Решение за откриване на процедурата за възлагане на обществена поръчка



страница1/5
Дата21.01.2018
Размер1.05 Mb.
#50485
ТипРешение
  1   2   3   4   5







Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013

www.bgregio.eu

Инвестираме във Вашето бъдеще!

Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България


ОДОБРЯВАМ:

ВЕЖДИ РАШИДОВ

МИНИСТЪР НА КУЛТУРАТА


ДОКУМЕНТАЦИЯ ЗА УЧАСТИЕ




В ОТКРИТА ПРОЦЕДУРА ЗА

ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА С ПРЕДМЕТ:

Възстановяване и опазване на църквата „Св.Георги”, с.Арбанаси – строително-монтажни и консервационно-реставрационни работи на църковната сграда и депото за стенописи”


2012 г.
Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г.

Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ:

BG161PO001/3.1-01/2008/001-1 ” Подкрепа за паметници на културата с национално и световно значение допринасящи за устойчивото развитие на туризма”

Този документ е създаден в рамките на проект „Възстановяване и опазване на църква „Св. Георги” в с. Арбанаси”, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Министерство на културата и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.
СЪДЪРЖАНИЕ:

I. Решение за откриване на процедурата за възлагане на обществена поръчка;

II. Обявление за обществената поръчка;

ІІІ. Пълно описание на обекта на поръчката Приложение № 1;

IV. Условия за изпълнение на поръчката и изисквания към участниците и офертите – Приложение № 2

V. Технически спецификации - Приложение № 3;

VІ. Показатели, относителната им тежест и методика за определяне на комплексната оценка на офертата - Приложение № 4;

VІІ. Образец на офертатаПриложение № 5;

VІІІ.Образец на ценова офертаПриложение № 6;

ІХ. Декларация за отсъствие на обстоятелствата по чл. 47, ал. 1 от ЗОП - Приложение № 7;

Х. Декларация за отсъствие на обстоятелствата по чл. 47, ал. 2 от ЗОП - Приложение № 8;

ХІ. Декларация за отсъствие на обстоятелствата по чл. 47, ал. 5 от ЗОП - Приложение № 9;

ХІІ. Декларация за подизпълнители - Приложение № 10;

ХІІІ.Декларация за съгласие за подизпълнител- Приложение № 11;



ХІV.Декларация, че в предложената цена е спазено изискването за минимална цена на труда - Приложение № 14;

ХV.Декларация по чл. 50, ал. 1, т. 3 от ЗОП - Приложение № 12;

ХVІ.Декларация по чл.51, ал. 1, т. 2, 9 и 10 от ЗОП- Приложение № 13;

ХVІІ. Декларация за оглед на обекта - Приложение № 15;

ХVІІІ. Проект на договор - Приложение № 16;


ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
Описание на обекта на поръчката в открита процедура с предмет:

Възстановяване и опазване на църквата „Св.Георги”, с.Арбанаси – строително-монтажни и консервационно-реставрационни работи на църковната сграда и депото за стенописи”


1. Предмет на поръчката

Предмет на поръчката е строително-монтажни и консервационно-реставрационни работи на църковната сграда и депото за стенописи на църквата „Св.Георги”, с.Арбанаси.


2. Място на изпълнение

Място на изпълнение на поръчката: с. Арбанаси, обл. Велико Търново


3. Изисквания към изпълнението:

Строително-монтажните и консервационно – реставрационните работи да се извършат в съответствие с техническите спецификации по настоящата процедура. Конкретните изисквания към изпълнението са посочени в техническите спецификации.


4. Оглед:

Оглед на обекта може да се извърши всеки работен ден от 10,00 до 16,00 часа.

При огледа е необходимо да бъде представен документ за закупена документация за участие. За извършения оглед се подписва декларация обр. № 15 от настоящата документация. Лице за контакт:Иван Църов-директор,РИМ Велико Търново;тел.062 623772;мобилен тел. 0885105222;и-мейл rimvt@abv.bg
5. Срок за изпълнение

Срокът за изпълнение е по предложение на участника. Срокът започва да тече от датата на подписване на приемо – предавателен протокол между възложителя и изпълнителя, с който възложителят предоставя обекта на изпълнителя за изпълнение на СМР и КРР.



6. Начин и срок на плащане:

При започване на изпълнението Възложителят превежда 35 % (тридесет и пет процента) аванс на изпълнителя, съгласно приложената ценова оферта, която е неразделна част от договора, след представяне на оригинална фактура .

Изпълнителя ще обезпечи с банкова гаранция в размер на 100 % от искания аванс. Авансът се изплаща в 60-дневен срок след подписване на договора след представяне на оригинална фактура и банкова гаранция, покриваща пълния размер на аванса, предварително одобрена от ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ. Сумата на аванса ще се приспадне от окончателното разплащане.

Възложителят ще заплаща стойността на извършената работа в срока, предложен от участника, считано от датата на издаване на фактура. Възложителят ще заплаща стойността по банков път по сметката, посочена от участника в офертата му.

Поетапно (междинно) плащане ще се извършва въз основа на Количествено-стойностна сметка за действително изпълнени СМР, съставена от Изпълнителя и подписана от представител на Възложителя, строителен и авторски надзор.

За окончателно предаване на обекта на Възложителя се счита съставянето на констативен протокол съгласно Наредба № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството, подписан от възложителя, строителя, лицето, упражняващо строителен надзор, и от технически правоспособните физически лица към него.



7. Предлагана цена

Количествените сметки са приложени в Техническата спецификация. Въз основа на представените количествени сметки участникът трябва да изработи количествено-стойностни сметки с посочени и единични цени в тях.

Строително-монтажните работи и КРР ще се разплащат на база действително извършените работи, одобрени от представител на възложителя, в съответствие с количествено-стойностните сметки и предложените единични цени от офертата на участника.



8. Гаранционни срокове

Участниците предлагат гаранционни срокове на изпълнените СМР и КРР. Гаранционните срокове не трябва да са по-малки от посочените в Наредба № 2/2003г. за въвеждане в експлоатация на строежите в Република България и минималните гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи, съоръжения и строителни обекти.





9. Гаранции

Гаранцията за участие в процедурата е в размер на 6 000 /шест хиляди/ лева. Тя може да бъде представена под формата на банкова гаранция или неолихвяем паричен депозит. Когато гаранцията е под формата на неолихвяем паричен депозит, последният трябва да се преведе по сметка IBAN BG 06 BNBG 96613000175501, BIC BNBGBGSD, обслужваща банка: БНБ – Централно управление. При банкова гаранция, същата трябва да бъде издадена от банка, кореспондираща с банката на Възложителя, като срокът й на валидност не може да бъде по–кратък от срока на валидност на офертата. Ако банковата гаранция е на език, различен от българския, тя се представя в превод на български език.

Възложителят има право да задържи гаранцията за участие в процедурата при условията на чл. 61 от ЗОП. Гаранциите за участие на класираните и отстранените участници се освобождават по реда на чл.62 от ЗОП.

Гаранция за изпълнение на договора - в размер на 3% (три на сто) от стойността на договора без ДДС, която трябва да обхваща целия срок на договора, удължен с 30 календарни дни. Тя може да бъде представена под формата на банкова гаранция или неолихвяем паричен депозит. Когато гаранцията е под формата на неолихвяем паричен депозит, последният трябва да се преведе по сметка IBAN BG 06 BNBG 96613000175501, BIC BNBGBGSD, обслужваща банка: БНБ – Централно управление. При банкова гаранция, същата трябва да бъде издадена от банка, кореспондираща с банката на Възложителя. Ако банковата гаранция е на език, различен от българския, тя се представя в превод на български език. Условията за възстановяване и редукция на гаранцията за изпълнение са посочени в проекта на договор.



ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
УСЛОВИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПОРЪЧКАТА И ИЗИСКВАНИЯ КЪМ УЧАСТНИЦИТЕ И ОФЕРТИТЕ

І. Минимални изисквания към участниците

1. Участникът в процедурата следва да е вписан в Централния професионален регистър на строителя за изпълнение на строежи по чл. 137, ал. 1, т. 1, б. „м” от ЗУТ. За обединения изискването важи за поне един от участниците в тях. За участник - чуждестранно лице, се представя съответен еквивалентен документ, издаден от компетентен орган на държавата, в която е установен, съобразно националното му законодателство. Вписването в съответен регистър на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, има силата на вписване в Централния професионален регистър на строителя за обхвата на дейностите, за които е издадено.

2. Предметът на дейност на участника да включва извършване на консервационна и реставрационна дейност на движими и недвижими паметници на културата. За обединения изискването важи за поне един от участниците в тях.

3. Участникът в процедурата следва да има внедрени следните системи за качество:

3.1. ISO 9001:2008 или еквивалент за внедрена система за управление на качеството с обхват строителство, реконструкции, ремонтни работи;

3.2. ISO 14001 или еквивалент за внедрена система за управление на околната среда с обхват строителство, реконструкции, ремонтни работи;

3.3. OHSAS 18001 или еквивалент за внедрена система за управление на здравословни и безопасни условия на труд с обхват строителство, реконструкции, ремонтни работи ;

4. Участникът трябва да притежава валидна и действаща застрахователна полица за застраховане на участника и отговорността му спрямо трети лица при извършване на строителна дейност с покрити всички рискове на участника.

5. Участникът следва да има изпълнен минимален обем строително-монтажни и консервационно-реставрационни работи в размер на 1 950 000 (един милион деветстотин и петдесет хиляди) лева без ДДС общо за предходните три години /2009, 2010 и 2011 г./ За обединения изискването важи за поне един от участниците в тях.

6. Участникът трябва да разполага с налична техника (собствена или наета) за извършване на строителството.

7. Участникът трябва да разполага с небходимия квалифициран персонал, включващ следните отговорни служители:

- технически ръководител на обекта, който да отговаря минимум на условия по чл. 163а от ЗУТ;

- архитект, притежаващ удостоверение за успешно завършен курс по опазване на паметниците на културата, издаден от НИНКН;

- ВиК инженер;

- археолог;

- реставратор – ръководител на консервационно-реставрационните работи на обекта, който да има минимум пет години стаж в областта и специализация в областта на стенописи, вписан в ПР по чл.165 от ЗКН.



ІІ. Изискуеми документи към офертата

Обществената поръчка се възлага на основание чл. 3, ал.1, т.3 от ЗОП и ще се проведе по реда на глава пета от ЗОП. Участниците в процедурата следва да представят следните документи:

Копие от документа за регистрация или единен идентификационен код съгласно чл. 23 от Закона за търговския регистър, когато участникът е юридическо лице или едноличен търговец; Копие от документа за самоличност, когато участникът е физическо лице; Удостоверение за актуално състояние, което трябва да бъде издадено не по-късно от 2 /два/ месеца, считано от датата на отваряне на офертите. Когато участникът в процедура е чуждестранно физическо или юридическо лице или техни обединения, документът трябва да е издаден от компетентния орган в страната, в която участникът е установен и да се представи  в официален превод1 на български език.


  1. Копие от удостоверение за регистрация по ДДС, ако участникът е регистриран;

  2. Документ за внесена по сметка на Възложителя или оригинал на безусловна и неотменяема банкова гаранция за участие в размер на 6 000 /шест хиляди/ лева. Сметка на Министерство на културата BG06BNBG96613000175501, BIC: BNBGBGSD, БНБ - Централно управление. Валидността на банковата гаранция следва да покрива срока на валидност на офертата.

  3. Доказателства за икономическо и финансово състояние на участника по чл. 50 от ЗОП:

- копие от валидна застрахователна полица за задължително застраховане в строителството /чл.50, ал. 1, т. 1 от ЗОП/;

- копие от Годишен финансов отчет за 2009,2010 и 2011г. /чл.50, ал. 1 т. 2 от ЗОП/;



- декларация, съдържаща информация за оборота от строителството за последните 2009,2010 и 2011г. – Приложение №12 /чл. 50, ал. 1, т. 3 от ЗОП/;

  1. Доказателства за техническите възможности и/или квалификация на участника по чл. 51 от ЗОП:

  • Декларация по образец - Приложение № 13от документацията на Възложителя, съдържаща:

Доказателства за техническите възможности и/или квалификация на участника по чл. 51 от ЗОП:

съдържаща: списък на основните договори за строителство, изпълнени през последните пет години, включително стойностите, датите и мястото на строителството, придружен от препоръки за добро изпълнение за най-важните строителни обекти /чл. 51, ал. 1, т. 1 от ЗОП/. Участникът следва да е изпълнил минимум 2 договора за последните пет години, сходни с предмета на настоящата поръчка- СМР и/или КРР на сграда паметник на културата.



  • описание на техническото оборудване, с което разполага участникът за изпълнение на поръчката /чл. 51, ал. 1, т. 9 от ЗОП/;

  • списък на собствени или наети технически лица /квалифициран персонал/, които участникът ще използва при извършване на строителството;

  1. Сертификат за внедрена система за управление на качеството ISO 9001:2008 или еквивалент / копие/;

  2. Сертификат ISO 14001 или еквивалент за внедрена система за управление на околната среда /копие/;

  3. Сертификат OHSAS 18001 или еквивалент за внедрена система за управление на здравословни и безопасни условия на труд /копие/;

  4. Удостоверение от Централния професионален регистър на строителя за изпълнение на строежи по чл. 137, ал. 1, т. 1, б. „м” от ЗУТ.

  5. Декларация за отсъствие на обстоятелствата по чл. 47, ал.1 от ЗОП Приложение № 7;

  6. Декларация за отсъствие на обстоятелствата по чл. 47, ал. 2 от ЗОП- Приложение № 8;

  7. Декларация за отсъствие на обстоятелствата по чл. 47, ал. 5 от ЗОП - Приложение № 9;

  8. Декларация за наличие или липса на подизпълнители - Приложение № 10;

  9. Декларация за съгласие за участие като подизпълнител /ако участникът ще ползва подизпълнител/ - представляващия и управляващ подизпълнителя попълва и подписва декларация по образеца, приложен към настоящата документацията.

  10. Декларация, че в предложената цена е спазено изискването за минимална цена на труда - Приложение № 11;

  11. Декларация за извършен оглед на обектите, удостоверяваща, че участникът е запознат с техническото задание - Приложение № 14 ;

  12. Проект на договор –Приложение № 15

  13. Кратка анотация за дейността на участника;

  14. Копие от документа за закупена документация за участие.

  15. Списък на документите, съдържащи се в офертата на участника. Списъкът задължително се прилага подписан и подпечатан от участника;

  16. Попълнен образец на оферта - Приложение № 5 от документацията на Възложителя. Образецът се попълва на български език, ясно и четливо без задрасквания и поправки. Офертата се поставя в отделен запечатан плик с надпис „Предложение за изпълнение на поръчката”.

  17. Ценова оферта – Приложение № 6 от документацията на възложителя. Ценовата оферта се подава в отделен запечатан непрозрачен плик с обозначение “Предлагана цена”.

Всички документи към офертата трябва да са подписани и подпечатани от лицето, което представлява участника, съгласно удостоверението за актуално състояние или удостоверение от ТР на фирмата.

Участникът подготвя офертата си съгласно формата и съдържанието на образците от документацията на Възложителя. Не се допуска подмяна на информация или съдържание в тях. В проекта на договор не се попълват цени.



Пликът с офертата съдържа три отделни запечатани непрозрачни и надписани плика, както следва:

1. плик № 1 с надпис "Документи за подбор", в който се поставят документите, изискани съгласно чл. 56, ал. 1, т. 1 - 7, 10 – 12 и посочени в Раздел ІІ. Изискуеми документи от настоящото приложение;

2. плик № 2 с надпис "Предложение за изпълнение на поръчката", в който се поставят Офертата за участие съгласно приложения в документацията образец /Приложение №5/;

3. плик № 3 с надпис "Предлагана цена", в който се поставя ценовата оферта съгласно приложения в документацията образец /Приложение №6/;
Когато участникът предвижда участие на подизпълнители, документите по чл. 56, ал. 1, т. 1, 3, 4, 5 и 10 от ЗОП се представят за всеки от тях, а изискванията към тях се прилагат съобразно вида и дела на тяхното участие.

Когато участник в процедурата е обединение, се представя нотариално заверено копие от учредителния документ /договор/ и копие от документа за регистрация в Службата по вписванията в съответствие с изискванията на чл. 3, ал. 1 от Закона за регистър БУЛСТАТ.

Когато участник в процедурата е обединение, което не е юридическо лице, документите по чл. 56, ал. 1, т. 1, 3, 4, 5 и 10 от ЗОП се представят от всяко физическо или юридическо лице, включено в обединението.

Офертата се подава на български език. Когато участникът в процедура е чуждестранно физическо или юридическо лице или техни обединения, офертата се подава на български език, документът за регистрация или ЕИК се представя в официален превод, а всички останали документите, които са на чужд език, се представят и в превод. За документ за актуално състояние чуждестранните юридически лица представят съответени еквивалентени документи, издаден от съдебен или административен орган в държавата, в която са установени, с превод на български език. Ако участникът е обединение, документите се представят от всяко физическо или юридическо лице, включено в обединението.

Не се допуска представяне на оферти в папки с меки корици /освен в случаите, когато представените документи са по-малко от десет листа/ джоб-пликове и други. Офертите със съдържание над десет листа се представят надлежно перфорирани и подредени в класьори.

ІІІ. Подаване и отваряне на офертите


  1. Всеки участник може да подаде офертата си до 02.05. 2012 година вкл. в деловодството на министерството, с адрес: гр. София, бул. “Ал. Стамболийски” № 17 всеки работен за МК ден до 13.00 часа.

Офертата се подава в запечатан непрозрачен плик от участника или упълномощен от него представител лично или по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка. Върху плика се посочва адрес за кореспонденция, телефон за контакти и по възможност факс и електронен адрес.

Върху плика с офертата участникът посочва от чие име /фирма/ е подадена офертата и изписва следния текст:

„До Министерство на културата – „Оферта за участие в открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет „Възстановяване и опазване на църквата „Св.Георги”, с.Арбанаси – строително-монтажни и консервационно-реставрационни работи на църковната сграда и депото за стенописи”

2. Възложителят не приема за участие и връща незабавно на участниците оферти, които са представени след изтичане на крайния срок за получаване, или са представени в незапечатан или скъсан плик.



  1. Отваряне на получените оферти ще се извърши на 03.05.2012 година от 10.30 часа в сградата на министерството, с адрес: гр. София, бул. “Ал. Стамболийски” № 17. Участниците или техни упълномощени представители, както и представители на средствата за масово осведомяване и на юридически лица с нестопанска цел, могат да присъстват при отваряне на офертите.


Провеждането на процедурата не задължава Възложителя да избере оферта, която не отговаря на техническата спецификация или на условията в настоящата открита процедура.

ПРИЛОЖЕНИЕ № 3

ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ



  1. Проект за благоустрояване на църквата „Св. Георги”

Църквата „Св. Георги”се намира в югозападния край на с. Арбанаси в самостоятелен двор, ограден от каменни зидове. Тя е еднокорабна, едноапсидна, засводена с притвор и галерия от северната страна и вкопана от юг, с дължина 21.00 м., ширина около 10.50 м. и височина 2.40 – 2.90 м. Изградена е от каменни стени, фугирани с хоросан отвън. Църквата е ниска и фасадите не са разчленени. Тя представлява правоъгълна постройка. Като архитектура е представител на скромното строителство, даващо предимство да се създаде едно по-широко, просторно вътрешно пространство за богослужение, т.е. архитектурата е дала предимство на монументалната стенна живопис.

Вътрешното пространствено решение е следното – вход от северната страна на галерията и наос с врата на западната стена. Наосът е осветен от три прозореца /от юг и север, и един зад иконостаса/. В галерията и предверието на църквата има четири малки прозореца.

Наосът е полуцилиндричен свод със смесени конструкции /дървени укрепителни ребра и обтегачи/ с размери: ширина 5.40 м., дължина – 11.50 м. и височина 4.80 м. На три метра от апсидата е поставен дървен иконостас. Апсидата е полукръгла с R = 1.00 м., нишите в нея са плоски и покрити със стенописи. Цялото пространство на наоса е измазано от еднослойна мазилка до ниво дървените тронове – h=1.20 м. над пода. Дървените укрепителни ребра на свода и обтегачите са украсени с декоративна живопис върху тънък слой варов разтвор. Каменните стени на галерията са дублирани от вътрешната стена с кирпичени стени, които в горната страна са образували холкел. Таванът е бил от чамови дъски с фуги.

Подът на наоса е застлан с тухлени плочи с различни размери и едноформатни неоформени каменни плочи. Само притвора и предверието към галерията са застлани с каменни плочи. Отвън около църквата също има от тези плочи като настилка.

Обстойни архитектурни и археологически проучвания на обекта са правени през 1974 – 1975 г. Според тях църквата е построена през първата половина на 17 в. Просъществувала е около 50 – 60 години. Стените от интериора са били измазани с мазилка и частично изписани. От тази живопис до нас не е достигнало нищо. Църквата е разрушена в края на 17 в.

Преустройствата като етап заедно с галерията и притвора са направени в първото десетилетие на 18 в. Според надписа на олтара църквата е изписана през 1710 г. това е и период на дребни преустройства – преместване на прозорци, разширяване на олтарното пространство с изместване на иконостаса, подмяна на подовата настилка и т.н. По-късно /вероятно в началото на 19 в./ в двора на църквата западно е била построена малка сграда-килия.

При проучването през 70-те години е установено, че сградата има вътрешни деформации и повреди. Дървените тавани в галерията и предверието са били силно износени, на места – липсващи. Износени и разрушени са и допълнителните кирпичени стени на галерията. Покривната обшивка е изгнила и деформирана. Поради това, че са вкопани южната и източната стени, както и апсидата, са били навлажнявани от инфилтрационна влага. Стенописите са нападнати от микроорганизми /плесени/ и соли. Нарушена е адхезията между варовата мазилка на стенописите и дървените елементи по свода на наоса. Появили са се зони с подкожушвания и отделени парчета от стената.

През 1975 г. стенописите са свалени от италиански специалисти, за да се извърши конструктивно укрепване на сградата – сводове, дървени обтегачи и покривна конструкция В момента стенописите се съхраняват в дървения склад в двора на църквата и са в много лошо състояние.

Проектът за благоустрояване на църквата включва архитектурно и паркоустройствено решение на църковния двор: озеленяване, малки архитектурни форми, отводняване, художествено осветление, бъдещи функции на складовете за стенописи и работилница за реставрацията им.

Алейната мрежа е съобразена с особеностите на църковния двор: главният вход е от североизток , през порта изградена от обработени дялани каменни блокове – в добро състояние. В непосредствена близост до главния подход е проектирана каменна чешма – свързана с християнската православна традиция, следва алея от каменни плочи, водеща до входа към галерията от север – съответно към наоса на църквата. Тази алея ще се изпълни от плочки от пясъчник /градец/, върху пясък, фугирани с вароциментов разтвор. Алеята обикаля около четирите страни църковната сграда. Тази главна пешеходна комуникация има връзка към килията от югозапад. Дървената барака, служеща в момента за склад за съхранение на свалените стенописи, ще бъде премахната след тяхното реставриране и връщане в храма. Циментовият под ще послужи за основа на изгледна площадка. Сградата на реставрационната работилница ще се запази като обем и конструкция, но ще бъде преустроена в обредна зала със съответните атрибути и помощни помещения – тоалетна, складове и други. Фасадите ще бъдат проектирани в духа на традиционната арбанашка архитектура. Южно от тази сграда се предвижда малък стопански двор, достъпен от южната ограждаща каменна стена чрез характерната арбанашка порта – двукрила с ширина 3 м. – за транспортни средства и единична с ширина 1.10 м., засводена – за пешеходен достъп. Проектирана е допълнителна пешеходна алея в югоизточната част на имота, която свързва главния вход от север /в непосредствена близост до новопроектираната чешма/ и достига до терасата пред ритуалната зала. Ще се изпълни от каменни плочи на тревна фуга.

Съществуващата в момента растителност е в зряла възраст /40 – 70 г./ и е в добро общо състояние – дървестните видове са характерни за региона: бряст, бадем, слива, ябълка, орех, люляк, свирчовина, смрадлика и други. Присъствието на иголистни дървета е незначително.

Сравнително малка част от наличната растителност, която поради трайно и необратимо влошаване или отмиване, е загубила декоративните си качества, ще бъде премахната в хода на предстоящите благоустройствени дейности. Целта на паркоустройствената разработка е да се създаде приятна и естетически издържата среда за посетителите на обекта в духа на традиционните за региона църковни дворове. Едновременно с това зелената територия на Църквата „Св. Георги” да се впише естествено в прилежащата околна среда.

Като цяло преустройствената концепция следва съществуващата композиция на архитектурни обеми, пространства и растителност, съсредоточени върху детайлизиране на дребния преден растителен план при подходите, сградите, изгледните площадки, олтарната маса, чешма и др. на фона на обобщеното възприемане на зеленината по периферията на двора. В ограничен брой „изгледни” точки са търсени задънки и погледи – акценти от смесени растителни групи. Подбраните растения са с висока декоративна стойност, подходящи за реалните условия и климат.




  1. Проект за КРР, трансфер и инвентаризация на свалените стенописи.

Проектът третира три групи стенописи



  1. Първа група – стенописи с разкрита живописна повърхност, изтънен и обработен гръб. Фрагментите са от свод, стени, обтегачи и греди в наоса. По тях се забелязват частични деформации, изкорубвания, люпежи, разпрашавания на пигменти, плесени, изгниване на укрепващи платна, водоизменени ретуши и др.

  2. Втора група – стенописни фрагменти, поставени на нови основи от метал и др. От тази група стенописи има фрагменти, поставени върху метални рамки с метална рабица, посредством мазилков слой; метална основа с рабица, залепена към основата с епоксидна смола и стенописи залепени директно на основа с излята смола.

  3. Трета група – стенописни фрагменти – необработени, с предпазни платна от към лицевата страна. Тези стенописи са в крайно тежко състояние.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница