Република българия с м е т н а п а л а т а



Дата01.02.2018
Размер74.56 Kb.
#52741




Република българия

С М Е Т Н А П А Л А Т А



ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Конференцията се организира с финансовата подкрепа на Европейския съюз,


проект "Отворено управление" на ААМР и Сметната палата на Р България

Международна конференция
Роля и взаимодействие на Върховните одитни институции с други органи в борбата срещу измамите и корупцията
(25 и 26 февруари 2003 г., гр. София)


Усилията на митническата администрация
за ограничаване на измамите и корупцията


Димитър Толев
Заместник-директор на Агенция “Митници”
Министерство на финансите



УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,


Благодаря за предоставената ми възможност да взема участие в работата на тази конференция. Бих искал да поздравя от името на ръководството на Агенция “Митници” организаторите и всички участници, както и да пожелая успех и ползотворна работа.

Провеждането на конференцията съвпада с навършването на една година от поемането на управлението на българската митническа администрация от новото ръководство. Една от основните задачи, която си поставихме е ограничаване на корупцията и подобряване имиджа на митническата професия, така че да съответства на значимата роля, която и е отредена в икономическия живот на страната. Известно е на всички, че митниците осигуряват близо 50% от данъчните постъпления в Републиканския бюджет. Това предопределя интереса на обществото към качеството на резултатите от работата на митническата администрация.

Макар и да преобладава мнението, че корупцията е широко разпространена сред митническите служители, в последните изследвания на различните неправителствени организации се отбелязват редица положителни обстоятелства, които пряко или косвено влияят за намаляване на корупцията в митниците.

Антикорупционната програма на Агенция “Митници” е част от Програмата за изпълнение на Националната стратегия за противодействие на корупцията, приета с решение № 84 на Министерския съвет от 13.02.2002 г. За разлика от всички други администрации, в митническата има световен еталон, който се опитваме да следваме. Това е декларацията от Аруша - Танзания, в която има 12 препоръки в световен аспект, отнасящи се основно до интегритета в митниците.

Въз основа на принципите в танзанийската делкарация бе утвърден през 2002 г. Кодекс по етиката на митническия служител. Той беше доста закачливо представен и коментиран в средствата за масово осведомяване, но всички виждаме, че много други администрации започнаха да говорят за етични кодекси, а и не са малко вече тези, които също приеха такива кодекси.

Представител на Агенция “Митници” участва в семинара към Деветия икономически форум на ОССЕ на тема “Координиране на регионалните усилия за увеличаване прозрачността и улесняването на бизнеса”‚ проведен през м. юли в Букурещ по проблемите на борбата с корупцията и незаконните дейности, особено измамите, като основа за развитие на благоприятна и стабилна бизнес среда. Акцентът на семинара бе поставен върху дейността за борба с корупцията и измамата в страните в Югоизточна Европа.

В рамките на проекта “Улесняване на търговията и транспорта в Югоизточна Европа”, ежемесечно на три пилотни обекта (два гранични – МП “Дунав мост” и МП “Гюешево” и един вътрешен терминал – Митница Пловдив) се отчитат индикатори за изпълнние на Проекта, които са норми за времетраене на митническото оформяне на стоки, физически контрол и преминаване на ГКПП.

По програма “Митници 2002” са проведени десет обмена и представители на Българската митническа администрация (БМА) са взели участие в девет семинара по различни теми от митническата дейност като: борбата с вноса на подправени и пиратски стоки, обща селскостопанска политика, митническа политика в ЕС-контекст, съдържание и перспективи, подходът на данъчните и митнически администрации към анализ на риска в областта на ДДС и акцизите, борба с организираната престъпност, сътрудничество между полицейските служби и митническата администрация и др.

По линия на сътрудничеството с Бюрото за техническа помощ ТАЙЕКС към Европейската комисия, служители на БМА взеха участие в четири семинара на различни теми от митническата дейност.

Представители на БМА участваха активно във важни инициативи по въпросите на интегритета, организирани под егидата на СМО, през 2002 г. като:



  • Участие в двудневен семинар, проведен съвместно от Световната митническа организация (СМО) и турската митническа администрация през м. февруари в Истанбул.

  • Представители на Инспектората на Агенцията взеха участие във втората сесия на Подкомитета по интегритета към Постоянния технически комитет на СМО през м. април 2002 г. в Брюксел.

Създадена е организация БМА да се запознава с материалите, които СМО публикува в помощ на страните-членки по въпросите на интегритета, Модела за Кодекс на поведение, брошурата по интегритета и др.

Мерките предприемани от БМА в областта на борбата с корупцията и другите нарушения на митническите служители, както и в сферата на митническата етика се съобразяват с мерките, предвидени в Плана за действие на СМО по интегритета.

През 2002 г. са извършени повече от 170 проверки на работата на митническите служители. Наказани са 153-ма, като 36 от тях са получили най-тежкото наказание “уволнение”. През 2002 г. са образувани общо 14 327 бр. преписки за митнически и валутни нарушения. 13 996 бр. от тях са за митнически и 331 бр. за валутни. 3 249 бр. от тези нарушения са с висока степен на обществена опасност. Най-многобройни случаи на тежки нарушения са отклоненията на стоки от митнически режим или направления, следвани от случаи на контрабанда и измама. От цифрите следва, че средно на ден през 2002 г. са разкривани около 38 случая на нарушения, 9 от които с висока степен на обществена опасност.

Общо е признанието, че разкриваемостта на митническата измама е подобрена с над 70%. Няма политическа протекция над контрабандни канали! Изключителен успех е затварянето през м. юли 2002 г. на глава 25 – “Митнически съюз” в преговорите с ЕС.

Българската митническа администрация е една от първите, в която на национално ниво и във всички митнически учреждения действа Българската интегрирана митническа информационна система (БИМИС). В момента се извършва основен реинжинеринг на системата. В новата версия на БИМИС се прилага нов, уеб-базиран подход на софтуерното приложение. Агенция “Митници” работи активно по реализацията на проекти за обвързаване на БИМИС с информационните системи на Генерална дирекция “Данъци и мита”, което е условие за пълноправно членство на България в ЕС.

На базата на подобряване обмена на информация, през 2002 г. се разви активно сътрудничество и взаимодействие с другите държавни органи и институции по отношение на информационния обмен на сведения и документи, касаещи митническата дейност. Извършва се периодична актуализация на поддържани бази данни от агенции и ведомства, обмен на информация и получаване на сигнали относно митнически нарушения, информирне на митническите учреждения за предприемане на съответни действия и др.

Много положителен резултат от работата в тази област са сключените меморандуми за разбирателство, с които се определят формите и начините на сътрудничество. Митническата администрация има сключени такива меморандуми с Министерството на вътрешните работи, Сметната палата, Националната следствена служба, Агенция “Бюро за финансово разузнаване”, Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол и др.

Приети бяха промени в Закона за движение по пътищата, които регламентират на практика дейността на мобилните групи. Тези промени касаят предоставянето на правомощия за спиране на моторни превозни средства във вътрешността на страната. Направени бяха и съответните промени в Закона за митниците. Приета е нова Инструкция за взаимодействие между митническите органи и органите на МВР по предотвратяване и разкриване на митнически и валутни нарушения и престъпления и Правила за дейността на мобилните групи. От началото на м. септември 2002 г. стартираха и първите мобилни групи. Към този момент на митническата територия на страната действат активно 8 мобилни групи. До края на м. март т.г. ще влязат в действие още две. През времето на своето функциониране мобилните групи извършиха общо над 800 бр. проверки в почти всички митнически учреждения в страната. Особено трябва да се отбележи тяхната работа по противодействието на митническите измами и опити за деклариране на по-ниски митнически стойности. Разкрити бяха крупни нарушения, особено с горива, меса, турски и китайски стоки. В резултат на тяхната работа, бяха констатирани случаи на неправомерни действия на митнически служители, довели до налагане на наказания, включително и отстраняване от работа. В Агенция “Митници” се извършват ежеседмични анализи на дейността на мобилните митнически групи. Тяхната активна работа в полето на превенцията е от изключителна важност.

В изпълнение на препоръките, дадени от експерти в рамките на проекта по Програмата ФАР “Борба с корупцията в БМА” се въвежда система за контрол, който преките ръководители да осъществяват върху дейността на подчинените им митнически служители.

Особено място се отделя на последващия контрол. През 2002 г. завършиха преговорите и стартира проект по Програма ФАР с компонент “Стратегия за въвеждане и развитие на последващ контрол”, съвместно с немската митническа администрация, основна цел на която е разработване на нормативна база, регламентираща последващия контрол като функция и задача на митническите органи, особено срещу измамите с плащане на митни сборове и други държавни вземания.

Сериозни критики бяха отправени към митническата администрация по отношение на взаимодействието между правоприлагащите органи по пресичане на контрабандата, нелегалния внос и свързаната с тях корупция.

Ще си позволя специално да отбележа, че в края на 2002 г. със съдействието и участието на консултантаската фирма “Краун Ейджънтс” в комплекса “Боровец” се проведе тридневен семинар с участието на ръководни служители на служби от Министерство на вътрешните работи и Министерство на финансите. Темата бе координиране на усилията и капацитетите на НСБОП, НС “Гранична полиция”, ДНСП, Агенция “Митници” ДА, Агенция “Бюро за финансово разузнаване” в борбата с митническата контрабанда и измамата и повишаване събираемостта на приходите за бюджета. След приключване на семинара бе подписана и оповестена съвместна декларация на министъра на вътрешните работи и министъра на финансите, за повишаване ефективността при събиране на държавните вземания.

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Ръководството на Агенция “Митници” отчете финансовите резултати за 2002 г. Според нас те са много добри. Събрани са общо 2 704 395 558 лева, или с 222 387 691 лева в повече от 2001 г.

Тази тенденция се запазва и за началото на 2003 година. За м. януари са събрани 231 435 614 лв. или 56 млн. в повече от м. януари 2002 г. Както Ви е известно от началото на тази година, след промени в данъчното законодателство митниците администрират и събирането на ДДС и акциз. Ние считаме, че по този начин ще се ограничат измамите с недействителни банкови бордера и други документи, ще се повиши събираемостта и ще се ограничат възможностите за неправомерни действия.

В заключение бих искал да кажа, че не бихме постигнали тези резултати без активизиране на сътрудничеството с всички институции на държавната власт, с неправителствения сектор, търговските оператори, професионалните сдружения и не на последно място със средствата за масово осведомяване, като индикатор и коректив на обществените настроения.



Благодаря Ви за вниманието!


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница