Решение : Ъгъл се явява ъгълът между височината и апотемата в околната стена -среда на основния ръб



Дата22.01.2019
Размер36.57 Kb.
#111056
ТипРешение
Задача №:1 Височината на правилна четириъгълна пирамида сключва с околната стена ъгъл, равен на дължината на основния ръб на пирамидата е Определете пълната повърхнина и обема на пирамидата.
Решение: Ъгъл се явява ъгълът между височината и апотемата в околната стена -среда на основния ръб .

Тъй като е средна отсечка в , то и , а . Околната повърхнина , а пълната повърхнина



Задача №:2 Околният ръб на правилна четириъгълна пирамида е наклонен към основата под ъгъл , а двустеният ъгъл между две околни стени е равен на . Докажете, че .

Доказателство: Спускаме перпендикулярите и към околният ръб и така получаваме двустенния ъгъл между околните стени и .

Тъй като (пирамидата е правилна),е равнобедрен и се явява височина в и ъглополовяща на .



. Тогава: от , а от. Но (точка О е пресечна точка на диагоналите на основата; ъгълът между околният ръб и равнината на основата е ) , затова:.
Задача №:3 Дължината на основния ръб в правилна четириъгълна пирамида е , а на височината е Определете големината на двустенния ъгъл, образуван от две съседни околни стени.

Решение: Ще използваме същите означения като в Зад.№2:
Тогава: от, но Следователно:

От Задача № 4 Основата на пирамида е правоъгълен триъгълник. Всеки околен ръб на пирамидата има дължина, равна на и образува с равнината на основата ъгъл, равен на . Околната стена, която минава през единия катет на основата, е наклонена към основата под ъгъл . Определете обема на пирамидата.


Решение: Всички околни ръбове на пирамидата са равни помежду си, което означава, че върха на пирамидата (т.) се проектира в центъра (т.) на описаната около основата окръжност,т.е. в средата на хипотенузата . Следователно:1. Ъгълът между околната стена и равнината на основата се явявя ъгъла между апотемата в околнота стена и отсечката перпендикулярна на , т.е..

2. Ъгълът между околен ръб и равнина на основата, се явява ъгъла между околния ръб и радиуса на описаната около основата окръжност, т.е..



Следователно:,т.е.

. От следва, че , или , а от следва, че или . Тогава . От следва, че , или , където , а . Следователно , т.е.

. Или , т.е. , където .
Задача №:5 Основата на пирамида е квадрат с дължина на страната равна на . Две от околните стени на пирамидата са перпендикуларни на основата, а другите две образуват с нея ъгли, равни на . Определете пълната повърхнина на пирамидата.
Решение: Нека околните стени и перпендикулярни на равнината на основата , тогава е проекция на върху равнината на основата и . Аналогично . Тъй като , а е проекция на върху , то съгласно теоремата за трите перпендикуляра . Аналогично .

От и , а , имаме . От и . Аналогично .

Следователно: .

Или: .



Р Е Ш Е Т Е С А М И
1.В една правилна четириъгълна пирамида ъгълът между два съседни околни ръба е равен на , а двустенният ъгъл при основата е равен на . Докажете, че

2.Дадена е правилна триъгълна пирамида с основен ръб и двустенен ъгъл между две съседни околни стени равен на . Намерете обема на пирамидата.

3.През основен ръб на правилна четириъгълна пирамида е построена равнина. Намерете лицето на сечението на тази равнина с пирамидата ако всички двустенни ъгли при основата на пирамидата са равни на , а основният ръб е с дължина .

4.Дадена е призма с основи квадрати с дължина на страната . Намерете пълната повърхнина и обема на призмата, ако един от върховете на горната основа се намира на равни разстояния от върховете на долната основа.

5.В правилна четириъгълна пресечена пирамида двустенният ъгъл при долната основа е равен на .

През два срещуположни основни ръба на долната и горната основа е пркарана равнина, която образува с равнините на основите на пирамидата ъгли, равни на , а сечението на тази равнина с пирамидата има лице равно на . Определете околната повърхнина на пирамидата.


ОТГОВОРИ: 2. 3.Лицето на сечението е:. 4. . 5. .
Каталог: online-baza -> src
src -> В Х о д н о н и в о з а ш е с т и
src -> „СВ. Климент охридски
src -> На комплексна променлива общи бележки. Аналитични функции. Условия на Коши-Риман
src -> Св климент охридски
src -> Задача№1: Дадена е функцията, където е реален е реален параметър
src -> С т у д е н т и. Линейна алгебра. Скалари и вектори
src -> Тест за подготовка за държавен зрелостен изпит. Най-голямото от числата е
src -> За зрелостен изпит
src -> 1. Стойността на числовия израз : е: а 24; б 416; в 1500; г друг отговор


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница