Решение №169/21. 04. 2016 г на Обс-костинброд/ глава първа общи положения



Дата31.03.2018
Размер85.62 Kb.
#64477
ТипРешение

Н А Р Е Д Б А

ЗА

СИМВОЛИКАТА НА ОБЩИНА КОСТИНБРОД

/ Наредбата влиза в сила от 01.04.2014 год., изм. и доп. с Решение № 169/21.04.2016 г.

на ОбС-Костинброд/



ГЛАВА ПЪРВА
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1. Настоящата Наредба урежда отношенията от местно значение, свързани с:

1. Вида, съдържанието, начина за ползване и реда за полагане на символите на община Костинброд.

2. Статута на празника на община Костинброд.

3. Статута на наградите на община Костинброд.




Чл.2. Символите на община Костинброд са:

1. Герб на община Костинброд.

2. Знаме на община Костинброд.

3. Печат на община Костинброд.

4. Химн на община Костинброд.

5. Летописна книга на община Костинброд.




Чл.3. Официалният празник на община Костинброд е 17 септември - Денят на обявяването на Костинброд за град.


Чл.4. Наградите на община Костинброд са:

1. Почетен гражданин на община Костинброд.

2. Почетен знак на община Костинброд.


Чл.5. Удостояването на граждани и организации с наградите по чл. 4 се извършва по реда на Глава четвърта.


Чл.6. Носителите на награди се вписват в летописната книга на община Костинброд.



ГЛАВА ВТОРА
СИМВОЛИ НА ОБЩИНА КОСТИНБРОД

РАЗДЕЛ І
ГЕРБ НА ОБЩИНА КОСТИНБРОД

Чл.7. Гербът на община Костинброд е символ, израз на местното самоуправление и местната администрация. Той има щитовидна форма, като в горния му край е изписано “Костинброд”. В герба в стилизиран вид са изобразени елементи, символизиращи историята на Общината, както и характерните за територията й и развиващи се научноизследователска дейност, хранително-вкусова промишленост и селско стопанство.

Чл.8 (1) Гербът е централен елемент в знамето и печата на община Костинброд. Гербът е задължителен елемент от официалната бланка за кореспонденция на община Костинброд.
(2) Гербът се поставя задължително в кабинетите на кмета на Общината, председателя на Общинския съвет, секретаря на Общината, заместник кметовете, кметовете на кметства и пленарната зала, където се провеждат заседанията на Общинския съвет.

Чл.9. Гербът може да се тиражира в различни сувенирни варианти, да се отпечатва на хартия, да се уголемява или намалява при спазване на съотношенията между отделните елементи в него, след получено писмено разрешение от кмета на община Костинброд и по изработени от Общинската администрация изисквания за приложението му.

РАЗДЕЛ ІІ
ЗНАМЕ НА ОБЩИНА КОСТИНБРОД

Чл.10. Знамето на община Костинброд изработва като уникат от копринен плат с размери 90/170 см. Гербът е разположен в центъра му и се извезва с копринени конци. Към знамето може да се пришият аксесоари като ресни, пискюли, ленти, шнурове след утвърден проект. Дръжката на знамето е цилиндрична, изработена от дърво с диаметър 5,5 см и дължина 2,5 м. Завършва с бронзирани топка и пика.

Чл.11. Знамето се съхранява в кабинета на кмета на общината.

Чл.12. Участието на знамето в чествания, тържества и други се осъществява в следните случаи:

1. Официалните празници на Република България.

2. Празника на община Костинброд.

3. Празници и чествания на годишнини от събития с важна роля в историята на община Костинброд.

4. Тържествени заседания на Общинския съвет.

Чл.13. Редът за участие на знамето в тържествата и честванията по чл. 12 се урежда в изготвен и одобрен ритуал от постоянната комисия по образование, наука, култура и социална политика при Общинския съвет, при съобразяване с изискванията на държавния протокол.

Чл.14. Знамето на община Костинброд може да бъде възпроизведено в различни варианти при условията на чл. 9 от тази наредба.

РАЗДЕЛ ІІI
ПЕЧАТ НА ОБЩИНА КОСТИНБРОД

Чл.15. Печатът на община Костинброд има кръгла форма. В централната му част е изобразен гербът на община Костинброд. Около него- в горната половина на кръга е разположен надпис “Република България”, а в долната - надпис “Община Костинброд”.

Чл.16. Печатът на община Костинброд се съхранява от кмета.

Чл.17. Печатът на община Костинброд се полага след подписа на кмета на община Костинброд върху оригиналите на:

1. Споразумения, договори и други документи с важно за Общината значение.

2. Пълномощни за представляване на Общината в отношенията с други държави и побратимени градове.

3. Декларации от името на Общината.

4. Удостоверения за удостояване с наградите на Общината.

6. Други документи с представителен за община Костинброд характер или изискуеми по закон.



Чл.18. Печатът на община Костинброд не се поставя върху документи от административно- делови характер.


РАЗДЕЛ ІV
ХИМН НА ОБЩИНА КОСТИНБРОД


Чл.19. Химнът на община Костинброд е синтезиран израз на миналото, настоящето и бъдещото на Общината, представено с изразните средства на музикално – поетичното творчество.

Чл.20. Химнът на община Костинброд се одобрява от Общинския съвет с квалифицирано мнозинство от 2/3 от гласовете на общинските съветници, след обявен конкурс от страна на Общинска администрация и предложение за избор на авторски колектив от Комисия, излъчена от страна на Общинския съвет.

Чл.21. Изпълнението на химна на община Костинброд е неразделна част от ритуала за знамето на община Костинброд.

Чл.22. Химнът община Костинброд се изпълнява в съответствие с чл. 12 и 13.


РАЗДЕЛ V
ЛЕТОПИСНА КНИГА НА ОБЩИНА КОСТИНБРОД

Чл.23. Летописната книга е част от символиката на община Костинброд.

Чл.24. Летописната книга е елемент на настоящето на Общината, част от това, което се случва, със съществено значение.

Чл.25. На вписване в летописната книга подлежат събития, белязани от особеност, празничност и други белези, които съставляват изключителна важност, в т. ч. природни явления и събития със случаен характер.

Чл.26. Вписването в летописната книга носи характер на бележка, в която фигурират: събитие /проява/, участници, главни лица, присъствие /гости/, проявление, главна насока, характерни белези, точно време и място.

Чл.27. На вписване в летописната книга подлежат и проведени масови прояви, годишнини и чествания /юбилеи/, тържествени заседания на Общинския съвет с особено значение за бъдещото на Общината.

Чл.28. На вписване в летописната книга подлежат събития и прояви, които се провеждат извън територията Общината, но свързани с личности и дейности, органично свързани с Общината.

Чл.29. Право на вписване в летописната книга имат:

•  Удостоените със званието “Почетен гражданин на община Костинброд”

•  Видни държавни, обществени, стопански и културни дейци, свързали своята дейност с община Костинброд и утвърждаване престижа й пред национални, международни и други институции и по повод кръгли годишнини на същите

•  Ръководителите на чуждестранни делегации, чието посещение е свързано с утвърждаване и популяризиране името на община Костинброд извън границите на Република България.



Чл.30. При вписване в летописната книга се посочват трите имена, мотивите за вписване, поводът или основанията за това.

Чл.31. Селекция на подлежащите на вписване събития в летописната книга се прави от страна на кмета на Общината или упълномощено от негова страна лице.

Чл.32. Летописната книга се води от упълномощено от кмета на Общината лице и се съхранява при кмета на Общината.




ГЛАВА ТРЕТА
ПРАЗНИК НА ОБЩИНА КОСТИНБРОД

РАЗДЕЛ І
ПОДГОТОВКА И ПРОВЕЖДАНЕ

Чл.33. Подготовката, организацията и провеждането на празника на община Костинброд се ръководи от организационен комитет под председателството на кмета на община Костинброд и членове: председателите на постоянните комисии по образование, наука, култура и социална политика, по здравеопазване, децата, младежта, спорта и туризма и по бюджет, финанси, икономическа и инвестиционна политика при Общински съвет- Костинброд, зам. кмет, директорът на дирекция “ТСУ, приватизация и ОС, ЕИ, УП, ГРАО”, главния експерт “Култура, вероизповедания и неправителствени организации”, главния експерт “Образование, социални дейности, здравеопазване и спорт”, директорите на общински културни институти.

Чл.34. Програмата се внася за разглеждане и утвърждаване от постоянната комисия по образование, наука, култура и социална политика при Общинския съвет ежегодно до 30 юни.

Чл.35. Непосредствената организация на празника на община Костинброд се осъществява от отдел “Европейска интеграция и управление на проекти”.

РАЗДЕЛ ІІ
ФИНАНСИРАНЕ

Чл.36. Подготовката и провеждането на празника на Общината се финансират от:
1. Бюджета на община Костинброд.

2. Спонсорство и реклама.

3. Други източници.

Чл.37. Финансовият план и отчетът за провеждане на празника се утвърждават от кмета на община Костинброд, след обсъждане от организационния комитет.




ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
НАГРАДИ НА ОБЩИНА КОСТИНБРОД

РАЗДЕЛ І
ПОЧЕТЕН ГРАЖДАНИН НА ОБЩИНА КОСТИНБРОД

Чл.38 (1) С наградата “Почетен гражданин на община Костинброд” се удостояват физически лица с изключителни заслуги и особен принос в областта на обществено-политическия, стопанския, социалния, културния и спортен живот на Общината.

(2) Наградата се придружава от грамота и отличителен знак, които се изработват по художествени проекти, утвърдени от постоянната комисия по образование, наука, култура и социална политика към Общинския съвет, както и от парична сума в размер до седем минимални работни заплати установени за страната, определена с решението на Общинския съвет.

(3) Удостояването с наградата по ал. 1 може да се извършва и посмъртно.

Чл.39. (1) /изм. и доп. с Решение №169/21.04.2016 г. на Обс-Костинброд/ - Номинации за наградата се внасят ежегодно, най-късно до редовното заседание на Общински съвет през месец юни, до председателя на Общински съвет от структури на гражданското общество, кмета на Общината, общинските съветници, обществени и професионални организации и творчески формирования, инициативни граждански комитети със състав не по-малко от десет души, формирани чрез съответната подписка.

(2) /нов с Решение №169/21.04.2016 г. на Обс-Костинброд/ Предложенията за удостояване по ал.1 се отправят до Общински съвет-Костинброд и трябва да бъдат придружени от:

1. подробни мотиви;

2. описание на дейността на кандидата и заслугите му към община Костинброд

(прилагат се и копия от документите);

3. биография на предлагания кандидат;

4. писмено съгласие на кандидата за удостояване със званието или на неговите наследници, а ако няма живи такива или те не могат да бъдат открити-със съгласие на не по-малко от 2/3 от общинските съветници;

(3) /нов с Решение №169/21.04.2016 г. на Обс-Костинброд/ Ако предложеният за удостояване със званието „Почетен гражданин на община Костинброд” не получи необходимия брой гласове, неговата кандидатура може да се поднови след три години.



Чл.40. Удостояването на гражданите с наградата “Почетен гражданин” се извършва от Общинския съвет по решение, прието с мнозинство от 2/3 от общинските съветници.

Чл.41. Наградата се връчва от Председателя на Общинския съвет на тържествена сесия в навечерието на празника на община Костинброд. На тържеството се канят да присъстват почетните граждани на община Костинброд.

РАЗДЕЛ ІI
ПОЧЕТЕН ЗНАК НА ОБЩИНА КОСТИНБРОД

Чл.42. С наградата “Почетен знак на община Костинброд” се удостояват лица за значителни заслуги към Общината или гости, по определени поводи, свързани с важни събития от общински или национален характер.

Чл.43. Наградата се изработва по утвърден художествен проект.

Чл.44. Почетен знак може да се връчва като индивидуална и като колективна награда.

Чл.45. Удостояването с наградата се извършва от кмета на Общината или Общинския съвет с решение, прието с обикновено мнозинство.

Чл.46. Наградата се връчва от кмета на община Костинброд или председателя на Общинския съвет.




ГЛАВА ПЕТА
АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.47. Забранява се ползването на тиражирани варианти на символите на община Костинброд за политически и религиозни послания или по начин, който уронва престижа й.

Чл.48 (1) За нарушение на разпоредбите на настоящата наредба, виновните лица се наказват с административно наказание - глоба в размер от 50 до 500 лв.

(2) При повторно нарушение виновните лица се наказват с временно лишаване от право да упражняват определена професия или дейност.

Чл.49. Наказателните постановления за нарушенията по тази наредба се издават от кмета на Общината или определен от него зам. кмет въз основа на акт съставен от длъжностни лица от отдел “Европейска интеграция и управление на проекти” при Общинска администрация - Костинброд.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1. (1) В едногодишен срок от приемане на настоящата наредба дирекция “ФСД, ТИ и АПО” при община Костинброд организира провеждането на конкурси за утвърждаване на

проектите предвидени в нея.



(2) До утвърждаването на проектите, наградите се определят от кмета на Общината.

§2. Кметът, в съответствие с разпоредбите на нормативните актове за защита на интелектуалната и индустриалната собственост извършва действията по регистрация и защита на символите на Общината и наименованията за произход.

§ 3. Настоящата Наредба влиза в сила от 01.07.2004 г.


стр. от



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница