Решение за одобряване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г



Дата13.10.2018
Размер90.25 Kb.
#87029
ТипРешение



Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я

МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ
Стенографски запис!
ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ

на Министерския съвет

11 ноември 2014 г.

Заседанието започна в 10,00 часа и беше ръководено от министър-председателя Бойко Борисов.
БОЙКО БОРИСОВ: Дневен ред за извънредно заседание на Министерски съвет – 1 ноември 2014 г., вторник – всичко се записва, води се и след това се качва на сайта!
Проект на Решение за одобряване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, благодаря ви, че откликнахте на молбата днес да го разгледаме на извънредно заседание, тъй като до края на годината остават 33 работни дни, а докато работи платежната система СЕБРА остават 28 работни дни. Бързаме с актуализацията основно заради обстоятелството, че е необходимо да бъде увеличен лимитът за поемане на нов дълг, с което да гарантираме достатъчна ликвидност на правителството, за да може да функционира нормално държавата.

Актуализацията многократно сме я коментирали и в хода на предизборната кампания, и в хода на приемането на бюджета за 2014 г. правихме коментар, че заложените приходи за 2014 г. са изключително неконсервативно планирани и вероятността да не бъдат събрани е много висока.

Към края на октомври очакваният дефицит по предварителни оценки е 1 775 милиона при планиран за цялата година 1 472 милиона. Неизпълнението на приходите, което се очертава, е над 1 милиард – 1,061 млрд – 1,3 на сто от прогнозни брутен вътрешен продукт. Разбира се, има и някои обективни фактори за неизпълнение на приходите, най-вече приходите от ДДС, но всичките тези обективни фактори, свързани с по-ниската цена на петрола в последните месеци, свързана и със спада на вноса от трети страни и с ръста на вътрешното общо придобиване, са много малка част от основния фактор за неизпълнение на приходите, нереалистичното планиране. Общото очаквано неизпълнение на данъка добавена стойност се очаква да бъде около 670 милиона, като то основно е от данък добавена стойност от внос.

По отношение на акциза, който е другото основно перо, което няма да се изпълни като план, тук освен нереалистичното планиране, друг голям фактор са засилените нива на контрабанда както по отношение на цигарите, така и по отношение на избягването на плащането на акциза върху горивата. Нашите усилия в тази посока ще бъдат за все по-добра, докато трае анализът за сливането на двете приходни администрации – все по-добра комуникация между двете системи, за да можем да преодолеем в следващата година огромния размер на сив сектор или на избягване на плащане на акцизи и ДДС от внос. Неизпълнението на годишен размер на акциза е около 318 млн. лв. спрямо заложения за 2014 г. план.

За разходната част, аз ще мина по отделните министерства, но в рамките на годината се очертаха проблеми в някои системи. Актуализацията на бюджета на Касата от лятото също беше направена за сметка на намаляване на разходите в отделните министерства. Преобладаващо и изпреварващо бяха извършени доста разходи в началото на годината по така наречената Програма за растеж, които вместо да останат като буфер и да компенсират едно неизпълнение на приходите, бяха ударно изхарчени в първата част на годината, търсейки, вероятно, имиджов ефект от страна на управлявалите тогава.

Основният и най-голям недостиг от министерствата се очертава по бюджета на Министерство на вътрешните работи. Знаете, че там беше приет един напълно финансово необезпечен закон.

БОЙКО БОРИСОВ: Имаме закон, който гласи, че в Народното събрание се внася закон, само който е минал през съвета и трябва да е финансово обезпечен. Нали има такъв закон?

ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Категоричните норми на Закона за публичните финанси не допускат приемането на законопроект, който е финансово необезпечен. За съжаление, един закон не може да си противоречи на друг закон. В Конституцията специални ограничения в тази част няма и законодателят е оставил на собствения си морал дали ще наруши финансовия план и безотговорно ще гласува закон, който не съвпада с разчета на бюджета, който той е приел.

БОЙКО БОРИСОВ: Носи ли наказателна отговорност министърът, който внася такъв закон, знаейки, че го нарушава?

ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Няма такъв състав в Наказателния кодекс, но фалитът на държавата трябва да води най-малкото към доста сериозна политическа отговорност.

БОЙКО БОРИСОВ: Питам: след като тогавашният министър Чобанов, знаейки, че няма пари в държавата, умишлено внася Закона за МВР и той бива гласуван, носи ли наказателна отговорност и защо не носи? Как е възможно да няма такъв текст в закона, се питам?

ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Законодателната инициатива е на колективния орган Министерски съвет. След като той, отговорен да управлява бюджета, е преценил, че този законопроект е финансово обезпечен и го е предложил на Народното събрание, а то от своя страна, разчитайки на преценката на правителството, че законът е финансово обезпечен, го е приело, няма как да търсим индивидуална наказателна отговорност, но сами разбирате, че това е безотговорно към публичните финанси отношение на един министър и на един Министерски съвет, който подвежда парламента, че законът, във вида си, в който се предлага, е финансово обезпечен.

БОЙКО БОРИСОВ: Сега разбирате, колеги, защо сте в тая зала, а кабинетът Орешарски сдаде властта и тихичко се измъкна. Защото на днешната дата трябваше да актуализират бюджета по този начин и всичко това, което говорим, те трябваше някак си да го обяснят в парламента и пред обществото. Трябваше да кажат защо безотговорно, за мен – абсолютно престъпно, са внесли закон, който не е финансово обезпечен и сега от всички министерства ще ви вземем парите, за да платим популизма на Чобанов, Орешарски и тогава Станишев най-яростно ги защитаваха. Знаете колко против бяхме. Ето сега да знаете, че това, което трябва да актуализираме и или да платим, или трябва да се отмени законът, защото и за следващия бюджет трябва да се планират още близо 200 милиона – това е решението по тази точка.

Вучков, какво ще кажете?

ВЕСЕЛИН ВУЧКОВ: Едва ли имам какво толкова да добавя. В интерес на истината, господин Чобанов, който беше финансов министър, миналата година, всъщност началото на този година, 27 януари изпрати във Вътрешната комисия ето това писъмце, в което дословно каза: „Този нов проектозакон за МВР беше ни предоставен в края на месец октомври, когато съставянето на бюджета за тази година беше в своята финална фаза, поради което в проектобюджета за 2014 г. не са отразени новите моменти от Закона за МВР.“

Искахме да влезе в сила поне от 1 януари 2015 година. наложи се вето, господин премиер, не знам дали си спомняте, от президента. Свикаха се спешно от трите управляващи групи да прегласуват Закона за МВР. Ние предупредихме, че пари няма. Кой не е съгласен да има по-високи заплати за полицаи, за пожарникари? За първи път се плаща разход за нощен труд на пожарникари и полицаи, за първи път в историята – време на разположение. Финансова обосновка няма на този закон. И сега буквално сме насадени на пачи яйца, с извинение. Ние трябва да се оправяме. Те си тръгнаха, вие се оправяйте. Над 200 милиона е дефицитът в МВР към края на тази година. Това го разбрах късно снощи. Няма нужда да сме ориентирани само ретроспективно, гледаме сега и занапред…

БОЙКО БОРИСОВ: Колкото бюджета на Министерството на културата, на Министерството на младежта и спорта и сигурно на още няколко министерства, колкото на Министерството на културата и Министерството на младежта и спорта е само дефицитът заедно.

ВЕСЕЛИН ВУЧКОВ: Това е самата истина.

БОЙКО БОРИСОВ: Годишните бюджети. С този закон на тези лица. И да не носят отговорност!? Аз не знам… И това е и Наказателен кодекс, ако ме питат юристите, Наказателен кодекс. Просто кажете сега: „Дайте ми акъл, според вас, какво да направим, откъде да вземем тези 200 милиона. От културата, от спорта, от здравеопазването, от образованието, от правосъдието?“

Нека да завършим. Исках да чуя министър Вучков, защото в 11 часа е панихидата за Георги Марков.

ВЕСЕЛИН ВУЧКОВ: Открива се паметник на писателя Георги Марков, убит през 1978 г. в 11 часа. Тук е неговата съпруга. Ако ми позволите, към 11 часа да отида.

БОЙКО БОРИСОВ: Да, аз мисля, че няма да имате против да пратим наш представител, защото това е история и е хубаво да се покаже. Затова исках да го чуя, но като приключим, ще направим коментар по бюджета. Това ми е възмутително още от тогава, защото – хайде, да е 2-3 милиона, да търсим, а това са 200 милиона! Само за тази година не стигат.

И за да тръгнете, какви са тези откраднати тефтерчета?

ВЕСЕЛИН ВУЧКОВ: Всъщност, какво стана. Преди няколко дни в едно от районните полицейски управления се появява един заявител, който казва: „Вчера, пътувайки по улица „Монтевидео“ в „Овча купел”, ми се развали задна дясна гума“ – перифразирам, но общо взето това е, сутринта го поисках като информация от СДВР. „Слязох да си оправям задната гума, без да забележа нещо конкретно. След това отивайки към колата…“

БОЙКО БОРИСОВ: Има си хас да забележи!

ВЕСЕЛИН ВУЧКОВ: Той пише в заявлението до Шесто РПУ в София, това става на 6 ноември, колеги, че му изчезнала кожената чанта, в която има флашки и лични документи, 100-200 лева и два тефтера. И нищо повече. Колегите и досега не знаем, че става дума за нещо, което го пише във вестниците. Това е заявлението, тоест, води се проверка и производство срещу неизвестен извършител за кражба от лек автомобил на движими вещи. Това си е класически случай на кражба, обикновена кражба. Оттук насетне нищо повече не мога да кажа. Разбирам, че това е вещо лице по конкретно наказателно дело. Фамилията му е Бенчев. Той е на свободна практика. Някога е работил в МВР, но поради навършване на 60 години още през 2007 година, ако не се лъжа, е напуснал. Днес попитах шефката на НИКК дали го знае това име, защото във вестниците го пише. Тя каза: „Колегата си е на свободна практика. Някога сме били колеги, но това беше много отдавна.“ Вписан е в списъка на вещите лица към Софийски градски съд. На него му е възложена експертиза с определение на Апелативен съд, ако не се лъжа. Аз така знам за развитието на делото. Той си е взел определението за назначаване на експертиза. Те вероятно са му дали и веществените доказателства – перифразирам, малко теоретично говоря. Той вероятно си прави някаква експертиза и сега се твърди в публикациите, че са изчезнали веществени доказателства. Това е, което мога да ви кажа, нито ще се намесваме по някакъв начин. Само попитах дали наистина има подадено такова заявление. Всичко е в правомощията на следствие, прокуратура, но делото е в съдебна фаза.

Това е, което мога да кажа, господин премиер.

БОЙКО БОРИСОВ: Аз моля и правосъдният министър, ако това е вярно, по тези тефтерчета, за които ние много пъти питахме истински ли са тогава и да ни се дадат в парламента да ги видим – тефтерчетата да видим, а не снимки на две-три странички. Ние още тогава питахме. И фактът, че бяха при Кирил Добрев достигнали, винаги това значи за мен много съмнителна работа. И ако това, което казва Вучков, аз не мога да допусна, а предполагам, като виждам как гледат колегите – и другите не могат да допуснат, че по това толкова обществено значимо дело на някакъв над 60 години човек ще му дадат – само на него – да ги носи в колата си из София, да разкарва тефтери! Това ако е истина, ако съдът или прокурорът – и затова те моля да го провериш най-колегиално – са дали по този начин веществените доказателства, не знам дали това трябва да е така.

И съответно говорим за съдебна реформа – може да направиш най-добрата в света, но като изчезнат веществените доказателства, приключва процесът! Този процес е приключил, край! И ако е бил, както Костинброд, фалшифициран през цялото време, вече това при експертизата няма да се докаже.

Давам само хипотеза. Просто искам да знам това ли е правосъдието, така ли се дават веществени доказателства, да си ги развлачват из София физически лица във физически техни коли, без охрана, без… Аз не мога да го разбера. Има правосъдие, има съдебна охрана, плащаме заплати, милиони на година! Моля те!

ХРИСТО ИВАНОВ: Съвсем сте прав, господин премиер. Този тип дела абсолютно зависят от веществените доказателства и сте напълно прав, че поне това, което се изнася като информация, е доста смущаващо. Ние ще направим справка, без тя да изглежда като намеса в работата на прокуратурата.

БОЙКО БОРИСОВ: Не, стига намеса! Публиката, хората, народът питат как може?! Този въпрос, който си го задаваме всеки един от нас, ще си го зададе всеки един днес в България. и ще кажат: „Тези там горе…“ Кои са тези там, не се знае. Как е възможно? Ние искаме това в реформата, която ще правим, и това да не може да се случи.

ХРИСТО ИВАНОВ: Абсолютно. Това е ключово.

БОЙКО БОРИСОВ: Просто не с намеса! С тревога! И да ги питаш как така става и как ще се гарантира това да не става.

Тук имаме ли решение за тези 200 милиона?

ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Нека да приключим за 2014 г., а сме в напреднал етап за 2015 г. Възможностите за решение, когато едни пари ги няма, е или да се осигурят, или да се оптимизират разходите на министерството на вътрешните работи. По линия на оптимизация на разходите за издръжка това трудно може да стане, тъй като те като процент от общите разходи по бюджета на министерството са не повече от 18 до 20% с тенденция на влошаване.



Между другото, това не е новина за структурата на бюджета на Министерство на вътрешните работи. Винаги в него възнагражденията са били в този порядък, като процент от масата. Ако трябва да се намаляват разходи за персонала, това може да стане или през ревизия на този закон, който измени индивидуалните възнаграждения и различните доволства, или чрез промяна на броя на хората, които ги получават…

Стенограма, Извънредно заседание на Министерски съвет – 11 ноември 2014 г.

Каталог: fce -> 001 -> 0212 -> files
files -> Решение за назначаване на генерален консул в Одеса, Украйна бойко борисов: Митов!
files -> Бойко борисов: Преди да преминем нататък, с госпожа Петкова искаме да ви информираме, понеже чувам какви ли не приказки в публичното пространство, а това са изцяло фалшиви новини
files -> Решение за одобряване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове
files -> Бойко борисов: с това закривам днешното заседание. Мислех, че е последно. И аз, и вие сме изпразнили кабинетите си и очаквахме днес да ги освободим
files -> Доклад за информация за касовото изпълнение на държавния бюджет и на основните показатели на консолидираната фискална програма за първото полугодие на 2017 г
files -> Бойко борисов: Използвам случая, че сте тук, знаете, че една част от министрите са в отпуск, затова са тук заместниците
files -> Бойко борисов: Между другото, видяхте, че няма нищо неправилно и в нашето поведение
files -> Заседание на Министерския съвет на 16 февруари 2011 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница