Решение за преценяване на необходимостта от извършване на овос за инвестиционно предложение



страница1/3
Дата13.05.2017
Размер449.58 Kb.
#21256
ТипРешение
  1   2   3


ДО

Директора

на РИОСВ-Бургас


И С К А Н Е



за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС)

вх. №5156

От: ЯНКА ПАСКАЛЕВА КИРЯКОВА

(име, адрес и телефон за контакт, гражданство на възложителя - физическо лице)

Адрес за кореспонденция: ГР.ПОМОРИЕ, УЛ.”БЪЛГАРИЯ” № 5
Уважаеми г-н Директор,
Моля да бъде издадено решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС за инвестиционно предложение: 

Изграждане на сграда с предназначение за мандра вПИ № 007006, м. „Пъдарска могила”, земл. гр. Каблешково, община Поморие”.

Инвестиционното предложение е за ново строителство.

/посочва се характера на инвестиционното предложение, в т.ч. дали е за ново строителство, дейности и технологии, разширение и/или промяна на производствената дейност, съгласно изискванията на раздел I и III от глава шеста на Закона за опазване на околната среда /ДВ, бр.91 от 25.09.2002г.; срок на действие на предложението/


ПРИЛАГАМ:

1. Информацията по Приложение №2 на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии, приета с ПМС №59 от 7 март 2003 г., посл. изм. и доп. с ПМС №237 (ДВ, бр. 80/2009 г.) – 2 броя на хартиен и електронен носител;

2.  Документи, доказващи уведомяване на съответната/съответните Община/Общини, район/райони или кметство/кметства и на засегнатото население (копие от писма, копие от обява)/ съгласно изискванията на чл. 4, ал. 2 на Наредбата, приета с ПМС № 59/2003г./;

3.  Документи, доказващи обществен интерес (при наличие на такъв);

4.  Документ за платена такса.

Дата: 22.11.2010г. Подпис:..................



И Н Ф О Р М А Ц И Я

З А П Р Е Ц Е Н Я В А Н Е Н А

Н Е О Б Х О Д И М О С Т Т А ОТ О В О С




(на основание Приложение №2 към чл. 6 на Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии, обн. ДВ., бр. 25/18.05.2003г., посл. изм. и доп. с ПМС №237 ДВ, бр. 80/2009 г.)

на ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА:

ИЗГРАЖДАНЕ НА СГРАДА С ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ ЗА МАНДРА В ПИ № 007006, М. „ПЪДАРСКА МОГИЛА”, ЗЕМЛ. ГР.КАБЛЕШКОВО, ОБЩИНА ПОМОРИЕ”.

ВЪЗЛОЖИТЕЛ: ЯНКА ПАСКАЛЕВА КИРЯКОВА


гр. БУРГАС, ноември, 2010 г.

ИНФОРМАЦИЯ


ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОЦЕНКА НА Въздействие върху околната среда

на обект:

ИЗГРАЖДАНЕ НА СГРАДА С ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ ЗА МАНДРА В ПИ № 007006, М. „ПЪДАРСКА МОГИЛА”, ЗЕМЛ. ГР.КАБЛЕШКОВО, ОБЩИНА ПОМОРИЕ”.


Възложител на обекта: ЯНКА ПАСКАЛЕВА КИРЯКОВА

Основание за разработване на настоящата информация е писмо на РИОСВ - Бургас с изх. №5156/29.09.2010 г. за преценяване на необходимостта от извършване на преценка по ОВОС по чл. 93, ал. (1), т. 1 – Инвестиционни предложения за ново строителство, дейности и технологии, съгласно т. 7, „В” от Приложение №2 .


I. Информация за контакт с възложителя:

1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на Възложителя – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.

Възложител на предложението е:

ЯНКА ПАСКАЛЕВА КИРЯКОВА ЕГН 5108240490
II. Характеристика на инвестиционното предложение

1. Резюме на предложението

Инвестиционно предложение на възложителя е свързано с изграждане на мандра, където ще се преработва мляко и ще се произвеждат различни млечни продукти. Мандрата ще изкупува сурово - краве, козе и овче, по-рядко биволско от млекопроизводителите (селяни или ферми) и ще го преработва в пастьоризирано мляко, кисело мляко, масло, сметана, сирене, кашкавал, цвик и други млечни продукти, готови за продажба в търговските вериги. Мандрата ще е оборудвана със сиренеизготвител с възможност за контрол на целия производствен процес. Ще се извършват следните дейности: изкупуване на качествено сурово мляко от регламентирани млекопроизводители и производство на следните продукти: прясно пастьоризирано мляко за консумация, кисело мляко, сметана; и пакетирано краве масло.Ще се обособят следните отдели: приемно-пастьоризационно отделение, технологични и продуктови тръбопроводи, ВиК системи, приемна рампа, хладилни камери, пътища вход-суровина-изход готова продукция и други.С това са изпълнени всички препоръки на ветеринарно-санитарните органи и постигнати критериите изисквани по договореностите с ЕС за присъединяване. Ще се използват природно чисти сурови млека и най-модерното в технологията за тяхната преработка. Суровото мляко, което ще се използва ще е с най-високо качество. Ще се изкупуват млека от екологично чисти местности. Пакетирането ще се извършва на машина „Мултивак” с висококачествено германско фолио, което гарантира трайността и свежестта.Суровото краве мляко ще се съхранява в помещения за съхранение на мляко (ПСМ).Помещенията ще бъдат с една или две хладилни вани .За целите на официалния контрол и извършване на мониторинг, ветеринарните лекари от отдел „Здравеопазване на животните” към РВМС вземат един път в годината проби от суровото краве мляко от МСП.


ПИ №007006 се намира в землище на гр.Каблешково при следните граници и съседи:

№ 007506, Лозе на Делю Кичуков

№ 000721, Полски път на Община Поморие

№ 007022, Лозе на Георги Петров

№ 007030, Лозе на Димитър Данев
Имот № 007006 е с начин на трайно ползване: Лозе и категория на земята при неполивни условия – трета, съгласно Скица с Виза за проектиране №Ф08651/22.06.2009 г.


Проектни решения за водоснабдяването и канализацията на обекта

За захранване на сградата в имота с питейна вода, ще се изгради самостоятелна площадкова водопроводна мрежа с тръби и фас.части от ПЕВП. Водопотреблението на обекта ще се съгласува с “ВиК” ЕАД – гр.Бургас и осъществи след сключен договор за предоставена водна услуга. При оразмеряването ще се вземе предвид и необходимото противопожарно водно

количество, съгласно Наредба №2 от ПСТН.

Канализация

За отвеждане на битово-фекалните отпадъчни води от имота ще се

проектира и изгради площадкова канализация и локално пречиствателно съоръжение /ЛПС/, ситуирано в източната част на имота. Предвиденото пречиствателното съоръжение ще бъде в съответствие с Европейските и Български стандарти, като съоръжението може да се избира според проектния капацитет (м3/ден). Съоръжението комбинира механични и биологични

процеси по пречистването на отпадъчни води, като условно чистата вода отговаря на DIN 4261 и EN 12566, ще се съхранява в резервоар и може да се използва за поливане на тревните площи. Неговия тип на този етап не е конкретизиран, но на пазара се предлага богата гама от подобен род съоръжения. Основното му предимство е, че се изгражда възможно най-близко до източника на замърсяване, което спестява разходи за канализационна мрежа.

Обикновено подобен вид съоръжения се изпълняват като вкопани и се състоят от четири технологични стъпала:

- механично стъпало – осигурява 20% снижение на суспендираните

вещества, чрез отделяне на по-едрите, увлечени от водата примеси;

- денитрификатор – осигурява 20 % снижение на БПК5, 85,5 % снижение на общ азот (чрез анаеробна редукция на нитратите, прехвърлени от нитрификатора);

- нитрификатор – осигурява 71% снижение на БПК5, 95,8% редукция на общ азот до нитрати; 74,7% снижение на общ фосфор (чрез симулантно химично третиране), 95,1% снижение на неразтворени вещества;

- обеззаразяване – осигуряват снижение на бактериалното замърсяване (по Echerihia Coli) – 99,9%.

Очакваното максимално отпадно водно количество е 0.36 м3/ден

(изчислено съгласно т.22 от Приложение №3 на Наредба №4 за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации).

Поради малкото количество на отпадъчните води, пречистеното в ЛПС водно количество ще се използва за поливане на зелените площи на територията на имота. През зимният период и дъждовните дни отпадъчните води ще се събират в събирателен резервоар с достатъчен обем и ще се използват за горната цел в последващ етап. Тъй като пречистеното водно количество е под 10 м3/ден и еквивалентните жители са под 50, не се изисква разрешително за ползване на воден обект, поради което ще бъде осигурено

най-малко първично пречистване на отпадъчните води (според чл. 46, ал. 4 от Закона за водите). ЛПС ще функционира до изграждане на техническа инфраструктура за отвеждане на отпадъчните води от района за пречистване в ПСОВ.


2. Доказване необходимостта от инвестиционното предложение

Инвестиционното предложение е за изграждане на мандра в поземлен имот № 007006, м. „Пъдарска могила”, земл. гр.Каблешково, община Поморие.



3. Връзка с други съществуващи (планирани) инвестиционни предложения

Инвестиционното предложение няма връзка с други съществуващи или планирани инвестиционни предложения, собственост на Възложителя.



4. Подробна информация за разгледани алтернативи

Инвестиционното предложение няма алтернатива относно местоположението, тъй като това се предопределя от акта за собственост.



5. Скици, доказващи местоположението на площадката, включително необходимата площ за временни дейности по време на строителството

Инвестиционното намерение е за изграждане на сграда за мандра в поземлен имот № 007006, местност „Пъдарска могила”, землище гр. Каблешково, Община Поморие”.


За целта прилагаме:

  • Скица с Виза за проектиране №Ф08651/22.06.2009 г.;

  • Мотивирано предписание по чл.135, ал.3 от Закона за устройство на територията;

  • Становище от гл.архитект на Община Поморие;


6. Обща схема на разположение, сгради, други структури, материали използвани за строителството и други
Инвестиционно предложение на възложителя е свързано с изграждане на мандра. При строителството ще се използват стандартните строителни материали и технологии.

7. Описание на основните процеси, включващи размер, капацитет, производителност, приноси и резултат

Инвестиционно предложение на възложителя е свързано с изграждане на мандра Предвижда се осигуряване на работна ръка на 10 човека персонал. Ще се ситуира паркинг за 5 МПС.



  • Проектиране на застройките в собствен поземлен имот - № 007006 в землище на гр. Каблешково, Община Поморие;

  • Съгласуване на проекта с ТСУ - Община Поморие;

  • Съгласуване на проекта и изискваната съпътстваща документация с Областна дирекция „Земеделие” към МЗХ за промяна предназначението на поземления имот във връзка с изграждане на предвидените застройки;

  • Съгласуване на проекта с „ВиК” ЕАД - гр. Бургас;

  • Съгласуване на проекта с Главно управление на Пътищата – гр. Бургас;

  • Съгласуване на проекта с „ЕВН България Електроразпределение” АД;

  • Окончателният проект на ПРЗ, предвид чл. 49 Наредба №8 ще се изработи въз основа на приетия предварителен проект, Становище на РИОСВ, становищата на СДКО и експлоатационните дружества, решението на ОбЕСУТ - Община Поморие и актуализираната Скица на поземления имот, съобразена с проектното решение и определената площадка, издадена и заверена от Общинска служба „Земеделие”;

  • Реализация на инвестиционното предложение при положително становище на Обл. Дирекция „Земеделие” (МЗХ) и Община Поморие и след утвърждаване на проекта.


Строителството ще се извършва при реализиране на следните процеси:

  • Създаване на плътни ограждения преди започване на строителството в частта от имота предвидена за това, с цел запазване състоянието на съседните парцели по време на строителството на сградите;

  • Извършване на строителни дейности при съблюдаване на всички действащи правилници, изисквания и нормативи за екологично строителство;

  • Полагане на топлоизолационни материали по външните стени за постигане на оптимални топлотехнически показатели на зоната, с цел икономия на енергия при климатизацията и отопленията на помещенията;

  • Озеленяване на имота с растителност, характерна за района;

  • Създаване на тревни площи и градини с цветя.

Спазването на заложените в проекта показатели и мероприятия ще доведе до минимални въздействия върху околната среда и най-вече физическата ерозия на почвата ще се сведе до минимум.


Инвестиционното предложение е за ново строителство.

8. Схема на нови или промяна на съществуващи пътища

Транспортният достъп до имота е осигурен от наличния местен път, собственост на Общински фонд с които имота граничи.


9. Програма за дейностите включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване
Програмата от дейностите включва:

  • Изработване и процедиране на проект за имот № 007006 в в землище на гр. Каблешково, Община Поморие;

  • Проектиране;

  • Строителство на заявеното намерение на Възложителя за разглеждания обект.

За реализиране на инвестиционното предложение се предвиждат: подготвителни, строителни и експлоатационни дейности.

Подготвителните дейности предвиждат подготовка на площадката за строителство и издаване на всички необходими строителни книжа.
Строителството на обекта в ПИ № 007006, включва следните процеси:


      • Подготвителни работи;

      • Изкопни работи за полагане основите;

      • Строителни работи, а именно полагане на арматура, изливане на бетона, съгласно конструкциите на сградите, зидарии и др. до изграждане на покривите. Измазване на сградите вътрешно и външно, като се следи за полагане на изискуемите топлоизолационни материали, с цел икономии на топлина през зимата и на електроенергия за поддържане на климатичните условия в сградите през лятото;

      • Изграждане на комуникативни и инфраструктурни връзки и подобряване връзките със съществуващите пътища;

      • Довършителни работи във връзка с благоустрояване на района, почистване и превеждане в съответствие на евентуално засегнати съседни площи.

Експлоатацията на обекта предвижда използване на обекта по предназначение.



10. Използвани методи на строителство

Изкопите, полагането на арматурата, изливането на бетона, монтажа на конструктивните елементи, ще се извършва ръчно и с използване на лекотоварна механизация, при използване на съвременни методи на строителство.



11. Използвани природни ресурси по време на строителството и експлоатацията

По време на строителството ще се използват следните природни ресурси: пясък, чакъл, филц, баластра, цимент, вар и вода.

Ще се използва електроенергия за повдигащото устройство и за спомагателните машини и апарати, използвани при строителството.

При експлоатацията на обекта ще се използва вода, по възможност от съществуващ водоизточник за водоснабдяване, съществуващата водоснабдителна мрежа и електроенергия при климатизацията. За отоплението на водата през лятото се предвиждат слънчеви батерии и оползотворяване на слънчевата енергия.

Доставката на инертни материали (пясък, чакъл, речна баластра) ще се осигурява от лицензирани строителни фирми.

Дървесни материали за крепежни елементи ще се доставят от фирми на пазара, занимаваща се с тази дейност.


12. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количество и начин на третиране

Отпадъци, които ще се формират по време на строителството

  • По време на строителната дейност ще отпадат изкопани земни маси - № 17.05.06 и строителни отпадъци, състоящи се от: бетон - код № 17.01.01, тухли-код № 17.01.02, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия № 17.01.03, дървесен материал код № 17.02.01, съгласно Наредба №3 за класификация на отпадъците. Във връзка с това, Възложителят или фирмата, извършваща строителната дейност, задължително заявява тези количества строителни отпадъци в Община Поморие, които следва да бъдат транспортирани до посоченото място от Общината за оползотворяването им, или депото за строителни отпадъци, (което се процедира на този етап) след получаване на направление от Общината. За целта Възложителят уведомява Община Поморие за образуваните от ИП строителни отпадъци, с цел получаване на направление и информация за инсталацията/ съоръжението за тяхното депониране и водене на отчетност на депонираните количества. Възложителят извършва транспортирането и разходите по депонирането за своя сметка.



Отпадъци, които ще се формират по време на експлоатацията

  • При експлоатацията ще отпадат битови отпадъци от група №20 - смесени битови отпадъци с код №20.03.01, отпадащи от функционирането на сградите. Те представляват предимно смет и др. и се събират в контейнери на определена за целта площадка. При работното проектиране ще се предвидят броя и ситуирането на площадката за контейнерите. Ще се предвиди и подхода за сметосъбирачната машина до съответната площадка. Задължение на Възложителя е да уведоми Общината, обслужваща района, за включване на инвестиционното предложение в системата за сметосъбиране и транспортиране отпадъците на община Поморие, за доставка на необходимия брой и вид контейнери, който ще се конкретизира в зависимост от базата и броя на пребиваващите в нея. Както и за транспортиране формирания отпадък;

  • От функционирането на ЛПСОВ - обезводнена утайка от пречиствателното съоръжение с код №19.08.05 и отпадъците от пясъкозадържателите, решетките и ситата с код №19.08.01, които ще се предават на лица, притежаващи разрешително за дейности с отпадъци по чл. 12 от ЗУО.


Производствени отпадъци, не се очакват да се генерират в района, предвиден за застрояване, поради липса на производствени дейности.

На този етап от проектиране не може да се прогнозират вида и количествата на генерираните опасни отпадъци от обекта. При функционирането на обекта евентуално ще се генерират следните опасни отпадъци:


От осветителната система на ИП:

  • Излязлото от употреба електрическо/ електронно оборудване трябва да се третира съгласно Наредбата за изискванията за пускане на пазара на електрическо и електронно оборудване и третиране и транспортиране на електрическо и електронно оборудване. Третират се аналогично на излезлите от употреба живачни лампи (ИУЖЛ), по оказания по-горе ред, след което се предават на лицензирана фирма за обезвреждането им или в пунктове, които е необходимо да се открият на територията на Общината.;



13. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия

За намаляване на отрицателните въздействия от ИП в ПИ № 0070006 в землище. на гр. Каблешково, Община Поморие, Възложителя предвиждат следните мероприятия:



  • За ограничаване вредното въздействие на отпадъците от строителството - организиране събирането и своевременното им транспортиране до посоченото от Общината място, при съобразяване с условията и реда за транспортиране и обезвреждане на строителните отпадъци на Община Поморие;

  • Ограждения с цел запазване състоянието на съседните парцели по време на строителството в имота и под обектите към тях;

  • При започване на изкопните работи, предварително ще се изземе горния хумусен слой и ще се депонира на определено място, за да може след привършване на строителството да се използва при озеленителните мероприятия;

  • Озеленяване на имота с дървесна и храстова растителност;

  • Създаване на тревни площи и градини с цветя;

  • Озеленяването на обекта ще бъде съобразено с естествената растителност на района;

  • Полагане на топлоизолационни материали по външните стени за постигане на оптимални топлотехнически показатели на сградите, с цел икономия на енергия при климатизация на помещенията;

  • Създаване на система за събиране, своевременно извозване и депониране на формираните битови отпадъци код №20, включително смесени битови отпадъци – код №20.03.01, кухненски отпадъци №20.01.08 и др. бионеразградими с код №20.02.03 и отпадъци от почистване на улици с код №20.03.03 и др.;

  • Създаване на условия за разделно събиране на отпадъци от опаковки, ако на опаковката има надпис за разделно събиране от експлоатиращите обекта;

  • Съобразяване с Програмата за управление на отпадъците на Община Поморие;


14.Други дейности, свързани с инвестиционното предложение
Инвестиционното предложение е за изграждане на изграждане на мандра в ПИ № 007006, местност „Пъдарска могила”, землище гр.Каблешково, община Поморие и не е свързано с други инвестиционни предложения.

Не се предвиждат други дейности за реализиране на инвестиционното намерение.

¨ добив на баластра – НЕ;

¨ нов водопровод – НЕ;

¨ добив и пренасяне на енергия – НЕ;

¨ електроснабдяване на обекта – ДА;

¨ строителство на сграда с предназначение-мандра ДА.

¨ третиране на отпадъчните води: Съгласно изготвената обяснителна записка в част „ВиК” се предвижда, отпадните-битови води от сградите да се заустват в площадкова (сградна) БФК с PVC тръби Ф 160 чрез РШ. Всички отпадни води от обекта ще се заустват в локална пречиствателна станция след която условно чистите води ще се заустват в безотточен резервоар, и ще използват за поливане на тревните площи в имота намерение.


15.Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение
За реализиране на инвестиционното предложение, проектът за изграждане на мандра в ПИ № 007006, местност „Пъдарска могила”, земл. с. Извор, община Бургас” ще бъде съгласуван с Общинска служба „Земеделие” и Община Бургас.

Проектът ще бъде съгласуван и с Областна дирекция „Земеделие” към МЗХ, „ВиК” ЕАД - гр. Бургас, „ЕВН България Електроразпределение” АД, Областно Пътно Управление Бургас и РИОКОЗ-Бургас.


16.Замърсяване и дискомфорт на околната среда

С проекта се цели интегриране на предвижданията на Възложителя по отношение на околната среда в процеса на развитие като цяло и опазване на околна среда, основавайки се на следните принципи:



  • Устойчиво развитие;

  • Предимство на предотвратяването на замърсяване пред последващо отстраняване на вредите;

  • Съхраняване и опазване на екосистемите;

  • Предотвратяване на замърсяването и увреждането на този район.

По такъв начин ще се гарантира в максимална степен защитата на природната среда и здравето на хората, решавайки проблемите по урегулиране на територията в областта на околната среда.

Предлаганото инвестиционно предложение за няма да доведе до замърсяване и дискомфорт на околната среда, тъй като:



  • Не се предвиждат дейности, при които се отделят емисии на замърсители в околната среда;

  • Не се засягат чувствителни, уязвими, защитени територии, санитарно-охранителни зони и др.;

  • Реализирането на проекта няма пряко или косвено да засегне елементи от Националната екологична мрежа, тъй като е извън от означените местоположения на приоритетните и защитени бозайници, птици, растителни видове и хабитати.

17. Риск от инциденти


Предлаганото инвестиционно намерение е за изграждане на мандра в ПИ № 007006, местност „Пъдарска могила”, землище гр.Каблешково, община Поморие не съдържа никакви дейности и съоръжения, които могат да доведат до инциденти, застрашаващи околната среда.

    1. Местоположение на инвестиционното предложение

1.План, карта и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение

Каблешково е град в Югоизточна България. Статут на град получава през 1968 г. Намира в границите на Община Поморие и е в близост до град Несебър. Населението на града към 2010 г. е около 3000 ж. Каблешково е известно с активната си антифашистка дейнаст по време на Втората световна война. Край Каблешково се строи туристически голф-комплекс, наречен „Black Sea Golf & Country Club“. Общата стойност на проекта възлиза на 194 млн. Евро.



2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи

Съседните имоти и терени са собственост на частни лица и Общината.

Собствениците на съседните имоти не са възразили на инвестиционното намерение на Възложителя в ПИ № 007006 в землището на гр.Каблешково, Община Поморие, Област Бургас, след като Възложителят го е обявил в Общинската управа.

С горецитираните Застроително решение и Скица с Виза за проектиране, се разрешава изготвяне на план за застрояване за имот ПИ № 007006 в землището на гр.Каблешково, Община Поморие.



3.Политика на зониране и земеползване

От направените проучвания и запознаване с Плана за земеразделяне в Земеделска служба – Бургас, имота за който се отнася инвестиционното предложение и съседните имоти попадат според зонирането в територията за нуждите на селското стопанство с начин на трайно ползване – лозе. ПИ № 007006 в землище на гр.Каблешково е с площ 1.867 дка, доказани с разработения план за застрояване и ще бъдат включени за реализиране на инвестиционното предложение: за изграждане на сграда с предназначение-мандра.



4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони и др.

Инвестиционното предложение не попада в Защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии. Имотът не попада в границите на защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Най-близката ЗЗ Емине” код BG 0002043, обявена със Заповед № РД-560 на МОСВ, ДВ, бр.69/28.08.2009г.), кореспондираща с Директива 79/409 на ЕЕС на съвета на ЕИО за съхранение на дивите птици. В забранителния режим на тази заповед не се съдържа изрична забрана за реализация на настоящото ИН, т.е. то е допустимо. Обща площ – 665540 дка – територия Мястото обхваща най-източните части на Стара планина от село Паницово на запад до нос Емине на изток. На север се простира до долината на река Двойница, а на юг достига до селищата Ахелой и Каблешково, като обхваща и северната част на Бураския залив. При нос Емине брегът е стръмен скалист. Самият бряг представлява тясна чакълеста ивица, над която се издига стръмна до отвесна скала, на места обрасла с храсталаци. В района преобладават ксеротермни тревни съобщества от белизма (Dichantium ischaemum), луковична ливадина (Poa bulbosa) и др. На места по склоновете и овразите са разпръснати храсталаци предимно от драка (Paliurus spina-christi), както и вторични гори от дъб (Quercus spp.) (Бондев, 1991). Планинската част е покрита предимно с широколистни гори. В равнината част преобадават селскостопанските земи, с отделни части от естествена растителност и малки влажни зони. 26% от площта на мястото е заета от плитките води на северната част на Бургаския залив.



На територията на ЗЗ «Емине» са установени 218 вида птици, от които 60 са включени в Червената книга на България (1985). От срещащите се видове 96 са от европейско природозащитно значение (SPEC) (BirdLife International, 2004). Като световно застрашени в категория SPEC1 са включени 8 вида, а като застрашени в Европа съответно в категория SPEC2 - 29 вида, в SPEC3 - 59 вида. Мястото осигурява подходящи местообитания за 79 вида, включени в приложение 2 на Закона за биологичното разнообразие, за които се изискват специални мерки за защита. От тях 73 са вписани също в приложение І на Директива 79/409 на ЕС. Емине е разположено на прелетния път Via Pontica и има международно значение като типично “място с тесен фронт на миграция” за прелитащите над него пеликани, щъркели и грабливи птици. Мигриращите птици се концентрират да преминават Стара планина именно в тази част, поради факта че е сравнително най-ниската и лесна за преминаване преграда. Щъркелите и пеликаните често летят направо през Бургаския залив. Гористата част се използва от мигрантите – главно грабливите птици за хранене и нощуване. Равнинните части южно от планинските склонове се използват от нощувалите и прелитащите мигранти за набиране на височина. Значителни количества бели щъркели и пеликани прелитат и над акваторията, пресичайки Бургаския залив. Крайбрежните скали и акваторията на Емине са едни от малкото в България, където постоянно се среща средиземноморския буревестник (Puffinus yelkouan). Емине е едно от най-важните места в страната от значение за Европейския съюз за този вид, както и за големия маслинов присмехулник (Hippolais olivetorum), горската чучулига (Lullula arborea), полубеловратата мухоловка (Ficedula semitorquata), средния пъстър кълвач (Dendrocopos medius), синявицата (Coracias garrulus), малкия креслив орел (Aquila pomarina), късопръстия ястреб (Accipiter brevipes) черногърбото каменарче (Oenanthe pleschanka), речната рибарка (Sterna hirundo) и белочелата рибарка (Sterna albifrons). През зимата в крайбрежните морски води се концентрират значими количества черногуши гмуркачи (Gavia arctica), кафявоглави потапници (Aythya ferina) и други водолюбиви птици.
Цели на опазване


  • Опазване и поддържане на местообитанията на описаните по-долу застрашени видове птици съгласно чл. 6, ал.1, т.3 от Закона за биологичното разнообразие, по време на гнездене, миграция и зимуване за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

  • Опазване и поддържане на местообитанията на описаните по-долу мигриращи видове птици съгласно чл. 6, ал.1, т.4 от Закона за биологичното разнообразие, по време на гнездене, миграция и зимуване за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

  • Осигуряване на безопасни въздушни коридори и места за пренощуване за безпрепятствено предвижване на мигриращи грабливи птици, щъркели, пеликани и жерави, съгласно чл. 6, ал.1, т. 3 и 4 от Закона за биологичното разнообразие, по време на ежегодните им есенни и пролетни прелети за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

  • Локализиране и защита на гнездовищата на средиземноморския буревестник;

  • Повишаване естествеността на горските местообитания;

  • Възстановяване и поддържане на тревни местообитания;

  • Опазване местообитанията на други видове птици, застрашени в Европа, съгласно Бернската конвенция;

  • Осигуряване на защита на уязвимите места от ключово значение за видовете, обект на опазване;

  • Опазване и поддържане на биологичното разнообразие в района, като предпоставка за стабилността на екосистемите, осигуряващи благоприятния природозащитен статус и жизнеспособността на популациите на видовете, обект на опазване;

  • Природосъобразно ползване на природните ресурси и устойчиво развитие на общностите, гарантиращо благоприятния природозащитен статус на видовете, обект на опазване.




Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница