Резерват “Баюви дупки-Джинджирица”



Дата14.01.2019
Размер26.36 Kb.
#110429


Резерват “Баюви дупки-Джинджирица”

Местоположение

Разположен е на територията на Национален парк "Пирин": между върховете Пирин и Бански суходол, като включва циркусите Баюви дупки, Разложки суходол, Каменитица, връх Окаден, Сегмен тепе, Даутов връх, местността Конярника и долината на Бяла река. Обликът се определя от геоморфоложките особености на циркусите, суходолията и много стръмните склонове на върховете. Горната граница на резервата, с малки отклонения, следва главното планинско било от връх Пирин до връх Бански суходол (2884 м н.в.), долната на места слиза до 1100 м н.в.

КРАТКО ОПИСАНИЕ

Резерват "Баюви дупки" е обявен на 29.01.1934 г. и е един от първите резервати в България. Резерватът "Баюви дупки-Джинджирица" обединява от 1979 г. резерватите "Баюви дупки" (1934 г.), "Сегментепе" (1947 г.), "Малка Джинджирица" (1952 г.) и териториите между тях. През март 1977 г. е включен в списъка на биосферните резервати по програмата "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.

МЕЖДУНАРОДЕН ПРИРОДОЗАЩИТЕН СТАТУС

"Баюви дупки-Джинджирица" е обявен за резерват с цел да се запазят ценни уникални за Европа гори от черна и бяла мура, черен бор, голям брой реликтни растителни видове, множество неоендемити, убежища за глациална флора, разнообразна фауна, включително редки за България и Европа видове, находище на диви кози. Общата му площ е 2858,5 ха. Тук се намират най-големите находища на алпийски еделвайс и жлезисточашкова очанка в Европа.

Флора и растителност Фауна

В най-ниските части на резервата горите са черборови и смесени буково-иглолистни. Постепенно преминават в смесени борово-смърчово-елови, с единични индивиди планински ясен и хиркански явор. Над тях са разположени горите от бяла мура (балканския ендемит) и черна мура (балканския субендемит). Над 2100 м н.в. започват клековите формации, в които се срещат сибирската хвойна и балканския зановец. Те достигат до скалните тераси и сипеи. Средната възраст на белмуровите дървета по рида Джинджирица е над 300 години, а отделни дървета са на възраст около 1100-1200 години.
Голямо е биоразнообразието на храстовата и тревната растителност, заемащи високопланинските територии на резервата. Тук се срещат множество пирински и балкански ендемити – давидов лопен, пиринска острица, малка пиринска власатка, яворкова клопачка, пиринска песъчарка, пиринска лазаркиня и др. Реликтни видове са къдравата криптограма, вилариева щитовидна папрат, скален пелин, алпийски лен, високопланинско лъжичниче, дребно крайснежно звънче, сребърник, пълзящо омайниче, алпийско великденче и др.

Фауна


Резерватът е убежище на множество животински видове. Сред често срещаните представители на птиците са скалният орел, соколът скитник, соколът орко, гълъбът хралупар, планинският кеклик, лещарката, глухарът, хайдушката гарга, гривяк, кълвачи и много други. Характерни обитатели на резервата са и различни видове едри бозайници, чието присъствие е доказателство за съхранената дива природа. По субалпийските пасища и стръмните скални терени на 2200-2600 м н.в. могат да се наблюдават стадата от диви кози; в клека и девствените мурови гори живеят мечки, вълци, лисици, сърни

РЕЖИМ И СТАТУТ



В резервата се забраняват всякакви дейности, с изключение на:

                  • охрана;

                  • преминаването на хора по маркирани пътеки, включително с образователна цел;

                  • събиране на семенен материал, диви растения и животни с научна цел или за възстановяването им на други места в количества, начини и време, изключващи нарушения в екосистемите;

                  • потушаване на пожари и санитарни мероприятия в горите, увредени над 25 на сто вследствие на природни бедствия и каламитети.


Каталог: text
text -> N това множество се въвежда аксиоматически чрез три основни числа и пет аксиоми. Тези аксиоми се наричат аритметични аксиоми на Пеано на името на италианския математик Джузепе Пеано (1858 1932). Основните (първичните) понятия на Пеано са
text -> Сксоблак Ръководство на потребителя съдържание
text -> В областта на текстила и конфекцията и опазване на околната среда
text -> Черепът в българската обредност праисторически корени светлозар Попов, Варна
text -> Драмата на българския преход: лични истории
text -> Еразъм Ротердамски Възхвала на Глупостта
text -> Постановление №249 от 13 ноември 1998 Г. За одобряване на тарифа за таксите, които се събират в системата на министерството на околната среда и водите и от общините
text -> Преимуществата на управлението на веригата за доставки. Обучението беше съвместна инициатива на Проект „Пазар на труда”
text -> История на църковната историография
text -> Платон „апология”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница