Решение на факултет



Дата14.09.2016
Размер120.95 Kb.
#9724
ТипПротокол



София 1700, Студентски град “Христо Ботев”,





Приета с решение на ФАКУЛТЕТ






Утвърждавам:

Протокол № /

Зам.-Ректор по НИД:











проф. д-р В. Гоев


УЧЕБНА ПРОГРАМА


Учебна дисциплина:




Социология на медиите и обществените комуникации

Sociology of Media аnd Public Communication

Образователно-квалификационна степен:




ОНС „Доктор“

Ph.D.

Статут на дисциплината




Избираема по научната специалност

(Блок Б)

Optional within the scientific specialization (Block B)

Област на висше образование:

3.

СОЦИАЛНИ, СТОПАНСКИ И ПРАВНИ НАУКИ

SOCIAL, ECONOMIC AND LAW SCIENCES

Професионално направление:

3.5.

ОБЩЕСТВЕНИ КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИОННИ НАУКИ

PUBLIC COMMUNICATIONS AND INFORMATION STUDIES

Научна специалност:




МЕДИИ И КОМУНИКАЦИИ

MEDIA AND COMMUNICATIONS

Факултет:




ИКОНОМИКА НА ИНФРАСТРУКТУРАТА

ECONOMICS OF INFRASTRUCTURE

Катедра:




МЕДИИ И ОБЩЕСТВЕНИ КОМУНИКАЦИИ

MEDIA AND PUBLIC COMMUNICATIONS

Аудиторна заетост:




0 ч.

Извън аудиторна заетост:




250 ч.

Кредити:




10 ECTS

Титуляр:




Гл. ас. д-р Катя Михайлова


  1. АНОТАЦИЯ

Целта на дисциплината „Социология на медиите”, предназначена за студенти в трета степен на висшето образование – докторанти в професионално направление „Обществени комуникации и информационни науки” е да развие умения за критичен анализ и формулиране на авторова теза и обществена позиция у младите учени.

Учебното съдържание акцентира върху критика на класически и нови социологически теории за същността, конструирането, функционирането на медийната и комуникационна система в обществото като социологическа система. Фокус на учебното съдържание е поставен и върху социологиеческата методология в областта на медиите и обществените комуникации, тъй като до авторова теза и аргументирана обществена позиция без методология не може да се достигне. Акцентира се върху разликата между обществено-политическия обзор и научния, методологичен анализ на функционалността на медийната и комуникационна система в обществото.

Следвайки тристепенната вертикална структура на науката (теория – метод – емпирика), която е основен инструмент при съставянето на настоящата програма, учебното съдържание отделя внимание и на методиката на емпиричните социологически изследвания в областта на медиите и обществените комуникации, процесите на операционализация и агрегиране съответно при конструиране на теоретичен модел на обекта и предмета на изследване и обработка и анализ на емпирични данни.





  1. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА






ТЕМА

1

Социология на медиите и обществените комуникации – институционални връзки и функционални зависимости между на медиите, човека и обществената структура (Денис Макуеил). Медиите в обществото като социологическа система (Стоян Михайлов).

2

Теорията на медиите и обществените комуникации като социологическа теория на средно равнище (Робърт Мъртън). Жизненост и функционалност в съвременната дисциплинарна структура на социологията.

3

Социология на медиите и обществените комуникации в призмата на българската социологическа школа. Позициониране на медийната система в макромодела за обществото като социологическа система (Тодор Петев).

4

Медийната и комуникационната система в логиката: обществена потребност и дейност за нейното задоволяване. Медиите и „шестата обществена потребност” (Михаил Мирчев).

6

Медийната и комуникационна система в логиката: изкуствени и естествени потребности на индивидуално, групово, общностно и обществено ниво (Хърбърт Маркузе, Теодор Адорно).

7

Ефекти, дефекти; функции, дисфункции на медийната и комуникационна система в развитието, саморазвитието на обществото. Функционален анализ (Робърт Мъртън). Карта на ефектите (Пол Лазарсфелд, Елиу Кац). Спирала на мълчанието (Елизабет Ноел-Нойман). Култивационен анализ (Джордж Гербнер).

8

Социология на медиите и обществените комуникации в европейската и американска научно-изследователска традиция. Критично (critical) и административно (administrative) изследване (Пол Лазарсфелд, Джей Блумлър, Гуреевич, Ланг, Тод Гилтлин).

9

Структурен функционализъм и критика на структурния функционализъм при изследвания на медийната и комуникационна система на обществото. Подходи при изследването на медиите и обществените комуникации (Денис Макуейл, Розенгрен).

10

Устойчивост на медийната и комуникационна система като обществена система. Толкът Парсънс – кибернетичен модел за устойчивост на системите. Приложимост при конструирането на медийната и комуникационна система.

11

Карл Маркс за функциите на медиите и комуникациите в обществото. Политическа икономия на медиите (Димитър Филипов). Парадаксът „Богати медии – бедни демокрации” (Робърт Маккензи).

12

Позициониране на медийната и комуникационна система във властовата и институционална йерархия на съвременното обществото. Медиите и властта (Елиезер Алфандари, Джон Гълбрайт). Медиите и елитите. Медиите като елит. Обществена отговорност на елита или бунт на елитите и предателство към демокрацията (Кристофър Лаш, Джон Кийн) .

13

Медиите като институции на публичността (Юрген Хабермас). Проблемът „статусна несъвместимост” в медийната и комуникационна система. Ограничена функционалност, афункционалност на медийната система в обществото.

14

Стратифициране на медийната система днес. Трансформации (обръщане) на стратификационната пирамида на медиите при Глобализацията. Структура на медийната система и модели на обществено въздействие (Ивайло Знеполски).

15

Социален статус и човешки капитал на медийната и комуникационна система днес. Статусен и субектен капитал, интегрираност и идентичност (Михаил Мирчев).

16

Медиите и обществените комуникации и социалните неравенства. Социална диференциация по линия на новата функционална грамотност в информационното общество - медийна и дигитална грамотност. Дигитално неравенство (Ди маджио, Харигати, Ян ван Дик). Измерения на конфликтност и логика на съвместяване.

18

Съвременни трансформации на медийната и комуникационна система и Третата вълна в общественото развитие (Алвин Тофлър, Мануел Кастелс). Трансформации на медиите в интернет пространството. Нови интернет медии. Трансформации на медийните аудитории. Аудиторията като тълпа срещу овластяването на аудиторията в дигиталното комуникационно пространство.

19

Свобода и цензура в медийната и комуникационна система на обществото – хоризонт на творчеството и параметри на регулация, само и корегулация на медийната система. Комуникационни права и свободи на гражданите.

20

Световни и европейски индекси за ниво на развитие на медийната и комуникационна система в системата на обществото като цяло. (Freedom of the Press, Internet usage, ICT development, DOI, Network Readiness).

21

Емпирични изследвания – качествени и количествени методики. Представителна и достоверна информация. Етика в емпиричната работа. Научна и методологическа отговорност. Академична коректност. Обществено съзнание.

  1. САМОСТОЯТЕЛНА РАБОТА

Програмата предвижда самостоятелна подготовка на докторанта по всички посочени теми в рамките на 90 часа. Планирани са 130 часа за разработване на самостоятелна писмена работа – теза по избран от докторанта въпрос. Разпределени са както следва: 40 часа за проучване на литературни източници и 90 часа за разработване на тезата. В подготовката си, докторантът използва 30 часа за индивидуални консултации с титуляра на дисциплината.





  1. Методи на оценяване

Формулата за образуване на крайната оценка е следната:



КО = 0,5 ИЗ + 0,5 ИТ

Където


КО = крайна оценка

ИЗ = оценката от индивидуалното задание

ИТ = оценката от изпитния тест



  1. РЕКАПИТУЛАЦИЯ НА ДОКТОРАНТСКАТА ЗАЕТОСТ




Вид на занятията/заетостта

Общо аудиторна заетост

Хорариум

/часа седмично/

Извън-аудиторна заетост

Общо

1. Индивидуални консултации

0



30

30

2. Проучване на литературни източници

0



40

40

3. Разработване на индивидуално задание

0



90

90

4. Самостоятелна подготовка за изпита по дисциплината

0



90

90

Общо

0



250

250



  1. ЛИТЕРАТУРА


А. ОСНОВНА


  1. Алфандари, Е. Медиите и властта. София , 2000.

  2. Знеполски, И. Новата преса и преходът. Трудното конструиране на четвъртата власт. София, 1997.

  3. Кастелс, М. Възходът на мрежовото общество. Информационната епоха: икономика, общество и култура. Том 1. София, Изд. „ЛиК”, 2004.

  4. Кастелс, М., Силата на идентичността. Информационната епоха: икономика, общество и култура. Том 2. София, Изд. „ЛиК”, 2006.

  5. Кийн, Дж. Медиите и демокрацията. София, Изд. „ЛиК”, 1999.

  6. Маркузе, Х. Едноизмерният човек. Изследвания върху идеологията на развитото индустриално общество. София, Изд. „Христо Ботев”, 1997.

  7. Мирчев, М. Социална динамика и цивилизационно разслояване. София, Изд. „М-8-М”, 2009.

  8. Михайлов, С. Социологическата система. София, „М-8-М”, 2010.

  9. Михайлов, С. Соцологията в България след Втората Световна война. София, „М-8-М”, 2003.

  10. Михайлов, С. Емпиричното социологиечско изследване. Второ изд. София, „Партиздат”, 1980.

  11. Михайлова, К. Телевизията за деца. Между пазарната логика и обществената мисия. София, Изд. „М-8-М”, 2011.

  12. Михайлова, К. Дигитално разслояване в съвременното българско семейство. В: нови медии 21. Достъпно на: http://www.newmedia21.eu/analizi/digitalno-razsloyavane-v-sa-vremennoto-ba-lgarsko-semejstvo-konfliktnost-ili-sa-vmestyavane-mezhdu-roditeli-i-detsa/

  13. Михайлова, К. Достъп и участие на медийните аудитории в дигиталното комуникационно пространство. В: медии и обществени комуникации, бр. 3, септември 2009. Достъпно на: http://media-journal.info/?p=item&aid=57.

  14. Московичи, С. Ерата на тълпите. София. Изд. „Дамян Яков”, 2007.

  15. Ноел-Нойман, Е. Спирала на мълчанието. Общественото мнение – нашата социална черупка. София, ИК „Люрен”, 2004, с. 295. (Откъс на http://www.assa-m.com/marketing11.php)

  16. Петев, Т. Към социология на масовата комуникация. София: БАН, 1979.

  17. Петев, Т. Комуникационната спирала. София. 2010.

  18. Хабермас, Ю. Структурни трансформации на публичността. Структурни трансформации на публичността. София, Изд. „Критика и хуманизъм”, 1994.

  19. Blumler, J. The Social Purposes of Mass Communication Research – the Transatlantic perspective. In& Journalism Quarterly, 55, 1985. p.219-230.

  20. Gitlin, T. Media Sociology: The Dominant Paradigm. In: Boyd-Barrett, O., Chris Newbold (eds.) Approaches to Media. A reader. London, 2008., p. 21-33.

  21. Kastels, M. The Power of Communications. Sage, 2009.

  22. Katz, Elihu, Paul Lazarsfeld. Personal Influence: The Part Playes by People on the Flow of Mass Communications. (2nd Edition), USA, Transaction Publishers, 2009, p. (Originally published in 1955 by the Free Press).

  23. Lang, G. and Lang, K. Mass Communication and Public Opinion. Strategies for Research. In: Rosenerg, M at all eds. Social Psychology, Social Perspectives. New York, 1981, p. 653-682.

  24. McQuail. Denis. Sociology of Mass Communication. In: Annual Review of Sociology
    Vol. 11, (1985), pp. 93-111.

  25. Merton, Robert. Social Theory and Social Structure. The Free Press, 1968.

  26. Rosengren, K. E. Advances in Comminication Research: One Paradigm or Four. In: Journal of Communcation, 1983, 33(3), P. 185-207.


Б. ДОПЪЛНИТЕЛНА


  1. Арънсън, Е. Човекът – социално животно. София, Изд. „Дамян Яков”, 2009.

  2. Градев, Д. Социална психология на масовото поведение. София.1995.

  3. Градев, Д. Стигма и личностна биография. Софоя, Изд. „Изток-Запад”, 2010.

  4. Гълбръйт, Дж. Анатомия на властта. София, Христо Ботев, 1993.

  5. Канети, Е. Маси и власт. София,1996.

  6. Лаш, К. бунтът на елитите и предателството към демокрацията. София, Обсидиан, 1997.

  7. Малецке, Г. Психология на масовата комуникация. София, 1994.

  8. Маклуън, М. Закони на медиите. София, 1995.

  9. Московичи, Серж. (ред.). Социална психология. София, Изд. „Дамян Яков”, 2006.

  10. Петев, Т. Теории за масовата комуникация. София: ФЖМК, 2004.

  11. Петев, Тодор. Комуникация и социална промяна. София, 2001.

  12. Попова, Снежана. Социално време и медиен разказ 1989-2000. София, Изд. „ЛиК”, 2002.

  13. Рифкин, Джеръми. Епохата на достъпа. София, Изд. „Атика”, 2001.

  14. Фидлър, Р. Медиаморфоза. София: Кралица Маб, 2005.

  15. Тофлър, А. Третата вълна. София, ИК „Пейо Яворов”, 1991. (Реферативно представяне на: http://www.assa-m.com/sociologia21.php).

  16. Филипов, Д. Медийната революция. Икономическа теория на медиите. София, УИ “Стопанство”. 2002.

  17. Barrat David . Media Sociology. Routledge, 2012.

  18. Boyd-Barrett, O., Chris Newbold (eds.) Approaches to media. A reader. London, 2008.

  19. Clifford G. Christians at all. Normative Theories of the Media. University of Illinois Press, 2009.

  20. Curran, J. Jean Seaton. Power without responsibility. Routledge, 2003.

  21. Glover, D. The Sociology of the mass media. Causeway Books, 1984.

  22. Halmos, Р. The Sociology of Mass Media Communicators. University of Keele, 1969.

  23. Katz, Elihu, John Durham Peters, Tomar Liebes, Avril Orloff. Canonic Text in Media Research. Cambridge: Polity Press & Blackwell Publishing, 2003.

  24. Karsten, R., Denis McQuail, Nick Jankowski. Media use as social action: a European approach to audience studies. John Libbey, 1996.

  25. McCullagh, C., Jo Campling. Media Power. A Sociological Introduction. Palgrave, 2002.

  26. Mc Quail, D. Towards a Sociology of Mass Communication. Collier-Mcmillan, 1969.

  27. Mc Quail, D. Sociology of Mass Communication. Selected Readings. Penguin.1972.

  28. Reese, S., Jane R. Ballinger, Pamela J. Shoemaker. The Roots of media sociology. 1993.

  29. Rosengren, K. Media Effects and Beyond. Routledge, 1994.

  30. Smith, J. Understanding the media: sociology of mass communication. Hampton Press, 1995.

  31. Tunstall Jeremy. Media Sociology. A reader. University of Illinois Press, 1970


  1. СЪСТАВИЛИ:

Гл. ас. д-р Катя Михайлова

РЪКОВОДИТЕЛ КАТЕДРА:

Проф. д-р Петко Тодоров

ДЕКАН:

Проф. д.ик.н. Христо Първанов


Идентификация на статуса: ОДНК_7.1.3-3/ Версия 01/Изменение ____/____________; стр. __/__

Ниво на достъп: □ общодостъпен □ за служебно ползване □поверителен □секретен




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница