Решение за извеждане на ефикасна химична борба. Тенденцията в развитието на неприятеля през последните години е разширяване ареала на разпространение, плътността и вредоносната дейност



Дата17.08.2018
Размер165 Kb.
#79911
ТипРешение


МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА ЗА РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА

София 1040 Бул. ”Христо Ботев”№ 17 тел : +359 2 9173 702, 953 41 16 , факс.+359 2 952 09 87,

е-mail: gen.director@nsrz.government.bg
ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ФИТОСАНИТАРНОТО СЪСТОЯНИЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ

КЪМ 02.07.2010 г.


ПШЕНИЦА И ЕЧЕМИК

Фенофаза:”прибиране”
През месец юни се наблюдаваше вредоносна дейност от ларви І-V-та възраст на вредната житна дъвревница, като плътност над ПИВ беше регистрирана на отделни площи с пшеница в регионите на Добрич, Плевен, Силистра и Ямбол – до 6-10 броя ларви/кв.м, при ПИВ за ларвите във фенофаза “млечна зрялост”:

  • 2 броя ларви/кв.м при благоприятни климатични условия и нормален посев;

  • 4 броя ларви /кв.м при хладна пролет и гъсти посеви,

когато 30% от ларвите са трета възраст

В останалите области плътността на ларвите беше под приетите ПИВ.

В бюлетините на РСРЗ бяха дадени указания да се подхожда конкретно за всеки посев, да се провеждат редовни наблюдения за излюпването, развитието, разпространението и вредоносната дейност на ларвите, с цел вземане на най-правилното решение за извеждане на ефикасна химична борба.

Тенденцията в развитието на неприятеля през последните години е разширяване ареала на разпространение, плътността и вредоносната дейност.

Към средата на месец юни се наблюдаваше какавидиране на обикновената житна пиявица, а в края на месеца – поява на възрастните индивиди от новото поколение. Отчетената плътност на ларвите беше под и около ПИВ. Химична борба се наложи на ограничени площи с пшеница в регионите на Варна, Добрич, Плевен, Пловдив, Хасково и Ямбол.

През изминалия месец се наблюдаваше вредоносна дейност от ларвите на пшеничения трипс в посевите с пшеница в цялата страна с плътност под и около ПИВ и без икономическо значение.



ПИВ във фенофаза “млечна зрялост” e:

  • 20 бр. ларви / клас при суха пролет;

  • 30 бр.ларви / клас при влажна пролет

Плътността на листните въшки в почти всички региони на страната се движеше от единични до 10-15 бр./клас, което е под ПИВ (ПИВ във фенофаза “начало на млечна зрялост” е 30 – 40 броя / клас) и без икономическо значение.

В регионите на В.Търново, Пазарджик, Разград и Ст.Загора бяха отчетени пустули от брашнеста мана по последния (флагелен) лист. Нападение по класовете беше регистрирано в началото на месец юни в посеви с пшеница в регионите на Перник, Разград и Ст.Загора.

В някои региони на страната – В.Търново, Видин, Добрич, Монтана и др. се наблюдаваха прояви на на септориози по предпоследния, последен лист и по класовете.

В областите Варна и Ямбол, в посеви с пшеница, бяха регистрирани сори от кафява листна ръжда по последния лист.

Фузариоза по класа на пшеницата беше констатирана в областите Варна, Видин, Добрич и Монтана със степен на нападение до 10%.

ЦАРЕВИЦА

Фенофаза: „5-ти-8-ми лист ”- „начало на изметляване”

Регистрирано е масово излюпване и вредоносна дейност от гъсениците на царевичния стъблопробивач в областите Видин, Враца, Монтана, Плевен и др. Отчетени са до 10-25% нападнати растения, което е под приетите ПИВ (ПИВ: царевица за зърно – 90% нападнати растения от гъсениците с по 3-4 повреди/растение; царевица за семепроизводство – 10% нападнати растения от гъсениците с по 1-2 повреди/растение).



Констатирано е нападение от листни въшки - от 5% (Монтана, Търговище) до 25% нападнати растения (Плевен), което е под ПИВ.
Слънчоглед

Фенофаза: “бутонизация” – “начало на цъфтеж”

При обследванията на слънчогледовите посеви са регистрирани масови прояви от мана по слънчогледа, поради пропуски в обеззаразяването на семената. На отделни площи са установени прояви от сиви петна (фомопсис), черни петна (фома), склеротийно увяхване (бяло гниене ) и алтернария.

Регистрирана е поява на листни въшки и начало на образуване на колонии. Плътността им в посевите варира – отчетени са до 15 - 25% заселени растения. При обследванията в слънчогледови посеви в района на Монтана са установени повреди от гъсениците на памукова нощенка по бутоните на слънчогледа. Нападнати са единични растения в отделни посеви.
Здравното състояние на слънчогледовите площи е добро, не са регистрирани фитосанитарни проблеми от икономическо значение. Валежните периоди оптимизираха почвената влага, подобриха се условията за залагане на репродуктивните органи на културата.
ТЮТЮН НА ПОЛЕТО

Фенофаза: “8-ми - 10-ти лист”

Констатирана е масова вредоносна дейност от тютюнев трипс в регионите на Благоевград, Враца, Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян, Стара Загора, Хасково и Ямбол. Чрез бюлетините на РСРЗ са подадени 2-3 сигнали за борба. Прояви на пръстеновидна некроза (бронзовост) се наблюдават в региона на Пловдив, като е отчетена до 5-8% степен на нападение от болестта.

Вредоносна дейност от листните въшки е констатирана в района на Пловдив, Разград и др, като са установени до 8-10% нападнати растения.

Отчетена е вредоносна дейност от възрастните индивиди на тютюневата бълха на отделни площи в региона на Благоевград.

Наблюдава се увеличаване на ареала на разпространение на дивия огън, особено в районите след паднали градушки. В област Кърджали, на отделни площи нападението достига до 100% нападнати растения.

Наблюдава се масово разпространение на мана в областите Благоевград, Кърджали, Хасково, Пловдив. Проведении са до три третирания.



ЗЕЛЕНЧУКОВИ КУЛТУРИ
КАРТОФИ

Фенофаза: късни: “образуване на странични разклонения”- “цъфтеж”

Към момента в планинските райони (Разлог, Гоце Делчев, Смолян, Самоков) се наблюдават повреди от ларви от всички възрасти на първо поколение на колорадския бръмбар. В полските райони е констатирано начало на излюпване и вредоносна дейност на ларвите от второ поколение. Установената плътност от ларвите на неприятеля е над ПИВ, в почти всички региони на страната.



Климатичните условия през втората половина на месец юни - честите превалявания, високата въздушна влажност и температури около 18 – 20°С създадоха оптимални условия за протичане на нови инкубационни периоди от развитието на маната по картофите. Отчетена е слаба степен на нападение - единични петна на 25% от растенията в областите Благоевград, Бургас, Шумен, Кюстендил, Пазарджик, Перник, Стара Загора, Сливен и Кърджали. В област Монтана е констатирано нападение по листата от средна до силна степен. Проведени са от 1 до 3 третирания.

Отчетена е слаба степен на нападение - единични петна на 10-15% от растенията от кафяви листни петна (алтернария) в областите Благоевград, Габрово, Видин, Пазарджик, Смолян, Перник, Стара Загора, Сливен и Кърджали. В отделни насаждения, в областите Монтана и Кюстендил е констатирано увеличаване нападението от болестта, като са отчетени до 60% нападнати растения. Проведени са необходимите третирания с фунгициди.



ОВОЩНИ КУЛТУРИ

Падналото количество дъжд през месец юни надхвърли месечната норма. Среднодневните и максимални температури чувствително се понижиха в стойности под обичайните за сезона. Висока остана атмосферната влага в ранните сутрешни и нощни часове на денонощието. Тези климатични фактори създадоха благоприятни условия за осъществяване на нови заразявания от струпясване. Нарасна процента на нападение от късно кафяво гниене по плодовете на ябълката, в някои области на страната се повиши степента на нападение от огнен пригор.


ЯБЪЛКА И КРУША

Фенофаза: „нарастване на плода”

Ябълков плодов червей

Развитието на първо поколение на неприятеля през настоящата година е доста разтеглено. В резултат на падналите валежи и понижаване температурите през втората половина на месец юни, наблюдаваме основно изхранване и какавидиране на гъсеници от първо поколение на неприятеля в повечето региони на страната. В местата с по-висока надморска височина през втората половина на месеца се наблюдаваше начало на вредна дейност и вгризване в плодовете на гъсеници от първо поколение на неприятеля. Начало на летеж на пеперудите от второ поколение е отчетен през периода 23-26 юни в региони Враца и Добрич. В останалите райони на страната начало на летеж на пеперуди от второ поколение се очаква през първата половина на месец юли.

В овощните насаждения с редовни растителнозащитни практики е постигната добра опазеност на културата, по отношение нападението от ябълковия плодов червей.

Кръгломиниращ молец

Начало на излюпване на гъсеници от второ поколение е установено в региони Пловдив, Пазарджик и Хасково, в периода 25-28 юни. Първи видими мини са отчетени в района на Пловдив, където се наблюдава слабо повишаване на популационната плътност. През настоящата година до този момент от фенологичното развитие на неприятеля, наблюдаваме ниска популационна плътност и силно стеснен ареал на разпространение.



Калифорнийска щитоносна въшка

През втората половина на месец юни се наблюдаваше вредна дейност на ларви от първо поколение на неприятеля - от разпълзяване, до установяване на постоянно място и първи повреди по плодовете на ябълката. В регион Сливен е отчетено масово намножаване на вида. Третирания срещу първо поколение на неприятеля са сигнализирани и се извършват комбинирано с това за ябълков плодов червей. Начало на летеж на мъжки индивиди от второ поколение е установен в регион Ямбол.



Листни въшки

Продължава вредоносната дейност на листни въшки при семковите овощни видове. Не е констатирано ново повишаване на популационната плътност - нивата са под и около ПИВ.


Листогризещи и листозавивачки

От групата на листогризещите основно се срещат златозадка и пръстенотворка в смесени популации по крайпътни дървета. В района на Пловдив и Пазарджик е отчетена по-ниска плътност, в сравнение с предходните години и силно стеснен ареал на разпространение. Летеж на пеперуди от новото поколение се наблюдава в области Пловдив и Пазарджик.

През втората половина на месец юни се наблюдава масово излюпване на гъсеници от лятната генерация на листозавивачки в района на Пловдив и Пазаджик. Не е отчетено повишаване плътността на неприятели от тази групата над регистрираните ПИВ.

Крушова листна бълха

Плътността на наприятеля е устойчиво висока в градини с установено нападение от предходния период. Отчетена е плътност над регистрирания ПИВ (4-6% леторасти с колонии) в района на Пловдив и Пазарджик. Наблюдава се отделяне на медена роса и образуване на колонии от ларви и нимфи.



Червен овощен акар

В региона на Пловдив и Пазарджик през втората половина на месец юни в отделни масиви е отчетено повишаване популационната плътност. В останалите региони на страната се отчита ниска плътност и силно стеснен ареал на разпространение на вида.



Струпясване и брашнеста манна по ябълка

През втората половина на месец юни се наблюдава масова проява на болестта по листата и плодовете. Отчетена е различна степен на нападение в отделните региони на страната, поради различните климатични условия за регионите и проведените РЗ мероприятия. Отчетена е средна до силна степен на нападение по листата и слаба до средна степен по плода. Културата премина критичните фенофази, във връзка с развитието на патогена.

По-силна степен на нападение от брашнеста мана се наблюдава само при чувствителни сортове.

Проведении са от 3 до 6 следцъфтежни третирания срещу струпясване и брашнеста мана по ябълката, като в системата за борба са включени контактни и системни фунгициди. Огнен пригор

Нови прояви на болестта са установени в района на Плевен и Кюстендил. Засегнати са леторасти и нарастващи плодове. Към момента не са констатирани поражения с икономическо значение.
При семковите овощни видове, основни проблеми в извеждане на борбата с икономически важните вредители остават:

- висока популационна плътност на крушовата листна бълха в овощни градини с констатирано нападнеие от предходния период, в региони Пловдив и Пазарджик;

- допуснати поражения по плодовете на ябълката от струпясване ;

До този момент от развитието на семковите овощни видове, овощните градини с редовни РЗ практики са в добро фитосанитарно състояние.
ПРАСКОВА И КАЙСИЯ

Фенофаза:”нарастване на плода и узряване” – “беритба”
Брашнеста мана

Отчетена е различна степен на нападение - от слаба до средна /регион Стара Загора/. Установени са единични петна по плодовете в регионите на Бургас, Силистра, Благоевград и Сливен.



Късно кафяво гниене

Отчетена е до 10% степен на нападение по плодовете на кайсията в регион Силистра. Извършват се профилактични третирания.



Източен плодов червей

Наблюдава се яйцеснасяне и излюпване на гъсеници от второ поколение на неприятеля. В преобладаващата част от масивите с праскови не са допуснати поражения с икономическо значение. В района на Благоевград са установени масови повреди по леторастите.



Прасковен клонков молец /анарзия/

Наблюдава се изхранване и какавидиране на гъсениците от първо лятно поколение.

На 85% от култивираните площи с праскови и кайсии са извършени по две пръскания срещу източен плодов червей и прасковен клонков молец. В третираните с ПРЗ градини е отчетена червивост на плодовете - от 3 до 5%.

Листни въшки

В резултат на проведените третирания, не се наблюдава повишаване плътността на листните въшки.


Към момента културите са в добро здравно състояние.
ЧЕРЕША И ВИШНА

Фенофази: „беритба на плодовете” - „край на беритба”

Ранно кафяво гниене

В област Кюстендил се наблюдава увеличаване на степента на нападение по плодовете.

На 50% от градините с редовни РЗ практики е проведено третиране от 2 до 3 пъти.



Бяла ръжда

В повечето региони на страната, проява на болестта е отчетена по единични листа. В отделни микрорайони на област Кюстендил, в нетретирани градини, нападението по листата достига до 100 %.



Листни въшки

Запазва се висока плътността на листните въшки в района на Шумен. В област Кюстендил през последната десетдневка на месец юни е отчетено силно намаляване на вредната дейност на черната черешова листна въшка.



Черешова муха

Продължава летежа на черешовата муха. По данни от последното обследване е отчетена червивост: 0-15 % в района на Търговище; 3 до 10 % в регион Пазарджик и до 5%- в градините със средноранни сортове в област Кюстендил, поради ненавременно авиационното третиране.

На 74% от площите са проведени от 1 до 3 броя пръскания.
СЛИВИ

Фенофаза: „нарастване на завръза”
Ранно кафяво гниене

В област Пловдив на 1/4 от масивите с пропуснати растителнозащитни мероприятия се проявяват масово признаците на ранно кафяво гниене по плода. Пораженията варират за различните микрорайони - между 15-25%. Отчетено е средно до силно разпространение на заболяването в района на Плевен и Кюстендил. На 36% от площите е проведено третиране от 1 до 3 пъти (Монтана, Плевен и Перник).



Сачмянки

В района на Кърджали се наблюдава масово проява на болестта по листата.

Сливов плодов червей

Масово какавидиране на гъсениците от първо поколение е отчетено в района на Благоевград, Бургас, Видин и Перник. Начало на летеж на пеперудите от второ поколение на неприятеля се наблюдава в област Търговище, Добрич, Ямбол и Разград, начало на яйцеснасяне - в района на Габрово, Враца, Ловеч, Пловдив, Пазарджик и Кърдажали и излюпване на гъсениците от второ поколение - в област Хасково и Ловеч. Отчетена е червивост от първо поколение на сливов плодов червей: до 2% - в региона на Търговище и Габрово; от 2 до 4 % - в района на Кюстендил и Пловдив.

Третиране срещу неприятеля от първо поколение е проведено на 75% от градините с редовни РЗ практики от 1 до 3 пъти.
Листни въшки

Средно до силно нападение от листни въшки се наблюдава в района на Шумен, а в област Кюстендил е отчетено намаляване плътността на неприятеля.

Сливова щитоносна въшка

Масово излюпване и плътност над ПИВ е отчетена в района на Пловдив. Третиране е проведено в област Пловдив и Пазарджик на 12% от градините с редовни РЗ практики.


ЛОЗА

Фенофаза:„грахово зърно”- „затваряне на грозда”

Шарен гроздов молец

Отчетена е плътност над ПИВ от гъсеници – първо поколение в регионите на Сливен, Пловдив, Пазарджик, Ямбол и Бургас. Установено е масово яйцеснасяне в периода 19-23 юни и начало на излюпване на гъсениците от второ поколение в периода 24-28 юни.



Лозова щитовка

Масовото излюпване на ларвите е отчетено в периода 12-18 юни. Плътността е под и около ПИВ.



Жълт лозов акар

Установено е масово излюпване и вредна дейност на неприятеля във всички региони на страната. Отчетена е плътност около ПИВ.

Повреди от ериофидни акари са установени в различна степен в цялата страна. Нападнати са от 1-15% от лозите в отделните региони. Повредите нямат икономическо значение.

Екскориоза

Прояви по леторасти е отчетена в региона на Пловдив.



Брашнеста мана /оидиум/

Отчетени са прояви на болестта по зърната в периода 20-23 юни в района на Пловдив, Ямбол, Монтана, В.Търново и др. Към момента са проведени от 1 до 5 броя третирания.



Мана

До момента са протекли от 4 до 8 инкубационни периода. Установена е проява на болестта във всички региони на страната. Отчетено е нападение от средна степен по листата и слаба на нападение по зърната в региони: Пазарджик, Плевен, Пловдив, Ямбол и Монтана. В района на Търговище, Шумен и Разград установеното нападение по листната масса е в слаба степен. Проведени са от 1 до 4 броя третирания.



Сиво гниене

Към момента са проведени от 1 до 3 броя третирания комбинирани с това за оидиума и маната.



ГЕНЕРАЛЕН ДИРЕКТОР:
( АНТОН ВЕЛИЧКОВ )

Съгласувал:

Началник на отдел “ОРЗ”:

/ Добринка Павлова/


Изготвили:

Началник сектор “АПТ”:

/ Петя Григорова/

Главен специалист в отдел “ОРЗ”:



/ Брилянта Григорова/
Каталог: nsrz -> files -> orz
orz -> Министерство на земеделието и храните национална служба за растителна защита
orz -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я министерство на земеделието и храните
orz -> Министерство на земеделието и храните министерство на околната среда и водите министерство на здравеопазването
orz -> Министерство на земеделието и храните министерство на околната среда и водите министерство на здравеопазването
orz -> Министерство на земеделието и продоволствието министерство на околната среда и водите министерство на здравеопазването
orz -> Регламент (ЕО) №2003/2003 относно торовете
orz -> Закон за защита на растенията (ззр) чл. 8а, ал Наредба №15 от 3 август 2007 г за условията и реда за интегрирано производство на растения и растителни продукти и тяхното означаване
orz -> Министерство на земеделието и храните национална служба за растителна защита
orz -> Утвърдил генерален директор: (антон величков)
orz -> Министерство на земеделието и храните национална служба за растителна защита


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница