Решение за откриване на процедурата; Обявление за откриване на процедурата



страница1/28
Дата16.03.2017
Размер3.91 Mb.
#17129
ТипРешение
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   28


ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „ОКОЛНА СРЕДА 2007–2013 г.“



BG161PO005/10/1.11/02/16

„Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в агломерации над 10 000 е.ж.”


Разширение и рехабилитация на ВиК мрежата и реконструкция на ПСОВ на град Перник“



Европейски съюз

Кохезионен фонд






ОДОБРЯВАМ:....................................................

Росица Йорданова Янакиева

Кмет на Община Перник

за участие в открита процедура за възлагане на обществена поръчка по реда на ЗОП с предмет:

Избор на изпълнител за Инженеринг (проектиране, строително-монтажни работи, доставка на машини и съоръжения, обучение на персонал и авторски надзор) на ПСОВ в рамките на инвестиционен проект „Разширение и рехабилитация на ВиК мрежа и реконструкция на ПСОВ - гр. Перник”


гр. Перник, 2013 год.


СЪДЪРЖАНИЕ НА ДОКУМЕНТАЦИЯТА ЗА УЧАСТИЕ


  1. Решение за откриване на процедурата;

  2. Обявление за откриване на процедурата;

  3. Описание на проекта и предмета на поръчката

  4. Изисквания и указания за участие в процедурата и подготовка на офертата;

  5. Методика за оценяване;

  6. Образци и приложения:

Приложение 1 – Оферта;

Приложение 2 – Декларация по чл.47, ал.1, т.2 и т.3, ал.2, т.1, т.3 и т.4 и ал.5, т.2 от ЗОП;

Приложение 3 - Декларация по чл. 47, ал.1, т.1, ал.2, т. 5 и ал. 5, т. 1 от ЗОП;

Приложение 4 - Декларация по чл. 56, ал. 1, т. 11 от ЗОП;

Приложение 5 - Декларация за ползване на подизпълнител;

Приложение 6 - Декларация – съгласие за участие на подизпълнител;

Приложение 7 - Банкова гаранция за участие в процедурата;

Приложение 8 - Банкова гаранция за изпълнение;

Приложение 9 - Справка-Декларация за оборот за последните 3(три) години;

Приложение 10 - Списък-Декларация на основните изпълнени договори;

Приложение 11 - Списък-декларация на лицата, които ще изработват инвестиционния проект и ръководните и технически лица, включително тези отговорни за контрола на качеството;

Приложение 12 - Образец на автобиография;

Приложение 13 - Декларация за разположение на експерт;

Приложение 14 - Декларация за приемане на условията в проекта на договор

Приложение 15 - Декларация за запознаване с мястото на изпълнението и условията на откритата процедура и с инвестиционния проект;

Приложение 16 - Техническо предложение;

Приложение 17 - Ценово предложение

Приложение 18 - Проект на договор

Приложение 19 - Техническа спесификация и Одобрен инвестиционен проект в идейна фаза

РАЗДЕЛ 1. Решение за откриване на процедурата;
РАЗДЕЛ 2. Обявление за откриване на процедурата;

РАЗДЕЛ 3. Описание на проекта и обекта на поръчката


І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Документация за участие в процедурата може да бъде закупена всеки работен ден в рамките на работното време на общината до 17:00 часа в срока посочен в обявлението за обществената поръчка. Цената на настоящата документация е посочена в обявлението, като сумата може да бъде заплатена на касата на „ЦУИГ” при Община Перник или се превежда по следната банкова сметка на Община Перник; IBAN: BG36CECB979033608193; BIC: CECBBGSF; Банка: „ЦКБ“ АД, клон Перник.

При закупуване на документацията заинтересованите лица задължително представят адрес, телефон, факс, електронна поща и лице за контакт, за верността на които носят отговорност. Документацията за участие се получава в деловодството в сградата на Община Перник, след заплащане на цената й. При поискване от заинтересовано лице документацията може да му бъде изпратена в случай, че искането му е придружено с платежен документ за стойността на същата, както и необходимите данни за издаване на фактура и адрес за изпращане. Документацията се изпраща за сметка на лицето, отправило искането.

Копие от платежния документ задължително се представя с офертата за участие в процедурата. Пълен достъп до настоящата документация е предоставен на официалния уеб-сайт на Община Перник - www.pernik.bg в раздел «Профил на купувача».

Обмен на информация между Възложителя и участниците в тази процедура се осъществява в писмен вид, по един от следните начини:

- лично срещу подпис;

- по пощата – с писмо с обратна разписка, изпратено на посочените от Възложителя или участника адреси;

- чрез куриерска служба;

- по факс, изрично посочен от страните, за Възложителя: 076 60 38 90

- по интернет, на официалния уеб-сайт на Възложителя: www.pernik.bg

- чрез комбинация от тези средства.


Писмата и уведомленията трябва да бъдат адресирани до посоченото в обявлението лице за контакти.

Решенията и протоколите на Възложителя, за които той е длъжен да уведоми участниците, се връчват лично срещу подпис или се изпращат по факс или писмо с обратна разписка или по друг подходящ начин.

Лицата могат да поискат писмено от възложителя разяснения по документацията за участие до изтичането на срока за нейното закупуване или получаване. Възложителят изпраща разясненията в 4-дневен срок от постъпването на искането. В случай че от предоставяне на разяснението от възложителя до крайния срок за получаване на оферти за участие остават по-малко от 6 дни, възложителят е длъжен да удължи срока за получаване на оферти с толкова дни, колкото е забавата. Възложителят изпраща разяснението до всички лица, които са получили документация за участие и са посочили адрес за кореспонденция, без да отбелязва в отговора лицето, направило запитването. Разяснението се прилага и към документацията, която предстои да се предоставя на други кандидати или участници.

Офертите на участниците се приемат в деловодството на Община Перник – гр. Перник, пл. Свети Иван Рилски №1А партер, всеки работен ден до 16:30 часа в срока, посочен в обявлението за откриване на процедурата.

Офертите трябва да бъдат получени от възложителя на посочения адрес, не по-късно от деня и часа, посочени в обявлението за възлагане на обществената поръчка. При приемане на офертата върху плика се отбелязва поредния номер, датата и часът на получаването и посочените данни се записват във входящ регистър, за което на приносителя се издава документ. Възложителят не приема за участие и връща на участника оферта, която е в незапечатан, скъсан или прозрачен плик или е подадена след изтичане на крайния срок за получаване на офертите. Тези обстоятелства се отбелязват във входящия регистър.
До изтичането на срока за получаване на офертите, всеки участник може да промени, допълни или оттегли офертата си. Оттеглянето на офертата прекратява по-нататъшното участие на участника в процедурата. Допълнението и промяната на офертата трябва да отговаря на изискванията и условията за представяне на първоначалната оферта, като върху плика ясно се изписва следното: „Допълнение/ Промяна на оферта, към вх. №…..............…”.

За неуредените положения в настоящата документация се прилага Закона за обществените поръчки, Прaвилника за прилагането на закона за обществените поръчки и действащото в Република България законодателство.



ІІ. ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА И НА ПРЕДМЕТА НА ПОРЪЧКАТА


ІІ.І. КРАТКА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОЕКТА
1. Обща информация:

Предмета на поръчката е ”Избор на изпълнител за Инженеринг (проектиране, строително-монтажни работи, доставка на машини и съоръжения, обучение на персонал и авторски надзор) на ПСОВ в рамките на инвестиционен проект „Разширение и рехабилитация на ВиК мрежа и реконструкция на ПСОВ - гр. Перник”


2. Цели и задачи на проекта:

Целта на проекта е подобряване и развитие на инфраструктурата за отпадъчни води в гр. Перник. Да се подпомогне намаляването на несъответствията по отношение на дела от населението, включено към канализационната система, посредством екологосъобразно пречистване и заустване на битовите отпадъчни води. С изпълнението на проекта ще се постигне една от специфичните стратегически цели на ОПОС – опазване и подобряване състоянието на водите, както и ще се помогне в голяма степен за реализирането на друга цел - опазване на биологичното разнообразие и защита на природата в града и околностите му.



Целите на инвестицията в част водоснабдяване са:

- Да предоставя водоснабдителни услуги на потребителите, съгласно стандартите на Директива 98/83/ ЕЕС;

- Да осигури непрекъснатост на водоснабдяването за абонатите (чрез намаляване на физическите водни загуби и ремонтните работи, в следствие от аварии във водопреносната мрежа дължаща се на вида тръби;

- Намаляване на загубите от скрити течове до не повече от 25% от общо разпределената вода (в съответствие с Директива 98/83 и българското законодателство), чрез подмяната на сградните водопроводни отклонения, изпълнени предимно от поцинковани тръби бързо корозиращи след 10-15год. експлоатация;

- Да предизвика обществена чувствителност по отношение на ефективната употреба на водните ресурси;

- Да намали разходите за експлоатация и поддръжка на водопроводната система.



Целите на инвестицията в част канализация са:

  • Да увеличи броя на населението, чиито отпадъчни води ще се отвеждат и пречистват в канализационната система, чрез изграждане на нови клонове, съгласно изискванията на Директива на 91/271/ЕИО - изграждане на канализационна мрежа в жилищни квартали, свързани към водопровода, но без изградена канализация.

  • Да предотврати рисковете за околната среда, произтичащи от преливащи септични ями и заустване на отпадъчни води в околната среда, чрез разширяване на канализационната мрежа към райони, които към момента не са свързани към канализационната система;

  • Избягване на замърсяване на подземните води и намаляване до минимум риска за човешкото здраве;

  • Да предпази приемника р.Струма от замърсяване, вследствие от заустване на непречистени отпадъчни води;

  • Да подмени част от канализационната мрежа, с диаметри ф200 и 250, която не отговаря на изискванията на чл.55 от Норми за проектиране на канализационни системи от 1990 год.;

  • Да подмени част от канализацията, която е затлачена или не отговаря по проводимост на изчисленият хидравличен капацитет;

  • Да реконструира съществуващите дюкери, като по този начин увеличи проводимостта на мрежата в тези участъци и предотврати просмукването на вода от реките в канализационната мрежа и намали инфилтрацията.

Необходимо е доизграждане на селищната канализационна система и реконструкция на изградената мрежа с цел да се увеличи проводимостта й и намаляване на инфилтрацията до нива от около 45 – 50 % максимум. По този начин ще се увеличи замърсителния товар и ще подобри и работата на пречиствателната станция, като се намалят на експлоатационните разходи за пречистване на разредени отпадъчни води.

Изготвянето на проекти за водоснабдителната и канализационна мрежа на гр. Перник и реализирането им са инвестиционни дейности във водния сектор, които ще доведат до по-ефективно използване на водния ресурс, ще подобрят качеството и надеждността на подаването на питейна вода за всички потребители, до спестяване на енергия и разходи по поддръжка и ремонти на мрежата, ще намалят загубите на питейна вода, ще намалят риска от наводнения чрез улавянето на повърхностните води, ще предотвратят инфилтрацията и попадането в канализацията на подпочвени води и ще спомогнат за нормалната работа на пречиствателната станция за отпадъчни води.



Целите на инвестицията в част ПСОВ са:

Пречиствателната станция се нуждае от пълна реконструкция на останалата си част:



  • Биологичното пречистване подлежи на пълна реконструкция

  • Необходим е план за управление на утайките и проектиране на съоръжение за крайно третиране: стабилизация, изсушаване привеждане във форма подходяща за транспортиране и бъдещо оползотворяване

Другите трайни активи като сгради, постройки, машини и оборудване се нуждаят от ремонт и модернизация, за да отговорят на действащите санитарни и технологични изисквания за здраве и безопасност при работа.

Два са главните проблема, които тряба да бъдат решени :

1/ Отстраняване на биогенните елементи – азот и фосфор

2/ Стабилизиране на утайките

Целта е реконструкция и рехабилитация на съществуващата ПСОВ, за да се постигнат изискванията за отстраняване на биогенни елементи, за постигане изискванията на чувствителна зона, за каквато е определена р. Струма и подобряване качеството на водата на р. Струма в съответствие с Директива 91/271/ЕС.

3. Съществуващо състояние на обектите:

Налична инфраструктура:

3.1. Водопроводна мрежа

Общата дължина на водоснабдителната мрежа на гр. Перник към момента е около 260 км., населението се обслужва почти на 100 %. Съществуващата вътрешна водопроводна мрежа на гр. Перник в по-голямата си част е изпълнена от азбестоциментови и стоманени тръби. Има подменени водопроводи с полиетиленови тръби, но те са нищожно малко. Основна част от водопроводните мрежи и съоръжения в гр. Перник са въведени в експлоатация преди повече от 50 години. Тръбите са предимно от азбестов цимент - 62 % от всички тръбопроводи, стомана - 23,9 % и чугун – 9,9 %. Има и тръби от полиетилен с висока плътност и поцинковани . Азбестоциментовите тръби са доказано канцерогенни и могат да предизвикат сериозни здравословни проблеми сред населението.

На базата на информация от ВиК за гр. Перник, допълнителни проучвания и измервания, загубите на вода във водоснабдителната мрежа са изчислени на 60 %. Тези загуби са два вида - физическите загуби, които се дължат на скрити течове, видими аварии, изтичане на вода от водоеми и др. и нефизическите загуби, които се формират най-вече в следствие неточности при отчитане на консумираната от потребителите вода или изобщо не измерването на тази вода при консуматорите без водомери, кражби на вода и други.

2. Канализационна мрежа

В гр. Перник е изградена канализационна система за отвеждане на отпадъчните води. В по–голямата си част тя е смесена (приблизително 199,5 км от общо 215 км). Останалата част с обща дължина 15,70 км е разделна / битова - 7,00 км и дъждовна - 8,70 км/. Наклонът на колекторите е J средно = 0,003. Канализацията в гр. Перник е изпълнена с тръби от бетон и стоманобетон с кръгъл и яйцевиден профил.

Колекторите са изградени от бетонови тръби на дълбочина между средно ниво и високо ниво на реката. Връзките между тръбопроводите са предпоставка за филтрация и инфилтрация от и в колекторите. В уличните канали има инфилтрация както от амортизираната водопреносна и топлоснабдителна мрежи, така и от високото ниво на подземните води. Тази инфилтрация се движи в граници между 40 – 50 % по оценка на „ВиК” ООД - Перник.

Град Перник, се характеризира с жълти прахообразни обеммно непостоянни глини. При промяна на влажносттното съдържание те променят обема си от 3 до 5 пъти, което обуславя разместване на еднометровите бетонови тръби и тяхното компроментиране. Около 85% от канализационната система на град Перник е с диаметри 200, 250 и 300 мм.

По канализационната система са изградени четири дюкера, чиито тръби са частично затлачени, вероятно разместени в следствие на земетресенията през последната година, което също допринася за инфилтриране на води в градската мрежа.

Части от кв. „Калкас“, кв. „Бела вода“ и кв. „Рудничар“ са без изградена канализационна мрежа.

През 2011г. със средства от ОПОС е изградена канализационна мрежа в кв. „Калкас“.

Част от канализацията в кв. „Рудничар“, намираща се в югоизточната част под ж.п. линията е подменена през последните години.

Главният канализационен колектор, който води към ПСОВ „Перник“ е с обща дължина 27,91 км. (19,26 км. градски колектор и 8,65 км. отвеждащ колектор) и е изработен от бетонови тръби.

Състоянието на канализационната мрежа се влошава през последните няколко години, което е в следствие на:



  • Малки диаметри на канализационните колектори: 64% са с диаметър 200 и 250 мм.

  • Разширяването на строителните работи.

  • При висока вълна на река Струма в определени участъци мрежата се претоварва.

  • Канали и канавки, задръстени с отпадъци;

  • Бъдещото разширяване на града ще доведе до засилване на проблемите с отвеждането на отпадъчните води.

  • Висока инфилтрация – поради лошото техническо състояние на отвеждащата мрежа и заустването на дренажни канали в канализационните шахти.

3. Пречиствателна станция за отпадъчни води

Битовите отпадъчни води се отвеждат по колектор с диаметър Ф 1 400 мм и дължина 8,65 км /извън града/ в съществуваща пречиствателна станция за отпадъчни води, намираща се в землището на гр. Батановци. След пречистане те се заустват чрез отвеждащ колектор в река Струма.

ПСОВ третира отпадъчните води формирани от населението (жители на гр.Перник), отпадъчните води от общественно-комунални потребители и производствените предприятия.

Приетата технологична схема при строителството на станцията е била за механично и пълно биологично пречистване на отпадъчните води при анаеробно стабилизиране на утайките в двустепенни метантанкове и обезводняване на утайките в изсушителни полета. Не е била включена денитрификация и отстраняване на фосфора.

Проектирана е през 1968 -1972 год. при следните параметри:

За притока:


    • Qсредно дневно 60 000 м3/ден

    • Qмакс.час 900 л/сек

    • Qмакс.час при дъжд 1 800 л/сек

    • Неразтворими вещества 16020 кг/ден

    • БПК5 191 мг/л = 11460 кг/ден

За изходящите води

    • Неразтворени вещества = 50 мг/л

    • БПК5 = 15 мг/л

През 1986 г. са въведени в експлоатация следните съоръжения: решетките, аерираните пясъкозадържатели, биобасейните, вторичните утаители и изсушителните полета.

През 2007 г. е измерено пречистеното и зауствано количество е Q = 13 683 000 м³/година, равняващо се на приблизително Qсредно ден.= 37 500 м³/ден. През 2011 год., съгласно справка от ВиК за постъпващи водни количества на вход ПСОВ - Qсредно ден.= 35 294 м³/ден.

През 1999 г. Община Перник изготвя актуализиран проект за разширение, реконструкция и модернизация на ПСОВ Перник и през 2000 г. с финансиране от ПУДОС изцяло е завършена строителната част на новите съоръжения за грубо механично пречистване:

Ефект от изпълнението на инвестиционните дейности по проекта:


  • по-ефективно използване на водния ресурс;

  • подобрено качеството и надеждност на подаването на питейна вода за всички потребители;

  • спестяване на енергия и разходи по поддръжка и ремонти на мрежата;

  • минимизиране на загубите на питейна вода;

  • намаляване на риска от наводнения чрез улавянето на повърхностните води;

  • предотвратяване на инфилтрацията и попадането в канализацията на подпочвени води;

  • ограничаване на прякото изхвърляне на непречистени отпадни води в реките, преминаващи през града;

  • подобряване на санитарно-хигиенните условия за живот и намаляване здравния риск за населението.

В резултат на изпълнението на настоящия инвестиционен проект се очаква да бъдат постигнати следните количествени резултати:

  • Рехабилитирана водопроводна мрежа (вкл. главни клонове) – 55,087км;

  • Рехабилитирани сградни водопроводни отклонения – 19,831 км (2833 бр.);

  • Новоизградена канализационна мрежа (вкл. колектори) – 36,697 км;

  • Рехабилитирана канализационна мрежа (вкл. колектори) – 23,623 км;

  • Новоизградени сградни канализационни отклонения – 12,789 км (1827 броя);

  • Рехабилитирани сградни канализационни отклонения – 10,850 км (1550 броя);

  • Реконструкция на пречиствателна станция за битови отпадъчни води за 82 000 ЕЖ.

Изпълнението на инвестиционния проект ще допринесе за изпълнение на поетите от Република България ангажименти по време на преговорния процес за членство в Европейския съюз по отношение на водния сектор, по-специално във връзка с изпълнение на изискванията на директива 91/271/ЕС за населени места с над 10 000 еквивалентни жители, което изисква разширение, реконструкция и модернизация, както и изграждане на нови канализационни системи и ПСОВ, в съответните населени места с над 10 000 еквивалентни жители.

Изпълнението на инвестиционния проект ще допринесе за изпълнение на основната цел на Приоритетна ос 1 на оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”, а именно „Опазване и подобряване на екологичното състояние на водите в страната”, посредством прилагане на изискванията на директива 91/271/ЕС за агломерации с над 10 000 еквивалентни жители.

Към настоящия момент за територията на изпълнение на проекта е налице Генерален план (Мастър план), разработен с финансиране по програма ИСПА на Европейския съюз.

Основната цел на Мастър план – гр.Перник е да бъде направена диагностика и оценка на състоянието на инфраструктурата във водния сектор, въз основа на която да бъде подготвена осъществима инвестиционна програма за водния сектор на града. Мастър планът обхваща събиране на данни от наличната документация - предишни проекти, проучвания за състоянието на водоизточниците, довеждащите водопроводи и съоръжения, водоразпределителната и канализационната мрежи на град Перник, структурата, икономическото и организационно състояние на оператора - „В и К” ООД Перник, структурата и стратегията на Общината по отношение на водния сектор.

Настоящият проект посредством предвидените дейности свързани с разширение и рехабилитация на ВиК мрежата на град Перник и реконструкция на ПСОВ допринася за реализацията на целите, приоритети и мерките, формулирани в Мастър плана.

Настоящият проект е в съответствие със заложените цели и приоритети на следните планове:



  • Национална стратегия за развитие и управление на водния сектор до 2015 г.:

  • Генерална стратегическа цел: устойчиво ползване на водните ресурси за осигуряване на водоснабдяването за питейни нужди на населението и за икономиката в условията на басейново управление на трансграничните води и на глобално изменение на климата, при гарантиране екологичната устойчивост на засегнатите водни системи и националните интереси, свързани с осигуряването на необходимата по количество и качество вода за нуждите на сегашните и бъдещите поколения.

  • Цел 2: Опазване и подобряване състоянието на повърхностните и подземните води

  • Регионален план за развитие на Югозападен район за планиране 2007 - 2013 г.

  • Приоритет 2: Развитие на транспортната и инженерно-техническата инфраструктура Специфични цели:

2.2. Подобряване на инженерно-техническата инфраструктура

2.3. Възстановяване и опазване на околната среда



  • Общински план за развитие:

  • Стратегическа цел 3:

Приоритет 4. „Осигуряване на сигурност, обществен ред и други условия за пълноценно развитие на жизнедейностите”

Мярка 3.3.1.„Доизграждане, реконструкция, обновяване на инженерната инфраструктура”:

Програми:

3.3.1.1. ”Доизграждане и рехабилитация на водоснабдителните мрежи”

3.3.1.2. ”Доизграждане на канализационните системи”

Основната стратегическа цел на „ВиК” ООД – Перник е свързана с осигуряване на непрекъснато и все по-пълно задоволяване на потребителите с качествени водопроводни и канализационни услуги.

Дейностите предвидени за изпълнение в рамките на настоящия инвестиционен проект допринасят за реализация на целите на ВиК оператора, обслужващ територията на населеното място, обхванато от проекта.

Резултатите от проекта са в пълен унисон с приоритетите на Националната стратегическа референтна рамка, свързани с подобряването на базисната инфраструктура и осигуряването на подкрепа за балансирано териториално развитие.



Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   28




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница