/заповеди за безвъзмездна финансова помощ, съфинансирани със средства от СКФ, както и създаване на необходимите предпоставки за активен електронен обмен на информация чрез електронен подпис;

Инструкция за извършване на ангажименти за договорени процедури във връзка с проекти, съфинансирани със средства от Структурните фондове и Кохезинния фонд на ЕС, на ниво бенефициент. Отчитайки натрупания до момента опит, Инструкцията цели да осигури максимално добро качество на тази услуга, да унифицира подхода за всички ОП, съфинансирани със средства от СКФ, да предостави на бенефициерите необходимата яснота във връзка с обхвата на дейността, с избора на изпълнител на подобни услуги чрез формиране на адекватна рамка за оценка на техническите предложения на участниците, в това число на показателите за оценка на техническите предложения. Изготвянето на тази инструкция е в резултат на констатираните различни изисквания за ангажименти за проверки, издадени за отделните ОП, на установените повтарящи се пропуски при осъществяване на обществената поръчка от страна на бенефициерите, които рефлектират върху качеството на получавания продукт (одитната проверка) и неговата добавена стойност в цялостния процес по потвърждаване/верифициране/сертифициране на разходите;

ДНФ № 1 от 29.08.2013 г. относно приключване на програмен период 2007 – 2013 г. по Оперативните програми, съфинансирани от Структурните и Кохезионния фондове на Европейския съюз. Във връзка с Насоките на Европейската комисия за приключване на оперативните програми, приети за подпомагане от Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд (2007 – 2013 г.), одобрени с Решение на Европейската комисия от 20.03.2013 г. и с оглед уеднаквяване на подхода, синхронизиране на процеса и превенция на евентуални грешки и пропуски през 2013 г., министърът на финансите издаде указание ДНФ № 1 от 29.08.2013 г. към УО относно приключване на програмен период 2007 – 2013 г. по Оперативните програми, съфинансирани от Структурните и Кохезионния фондове на Европейския съюз.



8. През 2013 г. са приети промени в Правилника за прилагането на Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП, ДВ бр. 27 от 15.03.2013 г.). Промените целят постигане на по-голяма яснота по отношение прилагането на мерките, предвидени в ЗМИП, за идентифициране на клиенти и проверка на тяхната идентификация (чл. 3, ал. 1, т. 1-3), осигуряване на допълнителни насоки за лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 от ЗМИП и по-ефективно прилагане на мерките, като най-важните нови изисквания са следните:

- въвеждане на подробно документиране на извършената проверка на идентификацията и отбелязване на датата, часа и името на служителя, извършил проверката;

- въвеждане на указания за лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 от ЗМИП относно идентифицирането на свързани операции.

Във връзка с новото изискване на ЗМИП да бъдат поставени под особено наблюдение всички сложни или необичайно големи сделки или операции, както и всички сделки и операции, които нямат явна икономическа или законна цел (чл. 7б на ЗМИП), е допълнен ППЗМИП с насоки и указания за прилагането на разпоредбата и за изпълнение на изискванията за събирането на допълнителна информация, нейното документиране и съхраняване от лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 от ЗМИП. Чрез предложените разпоредби се цели да се гарантира и възможността за ефективен контрол от страна на САД ФР – ДАНС за правилното изпълнение на ЗМИП. Във връзка с чл. 7б от ЗМИП са уточнени видът и начинът за събиране на информация. Конкретизирано е изискването за документиране на събраната информация по чл. 7б, както и на заключенията на базата на наличните данни, за да се гарантира коректното прилагане мерките за превенция на изпирането на пари и преди всичко докладването при наличието на съмнение по реда на чл. 11 от ЗМИП.



9. В Държавен фонд „Земеделие” през 2013 г. са приети и утвърдени:

- „Политика за превенция и противодействие на измамите и третиране на нередности” и „Инструкция за третиране на сигнали за нередности и нарушения по програми, схеми и мерки финансирани от бюджета на ЕС и НБ” – приети с положителна резолюция на Изпълнителния директор на ДФ „Земеделие” от 09.04.2013 г. на ДЗ с вх. № 03-0416/2601 от 04.04.2013 г.;

- „Инструкция за регистриране, въвеждане и актуализиране на данни в регистър „Сигнали за нередности”. Заповед за определяне на служители с права „read&write” и „read оn1у” за достъп до регистър „Сигнали за нередности” – приети с положителна резолюция на Изпълнителния директор на ДФ „Земеделие” от 03.10.2013 г. на ДЗ с вх. №03-0416/2601 от 01.10.2013 г.

Направените промени привеждат в съответствие цитираните документи с Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз за периода 2011 – 2013 г. и изменението на Наредбата за определяне на процедурите за администриране на нередности по фондове, инструменти и програми, съфинансирани от Европейския съюз (ДВ бр. 6 от 20.01.2012 г.).



10. В Агенция „Пътна инфраструктура”, с решение на УС на АПИ № 6704/13 г. от 30.07.2013 г. са актуализирани „Вътрешни правила за организация за провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки от АПИ”, с отразени промените в Закона за обществени поръчки. На интернет страницата на АПИ в раздел „Профил на купувача” се публикува подробна информация за: публични покани; предварителни обявления; документации за участие в открити процедури за възлагане на обществени поръчки. С решение на УС на АПИ № 6253/13 от 27.05.2013 г. е актуализирана „Инструкция за предварителен финансов контрол, преди поемане на задължения и преди извършване на плащания на разходи в АПИ“.

11. По ОП „Транспорт” през отчетния период са актуализирани и подписани Оперативни споразумения за подготовка, избор, управление, изпълнение, наблюдение и контрол на проекти/операции, финансирани от Оперативна програма „Транспорт” 2007 – 2013 г. между Управляващия орган и бенефициентите на програмата. Актуализацията е наложена основно поради изменения на нормативната уредба – Закона за обществените поръчки и направени препоръки от проведени проверки на място/одити от съответните органи.

12. През 2013 г. е приета административна мярка, свързана с подобрения в процеса на електронното кандидатстване по ОП „Техническа помощ”, като същото се извършва чрез попълване на електронен формуляр, който е част от съответния модул в ИСУН.

ІІІ. Дейности по укрепване административния капацитет на институциите, представени в Съвета и Прокуратурата на Република България, за осъществяване на ефективна превенция и противодействие на нередностите и измамите, засягащи приходната и разходната част на националния и общностния бюджет

1. Министерство на финансите (МФ)

С цел укрепване на административния капацитет, осигуряване на ефективна превенция и противодействие на нередностите и измамите и с оглед спецификата на функциите си през 2013 г. Сертифициращият орган организира обучение за всички свои служители, проведено от външен експерт, на тема „Ролята на Сертифициращия орган 2015 – 2020 г., съгласно новите регламенти“. В допълнение с оглед постигане на горепосочените цели общо 45 служители на Сертифициращия орган са участвали в обучения и семинари, организирани от обучаващи организации в страната и в други държави-членки (Европейска академия за данъци, икономика и право, ИНТЕРАКТ, Европейски институт за публична администрация, Европейски център за обучение, Lexxion training) на теми, касаещи:

- Финансово управление на Структурните фондове на ЕС;

- Европейски правила за обществени поръчки, политики и практики и в частност поръчките по проекти, финансирани от ЕС;

- Измамите и нередностите по проекти, финансирани със средства от ЕС;

- Управление на риска в публичния сектор;

- Приключване на оперативните програми, изпълнявани в периода 2007 – 2013;

- Финансово отчитане на финансирани от ЕС проекти;

- Финансов контрол, одит и подготовка за новия програмен период;

- Вътрешен и външен одит на проекти и програми, финансирани от ЕС;

- Държавни помощи;

- Финансов контрол на Европейските фондове;

- Допустимост на разходите по проекти, финансирани от ЕС;

- Бюджетиране в публичния сектор.

По отношение на административния капацитет на УО на ОПАК се отбелязва, че през 2013 г. във връзка с излизането в дългосрочен отпуск на титулярния служител по нередности по оперативната програма неговите функции успешно са прехвърлени на друг служител на УО на ОПАК, което показва работеща и ефективна система на взаимозаменяемост в сферата на администриране на нередностите.

2. Агенция за държавна финансова инспекция (АДФИ)

Във връзка с измененията на Закона за държавната финансова инспекция (ЗДФИ) от август 2011 г. и регламентирането на нова функция по извършване на финансов контрол в областта на обществените поръчки въз основа на годишен план, изготвен след анализ и оценка на рискови фактори, са изменени и допълнени Правилника за прилагане на ЗДФИ и Устройствения правилник на АДФИ. Предвидено е и поетапно увеличаване на административния капацитет на АДФИ за периода от 2011 г. до 2014 година. Към 31.12.2013 г. утвърдената численост на агенцията е 193 щатни бройки, като се предвижда увеличение.

Мероприятията за повишаването на квалификацията на персонала и обученията са планирани, организирани и изпълнени съгласно Оперативния план на АДФИ за 2013 г. През годината е проведено обучение за всички финансови инспектори относно контрола в областта на обществените поръчки и обучение на ръководните кадри и ключови експерти във връзка с повишаване ефективността на работата на служителите. През 2013 г. с цел повишаване квалификацията на служителите в АДФИ и подобряване на професионалните знания, умения и компетентност, агенцията е одобрена за бенефициер и изпълнява проект „Компетентни служители - ефективна администрация“ по договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Административен капацитет“. Дейностите по проекта ще продължат и през 2014 г. Успешното изпълнение ще допринесе за мотивацията на персонала и повишаване ефективността от дейността на агенцията, като се осигурява възможност за повеждане на 214 обучения, курсове и др. по различни теми, съобразени с професионалните задължения на служителите.


Каталог: rdonlyres
rdonlyres -> Областна дирекция на мвр – р а з г р а д районно управление на мвр – р а з г р а д
rdonlyres -> Република българия министерство на вътрешните работи а н а л и з
rdonlyres -> Стара Загора Дата Време
rdonlyres -> „развитие на човешките ресурси” Ч
rdonlyres -> Дипломна работа за получаване на образователно-квалификационна степен „Магистър" по специалността „Стратегическо ръководство и управление на сигурността и обществения ред"
rdonlyres -> Наредба за условията и реда за функциониране на националната система за ранно предупреждение и оповестяване на органите на изпълнителната власт и населението при бедствия и за оповестяване при въздушна опасност
rdonlyres -> Решение за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка
rdonlyres -> Закон за движението по пътищата в сила от 01. 09. 1999 г. Отразена деноминацията от 05. 07. 1999 г
rdonlyres -> Наредба №8121з-968 от 10 декември 2014 Г. За правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница