Решение на Научното жури по процедурата. Общо описание на представените материали



Дата16.10.2018
Размер91.5 Kb.
#89814
ТипРешение



РЕЦЕНЗИЯ

от проф. д-р Румен Николов

Университет по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), относно дисертационния труд на Йонка Ганчева Ганчева на тема „Изграждане на следващо поколение виртуални центрове за данни” за присъждане на образователна и научна степен „Доктор“ в професионално направление 4.6 „Информатика и компютърни науки“

Научен ръководител: доц. д-р Васил Фурнаджиев


Настоящата рецензия представям като член на Научното жури на основание на заповед на Ректора на НБУ проф. д-р Пламен Бочков от 28.02.2017 г., както и на решение на Научното жури по процедурата.
1. Общо описание на представените материали

Докторантката е представила необходимите документи и материали, които са изготвени и систематизирани грижливо. Бих искал да отбележа прецизното оформяне на дисертационния труд. Документите дават възможност да се направи обективна и пълна оценка за съответствие с изискванията на ЗРАСРБ, Правилника на МС за прилагане на ЗРАСРБ, Наредбата за развитие на Академичния състав на НБУ.


Основният текст на дисертацията съдържа 151 страници, включително – увод, четири глави, заключение, библиография и приложения. Библиографията (използвана литература) включва 74 заглавия (в по-голямата си част на английски, връзки в интернет и/или фирмени сайтове). Приложенията към дисертацията са 11, основно – списъци с команди и програмен код.

2. Актуалност на проблема

Темата на дисертационния труд е изключително актуална, особено в контекста на европейските и националните политики, стратегии и програми, свързани с развитието на технологиите за обработка на големи масиви от данни (Big Data). Темата е сред приоритетните теми на европейската програма за научни изследвания и иновации Хоризонт 2020 и засяга множество подпрограми в различни сфери на икономиката – ИКТ, транспорт, енергетика, и други интензивни на данни области. Тази тема е сред приоритетните теми и на национално равнище в контекста на Национална стратегия за развитие на научните изследвания 2020, Националната иновационна стратегия за интелигентна специализация, и др.


3. Анализ и оценка на научните и научно-приложните постижения

Дисертационният труд е оформен много прецизно и качествено. Актуалността на тематиката на дисертационния труд определя и неговата значимост по отношение на изследвания проблем в научно и научно-приложно отношение. Основната цел на дисертационния труд е формулирана ясно - изграждането на виртуален изчислителен център от следващо поколение, чрез който ще бъдат достъпни набор от услуги за клиенти и партньори и ще се постигне виртуализиране на физическите мрежови устройства. Виртуалният изчислителен център ще предоставя чрез отдалечен достъп за всеки клиент компания, уеб базирани сървъри, мрежова инфраструктура, виртуални мрежови устройства, имейл сървъри, сървъри с различни приложения, в зависимост от нуждите на клиентите, разделени на отделни „pool of devices“. Ясно и конкретно са дефинирани и шест задачи, чието изпълнение е необходимо за реализацията на предвидената мрежовата архитектура. Описанието на изследванията и предложеното решение убедително демонстрират, че дисертационният труд е разработен самостоятелно. Авторефератът отразява в достатъчна степен основните положения и приносите на дисертационния труд.


В първа глава е направен обхватен обзор на подобни решения за изчислителните центрове, с което докторантката демонстрира, че познава състоянието на проблема и цитира подходяща литература, основно – фирмени публикации и материали в интернет. В първа глава е дадено и определение на мрежовата инфраструктура, посочени са тенденциите за развитието на изчислителните центрове и виртуализацията като ключово решение за оптимизация на ресурсите, разгледани са видовете виртуализация както и предимствата на виртуализацията на различни компоненти в изчислителния център. Разгледани са различни мрежови архитектури за изграждане на изчислителни центрове и са отбелязани харaктеристиките и предимствата на слоевата архитектура на „Cisco“, която авторът избира да използва за изграждането на бъдещия изчислителен център. Избраната архитектурна рамка на „Cisco“ е отворена, което съответства на съвременните тенденции и лесно се интегрира с продукти и решения на други компании като „VMware vSphere”, „VMware View”, „Microsoft Hyper-V“, „Citrix XenServer“ и „Citrix XenDesktop“.
Втора глава е посветена на проектирането на изчислителния център и на описанието на използваните технологиите при реализацията изчислителен център. Спазени са основните принципи на слоевия модел и са описани подробно мрежовите технологии за отделните слоеве. Специално е отбелязан софтуерът за виртуализация, чрез който се създават и управляват физическите и виртуални ресурси. Разработеният теоретичен модел на изследването е подходящ и демонстрира възможностите за научна и научно-приложна дейност на докторантката.
Трета глава е посветена на описанието на изграждането на физическата инфраструктура на изчислителния център, следвайки избраната методология и методика на изследване с поставената цел и задачи на дисертационния труд. Докторантката демонстрира висок професионализъм и детайлно владеене на използваните технологии. Представени са множество графики, например – за конфигурациите за клъстъризирането, както и са дефинирани изходните данни на проекта. Докторантката демонстрира и своята самостоятелност при реализация на системата.
В четвърта глава на първи етап последоватално е описано и тествано изграждането на клъстъра като част от изчислителния център с 6 „PODs“ - с общо 24 виртуални машини. Постигната е висока плътност на разполагане на виртуалните машини спрямо наличните хардуерни ресурси. Описано е и създаването на мрежовите „pool of devices“, всеки състоящ се от по един комутатор от слой за достъп и два комутатора от агрегиращ слой. Изградени са и са тествани виртуалните канали на физическата мрежова инфраструктура с балансиране на трафика от крайните устройства паралелно към двата комутатора от агрегиращ слой. Нямам съмнения за личния принос на докторантката в проведените експерименти и при събирането и анализирането на емпиричните данни. Направените наблюдения водят до извода, че така конфигурирана мрежовата архитектура е работеща и успява да обслужва и разпределя трафика от крайните „PODs“ с виртуални машини по различните „VDC“, без да се налага компромис с производителността и отказоустойчивостта. По време на тестов период в рамките на шест месеца са събрани данни, които показват, че въпреки промените при комутирането и маршрутизирането на трафика производителността на мрежата се запазва и мрежата работи в екстремни условия.
Приемам за изпълнени задачите на дисертационния труд за изграждане на гъвкав, управляем, мащабируем, автоматизиран, с изолирани „PODs“, усъвършенстван и ефективен дизайн на изчислителен център. Приемам и дефинираните от докторантката приноси, които имат основно научно-приложен характер, например: изградени са два вида „PODs“ – състоящи се от крайни устройства: сървъри, бази от данни и приложения и „PODs“, включващи комутатори от слой за достъп и агрегиращ слой, с разпределен трафик за по-голяма оптимизация и производителност; конфигурирани и тествани са комбинацията на мрежови технологии „vPC“, заедно с „MST“ на агрегиращ слой на мрежовата инфраструктура на изчислителния център за всеки отделен „VDC“ за балансиране на трафика от виртуалните локални мрежи; постигната е повишена плътност на разполагане на устройствата в изчислителния център; и др.
Дисертационният труд доказва, че докторантката е един изграден млад учен и иноватор. Резултатите от изследванията са отразени в 4 публикации с участието на докторанта, от които – две на английски. Всички публикации са самостоятелни. Нямам информация за цитирания. Нямам съмнения в приносите на докторантката.

4. Забележки и препоръки

Добре би било докторантът да представи своите резултати на реномирани международни конференции с реферирани доклади, както и да публикува в реномирани чуждестранни издания.


Препоръчително е, освен фирмени публикации, да се цитират повече научни статии, научни доклади на реномирани конференции, студии, монографии, научни проекти, за да може да се идентифицират по-ясно научно-изследователските и научно-приложните проблеми в областта и получените резултати, и да се прецени по-добре как предложената разработка се позиционира по отношение на тези резултати.
Препоръчвам дисертационният труд да се адаптира и редактира, за да се издаде в самостоятелна книга, а за развитие на получените резултати да се участва в конкурси за изследователски и иновационни проекти на национално, европейско и глобално равнище. Предлагам дисертационния труд да има статут за свободен достъп
Препоръчително е докторантката да дефинира бъдещото развитие на направените от нея изследвания, особено в контекста на бурното развитие на Интернет на нещата и обработката на големи масиви от данни (big data), cloud/fog/edge изчисления, и др.
5. Заключение

Всичко изложено дотук ми дава основание да дам положителна оценка на представения дисертационен труд от Йонка Ганчева Ганчева на тема „Изграждане на следващо поколение виртуални центрове за данни” за присъждане на образователна и научна степен „Доктор“ в професионално направление 4.6 „Информатика и компютърни науки“. Той отговаря на изискванията на ЗРАСРБ, Правилника на МС за прилагане на ЗРАСРБ, Наредбата за развитие на Академичния състав на НБУ.


Въз основа на казаното по-горе, предлагам на Научното жури да даде образователната и научна степен „доктор” на Йонка Ганчева Ганчева в научна специалност „Информатика“, професионално направление 4.6 „Информатика и компютърни науки“.
София, 09.05.2017
Член на научното жури:

(проф. д-р Румен Николов)





Каталог: download -> departamenti
departamenti -> До Научното жури по процедурата за професор по История на държавата и правото
departamenti -> От проф д-р Благой Никитов Видин
departamenti -> Конкурс за професор в професиоално направление История на дъжавата и правото за д-р Екатерина Михайлова
departamenti -> Представяне на преподавателите в нбу за сайта Име: проф. Владимир Богданов Петров, д ю. н Академична длъжност
departamenti -> За цитиране и описание на цитираната литература
departamenti -> Представяне на преподавателите в нбу за сайта Име гл ас д-р Александър Андреев Андреев Академична длъжност
departamenti -> Департамент „Право
departamenti -> До Научното жури по процедурата за професор по История на държавата и правото
departamenti -> Запишете краткото заглавие на статията, за да се появява на всяка страница


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница