Решение №183/25. 07. 2012год на Заседание №11/25. 07. 2012год на Общински съвет Аврен раздел първи общи положения



Дата21.09.2017
Размер146.94 Kb.
#30704
ТипРешение

НАРЕДБА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ - ОБЩИНА АВРЕН




ОБЩИНА АВРЕН




НАРЕДБА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ
ОБЩИНА АВРЕН

2012 година
Приета с Решение № 183/25.07.2012год. на Заседание №11/25.07.2012год. на Общински съвет Аврен

РАЗДЕЛ ПЪРВИ

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ



Чл.1. (1) Тази наредба:

1т. Определя условията и реда за изхвърлянето, събирането, включително разделното, транспортирането претоварването, оползотворяването и обезвреждането на битови, включително биоразградими, строителни, опасни отпадъци, образувани от физически лица и масово разпространени отпадъци на територията на Община Аврен;

2 т. Урежда екосъобразното управление на отпадъците, с цел да се предотврати, намали или ограничи вредното им въздействие върху човешкото здраве и околната среда;

3 т. Контрола, глобите и санкциите за нарушаване разпоредбите на настоящата наредба.



(2) Наредбата се прилага за:

1. битови отпадъци;

2. строителни отпадъци;

3. отпадъци от НУБА, ИУГ, ИУМПС, ИУЕЕО;

4. Трупове на животни;

5. Отпадъци от животни (животински фекалии и т.н.);

6. Биоразградими отпадъци зелени (отпадъци от шума, листна маса и т.н.).

РАЗДЕЛ ВТОРИ

ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КМЕТА НА ОБЩИНАТА

Чл.2.(1) Кметът на общината:

1 т. Организира управлението на дейностите по отпадъците, образувани на територията на Община Аврен.

2 т. Кметът на общината осигурява условия, при които всеки притежател на битови отпадъци се обслужва от лица по чл. 12, ал. 7 от Закон за управление на отпадъците (ЗУО), на които е предоставено право да извършват дейности по тяхното събиране, транспортиране оползотворяване или обезвреждане.

3 т. Осигурява съдове за съхраняване на битови отпадъци (контейнери, бобъри, кофи и други).

4 т. Осигурява събирането на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им.

5 т. Отговаря за почистването на уличните платна, площадите, алеите, парковите и други територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

6 т. Отговаря за прилагането на система за разделно събиране на излезлите от употреба луминесцентни и други лампи съдържащи живак.

7 т. Определя площадки за временно съхраняване на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, както и за излезли от употреба гуми.

8 т. Отговаря за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и /или създаването на незаконни сметища.

9 т. Определя местата за поставяне на съдове за събиране на негодни за употреба батерии и акумулатори, организира дейностите по събиране и временно съхраняване на негодни за употреба батерии и акумулатори и предаването им за предварително третиране, рециклиране, оползотворяване и/ или обезвреждане.

10 т. Определя маршрута за транспортиране на строителните отпадъци и инсталацията/ съоръжението за третирането им.

11 т. Организира и контролира закриването, рекултивацията на терените и последващия мониторинг на депата, намиращи се на територията на общината.

12 т. Определя границите на районите, включени в системата на организирано поддържане на чистотата, вида на услугите, които ще се извършват в съответния район, и честотата на сметоизвозване.

13 т. Осигурява необходимите финансови средства за извършване на дейностите по поддържане на чистотата и контролира разходването им.

14 т. Определя площадки за съхранение на биоразградими отпадъци (отпадъци от шума, листна маса и т.н.) и органични отпадъци (животински фекалии).

15 т. Организира провеждането на мероприятия за почистване и хигиенизиране на населените места с привличане на широко обществено участие.

16 т. Използва разнообразни форми и средства за информиране на гражданите, фирмите, търговските дружества относно прилагането на разпоредбите на настоящата наредба.

(2) Кметът на общината може да упълномощава длъжностни лица от общинската администрация за изпълнение на правата и задълженията си по ал.1.
РАЗДЕЛ ТРЕТИ:

ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА
Чл. З. Физическите и юридически лица имат право:

1 т. Да отправят предложения за подобряване изпълнението на дейностите по третиране на отпадъците и поддържане на чистотата на територията на община Аврен.

2 т. Да сигнализират на общинската администрация за нарушения разпоредбите в Закон за опазване на околната среда (ЗООС), Закон за управление на отпадъците и настоящата Наредба за управление на отпадъците.

3 т. Да сигнализират на общинската администрация за неизпълнение или некачествено изпълнение на задължения на лицата, извършващи дейностите по третиране на отпадъците и поддържане на чистотата на територията на Община Аврен.



Чл. 4. Задължения на физическите и юридически лица:

1 т. Да изхвърлят отпадъците си само в определените за целта съдове, като ги опазват и не допускат разпиляване на отпадъци извън тях.


2 т. Да опазват и поддържат чистотата на територията на имотите /в частност и незастроените/, на които са собственици, ползватели или наематели.

3 т. Да спазват регламентирания с настоящата наредба ред за третиране на всеки конкретен вид отпадък.



РАЗДЕЛ ЧЕТВЪРТИ

УПРАВЛЕНИЕ НАОТПАДЪЦИТЕ

I. БИТОВИ ОТПАДЪЦИ
Чл. 5 Съгласно Наредба за обществения ред – Община Аврен, се забранява:

1 т. Изхвърлянето на битови отпадъци извън предназначените за целта съдове и места.

При неизпълнение се налагат глоби: за физически лица, при първо нарушение от 20 до 50 лева, при всяко следващо 100 лева; за юридически лица, при първо нарушение от 100 до 200 а при всяко следващо 500 лева.

2 т. Разместване или прибиране на съдове за битови отпадъци в частни имоти (за лично ползване), от определените им места, без разрешение от общинската администрация.

При неизпълнение се налагат глоби: за физически лица, при първо нарушение от 10 до 20 лева, при всяко следващо 50 лева; за юридически лица, при първо нарушение от 20 до 50 а при всяко следващо 100 лева.

3 т. Умишлено повреждане на съдовете за битови отпадъци.

При нарушение от физически лица от 20 до 50 лева, при всяко следващо 100 лева; за юридически лица, при първо нарушение от 50 до 100, а при всяко следващо 200 лева.

4 т. Запалване и изгаряне на отпадъци в съдовете за смет и изхвърлянето на не загасена жар.

При нарушение от 20 до 50 лева, при всяко следващо 100 лева.

5 т. Паркирането на превозни средства по начин, който би попречил на събирането и извозването на отпадъците.


При нарушение от 20 до 50 лева, при всяко следващо 100 лева.

6 т. Изхвърлянето в съдовете за смет на отпадъци от селското стопанство, строителството и животновъдството.

При неизпълнение се налагат глоби: за физически лица, при първо нарушение от 50 до 100 лева, при всяко следващо 250 лева; за юридически лица, при първо нарушение от 100 до 200 а при всяко следващо 500 лева.
II. СТРОИТЕЛНИ ОТПАДЪЦИ
Чл. 6 (1) Съгласно Наредба за обществения ред – Община Аврен, изхвърлянето на строителни отпадъци да се осъществява единствено на регламентирани площадки, за съхранение, оползотворяване или обезвреждане (депониране) на строителни отпадъци обслужващи се от лица притежаващи съответните разрешителни по чл. 12, ал. 7 от Закон за управление на отпадъците (ЗУО).

При неизпълнение се налагат глоби: за физически лица, при първо нарушение 100 до 200 лева, при всяко следващо 500 лева; за юридически лица, при първо нарушение от 500 до 1000, а при всяко следващо 2000 лева.



(2) Транспортирането на строителните отпадъци, генерирани в резултат на строителство, разрушаване или реконструкция на сгради и съоръжения до регламентирани площадки за съхранение, оползотворяване или обезвреждане (депониране) на строителни отпадъци да се извършва въз основа на писмен договор, между притежателите на отпадъците, и лица по чл. 12 от Закон за управление на отпадъците (ЗУО), на които е предоставено право да извършват дейности по събиране, транспортиране оползотворяване или обезвреждане на строителни отпадъци.

Чл. 7. При откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво (Закон за Устройство на Територията/ ЗУТ/), да се представи в отдел “УТ” при Община Аврен, договор съгласно чл. 6, ал. (2) от настоящата наредба.

Чл. 8. Задължения на притежателите на строителни материали.

1 т. Да ограничи с ограда определената строителна площадка, преди да е започнала каквато и да е дейност на нея (не се отнася за линейните обекти на техническата инфраструктура);

2 т. Да не допуска по време на строителството замърсяване на тангиращите с обекта тротоари, улични платна, зелени площи и др. терени със строителни материали.
3 т. Да не допуска при транспортиране на строителни отпадъци и изкопани земни маси замърсяване на уличните платна;
4 т. След приключване на строителството да възстанови първоначалния вид на тротоара, уличното платно, зелените площи и др. терени , които са били включени в строителната площадка на обекта.

5 т. Складиране на строителни материали по тротоарни настилки и общински терени.

При неизпълнение се налагат глоби: за физически лица, при първо нарушение от 50 до 100 лева, при всяко следващо 200 лева; за юридически лица, при първо нарушение от 100 до 200, а при всяко следващо 500 лева.

III. ОТПАДЪЦИ ОТ НЕГОДНИ ЗА УПОТРЕБА БАТЕРИИ И АКУМУЛАТОРИ (НУБА)

Чл. 9. Отпадъци от негодни за употреба индустриални батерии (алкални, портативни, батерии от бита), да се изхвърлят в обособените за целта съдове.

Чл. 10. Кметът на Община Аврен определя местата за поставяне на контейнери за временно съхранение на негодни за употреба батерии – без опасни свойства.

Чл. 11. Отпадъци от излезли от употреба автомобилни батерии и акумулатори (от излезли от употреба превозни средства), да се изхвърлят единствено на регламентирани площадки за съхранение, предварително третиране, рециклиране, оползотворяване и/ или обезвреждане на НУБА.

Чл. 12. Регламентирана площадка за събиране на НУБА на територията на Община Аврен е с координати: с. Приселци, Община Аврен, местност “Каваците”, ПИ 58445.3.350.

Чл. 13. Забранява се изхвърлянето на НУБА в съдовете за битови отпадъци.

При неизпълнение се налагат глоби: за физически лица, при първо нарушение от 10 до 20 лева, при всяко следващо 50 лева; за юридически лица, при първо нарушение от 100 до 200, а при всяко следващо 500 лева.


IV. ОТПАДЪЦИ ОТ ИЗЛЕЗЛИ ОТ УПОТРЕБА ГУМИ (ИУГ)
Чл. 14. Отпадъци от излезли от употреба гуми, да се изхвърлят единствено на регламентирани площадки за съхранение, предварително третиране, рециклиране, оползотворяване и/ или обезвреждане на ИУГ.

При неизпълнение се налагат глоби: за физически лица, при първо нарушение от 20 до 50 лева, при всяко следващо 100 лева; за юридически лица, при първо нарушение от 50 до 100, а при всяко следващо 500 лева.



Чл. 15. Регламентирана площадка за събиране на ИУГ на територията на Община Аврен е с координати: с. Приселци, Община Аврен, местност “Каваците”, ПИ 58445.3.350.

Чл. 16. Забранява се изоставянето, нерегламентираното изхвърляне и изгаряне или друга форма на неконтролирано обезвреждане на ИУГ.

При неизпълнение се налагат глоби: за физически лица, при първо нарушение от 50 до 100 лева, при всяко следващо 50 лева; за юридически лица, при първо нарушение от 200 до 300, а при всяко следващо 500 лева.


V. ИЗЛЕЗЛИ ОТ УПОТРЕБА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА (ИУМПС)
Чл. 17. Собствениците на ИУМПС ги предават на площадки за временно съхраняване или в центрове за разкомплектоване.

Чл. 18. До предаването на ИУМПС на площадките за временно съхраняване или в центровете за разкомплектоване собствениците на ИУМПС могат да ги съхраняват в имоти - частна собственост, като са длъжни да не допускат замърсяване с отпадъци от тях.

Чл. 19. Площадка за събиране и временно съхраняване на излязло от употреба моторно превозно средство (ИУМПС), на територията на Община Аврен е с координати: с. Приселци, Община Аврен, местност “Каваците”, ПИ 58445.3.350.

VI. ОТПАДЪЦИ ОТ ИЗЛЯЗЛО ОТ УПОТРЕБА ЕЛЕКТРИЧЕСКО И ЕЛЕКТРОННО ОБОРУДВАНЕ И ИЗЛЕЗЛИ ОТ УПОТРЕБА ФЛУОРЕСЦЕНТНИ ЛАМПИ
Чл. 20. (1) Кметът на общината организира дейностите по събиране и временно съхраняване на ИУЕЕО и излезли от употреба флуоресцентни лампи, както и предаването им за предварително третиране, повторно използване, рециклиране, оползотворяване и/ или обезвреждане при наличие на сключен договор организация по оползотворяване.

(2) Кметът на общината изготвя и утвърждава график за събиране на ИУЕЕО, образувано в бита, включващ не по-малко от две дати годишно.

(3) Графикът по ал. 2 се изготвя съвместно с организация по оползотворяване.

(4) Графикът по ал. 2 се обявява чрез местните средства за масово осведомяване и по друг подходящ начин.

Чл. 21. (1) До предаването на ИУЕЕО на площадките за временно съхраняване или в центровете за разкомплектоване собствениците на ИУМПС могат да ги съхраняват в имоти - частна собственост, като са длъжни да не допускат замърсяване с отпадъци от тях.

(2) Площадка за събиране и временно съхраняване на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО), на територията на Община Аврен е с координати: с. Приселци, Община Аврен, местност “Каваците”, ПИ 58445.3.350.

(3) Собствениците на излезли от употреба флуоресцентни лампи, могат да ги предават в кметствата по населени места.

V. УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИ ОТ ЖИВОТНИ, БИОРАЗГРАДИМИ ОТПАДЪЦИ И ТРУПОВЕ НА ЖИВОТНИ
Чл. 22. (1) Съгласно с Наредбата за обществения ред – Аврен, отпадъците от животни (животинска тор), зелени отпадъци (листна маса, клони и т.н.) да не се изхвърлят в съдовете за битови отпадъци, както и да се складират на тротоари,  улични платна и  др. обществени територии. Да се изнасят своевременно на определените от общината площадки.

Глоба в размер: от 100 до 200 лева, при всяко следващо нарушение 500 лева.



(2) Забранява се изгарянето на биоразградими отпадъци (листна маса, клони и т.н.).

Глоба в размер: от 50 до 100 лева, при всяко следващо нарушение 200 лева.



(3) Съгласно с Наредбата за обществения ред – Аврен, собствениците на домашни животни, са задължени да почистват ежедневно на животните и не  допускат    замърсяване на околната среда с твърди и течни отпадъци.

Глоба в размер: от 50 до 100 лева, при всяко следващо нарушение 200 лева.

 (4) Труповете на умрелите животни и птици да се предават единствено на Екарисаж.

Глоба в размер: от 500 до 1000 лева, при всяко следващо нарушение 2000 лева.


VI. АДМИНИСТРАТИВНО - НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 23. (1) Контролът по спазване на разпоредбите на настоящата наредба се възлага на длъжностните лица, определени със заповед на Кмета на Община Аврен и на полицейските служители.

(2) Нарушенията на Наредбата се установяват с актове, съставени от длъжностни лица, определени със заповед на Кмета на Община Аврен и с актове на полицейските служители.

(3) Въз основа на съставените актове кметът на общината или упълномощено от него длъжностно лице, издава наказателни постановления.

(4) Установяване на нарушенията, издаване, обжалване и изпълнение на наказателните постановления, се извършва по реда предвиден в Закон за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Чл. 24. Определяне размера на наказанието за всяко конкретно нарушение се извършва при спазване на разпоредбата на чл. 27, ал. 2 от ЗАНН.

Чл. 25. (1) На нарушителите може да се състави Констативен протокол с включени предписания за отстраняване на допуснатите нарушения в определен срок за изпълнение.

(2) След изтичане на срока на предписанията и неизпълнението им, на нарушителя се съставя акт за установяване на административно нарушение (АУАН).

Чл. 26. В случаи когато административно – наказващия орган прецени, че нарушението за което е образувано административно – наказателно производство съставлява престъпление по Наказателния кодекс, постановление не се издава, а образуваната преписка се спира, като събраните материали се изпращат на Районна прокуратура – Варна.

Чл.27. (1) За нарушения, извършени от малолетни лица, непълнолетни и поставени под пълно или частично запрещение, отговарят съответно родителите, попечителите или настойниците, когато съзнателно са допуснали извършването им или са били в състояние да предотвратят нарушението, но не са го сторили.

(2) За нарушения, извършени при осъществяване дейности на предприятия, учреждения, заведения, организации, юридически лица с нестопанска цел, търговски дружества, еднолични търговци, административно-наказателна отговорност носят работниците или служителите, които са ги извършили, както и ръководителите, които са наредили или допуснали да бъдат извършени.

VII. ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

По смисъла на тази наредба:



§ 1. "отпадък" е вещество, предмет или част от предмет, които няма предварително непосредствено приложение или от който притежателят желае или е длъжен да се освободи. Вещества, предмети или части от предмети, предадени на специализираните фирми за третиране на отпадъци от собственика или от упълномощено от него лице, също се определят като "отпадъци" до момента, в който възстановените от тях материали или произведената от тях енергия бъдат включени в производствения цикъл;

§ 2. "битови отпадъци" са тези, които се получават в резултат на жизнената дейност на хората по домовете, в административни, социални и обществени сгради. Към тях се приравняват и отпадъци от търговски обекти, занаятчийски дейности, обекти за отдих и забавления, когато нямат характер на опасни отпадъци и в същото време тяхното количество или състав няма да попречи на третирането им съвместно с битовите;

§ 3. "производствени отпадъци" са тези, образувани в резултат на промишлена, занаятчийска и обслужваща дейност на физическите и юридическите лица;

§ 4. "опасни отпадъци" са тези отпадъци, чийто състав, количество и свойства създават риск за човешкото здраве и околната среда и са определени като такива според Базелската конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци и тяхното обезвреждане;

§ 5. "строителни отпадъци" са отпадъците, получени в резултат на строителна дейност на строителни площадки, както и такива от разрушаване или реконструкция на сгради и съоръжения;

§ 6. "причинител на отпадъци" е физическо или юридическо лице, при чиято дейност се образуват отпадъци;

§ 7. "притежател на отпадъците " е лицето, при чиято дейност се образуват отпадъци от момента на образуването им до момента на предаването им на оправомощено лице за следващо третиране;

§ 8. "третиране на отпадъците" е събирането, съхранението и обезвреждането на отпадъците и всички междинни операции, както и повторното им използване, рециклиране и възстановяване или производството на енергия и материали от отпадъци.

§ 9. "обезвреждане на отпадъците" е такова въздействие върху отпадъците (депониране, рециклиране, изгаряне, неутрализиране и др.), при което опасността за здравето на хората или замърсяването на околната среда от тях не превишават установените норми.

§ 10. "рециклиране на отпадъците" е дейност за възстановяване или възобновяване на суровинните им свойства.

§ 11. "преработване на отпадъците" е дейност, която променя свойствата или състава на отпадъците, като ги превръща в суровини за производство на крайни продукти или в крайни продукти.

§ 12. "депониране на отпадъци" е складирането на отпадъци повече от 6 месеца по начин, който не представлява опасност за човешкото здраве и околната среда, и не се предвижда последващо третиране на отпадъците.

§ 13. "масово разпространени отпадъци" са отпадъци, които се образуват след употреба на продукти от многобройни източници на територията на цялата страна и поради своите характеристики изискват специално управление.

§ 14. "повторно" е нарушението, когато е извършено в едногодишен срок от влизане в сила на наказателното постановление, с което нарушителят е наказан за нарушение от същия вид.

§ 15. "едро габаритни отпадъци " са битовите отпадъци, които поради своите размери или тегло не могат да се поставят в съдовете за битови отпадъци или създават затруднения при товаренето им.

§ 16."съдове за битови отпадъци" са контейнери, кофи, кошчета и чували, предназначени за събиране на битови отпадъци или на отделни фракции от тях .

§ 17. "прилежащи терени" са обслужващите тротоари, части от уличните платна, под блоковите пространства и зелените площи, паркингите, гаражите и др. към конкретни жилищни и обществени сгради, обекти с обслужващи функции, производствени предприятия и др.

§ 18. "депо" е съоръжение за обезвреждане на отпадъци, което се намира върху земята или под земята, вкл. тези на територията на предприятията /депа, в които причинителят на отпадъци ги обезврежда непосредствено до мястото на образуването им/.

§ 19."негодна за употреба батерия или акумулатор" е батерия или акумулатор, която не може да бъде използвана повторно и е предназначена за преработване или обезвреждане.
§ 20."излязла от употреба лампа" е луминесцентна или друга лампа, съдържаща живак, която не може да бъде използвана повторно.

§ 21. "Излязло от употреба електрическо и електронно оборудване от бита" е излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, образувано в резултат на жизнената дейност на хората по домовете. Към него се приравнява и излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване от административни, социални и обществени сгради, от търговски и индустриални обекти или други източници, което по своя вид и количество е подобно на излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване, образувано в резултат от жизнената дейност на хората по домовете.


VIII. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Наредба за управление на отпадъците – Община Аврен се издава на основание чл.19 от Закон за управление на отпадъците и влиза в сила след приемането й и обявяването й съгласно Правилника на работа на Общински съвет при Община Аврен.

§ 2. Наредба за управление на отпадъците – Община Аврен, се изменя, допълва или отменя с решение на Общински съвет при Община Аврен.

Председател на Общински съвет-Аврен:



/М.Черкезов/




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница